Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Карта от GPS тракове, софтуер, проекция

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Карта от GPS тракове, софтуер, проекция

    Здравейте,

    Трябва да направя една по-"арт" карта на един участък от града, но да бъде точна. Имам тракове на улиците.

    Искам да попитам как най-добре да експортна GPS траковете, за да мога в крайна сметка да ги отворя с CorelDraw или Illustrator.

    Експортнах като DXF, не се получават някакви разминавания с референции, които имам. Проучих нещата и си мисля, че е заради различните видове проекции. Не знам от MapSource на DXF каква проекция прави.

    Прочетох, че maps.google.com ползват Mercator. Някой знае ли софтуер, който да ми експортне или конвертира траковете/DXF файла в такава проекция?

  • #2
    До: Карта от GPS тракове, софтуер, проекция

    Преди време бях попаднал на един плъгин специално предназначен за Adobe Illustrator за работа с ГИС данни които да могат да се импортват в него предполагам че се поддържа и gpx но го има само в триал режим сега не се сещам как се казва но ще го потърся, а по принцип необходимо ли е картата да бъде герефирирана към някаква проекция или просто ще бъде обзорна карта. Иначе аз тъкмо имам инсталиран Adobe Illustrator и ще пробвам някакъв начин за импорт на тракове в него. Ето тук намерих и нещо интересно но не съм го тествал
    http://www.systemed.net/gpx/ но дават че се поддържа само една проекция.

    Коментар


    • #3
      До: Карта от GPS тракове, софтуер, проекция

      Отваряш файла с GlobalMapper и export в dxf iили cdf. Преди това може да си избереш UTM или Lat/long стойности на координатите. Обикновено стойностите на координатите са в Lat/Long. Прилагам два файла в dxf формат(Lat/Long and UTM), които се отварят безпроблемно с Autocad и всичко си е на мястото. Не би трябвало да има проблем и с CorelDraw. С какво точно си правил траковете? Ако си с GPS грешката в координатите може да достигне до 10 м.
      Прикачени файлове
      Последно редактирано от tabak; 11-08-09, 07:50.

      Коментар


      • #4
        До: Карта от GPS тракове, софтуер, проекция

        ipcart,

        Да за съжаление поддържаната проекция не ми върши работа, тя важи само за Великобритания.

        tabak,

        Свалих GlobalMapper, но е демо и не мога да експортвам въобще. Подсказка от къде да сваля работеща версия?

        Коментар


        • #5
          До: Карта от GPS тракове, софтуер, проекция

          Отдавна съм го свалял, но се намираше се в сайта с име пиратския залив. Стига да съществува и ако сайта не е станал с плащане.
          Успех

          Коментар


          • #6
            До: Карта от GPS тракове, софтуер, проекция

            Пробвай тук:
            http://starmen.at.tut.by/default-2.html

            Точно Глобал Мапер е програмата, която ти трябва.
            "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

            Коментар


            • #7
              До: Карта от GPS тракове, софтуер, проекция

              Привет
              GlobalMapper можеш да видиш тук http://btjunkie.org/search?q=global+mapper.
              А колкото до CorelDraw аз лично бих ти препоръчал да пробваш с FreeHand работи се много по-лесно а ефекта е същия (що се отнася до "арт" карти).
              И накрая да препоръчам, ако тази карта няма да бъде инцидентна, по-добре някоя гис програма, повечето от тях също могат да разкрасяват , а и са точни без да имат проблеми с проекциите.

              Коментар


              • #8
                До: Карта от GPS тракове, софтуер, проекция

                Здравейте smbdh,

                >Просто от любопитсво и аз да попитам...А когато свалите направените тракове с MapSource и след това ги запаметите в .dxf (File > Save As>.dxf), като предварително сте задали проекциятa и координатна система от Edit > Preferences > Position, пак ли се получава разминаване?

                Поздрави,

                Коментар


                • #9
                  До: Карта от GPS тракове, софтуер, проекция

                  Благодаря на всички за отговорите!
                  Свалих Global Mapper от руския сайт, работи както трябва.

                  Успях да наглася картата както ми трябва.

                  За FreeHand, Illustrator-a e много по-добър. Фрийхэнд не знам дали още съществува. А и картата ще е инцидентна, така че засега не ми се задълбава в GIS= Но ти коя GIS програма би препоръчал, the sandman? Аз нямам идея за такъв тип програми.

