Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мъртво вълнение

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Мъртво вълнение

    Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
    В морето с конфекция? По-добре конВекция, да не се накваси...

    http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%...BD%D0%B8%D0%B5
    Бай Симеоне, ясно е че съм направил правописна греша, ще те помоля за в бъдеше ако ще ме коригираш да е в моя пост имаш тази възможност, а не в отделен. Всъщност не само мен а всички постове които решиш да коригираш!!!!

    Коментар


    • #17
      До: Мъртво вълнение

      Първоначално публикуван от Явор-Vromos.com Преглед на мнение
      ...Дърпа към дъното, но ако не се съпротивляваш даже е гот да се гмуркаш с течението което след малко отслабва и спокойно изплуваш...
      Почти по този начин се разви някога единствената ми среща с това явление. Най-неприятно ми беше, когато водата започна да ме бълника във всички посоки (без да има кой знае какви вълни), а малко след това разбрах, че просто не мога да изплувам - това на максимум 15 метра от плажа. Стигна ми акълът просто да плувам в посоката, в която ми е най-лесно, и всичко се оправи. Излязох след 20-ина минути на близо 200 метра от мястото, където бях влязъл. После успях да дотичам обратно, точно когато приятелите ми бяха почнали да се притесняват.
      Искам България чиста!

      Коментар


      • #18
        До: Мъртво вълнение

        Първоначално публикуван от Явор-Vromos.com Преглед на мнение
        А мъртвото вълнение е когато вече затоплена вода в заливите се смесва със студена такава от дълбините и се поучават подводни течения които няма как да се видят става нещо като голяма конвекция. Дърпа към дъното, но ако не се съпротивляваш даже е гот да се гмуркаш с течението което след малко отслабва и спокойно изплуваш. В общи линии и тук паниката погубва неопитните плувци.

        На Дунава подобно нещо се получава на местата където дълбачката е копала пясък. Иначе течението е предвидимо, но на това място се получава един въртоп по хоризонтала и вертикала. Зависи от дълбочината на трапа долу, но спасението е или да плуваш на самата повърхност / да си легнал на водата, а не да се изправяш/ или активно да се спуснеш до дъното и да се оттласкаш или да изгребеш до повърхността. По принцип става бързо, то течението помага и въздухът ти стига, лошото е когато не знаеш колко е дълбоко. И да не се плашиш. Никога.
        E = mc2 / Прави си сметката! И умната!

        Коментар


        • #19
          До: Мъртво вълнение

          Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
          Все си мисля, че терминът "мъртво вълнение" се отнася за вълни, при липса на вятър, а явлението, разглеждано в тази тема си има друго име...
          На английски е rip current. Мъртвото вълнение си е точно вдигната на друго място вълна. Хората смесват двете понятия може би защото се появява предимно когато има голяма мъртва вълна. Как е правилното наименование на Български не знам.

          http://images.google.com/images?q=ri...ed=0CCIQsAQwAw

          https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

          Коментар


          • #20
            До: Мъртво вълнение

            Мъртво вълнение и мъртво течение
            предполагам ...
            - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
            - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

            Коментар


            • #21
              До: Мъртво вълнение

              аз пък съм варненец, като малък голяма част от детството ми преминава на рибарската лодка на дядо ми, където събирах пари да си купувам дъвки заради картинките та мислех си, че знам какво е мъртвака, ама се оказа, че абсолютно нищо не разбрах от обясненията и най-вече от картинката в първия пост Мъртвак се получава и навътре в морето, където дълбочината е със сигурност повече от 20 метра и едва ли се получават наноси, които влияят на туристите по плажовете. Мъртвак обикновено се получава след по-голяма буря и като утихнат вълните и зайчетата ги няма (пяната по гребена на вълната, обикновено се получава на 2-3 бала). При мъртвака вълната е доста ниска, спокойно може да е и 20-30 санта, но за сметка на това е много дълга вълна и като се погледне от страни е като цяло ниска но масивна вълна. Няма нищо драматично като се гледа, но ако си в лодка клатенето е по-бавно и по-плавно и от там има мноооооооого сериозно драйфане за несвикналите. Като си към брега, когато има такива вълни, те влекат, защото водната маса е голяма.

              Ако си плувец, най-важното (дори без мъртво вълнение) е да се запази самообладание. Паниката си е жива смърт. Не случайно хората са казали, че морето не е до колене и се надявам някой, който се мисли за голямата работа, през лятото да се сети за това и да се кротне малко, защото повечето ми приятели, които са спасители постоянно мъкнат такива ербапи да ги свестяват, но лошото е, че за някои е късно. Бъдете внимателни.

              Мъртво вълнение не значи нещо особено кофти. Както казах, важното е да не се паникьоса човек.

              Умората е много важен фактор. Които са свикнали да плуват повечко в морето сигурно ще се съгласят с мен, че умората в морето е малко по-различна. Отначало се уморяваш и мислиш, че краят на силите ти ще дойде след минута максимум. Нещата обаче далеч не са така. Даваш го малко по-спокойно и мускулите ти могат да издържат МНООООГО по-дълго. Освен това, интересното е, че дори когато плувам километри не получавам мускулна треска. Случвало ми се е да трябва да плувам дълго заради търсене на места за миди и такива глупости и съм се учудвал колко издържам; всичко е въпрос на контрол над съзнанието си, не е толкова до физическа форма; не е задължително да бъдеш олимпийски плувец за да плуваш 30 мин примерно. А за 30 мин се изминава доста разстояние или пък се излиза на брега със сигурност при мъртвак без да се притеснява човек.

