Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Подновяване на разрешение за носене и съхранение на ловно оръжие

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Подновяване на разрешение за носене и съхранение на ловно оръжие

    Добре е да се ходи на лов с редовни докумренти.

    Колкото и да са му редовни документите на човек, минават следващите три години и му се налага съгласно закона да се поднови разрешението за носене и съхранение на ловно оръжие.

    Звучи просто, но дали е така?

    Отивате в съответната слижба на КОС в МВР и там ви посреща униформен служител, които ви иска документите, кара ви да попълните една молба и да платите две таксички от по 5 лева съответно за издаване на разрешение за носене и съхранение на оръжието.
    Попълвате молбата, и питате - Къде да платя "таксичките"? - Отговора е - ами във всяка банка.
    Отивате в първата срещната банка, приготвяте 10 лева и чакате. Като ви дойде реда казвате, че искате да платите две такси по 5 лева за носене и съхранение на оръжие по сметка на МВР. Служителката ви подава учтиво две платежни нареждания и ви моли да го попълните четливо.
    Вие обаче, естествено не знаете нито банката, нито сметките по които да преведете сумите. В най-добрия случай, Ако попаднете в СИ-Банк ще ви кажат, че МВР има две сметки - за паспорти и за глоби. Но коя е сметката за Вашите такси - те не могат да знаят.
    Нормално е, връщате се в КОС и питате по кои сметки да преведете таксите, а от там ви отговарят - това си е работа на банките, ние с това не се занимаваме.
    Разпитвате тук там, виждате някой, който вече е платил, и ако е така добър да сподели ценната информация, може и да ви каже в коя банка го е направил успешно, или да ви даде да си препишете заветните сметки.
    Плащате си таксичките които ви излизат не 10 а 14 или 16 лева ( в зависимост от таксата за превод на банката) и доволен, отново сте в КОС. Там обаче ви сюрпризират пак - а къде е свидетелството за съдимост. Ако служителя е малко по-компетентен, може и да ви каже, че ще са ви нужни и медицинско свидетелство че сте психично здрав - така наречената - "Бележка от психото", както и служебна бележка от Следствена служба.

    Ако всичко е на ред, за два дни ще успеете да подадете необходимите документи. До 10 дни ще са готови - документа от следствието се бави най-много - до 10 дни и служебно се изпраща в КОС на съответното МВР.

    Ако обаче ви сервират всеки следващ документ който е необходим след като сте получили поредния, то си пригответе поне месец за ядове със системите - съдебна, МВР и здравна.


    И така, как да спестим време.

    Необходими документи за да се поднови разрешението за носене и съхранение на ловно оръжие.

    1. Отивате в КОС. Искате сметките по които се плащат таксите за съхранение и носене на оръжие - по същите сметки се събират и глобите на МВР, но не рискувайте, защото МВР пари не връща. В клон на СИ-Банк може и да ги знаят но не е сигурно. Плащате две такси по 5 лева, като за основание на съответните бележки изрично се записва " Такса за носене на оръжие" и "Такса за съхранение на оръжие".
    - разход - 2х5 = 10 + 2х2=4 Общо 14 лева. Време - Веднага
    2. Отивате в поделение на следствена служба. ( обикновенно това е Окръжна следствена служба). Искате сметките по които се плащат таксите за издаване на служебни бележки за КОС. От там ви насочват към правилната банка или ви дават сметките. Правите платежно нареждане за 2 лева. Връщате се с него в Следствена служба и попълвате " Молба за издаване на служебна бележка" която да послужи пред КОС на съответното МВР.
    - Разход - 2 лева за такса и 2 лева за превод. Общо 4 лева. Време - до 10 дни.
    3. Отивате в съда в Бюро "Съдимост". Искате сметките по които се плащат таксите за издаване на свидетелство за съдимост. От там ви насочват към правилната банка или ви дават сметките. Правите платежно нареждане за 5 лева. Връщате се с него в Бюро "Съдимост" и попълвате " Молба за издаване на свидетелство за съдимост" което да послужи пред КОС на съответното МВР. !!! Тук ще ви бъде необходимо да представите освен лична карта и оригинален (не копие) акт за раждане !!!
    - Разход - 5 лева за такса и 2 лева за превод. Общо 7 лева. Време - до 3 дни, може и веднага ако сте в родното си място.

    4. Отивате в обслужващият ви Псохо диспансер. На информацията ви упътват да платите 20 лева в касата и да се върнете. Дават ви талон за преглед и съответната бележка-талон за " Съдебно-психиатрично освидетелстване". С тези документи ви преглежда психиатър и ви попълва талона. С това приключвате и тук.
    - Разход - 20 лева за такса. Време 1 час

    Да не си помислихте е всичко е приключило.... Да ама не...