                  Asterix85, твоята подсказка също помогна, но и аз от любопитство да попитам. В Етрополе например излиза, че има две UTM зони - 34 и 35. В случай, че искам да експортна в UTM и "картата" е разделена поравно в двете зони какво трябва да се направи? Може би тогава ще трябва сериозна GIS програма.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Карта от GPS тракове, софтуер, проекция

                    Здравей отново

                    За Illustrator, не съм го ползвал, но сравнено Corel и FreeHand, втората бие по всички показатели, поне що се отнася за карти, а и все още я произвеждат (мисля) , въпреки че ми е чудно защо при положение че от няколко години е собственост на Adobe и леееееекичко се доблира като предназначение с Illustrator .

                    Ако искаш "красив" GIS, би следвало да пробваш ArcGIS, ако потърсиш например някоя снимка в чичко Google вчрвам че ще се съгласиш

                    Ако дадена карта ти се намира едновременно в 2 зони просто може да си избереш в коя искаш да работиш и при прехвърляне през GlobalMapper си избираш просто нея. Координатите биха изглеждали нереални стойности, но ще са на точните места.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Карта от GPS тракове, софтуер, проекция

                      smbdh не знам дали съм прав, да го коментират професионалистите, но зоните могат да се избегнат като се работи в географски координати. Така картата според мен ще изглежда по "art"(географска).
                      Чак сега ми светна, че ако това е вярно се решава проблема по принцип с преминаването от една зона в друга.
                      Моля за коментар !

                      Привет
                      Последно редактирано от tabak; 12-08-09, 07:04.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Карта от GPS тракове, софтуер, проекция

                        Зоните съществуват само при някои географски проекции, такава е и Гаусовата, използвана в топографските карти. Други проекции нямат зони, но за сметка на това има големи изкривявания по периферията на картата.
                        Не е възможно да се изобрази част от сфера (по-точно елипсоид) върху равнина без деформации. Може само да се сведат деформациите до минимум, като се работи с малки райони от сферата - затова са необходими зоните. Всяка зона представлява на практика отделна проекция.
                        За големи райони е по-удачно да се използва примерно Ламбертова проекция (Lambert conformal conic) като се задават северен и южен паралел и централен меридиан, подходящо избрани за съответната област. В такава проекция са повечето карти на цели държави или континенти. Топографските са най-често в Гаусова проекция, но има и някои в Ламбертова - примерно българските в 1970 г. са в Ламбертова проекция.
                        "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                        Коментар


                        • #13
                          До: Карта от GPS тракове, софтуер, проекция

                          Благодаря за изключително компетентния отговор. Той хвърля светлина на обикновенните потребители за някои аспекти на географските проекции, тяхната точност и употреба. А защо са толкова много и разнообразни в световната практика ? Земята все пак е една ?

                          Поздрави

                          Коментар


                          • #14
                            До: Карта от GPS тракове, софтуер, проекция

                            Първоначално публикуван от tabak Преглед на мнение
                            А защо са толкова много и разнообразни в световната практика ? Земята все пак е една ?
                            Да земята е една, обаче никой неможе да каже категорично каква форма има, единтвената вярна форма е ГЕОИД (или дори на картоф според някои ), който е доста дале че от сфера, елипсоид или друга математическа фигура, която може да бъде пресметната. Всеки учен (или екип от такива) работи за създаването на елипсоид в различни части на света, а от там и различните елипсоиди, покриващи с различна правдивост повърхноста на земята в различни точки.
                            За пример ако не калибрираш GPSа си (зададеш му реална надморска височина), то той може да ти дава грешка в порядука на 50m и повече именно поради това, че съответния елипсоид минава на 50m под или над земната повърхност в региона, в който се намираш.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Карта от GPS тракове, софтуер, проекция

                              Съществуват толкова много проекции, защото имат различни свойства, които се търсят в различни области на приложение. Има няколко типа проекции:

                              едните запазват точни ъглите между линиите, но деформират разтоянията и площите;

                              други запазват еднакви площите, но деформират ъглите и други параметри;

                              в морската навигация се използва проекция Меркатор, при която линиите с еднакъв азимут са прави линии на картата

                              и т.н. за различните приложения трябват различни проекции.
                              "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X