Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мъртво вълнение

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Мъртво вълнение

    Здравейте колеги,
    в момента е отпускарски сезон и смятам, че темата е актуална. 80% от работата на плажните спасители е свързана с така нареченото "мъртво вълнение". За съжаление явлението взима и не малък брой жертви всяко лято особено през м.август. До голяма степен плажуващите се превръщат в жертви понеже не знаят какво представлява мъртвото вълнение и съответно как да се справят с него.

    Какво представлява мъртвото вълнение?
    Най-общо това е придвижване на един воден пласт навътре в морето. Поради това, че вълните от повърхностния пласт се движат към брега много често, за мъртвото вълнение се разбира едва, когато усетим как ни дърпа на вътре. Повечето хора занаят само това за явлението, като освен тези му характеристики поради многото жертви се носят и допълнителни легенди как например мъртвото вълнение завлича плувците на дъното и ги държи там докато се удавят. На картинката долу можете да видите как точно се образува.

    Обикновено когато се появи високо вълнение започват да се образуват пясъчни наноси. Получава се така, че близко до брега водата е сравнително дълбока, но 20-30 метра по далече има плитчина образувана от наносите. Вълните минават над нея и се изливат в дълбочината пред самия бряг. Когато на някакво място плитчината се прекъсне водата от по дълбокото пред брега образува нещо като малка река през пролуката с посока обратна на брега. Хората си играят на плитчината и не знаят, че само няколко метра в страни от тях има по-дълбоки води, които на всичкото отгоре теглят навътре. Веднъж попаднали там в паниката си започват с всички сили да плуват към брега. Ако мъртвото вълнение е достатъчно силно, дори добър плувец трудно може да го пребори. Често се получава така, че някое дете започва да се дави там. Отиват хора да му помагат, но дори и сами да могат да изплуват с „товар” това е невъзможно, постепенно губят силите си и накрая потъват.


    Техники за измъкване от мъртво вълнение.
    • Обикновено пролуката между наносите не е по-широка от 10 метра. Навътре в морето мъртвото вълнение рядко достига повече от 50 метра. Най-важното нещо което трябва да се запомни е да запазите самообладание. Не си хабете силите за да се борите с течението. Започнете да плувате спокойно успоредно на брега. Съвсем скоро ще достигнете място, на което няма да има течение. Стигнете ли там вече много по-лесно ще можете да излезете. Също така е много вероятно само няколко метра в страни наносът да е достатъчно високо за да можете да стъпите.
    • Ако сте вече много изтощени или помагате на някой и ви е трудно да плувате успоредно на брега, по добре да съхраните силите си докато дойде помощ. Оставете се на течението и хабете енергия само за да се задържите на повърхността. Съвсем скоро течението ще загуби силата си и няма да ви завлична по-навътре.


    Надявам се да не ви се наложи да ползвате съветите, но ако все пак се случи е важно да сте спокойни и да си напомните, че не е чак толкова страшно.
    Последно редактирано от mitkos; 17-08-09, 11:33.

  • #2
    До: Мъртво вълнение

    Най-после да прочета на разбираем език за това явление!И то онагледено! Благодаря!

    Коментар


    • #3
      До: Мъртво вълнение

      Това е много важно да се знае.Благодаря на колегата.

      Коментар


      • #4
        До: Мъртво вълнение

        На 37 години съм -от Варна ,но едва след като прочетох темата разбрах всичко което един човек трябва да знае за МВ.
        Благодаря на колегата!
        0+,Bombardier DS650,Discovery II.

        Коментар


        • #5
          До: Мъртво вълнение

          +1 . Много плезно. В случая по-големия проблем е запазването на самообладание и овладяване на паническия истинкт за плуване директно към брега. Паниката между другото е взела повече жертви от теченията и лошото плуване.
          ВСИЧКО Е НА НЕРВНА ПОЧВА
          LZ1YBB

          Коментар


          • #6
            До: Мъртво вълнение

            Преди 3 години на плажа на ММЦ имаше големи вълни и мъртво течение. Спасителите се бяха превърнали в падари. В края на деня се заговорих с един от тях, човека ми обясни точно това, което е написал Миткос. Спомена, че те спасителите в някой случай използват мъртвото течение да се предвижат бързо навътре. Пускали се по него с плавници, така по-малко от минута влизали 10 - 15 метра на вътре. По някога било толкова силно, че влачело хората по дъното на дълбочина 2 - 3 метра, което било голям стрес за давещият се. Вадели ги с охлузвания по кожата от пясъка. И най-важното е да се запази самообладание. Паниката води до смърт. В малки течения, които вкарват до 10-тина метра на вътре съм се пробвал няколко пъти и въпреки, че знам точно къде отивам и какво ще стане пак се шашкам и адреналина ми скача бясно.
            Ако погледнете внимателно брега от кулата на спасителите ще видите, зоните на мъртвото течение. Там от където започва прибоя се получава завихряне на пяната на вълната нещо наподобяващо центрофуга, а вътре където свършва се получава нещо като извор. Водата извира на горе. Естествено това е съчетано с купища вълни и ако не ми го бяха показали никога нямаше да ги видя.
            LZ1RED

            Коментар


            • #7
              До: Мъртво вълнение

              Първоначално публикуван от michu Преглед на мнение
              Най-после да прочета на разбираем език за това явление!И то онагледено! Благодаря!

