Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 27

Тема: КАТ спират от движение всяко МПС участник в ПТП???

Място
    Бургас
    Публикации
    288
    Точки (при гласуване)
    9

По подразбиране КАТ спират от движение всяко МПС участник в ПТП???

Днес ми се случи да науча за нова разпоредба в КАТ по трудния начин. Искам да ви споделя моя опит за да сте потготвени.

В супер рутинна ситуация, тази сутрин, мангал с Опел Кадет пред саморазпад блъска жена ми докато си чака на светофара. "Не успял да спре".
    Жена ми беше на път за преглед, понеже е бременна в 9ти месец.
    Да оставим настрана шока, който преживях след като ми се обади по телефона...
    Отидох на мястото на произшествието и там вече беше извиканата от жена ми патрулка. Пишеха акт на циганина и протокол за ПТП-то. Като приключиха с тези тежки задачи излязоха с 2 стикера в ръка и тръгнаха към колата на виновника. Залепиха му стикер, че колата му се спира от движение до отстраняване на повредите причинени от въпросното ПТП...
    След това тръгнаха към моята кола (Субару Аутбек 2000 г. ) със същите намерения... Тогава възникна спора.
    Пропуснах да отбележа, че щетите по моята кола бяха незначителни. Счупен декоративен светлоотразител в бронята и драскотини по самата броня.
    След "разговора" с полицая ми направиха компромис и не лепнаха стикера, но останах изумен от безумието на тази наредба...
    Всяка кола участник в ПТП се спира от движение! без значение колко минимални са щетите... Пълен абсурд.
    В моя случай, ако ми бяха лепнали стикера трябваше да не карам колата докато не си поръчам от чужбина въпросния светлоотразител, да изчакам доставката (седмици, а може и месец), да го сменя, да подам заявление в КАТ за минаване на канал, да платя такса, да си изгубя един ден в чакане, да мина канал и да ми възтановят правото да си карам колата! И всичко това след като аз съм потърпевш във въпросното ПТП!
    Да допуснем, че нямам каско и трябва да чакам застрахователя на виновника да ми плати щетите и чак след това аз да си отстраня "повредата". Това може да се проточи с месеци...
    Последно редактиран от Dobs ; 12-08-09 в 09:39

Място
    София
    Публикации
    719
    Точки (при гласуване)
    9

По подразбиране До: КАТ спират от движение всяко МПС участник в ПТП???

А какво става, когато автомобилите са в движение и се напише двустранен протокол без да се вика КАТ?

До някъде виждам логика...представете си ако едното МПС е доста намачкано....изчукват се тенекиите и после айде газ с напълно неработещи спирачки
    LZ1DWW

Място
    Бургас
    Публикации
    288
    Точки (при гласуване)
    9

Ако има двустранен протокол, КАТ не се намесва. Т.е. не се спират от движение. Това ми каза полицая.
    Логика има само за тежки ПТП. За очевидно леки такива не виждам особена логика.
    Дори в самия протокол пише "незначителни щети по двете МПС".

Публикации
    4,607
    Точки (при гласуване)
    18

Всичко е въпрос на парички-минаване през каналите прегледи ,рушвети и т.н.
    Това не е нова наредба- просто става дума за тежки ПТП.

Място
    София
    Публикации
    719
    Точки (при гласуване)
    9

Тук възниква въпроса - кои ПТП-та са тежки и кои леки...къде е границата и кой го решава? Или всичко е по преценка на господата полицаи, в чиято трезва преценка и неподкупност дори и не смея да се съмнявам
    LZ1DWW

Място
    Бургас
    Публикации
    288
    Точки (при гласуване)
    9

Полицая уточни, че става въпрос за нова наредба влязла в сила преди месец.
    Предполагам, че преди не са имали право да ти спират колата от движение докато си още на кръстовището с мигащи аварийни...
    Не съм чувал преди да задължават участниците в ПТП да минават задължително преглед... Може ПТП-то да е завършило само с одраскване на боята. В протокла пак ще пише "незначителни щети" защото иначе застрахователя няма да плати. Но по новата наредба трябва да си пребоядисам колата и чак тогава да се явя на канал в КАТ за да ми я пуснат пак в движение...