    5. Сега си отивате в къщи, взимате пушкалата за които искате да имате разрешение за носене и съхранение и отивате на "Оторизиран" оръжеен майстор. Трябва да ви прегледа всяко оръжие поотделно и за всяко оръжие да ви издаде талон, че е годно за лов.
    - Разход - от 5 до 10 лева на пушкало, ако няма нужда от ремонт. Време - Нормално - Веднага


    Сега внимателно събирате всички следващи документи -
    1. 2 бележки за платени " Такса за носене на оръжие" и "Такса за съхранение на оръжие".
    2. Номерче за подадена молба за служебна бележка в поделение на следствена служба.
    3. Свидетелство за съдимост.
    4. Талон за " Съдебно-психиатрично освидетелстване".
    5. Документи за преглед на оръжието
    6. Копие на заверен ловен билет.
    7. Копие на личната карта ( двустранно)
    8. Копие на документа за подборен отстрел ( за нарезно оръжие)
    9. Протокол за проверена каса за съхранение на оръжие. ( Може и без него, ако вече има такъв в досието ви).
    10. Добре е да си направите и копие на членската карта.

    И в приемния ден на КОС-аджиите отивате доволен.
    11. Попълвате една молба за издаване на разрешение за носене и съхранение на ловно оръжие - форматът е стандартен и трябва някой да ви го каже.

    И ....... чакате. До тук сте се простили с 50 лева без разходите за транспорт, бира и вестници.

    Времето за разглеждане на молбата и издаване на разрешението е един месец ( но може да стане и два).

    И внимавайте. Документи за подновяване на разрешението за носене и съхранение на ловно оръжие се подават един месец преди изтичането на старото разрешение. В противен случай, от момента на изтичане на старото-до момента на издаване на новото разрешение трябва да предадете оръжието на отговорно пазене в полицията. Иначе сте в нарушение на закона и можете да се простите с него от една до три години плюс глоба (е това е по закон).

    Същите документи са необходими и за издаване на ново разрешение. което е валидно също три години.

    Успех.

    И на слука
    Последно редактирано от Ачо; 21-08-09, 13:20.

  • #2
    До: Подновяване на разрешение за носене и съхранение на ловно оръжие

    Е в София "КОС" при І-во РПУ не е така от 95г. работя с тях и винаги са били крайно точни, отзивчиви и коректни, на две три места има залепени всички необходими обяснения, сметки и т.н, а някога когато приемно време с граждани беше само два или три дни в седмицата, също са ми обяснявали изчерпателно къде-какво и са уточнявали като събера документите да дойда в приемното време ....т.е. въпрос е на организация в конкретната служба и желание на конкретните шефове и служители
    П.П. темата по въпроса
    0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

    Коментар


    • #3
      До: Подновяване на разрешение за носене и съхранение на ловно оръжие

      Е, аз сега подадох документи в I-во райнно в Бургас и нешата са точно както ги описвам. Никъде няма грам информация, а фатмаците (единя бивш пазач на паркинг, а другия бивша охрана и общ работник) чакат да им теглиш думите с ченгел от устата.
      Освен мен имаше поне още 5-6 лутащи се по същата схема.

      Коментар


      • #4
        До: Подновяване на разрешение за носене и съхранение на ловно оръжие

        Първоначално публикуван от Ачо Преглед на мнение
        Е, аз сега подадох документи в I-во райнно в Бургас и нешата са точно както ги описвам. Никъде няма грам информация, а фатмаците (единя бивш пазач на паркинг, а другия бивша охрана и общ работник) чакат да им теглиш думите с ченгел от устата.
        Освен мен имаше поне още 5-6 лутащи се по същата схема.
        В Първо няма ли ги вече клоновете на банките където се плащаше на място?
        И аз от понеделник се мятам да ги оправям тия......документи
        SUBARU LEGACY 2.2 4WD GX
        0878299791

        Коментар


        • #5
          До: Подновяване на разрешение за носене и съхранение на ловно оръжие

          Първоначално публикуван от Ачо Преглед на мнение
          4. Отивате в обслужващият ви Псохо диспансер. На информацията ви упътват да платите 20 лева в касата и да се върнете. Дават ви талон за преглед и съответната бележка-талон за " Съдебно-психиатрично освидетелстване". С тези документи ви преглежда психиатър и ви попълва талона. С това приключвате и тук.
          - Разход - 20 лева за такса. Време 1 час
          Ммм, набутал си се... И аз минах това лято цялата процедура по подновяването и мога да ти кажа че бележката от "Психото" е напълно безплатна. Друг е въпросът, че подобна бележка може да ти издаде и частнопрактикуващ психиатър срещу заплащане, но това е положението. Помня много добре как се направих на интересен и попитах в коридора на държавния психодиспансер една леля в "цивилни" дрехи "Тука ли се дават куку бележки" и оная като ми вдигна едни гири... Оказа се баш лекарката.

