Обява

Свий
Няма добавени обяви.

EGR-клапан и неговата функция в двг. на ВИТАРА

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: EGR-клапан и неговата функция в двг. на ВИТАРА

    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
    Само да вметна - за ниски режими на дизел с EGR има добавена дроселова клапа. Та тая клапа в ниски режими е затворена (предпоследната колона от таблицата), а в колектора е вакуум, тоест - смуче си изгорелите газове, понеже нямат достатъчно собствено налягане, че да си се наблъскат сами там.

    Та, не е зле да попиташ майсторите, за какво е тая клапа. Ще ми е интересен отговора.
    Такааа..
    Проведения днес практически тест с внимателно наблюдение през очилата , откачане и закачане на вакуума за ЕГР-а и завиране на пръстите там където не трябва /в мембраните/ потвърди изцяло твоето мнение и таблицата.
    Има съвсем малки разминавания около средните обороти/затваря/, но го отдавам на това, че колата я форсирах на място и беше без товар.
    В тази връзка е логично при неработещ /затворен/ или изолиран ЕГР да се повиши разхода, тъй като компа следи качеството на горивната смес и се намесва.
    А относно майсторите ми, те са много добри, но явно аз не съм доразбрал нещо,
    очевидно потвърдено от експеримента
    сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
    dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

    Коментар


    • #62
      От: EGR-клапан и неговата функция в двг. на ВИТАРА

      Първоначално публикуван от Чичо Преглед на мнение
      Такааа..
      Проведения днес практически тест с внимателно наблюдение през очилата , откачане и закачане на вакуума за ЕГР-а и завиране на пръстите там където не трябва /в мембраните/ потвърди изцяло твоето мнение и таблицата.
      Има съвсем малки разминавания около средните обороти/затваря/, но го отдавам на това, че колата я форсирах на място и беше без товар.
      В тази връзка е логично при неработещ /затворен/ или изолиран ЕГР да се повиши разхода, тъй като компа следи качеството на горивната смес и се намесва.
      А относно майсторите ми, те са много добри, но явно аз не съм доразбрал нещо,
      очевидно потвърдено от експеримента
      Напротив. Компа може да следи качеството на сместа само през ламбда сондата, и ако прави това, разхода не би трябвало да мръдне ни на йота. Пробелма е че явно се шашка от нещо друго. Мойто предположение е MAP сензор или нещо такова. Миризма на бензин от ауспуха значи преобогатена смес - все едно си на смукач, а това при инжекцион го върши компа. Не знам дали не е вариант EGR-a да се остави, а само вместо от изгорели газове да му се подава прост въздух, някъде от след филтъра.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #63
        От: EGR-клапан и неговата функция в двг. на ВИТАРА

        Първоначално публикуван от Чичо Преглед на мнение
        Да се включа и аз. На моето Митсубиши дизел има ЕГР клапан...
        За какво по точно "Митсубиши дизел" става дума?

        Коментар


        • #64
          От: EGR-клапан и неговата функция в двг. на ВИТАРА

          Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
          За какво по точно "Митсубиши дизел" става дума?
          Митсубиши Галант 2.0 ТДИ дв. 4D68T
          сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
          dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

          Коментар


          • #65
            От: EGR-клапан и неговата функция в двг. на ВИТАРА

            Първоначално публикуван от Чичо Преглед на мнение
            Митсубиши Галант 2.0 ТДИ дв. 4D68T
            Ако нямаш дебитомер, спокойно може да изолираш ЕГР-а. Дебитомера шашка компа.

            Коментар


            • #66
              От: EGR-клапан и неговата функция в двг. на ВИТАРА

              Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
              Ако нямаш дебитомер, спокойно може да изолираш ЕГР-а. Дебитомера шашка компа.
              Правих го. Изолирах вакуума. Разлика не усетих. За сега не ми прави проблеми и си го карам По-нататък ще видим.
              сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
              dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

              Коментар


              • #67
                От: EGR-клапан и неговата функция в двг. на ВИТАРА

                Хрумна ми нещо: за ECU, които проверяват работата на ЕГР-а, специално за Витара. Ако каналите на ЕГР системата са достатъчно запушени и не ви се разглобява да чистите всичко, няма ли да мине номера, ако просто се върже една залъгалка между управлението на ЕГРа и ламбда-содата?
                В смисъл, когато компа чукне сигнал на ЕГРа, ако правилно съм разбрал всичко до тук, очаква някаква реакция на ламбда-сондата. И като не я получи, светва чек-а и започва да прави глупости.
                Е, добре, ако се върже един транзистор с един делител (грубо казано), който при получаване на сигнал за ЕГР-а да вкарва нужното отклонене в показанията на ламбдата, няма ли всички да са доволни? Или ще си спестим само светването на чек-а, а повишения разход ще остане?
                Нямам на какво да пробвам, но все трябва да има начин да се излъже.
                О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                Коментар


                • #68
                  От: EGR-клапан и неговата функция в двг. на ВИТАРА

                  Да де, ама ламбдата е теснолентова. А и изглежда компа разчита на EGR-а, и пуска съответното количество гориво, съобразявайки се че EGR-a е отворен. Всъщност, дори не е сигурно че компа разчита на ламбдата по време на работа на EGR-а.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #69
                    От: EGR-клапан и неговата функция в двг. на ВИТАРА

