Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Направи си сам-Фреза за метал

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Направи си сам-Фреза за метал

    Тези дни съм се захванал да дялкам кръстата маса от Полимета, от която като цяло съм доволен, но наистина избора за такива маси в Бг е ограничен. Точност има, но не и стабилност особено на напречния ход, и точност може да се постигне около 10см, след това горната част излиза от основата и се появява луфт, който освен че води до неточност, води и до вибрации. На снимката съм отбелязъл това което не ми харесва. Лястовичата опашка е доста тясна и когато горната част мине края на основата, тя излиза извън нея и се появява лутф, а и отделно лястовите опашки на основата не са паралелни, което води до затягане към дръжката.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:142027.jpg
Прегледи:1
Размер:80.3 КБ
ID:5456469

    Какво мисля да правя по въпроса. Вземам надлъжна шейна от струг, на която ще ползвам напречния ход и ще закрепя горната част от кръстата маса на него. Така ще получа по-голям ход и по-добра стабилност. Спрях се на една обява за един Ц5, който се продаваше на части. Напречния ход на шейната му е 20см, което е идеално и самата шейна е към 50см широка, и може да се ползва като голяма основа, а и теглото му от 50 кила не е за изхвърляне. Цената на която го взех беше по левче килограма. До тук свършва хубавата част, шейната е в ужасно състояние и трябва да се шлайфа навсякъде, клина е толкова износен, че излиза 4см, както и винта е за нищо.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 018.jpg
Прегледи:1
Размер:108.9 КБ
ID:5456473Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 021.jpg
Прегледи:1
Размер:143.0 КБ
ID:5456471Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 020.jpg
Прегледи:1
Размер:125.9 КБ
ID:5456472
    и тука една снимка да контактната повърхност на горната част спрямо гладка повърхност, за да онагледи голямото износване и нуждата от шлайфане.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 027.jpg
Прегледи:1
Размер:137.9 КБ
ID:5456475
    Както и плоскостта на шейната, това е само от едната страна като от другата почти липсва.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 029.jpg
Прегледи:1
Размер:133.2 КБ
ID:5456476

    Коментар


    • От: Направи си сам-Фреза за метал

      Я това прилича на супорта от моя струг. Аз ти казах, че е много износена и че винта е убит. Дано да ти свърши работа.Тея в еконта ме гледаха като голям камък с тези тежки части.

      Коментар


      • От: Направи си сам-Фреза за метал

        Шейната вече е готова, шлайфана, шкурната, и шкарпена. Въпреки малкия ход на масата успях да шлайфам цялата дължина на шейната с 1мм, докато се получи равна повърхност, с толкова свалих и от горната част. С шабър се опитах да постигна гладкост и достатъчно голяма контактна площ, от здравата страна се получи идеално, от тази дето шлайфах не толкова, но с шабъра, много бавно се постига резултат при по-голямо разминаване в равнините.
        Ето как е след шлайфа, обаче нямам снимка за сравнение след шабъра.
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 035.jpg
Прегледи:1
Размер:130.2 КБ
ID:5457461Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 044.jpg
Прегледи:1
Размер:163.6 КБ
ID:5457462
        Ясно си личат следите от фрезера, но със шабъра се заглаждат до степен, докато ви писне.
        Тука ясно си личи контактната повърхност, дясната е идеална, докато лява е малка, но ми писна да се занимаван. На ръка става много бавно.
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 036.jpg
Прегледи:1
Размер:187.7 КБ
ID:5457463
        След тази занимавка клина за обиране на луфта, при слагане почти целия излезе и последва другия вид захват за обиране на луфта с болтове
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 037.jpg
Прегледи:1
Размер:141.1 КБ
ID:5457472Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 039.jpg
Прегледи:1
Размер:161.1 КБ
ID:5457474
        Разбира се и нови дупки за смазване на повърхностите
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 040.jpg
Прегледи:1
Размер:148.1 КБ
ID:5457485Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 041.jpg
Прегледи:1
Размер:125.6 КБ
ID:5457484
        След всичко това и сглобяването за проверка на хода излезе другото, от работа на струга, паралелността на лястовичата опашка беше станала на дъга с разлика от средата и краищата 0.5мм. С доста шкуркане и това се оправи и едно отчитане с часовника показа резултата. Луфта е минимален 0.01 при бутане на ръка, страничното изместване е 0.05мм, а повърхността е 0.02мм. Резултати на които съм доволен предвид началното състояние на шейната.

        Коментар


        • От: Направи си сам-Фреза за метал

          Колеги, защо се вкарвате в приключения!?!Ако е въпрос да си запълните времето като пригаждате бормашини за фрези , това е отделен въпрос-в този случай идеите и труда се оправдават , но получената машина е за любителски цели и е без никаква производителност.Ако на някой му се е случвало да работи на фреза без самоход ще ви каже каква хамалогия е това!И накрая като сложите чертата ,ще видите че вашето произведение е по скъпо от руско декелче 676П , като не слагате и големият труд и нерви по постигане на вашето начинание.Аз моята фрезичка я купих преди5 г. за 1300лв.(с чупеща и нормална маса , въртящо менгеме и въртяща се маса ), тогова се намираха по-трудно и бяха скъпички.Все пак това е само мнение и се извинявам , ако някой се е засегнал.Ето снимка на моята фреза:
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0088.jpg
Прегледи:2
Размер:160.3 КБ
ID:5477284
          "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
          Ат.Буров.