              Голямо благодаря и от мен. Човек цял живот се учи, едва на 40г. разбрах , какво било.

              Коментар


              • #8
                До: Мъртво вълнение

                И аз преди 5 години на плажа на журналист във Варна попаднах на такова течение, при мен фактора паника се оказа много голям, течението беше много силно и ме дърпаше навътре.В паниката почнах да плувам към брега, но не се получи 1м към брега 3 метра на зад, и така около 1 мин и силите ти свършват, да не забравяме и вълните които те блъскат, и по някаква случайност ме видяха спасителите, а аз се бях предал вече.... благодаря им от сърце че ме спасиха! така че много трябва да се внимава!!!

                Коментар


                • #9
                  До: Мъртво вълнение

                  Благодаря на колегата.Вече и на теория разбрах за какво става дума.Преди повече от 18 години на Слънчев бряг заедно с един приятел доста я бяхме загазили,аз някакси успях да изплувам до брега и останал без дъх се измъкнах,но моят приятел течението го отнесе много бързо навътре и при голямото вълнение тогава, го бяхме отписали.Тичаме напред назад по брега и търсим спасител/защото естествено сме много отворени и се къпем където не трябва/ и с нищо не можем до помогнем.Обаче дойде един мъж /помня само че беше от Шумен - Господ да му дава живот и здраве/ и каза да влезнем в морето но на около 30-40 метра встрани от мястото където беше мъртвото вълнение и да му викаме и махаме да плува към нас.Като цяло моят приятел явно беше запазил самообладание и разбра за какво стана дума и заплува успоредно на брега и се спаси с моя помощ,но като го извадихме беше ни жив ни умрял от умора.След около час почивка от напрежението пак на същото място извадихме 3 чисто голички млади германки.При едната беше сериозно положението беше нагълтала доста вода,но се оправи.Толкова се бяха стреснали горките ,че чак забравиха да благодарят.С това нещо шега не бива.
                  Гранд Чероки 5.2 ZJ
                  Гранд Чероки 3.7 WK

                  Коментар


                  • #10
                    До: Мъртво вълнение

                    Все си мисля, че терминът "мъртво вълнение" се отнася за вълни, при липса на вятър, а явлението, разглеждано в тази тема си има друго име...
                    Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                    Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Мъртво вълнение

                      Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
                      Все си мисля, че терминът "мъртво вълнение" се отнася за вълни, при липса на вятър, а явлението, разглеждано в тази тема си има друго име...
                      Сулган
                      SUBARU LEGACY 2.2 4WD GX
                      0878299791

                      Коментар


                      • #12
                        До: Мъртво вълнение

                        "Сулуган", да, така го наричат тук в Бургас, но мисля си имаше и точно определен термин.
                        Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                        Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Мъртво вълнение

                          В Несебър като се появи вятър наречен "Мелтем"
                          и всички рибари излизат на брега заради появата на коварно мъртво вълнение.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Мъртво вълнение

                            Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
                            "Сулуган", да, така го наричат тук в Бургас, но мисля си имаше и точно определен термин.
                            А мъртвото вълнение е когато вече затоплена вода в заливите се смесва със студена такава от дълбините и се поучават подводни течения които няма как да се видят става нещо като голяма конвекция. Дърпа към дъното, но ако не се съпротивляваш даже е гот да се гмуркаш с течението което след малко отслабва и спокойно изплуваш. В общи линии и тук паниката погубва неопитните плувци.
                            Последно редактирано от Явор-Vromos.com; 11-12-09, 16:06.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Мъртво вълнение

                              Първоначално публикуван от Явор-Vromos.com Преглед на мнение
                              А мъртвото вълнение е когато вече затоплена вода в заливите се смесва със студена такава от дълбините и се поучават подводни течения които няма как да се видят става нещо като голяма конфекция. Дърпа към дъното, но ако не се съпротивляваш даже е гот да се гмуркаш с течението което след малко отслабва и спокойно изплуваш. В общи линии и тук паниката погубва неопитните плувци.
                              В морето с конфекция? По-добре конВекция, да не се накваси...

                              http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%...BD%D0%B8%D0%B5

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X