          Коментар


          • #6
            До: Подновяване на разрешение за носене и съхранение на ловно оръжие

            Първоначално публикуван от Златко Илев Преглед на мнение
            В Първо няма ли ги вече клоновете на банките където се плащаше на място?
            И аз от понеделник се мятам да ги оправям тия......документи
            Да. В I-во районно има каса на СИ-банк, на която можеш да платиш двете такси от по 5 лева. Там, където се приемат таксите за паспорти. Но тези дни касата не работеше. Явно каките са били в отпуск или не знам защо. И се оказа че са "незаменими". Както и почти всички администратори у нас .

            Първоначално публикуван от Katzumoto
            Ммм, набутал си се... И аз минах това лято цялата процедура по подновяването и мога да ти кажа че бележката от "Психото" е напълно безплатна. Друг е въпросът, че подобна бележка може да ти издаде и частнопрактикуващ психиатър срещу заплащане, но това е положението. Помня много добре как се направих на интересен и попитах в коридора на държавния психодиспансер една леля в "цивилни" дрехи "Тука ли се дават куку бележки" и оная като ми вдигна едни гири... Оказа се баш лекарката.
            Може и така да е. Но в психо диспансера в Бургас, над информацията има залепена таблица с цените, на която си пише - "Издаване на удостоверения за съдебно-психиатрично освидетелстване за КОС - 20 лева". Значи хората цакат с по 6.67 лева на година всеки ловджия. Това си е сигурен доход.

            Коментар


            • #7
              До: Подновяване на разрешение за носене и съхранение на ловно оръжие

              Първоначално публикуван от Katzumoto Преглед на мнение
              Ммм, набутал си се... И аз минах това лято цялата процедура по подновяването и мога да ти кажа че бележката от "Психото" е напълно безплатна. Друг е въпросът, че подобна бележка може да ти издаде и частнопрактикуващ психиатър срещу заплащане, но това е положението. Помня много добре как се направих на интересен и попитах в коридора на държавния психодиспансер една леля в "цивилни" дрехи "Тука ли се дават куку бележки" и оная като ми вдигна едни гири... Оказа се баш лекарката.
              Не знам за къде говориш(пишеш), но именно в държавния психодиспансер в София (те са няколко) услугата струва 25лв. , като получаваш за това и касова бележка! Винаги се е плащало, верно - беше по-евтино, но се плащаше.

              Коментар


              • #8
                До: Подновяване на разрешение за носене и съхранение на ловно оръжие

                При нас нещата са уредени и оплаквания до сега нямам.
                Имаме си клон на банката в непосредствена близост до КОС, където ако няма много "българи", които да чакат за подновяване на червени паспорти, услугата отнема секунди. Косаджиите са безкрайно любезни и отзивчиви (с едно дребно черно сержантско изключение, което всички го знаят). На видно табло имаме изнесено всичко, което трябва да си носиш за оръжието и просто трябва да го прочетеш. И най-важното психото ни е безплатно.
                Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

                Коментар


                • #9
                  До: Подновяване на разрешение за носене и съхранение на ловно оръжие

                  Първоначално публикуван от paunoff
                  При нас нещата са уредени и оплаквания до сега нямам. Имаме си клон на банката в непосредствена близост до КОС, където ако няма много "българи", които да чакат за подновяване на червени паспорти, услугата отнема секунди. Косаджиите са безкрайно любезни и отзивчиви (с едно дребно черно сержантско изключение, което всички го знаят). На видно табло имаме изнесено всичко, което трябва да си носиш за оръжието и просто трябва да го прочетеш. И най-важното психото ни е безплатно.

                  Май тук-таме ни набутват с по един излишен преглед при психиатър, защото иначе проверката става за секунди. Поглеждат в едни големи тефтери, които са на администрацията и ако не си записан там всичко е ОК. Иначе имат компютри на всякъде, но на компютрите си играят на карти.
                  А информацията в тефтерите мисля че се актуализира на по-рядко от три години .
                  Ама психиатрите и те са хора. Нали и те деца хранят.

                  Междувременно имам един въпрос.

                  Когато подадеш документи за подновяване на разрешителното за носене, прибират ли старото, ако срокът му още не е изтекъл?