          Коментар


          • От: Направи си сам-Фреза за метал

            Колега, поздрави за страхотната продобивка. Кажи къде има за 1300лв такава фрезичка. Аз все попадам на окаяни екземпляри за над 2000лв, а читавите са над 3500лв. Понеже нямам работа за фреза, а по скоро за разпробиване на отвори през определен интервал се захванах да си правя маса за бормашината. Намерил съм си маса от дърводелска машина, която на ръка се предвижва. Аз и направих единия винт, но не остава време за другия. Ако попадна на читава машина до 2000лв ще щ взема, но да не е на другия край на страната че да дам още толкова за транспорт.

            Коментар


            • От: Направи си сам-Фреза за метал

              Начи за 1300лв и аз ше си зема 2...ама нема!

              Коментар


              • От: До: Направи си сам-Фреза за метал

                Първоначално публикуван от nola Преглед на мнение
                ето ти още една снимка за вдъхновение
                Как се казва това чудо от 146 пост, не знам защо те ми го прикача към цитата...

                Коментар


                • От: Направи си сам-Фреза за метал

                  Това си е допълнително приспособление към малките стругове, но е за малки и не много отговорни детайли.
                  [I][FONT=Comic Sans MS]NISSAN Terrano II R20 2.7TD '93[/FONT][/I]

                  Коментар


                  • От: Направи си сам-Фреза за метал

                    И така колеги, напоследък нещо спя на течение, и с риск много да се изложа, повдигам отново темата.
                    Заданието е, да се направи мини-фреза за метал.
                    Колко ще е мини, сметките ще покажат.
                    Тавана на бюджета е 1000лв.(и това е доста)
                    Двигател 5-600 W. 10-12000 rpm, колекторен с предавки, но и електронно управление на оборотите
                    Подаванията като начало ръчни. Механизацията накрая.
                    И... задача максимум ще е, ако може и да е универсална. Т.е. хоризонтално-вертикална.
                    Как ще стане, дали на хоризонталния шпиндел ще се прави вертикална глава, дали ще е двушпинделна, съответно двумоторна, ще се умува.
                    Относно конструкцията вариантите са няколко, показани вече в темата.
                    Но мойте предпочитания започват да клонят, към проект на гола поляна.
                    Т.е. всичко да се направи.
                    Ще трябва обаче за някои неща да разчитам евентуално и на труда на форумните майстори.
                    Та, нека си поговорим ако искате.

                    Коментар


                    • От: Направи си сам-Фреза за метал

                      Като начало, изборът на материаланата база.
                      Наблюденията показават, че бормашина ПН161 си е вдигнала цената. Най-ниските цени са около 400лв с изгорели двигатели, + транспорта, защото не са тук.
                      Другият вариант е да се мине на малко по-малака и стара машина за около 250 лв.
                      Но и двата случая не удовлетворяват изискването за универсалност.
                      Плюс това подаването по Z с шпиндела си има своите слабости, за които вече е споменавано.
                      Затова е желателно да се подава или чрез цялата вертикална глава, или чрез вертикално движение на масата, което пък удовлетворява и изискването за опцията за универсалност.
                      Координатната маса по X Y.
                      Гледах ги в Полимета. И двете, зелената и голямата си имат кусури, някои от които са засегнатаи и в темата.
                      Но стават някак си... с-у около 360 лв.
                      Или накрая, както споменах, започване от 0. За този вариант добрата новина е, че в складовете има всичко каквото се сетиш че ще е необходимо. Средна цена на стоманата около 2лв/кг. + доста пари за разкрой.
                      Лошата е, че дори да се сглоби конструкцията, то перфектната геометрия ще е мнооого трудно постижима в гаражни условия.
                      А ако не се постигне, то другото няма смисъл.