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    Напротив. Компа може да следи качеството на сместа само през ламбда сондата, и ако прави това, разхода не би трябвало да мръдне ни на йота. .
                    Дай да поразсъждаваме.
                    1. Теоретически. При неработещ/изолиран ЕГР в двигателя постъпва само свеж въздух, без отработени газове и количеството кислород е по-голямо. Съответно компа пуска повече гориво за да се запази съотношението. Разхода би трябвало да се покачи.
                    2. Практически. При по-доброто качество на сместа двигателя ще развива моментните скоростни и мощностни показатели при по-малко натискане на газта. Разхода трябва за спадне.
                    Необходимо е по-дългосрочно сравнение при еднакво качество на горивото за да се види как ще бъде.
                    Всъщност, дори не е сигурно че компа разчита на ламбдата по време на работа на EGR-а.
                    Не трябва ли компа да разчита на ламбдата при всички режими?
                    сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                    dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                    Коментар


                    • #70
                      От: EGR-клапан и неговата функция в двг. на ВИТАРА

                      Първоначално публикуван от Чичо Преглед на мнение
                      Не трябва ли компа да разчита на ламбдата при всички режими?
                      Не. Само в статични режими. В преходни въобще зарязва показанието на сондата и прави това, за което е програмиран, и което чете от други датчици, например MAP, ако има, дебитомер, ако има, и други подобни.

                      Въпроса е че въпросия компютър явно има някакви по-особени режими, свързани с ЕГР-а.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #71
                        От: EGR-клапан и неговата функция в двг. на ВИТАРА

                        Спарки, говоря конкретно за ЕГР-а на по-новите Витари. Някъде по-напред имаше обяснение как точно бачка. Съвсем накратко:
                        При определени условия (обороти, температура, положение на педала) компа пуска за малко ЕГРа и следи има ли респонс на ламбдата. Ако няма, светва чека и май влиза в някакъв измислен режим.

                        На моята ЕГРа е изолиран мнооого отдавна по естествен път - всичките канали са запушени със сажди. Просто разкарах клапаните, да не ми се пречкат и проблем никакъв. Но на моята компа си е тъп по природа - специално на газ, съвсем да го махна, не променя нищо. Поне нищо, което да се усети. В момента например, бензина се движи с доста по-високо налягане, сместа е доста богата и в ниските обороти определено не работи добре. Ламбдата полудява, обаче компа е на принципа едно баба знае- едно бае. Хич не си прави труда да преизчислява, явно има 3 таблици накръст и се води по тях и толкова. Докато някой параметър не излезе от границите тройно, не реагира изобщо. И да излезе, все тая, просто свети ламБата. Единствения вариант да ми светне чек за ламбдата примерно, е да я изключа съвсем. А това дали показва 0.5 или 1.1 волта - горе-долу на компа му е все тая.
                        Знам, че звучи странно, но си е така. Като си строших сондата, известно време карах с един диод, да не ми свети лампата - нито вървенето мръдна нанякъде, нито разхода. После за ташак, сложих 2 диода, някъде към 1.3V, все същото. Сложих си сонда - нищо съществено не се промени. И да е мръднал разхода със 100грама на 100 километра - не съм го усетил. Виж, като си запуших ауспуха (не нарочно), се усети доста

                        Като се пооправя, ще си ковна един мой си комп, но това по-нататък. Бях приготвил една 24ка, сега се чудя дали направо да не мина на някое дребно 30таче, че да мирясам... както и да е, за тая тема е още рано.
                        О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                        Коментар


                        • #72
                          От: EGR-клапан и неговата функция в двг. на ВИТАРА

                          Мини на dsPIC33 или направо на PIC32. Ще можеш да си слагаш таблици квито си поискаш, стига да има кой да ги попълни. Това ако можеш да се примириш с 3.3-те волта. Ако не- 24-ка или 30-ка. Или ония на Renasas.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #73
                            От: EGR-клапан и неговата функция в двг. на ВИТАРА

                            Няма да слагам таблици. Не виждам смисъл. Първите компютри ги правеха на мършави процесори и там просто няма избор - или таблица, или амнайсе процесора, което е скъпо. После пък се насъбра сериозна база данни и все си мисля, че тъкмо това е причината да продължават да натискат на таблици - кой е луд да захвърли 5 или 10 години успешна работа?
                            Сега изчислителна мощност бол, а процесите в ДВГ нито са толкова бързи, нито са толкова сложни, особено пък на моно-инжекцията, тя и без това си плющи на прост ШИМ.
                            С 3.3-те волта вече съм се примирил
                            Само да се пооправя, че след празниците ме събори някакъв див грип и до миналия ден ме държеше на легло, натрупала ми се е 2 тона недовършена работа, която трябва да се разчисти и тогава ще се забавлявам, затова казах, че е още рано за това.
                            О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                            Коментар


                            • #74
                              От: EGR-клапан и неговата функция в двг. на ВИТАРА

                              Здравейте колеги , мой приятел има Витара , налага му се да сменя двигател. Та въпроса е ставали двигател с автоматична скоростна кутия към ръчна. Благодаря предварително.

                              Коментар


                              • #75
                                От: EGR-клапан и неговата функция в двг. на ВИТАРА

                                Първоначално публикуван от marin lakov Преглед на мнение
                                Здравейте колеги , мой приятел има Витара , налага му се да сменя двигател. Та въпроса е ставали двигател с автоматична скоростна кутия към ръчна. Благодаря предварително.
                                Въпросът не е за тук въобще, направи си отделна тема или потърси с търсачката, но така или иначе си писал-коя година, с кой мотор, с каква дирекция и т.н.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X