                  Тук се опитаха да ми го приберат, докато течали проверките, но аз се запънах, защото моето е още валидно. Изтича след повече от месец. То и за това документите се подават един месец предварително, за да не си в нарушение докато го подновят.
                  Освен това ми отказаха да ми издадат разрешение за закупуване на ново оръжие. Спирали да издават такива два месеца преди изтичане на срока на разрешителното за носене и съхранение!!! Можело да подам докумени едва след като минели проверките и ми се поднови разрешителното.
                  Доколкото си спомням, в закона пише, че до една седмица след закупуване на оръжие съм длъжен да си подам документи за носене и съхранение на съответното оръжие???
                  За да си купиш оръжие, обаче трябва да имаш разрешително за закупуване, а в самото разрешително за закупуване си пише - "да закупи и пренесе от...-до....., с превозно средство.... и т.н. следното оръжие... Валидно до ........" и обикновенно разрешителното е валидно за три мрсеца. Ако е гладкоцевно и имаш протокол за проверена каса трябва да ти напишат да си го носиш у вас. Ако не ... в КОС, докато си купиш каса и ти я проверят.

                  Т.е. В рамките на една седмица след закупуване на ловно оръжие, имаш право да го съхраняваш по закон там където са ти разрешили да го пренесеш, без да ти се издава изрично разрешение за съхранение.
                  През това време си длъжен да подадеш молба за разрешение за съхранение и пренасяне до мястото на лова, което е различно от пренасянето след закупуване.

                  Така, че не ми стана много ясно защо са тези въртели и каква е връзката между разрешението за закупуване и разрешенията за носене и съхранение....

                  Коментар


                  • #10
                    До: Подновяване на разрешение за носене и съхранение на ловно оръжие

                    По принцип не би трябвало да го прибират. Така на практика ти нарушават правата и ти ограничават правото на лов. Моето обаче също го прибраха, но аз го подновявах по изборите, пък тогава властта е много чувствителна на тема оръжия и революции.
                    Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Подновяване на разрешение за носене и съхранение на ловно оръжие

                      Миналия месец си подновявах разрешителното за късото оръжие в първо РПУ София и след толкова години научих една гяволия с таксите . Всяка банка те цака според необходимоста в ДСК срещу първо такса превод на 5 лева е 6 лева и така за превод на двете такси 10 лева се ръсваш 12 лева. Понеже имах работа до мойта обслужваща банка Уни Кредит Булбанк клон Слатина която е на няма и километър по надолу от районното реших да платя там и като стигнах до плащането разбрах къде е ключа от бараката ако платиш парите кеш таксата пак е 6 лева а ако ги преведат от мойта банкова сметка таксата е 80 стотинки. Разликата е във вида бланка която попълваш . Защо е така не знам но икономисах 10 лева.
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • #12
                        До: Подновяване на разрешение за носене и съхранение на ловно оръжие

                        Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                        Миналия месец си подновявах разрешителното за късото оръжие в първо РПУ София и след толкова години научих една гяволия с таксите . Всяка банка те цака според необходимоста в ДСК срещу първо такса превод на 5 лева е 6 лева и така за превод на двете такси 10 лева се ръсваш 12 лева. Понеже имах работа до мойта обслужваща банка Уни Кредит Булбанк клон Слатина която е на няма и километър по надолу от районното реших да платя там и като стигнах до плащането разбрах къде е ключа от бараката ако платиш парите кеш таксата пак е 6 лева а ако ги преведат от мойта банкова сметка таксата е 80 стотинки. Разликата е във вида бланка която попълваш . Защо е така не знам но икономисах 10 лева.
                        Така е, защото се води вътршнобанков превод, демек от единия джоб в другия.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Подновяване на разрешение за носене и съхранение на ловно оръжие

                          Колеги, а колко време са валидни тези документи след издаването им?

                          Например за съдимост, този от НСС, от психодиспансера и.т.н.

                          Понеже мисля да се задействам по-рано от този едномесечен срок преди изтичането на разрешителното, по ред причини. Днес разбрах, че документа от техническия преглед е валиден 3 месеца, но ме интересуват и другите. Става въпрос за късо оръжие/ако това има значение/

                          Коментар


                          • #14
                            До: Подновяване на разрешение за носене и съхранение на ловно оръжие

                            Мисля,че бяха шест месеца.
                            Но на твое място бих звъннал в КОС,че те .......

                            Коментар


                            • #15
                              До: Подновяване на разрешение за носене и съхранение на ловно оръжие

                              Благодаря. Ще им се обадя.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X