                      Коментар


                      • От: Направи си сам-Фреза за метал

                        Трябва тия дни да разровя мазата. Имам някъде 2 готови шпиндела с патронници или единия беше с малък универсал. Ще проверя.
                        За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                        Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                        Коментар


                        • От: Направи си сам-Фреза за метал

                          Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                          И така колеги, напоследък нещо спя на течение, и с риск много да се изложа, повдигам отново темата.
                          Заданието е, да се направи мини-фреза за метал.
                          Колко ще е мини, сметките ще покажат.
                          Тавана на бюджета е 1000лв.(и това е доста)
                          Двигател 5-600 W. 10-12000 rpm, колекторен с предавки, но и електронно управление на оборотите
                          Подаванията като начало ръчни. Механизацията накрая.
                          И... задача максимум ще е, ако може и да е универсална. Т.е. хоризонтално-вертикална.
                          Как ще стане, дали на хоризонталния шпиндел ще се прави вертикална глава, дали ще е двушпинделна, съответно двумоторна, ще се умува.
                          Относно конструкцията вариантите са няколко, показани вече в темата.
                          Но мойте предпочитания започват да клонят, към проект на гола поляна.
                          Т.е. всичко да се направи.
                          Ще трябва обаче за някои неща да разчитам евентуално и на труда на форумните майстори.
                          Та, нека си поговорим ако искате.
                          На времето Добри от Плевен направи фреза от бормашина ПН 161 и като видя какво може "фрезата" я засили към скрапа
                          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                          Коментар


                          • От: Направи си сам-Фреза за метал

                            Да, тази опция винаги съществува.
                            Но кажи моля те, би ли се включил в проекта с някаква машинна работа.
                            Някаолко сте хората от София във форума, към които се надявам че мога да се обърна за съдействие.

                            Първоначално публикуван от targa Преглед на мнение
                            Трябва тия дни да разровя мазата. Имам някъде 2 готови шпиндела с патронници или единия беше с малък универсал. Ще проверя.
                            Добре, погледни да видим какво ще излезе.
                            За момента, моите идеи за шпиндела са, на морз 3 и дорник за цанги, който имам.
                            И на конусни лагери.
                            За универсал, няма ли да е мако голям за "мини" фреза Трябва да се прецени.

                            Отново към подготовката на проекта.
                            Взел съм супортната дъска от С5 заедно с кръстатия супорт.
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1090158.JPG
Прегледи:1
Размер:527.8 КБ
ID:5772876

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1090156.JPG
Прегледи:1
Размер:412.1 КБ
ID:5772877
                            Първоначлната ми идея е тя да е монтирана вертикално, на колоната на фрезата.
                            На мястото на кръстатия да се постави 90-градисова конзола, и на нея да се монтира кръстата маса.
                            Винта да се махне от супорта, и да се изнесе напред, да подпира конзолата, за да се наммали момента на огъване.
                            Ако се ползва настолна бормашина, това предполага, главата с колоната да се разкачи от масата, и между двете да се монтира допълнитена 40-50 см. колона със захвати за супорта.
                            Ако ще се ползва тази схема, масата ще се завърти на 180 градуса в хоризонталната равнина, така че колоната да се монтира на плоската- работна част на масата, а в гнездото за колоната да се направи опората за винта, който извършва вертикалното движение.
                            И пак ако се ползва тази идея, подвижния шпиндел от глават се маха. Правят се легла с капачки за 2 лагера и се монтира вертикално неподвижен шпиндел.

                            За момента това и следващото което ще напиша са само идеи, представени на вашето внимание за обсъждане и в последствие изботр.
                            Моля включвайте се с мнения!

                            Коментар


                            • От: Направи си сам-Фреза за метал

                              Тоя супорт от С-5 вземи и го използвай за ос Z.Закрепваш основата на ножодържача и в единият край монитраш шпиндела и мотора с подходяща предавка.Взимаш китайска маса(вярвай ми ще я намразиш заради правия винт,който трябва да е ляв) и я закрепваш на 90гр.Правиш си маса със уши за закрепване към китаеца и ще имаш ходове по X и Y.При махане на масата,ще имаш възможност да закрепяш по-едри детайли вертикално директно за китаеца.Това изключва употребата на бормашина,ще ти трябва самоделно шаси,и забрави за конусните лагери във шпиндела.
                              Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                              Коментар


                              • От: Направи си сам-Фреза за метал

                                И да продължа с опциите за бормашини.
                                Ако изключим ПН161, която е най-стабилна 200-килограмова машина, но се оказва че и тя си има кусури, изборът остава измежду подобен тип машини. Които понякога изпадат за 250 лв.
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:BM.jpg
Прегледи:1
Размер:45.9 КБ
ID:5772878
                                Но и тук нещата не са розови. Изглежда, най-доброто нещо в тях е маста, около 400 на 400мм., която може да послужи за добър фундамент на бъдъщия проект. Но отстоянието от шпиндела до колоната е около 190мм, което ми се струва малко.
                                Естествено, махане на оригиналния шпиндел и замяна по гореописания начин.

                                А това ще е двигателя.
                                580W. Ще се разчита, че тъй като е високооборотен, ще има предавки, средно 1:10, която ще повиши силно въртящият момент. Работните обороти на шпиндела ще са м-у 250 и 1500, за да може да се работи както с челна фреза около 40мм, така и с малки палцови фрезери.
                                Оборотите на мотора ще се поддържат близки до максиманите, за да си запазва мощностните параметри. Ще се регулират минимално с TDA1085 и тахогенератора, което също би трябвало да запазва мощностните показатели.
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Motor.jpg
Прегледи:1
Размер:64.6 КБ
ID:5772879

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X