              Коментар


              • #22
                От: Мъртво вълнение

                Колега евала и сега знам какво да правя ако влезна в такова. Дай боже да няма, но никой до сега не е обяснил как точно трябва да се действа.

                Коментар


                • #23
                  От: Мъртво вълнение

                  Ужас с това море.Аз в басейн като стигне водата врата ми и вече ме наляга паника, нищо че съм стъпил на пода здраво.Затова в морето повече от колене не влизам щото съм 100% удавник.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Мъртво вълнение

                    Първоначално публикуван от bobsen Преглед на мнение
                    Ужас с това море.Аз в басейн като стигне водата врата ми и вече ме наляга паника, нищо че съм стъпил на пода здраво.Затова в морето повече от колене не влизам щото съм 100% удавник.
                    Да повтарям азбучни истини ли? Поради високата си соленост морската вода е с по-високо относително тегло от прясната. Достатъчно е да се отпуснеш на повърхността и тялото ти си плува от самосебеси. Единствената грижа която ти остава е - да дишаш. В такъв случай най-правилното е да не издишаш до край и да ползваш предимно горната част от дробовете си. Ако поддържаш 1-2 литра въздух в дробовете постоянно - те са достатъчни да държат част от главата /нос, уста, очи/ над повърхността. Дори ида глътнеш малко водичка не е страшно. Важно е да се диша плитко и внимателно- така че дори и да влезе вода в устата или носа, да не стигне до дробовете Паниката за повечето хора идва, когато не могат да държат ушите си отгоре. Така губят ценна енергия и се изтощават .... Въпрос на нагласа. Ако приемеш че морето и водата са ти родната стихия /майка/ и им се довериш вероятността да не можеш да издържиш с часове над повърхността спада драматично. Остава само един враг- студа евентуално.
                    0888932647

                    Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                    Коментар


                    • #25
                      От: Мъртво вълнение

                      Първоначално публикуван от bobsen Преглед на мнение
                      Ужас с това море.Аз в басейн като стигне водата врата ми и вече ме наляга паника, нищо че съм стъпил на пода здраво.Затова в морето повече от колене не влизам щото съм 100% удавник.
                      И аз плувам стотина метра ама от дълбока вода като я гледам само ме обзема инстинктивния ужас на сухоземния плъхнай обичам да си плувам при дълбочина до кръста
                      К мирной жизни не пригоден.
                      Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                      ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                      Коментар


                      • #26
                        От: Мъртво вълнение

                        Ако си добър плувец се излиза с яко плуване от всякакво течение без проблем със скорост знам го от личен опит безброй пъти но като съвет мога да ви кажа че са по опасни тихи води които теглят навътре по мощни са като течения и са дълготрайни но нито една ситуация не трябва да се подценява морето е коварно и трябва да се внимава! В плуването е истината!
                        Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                        Коментар


                        • #27
                          От: Мъртво вълнение

                          Мъртво течение е мисля точно това за което казвам тиха мъртва вода с разминаващи се хоризонтално водни течения с голяма скорост на дълбочини над 2 метра.
                          Но не съм много сигурен като плувам в морето на вътре много много не ме интересуват повече се пазя от големи медузи и морски змии те са серьозен проблем.
                          Помня една медуза как почти ме ослепи за два дена като ми се лепна за лицето едвам излезнах от около 600 700 м.болката е влудяваща!
                          Абе приключения!
                          Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                          Коментар


                          • #28
                            От: Мъртво вълнение

                            Първоначално публикуван от faster Преглед на мнение
                            Ако си добър плувец се излиза с яко плуване от всякакво течение без проблем със скорост знам го от личен опит безброй пъти но като съвет мога да ви кажа че са по опасни тихи води които теглят навътре по мощни са като течения и са дълготрайни но нито една ситуация не трябва да се подценява морето е коварно и трябва да се внимава! В плуването е истината!
                            В плуването НЕ Е истината. Като добър плувец само ще се удавиш, ако плуваш директно срещу течението. Истината е, както обикновенно, не в мускулите ами в главата.
                            Ако не вярваш, ела се пробвай на океански прибой /северния бряг на Хавай ще е идеалното място за пробата. Или кой да е бряг след буря/
                            https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                            Коментар


                            • #29
                              От: Мъртво вълнение

                              От такива течения се излиза естествено напряко или диагонал !А относно давенето не се безпокой на 1.50 вълни съм вадил човек на Ахтопол извън охраняемата зона!Жена ми пък я извадих един път от езерото Панчарево на трибуните!В плуването е истината!И винаги съм готов да го направя пак- винаги когато се наложи! Скоростта на 25м. ми е 23 сек.а за час около километър и половина.Под вода карам 25-30м.така че истината е и в главата но и в мускулите !Тъпаците се давят а такива дървеняци като мене понякога ги вадят дори да няма смисъл!
                              Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                              Коментар


                              • #30
                                От: Мъртво вълнение

                                Първоначално публикуван от milenski821 Преглед на мнение
                                Колега евала и сега знам какво да правя ако влезна в такова. Дай боже да няма, но никой до сега не е обяснил как точно трябва да се действа.
                                При попадане в такава ситуация:
                                1.Запазете самообладание
                                2.Плувайте НЕ към брега , а на страни /успоредно/ по протежение на брега , след десетина - двадесет метра пробвайте отново да плувате към брега , ако все още "стоите на едно място или Ви тегли на вътре", отново плувайте успоредно на брега 10-20метра и това се повтаря докато успеете.
                                ________________________________________________________________________________________
                                Grand Cherokee WJ 3.1TD 1999
                                HARLEY DAVIDSON - HARITADGE SOFTAIL CLASIC 2006

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X