Място
    София
    Публикации
    7,631
    Точки (при гласуване)
    33

Това не ми се вижда особено законно и могат да си имат големи проблеми в съда. Спиране от движение е възможно само когато автомобила престане да отговаря на техническите изисквания, като при това за дребни неизправности, например счупен фар, имаш право, да се придвижиш до сервиз за отстраняването им, стига пътните условия да позволяват. Всъщност дори при тежки повреди, ако не се движиш с автомобила(т.е. седи паркиран край пътя и си го откараш с Пътна помощ), не виждам на какво основание могат да го спрат. Ремонтите не са забранени, иначе тази логика, биха могли да ме издебнат докато си сменям накладките пред блока и да ме спрат от движение, защото съм без спирачки...
    [COLOR="SeaGreen"]Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.
    [/COLOR]

Публикации
    810
    Точки (при гласуване)
    9

Абе има някаква логика по принцип. Но от друга страна за одрасквания и други подобни май си е чисто изнудване. Освен ако застрахователите не покрият и този разход. И защо не-това си е в крайна сметка част от разхода по връщане на МПС в състояние, годно за движение.
    Случвало ми се е след удар отзад да не забележа реалния размер на щетата. Първо я мислех за сериозна козметична, но като влязох при тенекеджията и видях какво е станало по ходовата част...
    В крайна сметка пак се създават предпоставки за разни игри, номера и далавери.

sparkybg е офлайн
    Спартак Тимчев
    Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ || ТП || ДВиП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    24,910
    Точки (при гласуване)
    48

Е то глупавото е че трябва да ходиш в КАТ. Не можеш да минеш само с технически преглед. Дайте да намерим тая наредба и да я прочетем. Щото номера от KAT-аджии - дал господ.

Принципно няма логика да се ходи в КАТ, ама никаква, при положение че във всеки сервиз, където правят годишни прегледи, са в състояние да преценят тая кола става ли за движение, или не.

Не че съм против ходенето в КАТ. Тъпото е че губиш цял ден, и вместо да изкарваш пари и да им плащаш заплатите, си на чиста загуба, дори да не си виновен изобщо за ПТП-то.

Щом е наредба, трябва да я има някъде.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

Място
    София
    Публикации
    4,117
    Точки (при гласуване)
    13

AMAН ОТ ДЪРЖАВЕН РЕКЕТ!!! НЕЩАСТНИЦИ!
    Владимир Илич Ленин: „Потиснатата класа, която не се стреми да си служи добре с оръжието и да го притежава, заслужава да се обръщат с нея като с роби.“ (Собр. соч. 5 изд., т. 30, стр. 153.)

Място
    София
    Публикации
    7,631
    Точки (при гласуване)
    33

Чакайте малко. Май не става дума за наредба, а за частен рекет на конкретните катаджии. Туко що един колега дойде на работа. Сутринта го ударили и до сега чакали КАТ. И дума не е ставало за спиране от движение на нито една от двете коли, а другата била с буквално разпаднала се предна броня.
    [COLOR="SeaGreen"]Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.
    [/COLOR]

Място
    София
    Публикации
    4,117
    Точки (при гласуване)
    13

Eдно от предимствата на джиповете е, че може да накачулиш железа отдето се сетиш! Аз инвестирам в това, а не в каско! Да отидеш да си платиш глоба трябва да си вземеш отпуска, която пък работодателят може да не ти даде. Презирам от дъното на душата си бюрократщината , не е само до парите. Цитат: "Проблемът на българите е в това, че мнозинството от тях са свикнали да живеят унизително." Не е от сега на хората с кола да се гледа като на дойна крава. За нова кола се плащаше ДДС върху МИТОТО! За стара кола се плаща 2 такси за едно и също нещо с тенденцията да станат 3. Гето! Имаше отворена тема - глобявали и за неотлепена стара винетка! С 10 и нагоре документа сядам зад волана и пак глоби и простотии!
    Последно редактиран от Rabin ; 12-08-09 в 11:58
    Владимир Илич Ленин: „Потиснатата класа, която не се стреми да си служи добре с оръжието и да го притежава, заслужава да се обръщат с нея като с роби.“ (Собр. соч. 5 изд., т. 30, стр. 153.)

sparkybg е офлайн
    Спартак Тимчев
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    24,910
    Точки (при гласуване)
    48

Хора, дайте да видим дали има такава наредба, и тогава да се пенявиме. Аз засега нищо не намирам.

А за да те спрат от движение трябва да имат основание, включително законово. Иначе да духат таратора.

Да видим дали и какво пише по въпроса, и тогава да си правим сметката.

Аз се ровичках но нищо не намирам.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

Публикации
    810
    Точки (при гласуване)
    9

Засега никъде не намирам подобна наредба, член и др.
    Да не е престараване на регионален шеф?
    Между другото в lex.bg има описан подобен случай на спиране от 2005 година. Ето линкът:
    http://http.lex.bg/forum/viewtopic.p...st=0&sk=t&sd=a

Продължавам да търся.

Място
    София
    Публикации
    4,117
    Точки (при гласуване)
    13

Вдигали са ми колата с паяк без всякакво законно основание! Като нямаше за какво да ме глобят - платих си паркинга и поживо-поздраво! За куките ние сме овце!

sparkybg е офлайн
    Спартак Тимчев
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    24,910
    Точки (при гласуване)
    48

Цитат Мнение на Rabindranat Преглед на публикациите
    Вдигали са ми колата с паяк без всякакво законно основание! Като нямаше за какво да ме глобят - платих си паркинга и поживо-поздраво! За куките ние сме овце!
    На сестра ми пак така. Само дето и паркинг не им плати.

Ама нервите никой не може да ти върне.

Място
    София
    Публикации
    4,117
    Точки (при гласуване)
    13

Цитат Мнение на sparkybg Преглед на публикациите
    На сестра ми пак така. Само дето и паркинг не им плати.

Ама нервите никой не може да ти върне.
    Как тогава си е взела колата? Има бариера на наказателния паркинг.

Място
    Плевен - София
    Публикации
    125
    Точки (при гласуване)
    8

Аз намерих това на офицялната страница на МВР:
    http://www.mvr.bg/NR/rdonlyres/5A46A...aredba_I45.pdf
    друго няма

Място
    Бургас
    Публикации
    288
    Точки (при гласуване)
    9

Съжалявам, че не поисках повече информация за тази "наредба". Бях афектиран и не исках да се разправям повече, а само да закарам жената на лекар и да си ходя на работа...
    Интересното бяха стикерите, които лепнаха на виновния в катастрофата и този, който бяха приготвили за мен. На тях пише "Спрян от Движение" и го лепнаха в горния десен ъгъл на предното му стъкло. Освен това записаха някакъв номер на протокола и акта му и полицая каза, че като се прибере в централата трябва да въведе информацията за колата, която е спряна от движение.
    Сега се допитах до брат ми, който също беше свидетел на цялата случка и на него полицая му казал, че решението е взето на "регионално ниво" каквото и да значи това...

Място
    София
    Публикации
    4,117
    Точки (при гласуване)
    13

Ако няма отпор по такива случаи ще става все по-голяма полицейщина в най-грозния и смисъл. Поне да гонеха "лошите"...

Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Това го знае всяко хлапе ли? А ние?
    От adwokat във форум За дома и семейството
    Отговори: 66
    Последно мнение: 01-05-09, 16:14
  2. Регистрация на Спряно от движение МПС?
    От Вико във форум Финанси, мита, цени, данъци, МПС и разходи
    Отговори: 2
    Последно мнение: 11-11-08, 23:20
  3. Спират от движение 500 000 коли в София
    От Yordan във форум Финанси, мита, цени, данъци, МПС и разходи
    Отговори: 39
    Последно мнение: 08-02-08, 12:42
  4. Има ли глоба,ако си закъснял да прехвърлиш МПС в КАТ?
    От MiroSh във форум Управление на МПС, КАТ, пътища, безопасност и катастрофи
    Отговори: 21
    Последно мнение: 28-11-07, 15:22
  5. Това го знае всяко хлапе.. хммм
    От tutin във форум Наука и образование
    Отговори: 95
    Последно мнение: 26-11-07, 00:05

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми
  • Вие не мжоете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да добавяте прикачени файлове
  • Вие не можете да редактирате собствените публикации
  •