Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Сателитни снимки (различни сайтове, начини за сваляне, софтуер )

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Сателитни снимки (различни сайтове, начини за сваляне, софтуер )

    Така предлагам в тази тема да обсъждаме работата с различните видове сателитни снимки, програми свързани с тяхното обработване, сайтове които предлагат разглеждане, сваляне и поръчка на сателитни снимки и т.н.
    Като за начало ето няколко интересни сайта:
    http://www.flashearth.com/
    http://search.kosmosnimki.ru/ - в този сайт има възможност разглеждане на снимки от различни спътници
    http://www.resmap.com/

  • #2
    До: Сателитни снимки (различни сайтове, начини за сваляне, софтуер )

    Качвам на спелеото нови сателитни снимки от ниво 17.
    Някои от предишните също са качени наново. Вече ги свалям от SPOT5 по разграфката на 1:25000, дори и там, където има по-подробни снимки в Гугъл.

    Оказва се, че снимките от СПОТ5 са по-подходящи за картографска основа, защото са снимани строго вертикално, за разлика от тези в Гугъл. При тях има перспективни деформации, защото снимките са правени под ъгъл. Където има стръмен релеф, не е възможно да се калибрират точно снимките.
    Засега ще опитам да сваля цяла България от СПОТ5 с ниво 17.
    "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

    Коментар


    • #3
      До: Сателитни снимки (различни сайтове, начини за сваляне, софтуер )

      Днес изчезна връзката към SPOT-5 от САС Планетата. Някой пробвал ли е дали има достъп? Опитвам се да разбера дали проблема е в "моя телевизор", или са спрели кранчето глобално.
      "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

      Коментар


      • #4
        До: Сателитни снимки (различни сайтове, начини за сваляне, софтуер )

        Не е само при теб проблема иначе и при мен не работят снимките от SPOT5 иначе имам малко посъбран кеш тук около района на Варна за ниво 17 мога да го метна в твоята папка със сателитните снимки ако искаш. Предполагам че типа на кеша който използваш е този на SASPlanet, иначе и аз имах идеята за тегленето му за цялата страна но ти си почнал вече като гледам така че мога евентуално да помогна за по-бързото му сваляне стига руснаците да оправят настройките. Но нали се сещаш че той протокола му е малко скрит на тези снимки така че нищо чудно да има проблеми

        Коментар


        • #5
          До: Сателитни снимки (различни сайтове, начини за сваляне, софтуер )

          Качи каквото имаш от 17 ниво от кеша на СПОТ-5. И аз ползвам стандартния кеш на САС Планет. Направо архивирай папката "...\SASPlanet\cache\SPOTMAPS\z17"

          Аз се сетих, че този сървър може би ще е проблемен, затова бях почнал първо от него да кеширам, но ме изпревариха. Ще чакам да видя дали ще го оправи руснака. Ако не стане, ще се връщам на Гугъл.
          "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

          Коментар


          • #6
            До: Сателитни снимки (различни сайтове, начини за сваляне, софтуер )

            Здрасти dhv почнах да качвам това което имам като свален кеш от SPOT5 в папката със сателитните снимки. Искам да те потитам тази разграфка 1:25000 е по координати от българските топокарти или руските тъй като не ми стана много ясно? Ако е от българските ти точно от коя разграфка ползваш координати дали тази която беше май ти дал в едни екселски таблици или предоставените от Вектор с калибрирани изображения за Озиексплорер?

            Коментар


            • #7
              До: Сателитни снимки (различни сайтове, начини за сваляне, софтуер )

              Разграфката, която показва САС Планетата е по руските карти на Генщаб. Екселските таблици които съм качил, са за Българската система 1970.
              Снимките ги свалям по разграфката на Генщаба.
              "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

              Коментар


              • #8
                До: Сателитни снимки (различни сайтове, начини за сваляне, софтуер )

                След като достъпа до SPOT-5 се възтанови, вече имам кеширана цяла България с ниво 17 във SAS Planet. Ако има интерес, мога да кача готовия кеш, около 4 гигабайта е, и са почти 700 хиляди файла.

                Ще продължавам да качвам както и досега слепените и калибрирани снимки по разграфката в 1:25000.
                "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                Коментар


                • #9
                  До: Сателитни снимки (различни сайтове, начини за сваляне, софтуер )

                  Качвам нови снимки, ниво 17 СПОТ-5.
                  Вече изцяло са покрити области Видин, Монтана, Враца и Бургас. Ще ги обработвам и качвам по области.
                  "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                  Коментар


                  • #10
                    До: Сателитни снимки (различни сайтове, начини за сваляне, софтуер )

                    Ето още един сайт със снимки от DigitalGlobe и много голяма част от които се използват и от Google Maps.
                    http://browse.digitalglobe.com/imagefinder/main.jsp
                    Хубавото е че има доста актуални снимки за България които могат да се разгледат като образци и могат да се свалят. Тези образци естествено не са с най-голяма подробност но пак могат да вършат работа, ако ги сравня с мащаба на растерна карта е може би 1:100000 или 1:200000, или някъде отговаря на ниво 15-16 от Google Maps просто не мога да преценя с голяма точност на око.
                    Последно редактирано от icpart; 05-10-09, 07:04.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Сателитни снимки (различни сайтове, начини за сваляне, софтуер )

                      Първоначално публикуван от dhv Преглед на мнение
                      Качвам нови снимки, ниво 17 СПОТ-5.
                      Вече изцяло са покрити области Видин, Монтана, Враца и Бургас. Ще ги обработвам и качвам по области.
                      А тези снимки по-добри ли са от тези в Google Earth? Нямам достъп до спелеото , как може да видя снимката на област Видин? Дали може някой да ми прати на мейла?
                      [B]Videos of [U]Vidin[/U], the [U]Vidin-Calafat bridge[/U] and the [U]region[/U] - here: [URL]http://www.youtube.com/user/gusterbo[/URL][/B]

                      Коментар


                      • #12
                        До: Сателитни снимки (различни сайтове, начини за сваляне, софтуер )

                        Тези снимки покриват ниво 17 на Гугъл Мапс и по принцип се използват от Google Earth за тези територии до които до преди време нямаше никакво покритие така че на някои места има припокриване на данните с тези от Гугъл Мапс, и по принцип те поне са еднородни снимани от един спътник и съответно изкривяванията по думи на dhv на тези изображения са минимални на фона мнозинството в Гугъл Мапс и освен това са по-добре геореферирани от останалите такива в Гугъла. Можеж да си дръпнеш програмата SASPlanet и с нея най-лесно можеш да направиш сравнение между двата вида снимки. Освен това всеки има достъп до спелеото там няма ограничения просто не го знаеш адреса и затова, а ето къде са сателитните снимки
                        www.bgspeleo.info/others/Others/Rabota%20po%20topografski%20karti-NE%20TRII/Satelite%20Photos/

                        Коментар


                        • #13
                          До: Сателитни снимки (различни сайтове, начини за сваляне, софтуер )

                          Специално за Видин, снимката в Гугъл е много по-детайлна, но има изместване от вярното положение. СПОТ-5 е с по-ниска резолюция но е геореферирана по-точно. Специално за Видин и равнинните области, не е проблем да се свали подробната снимка и да се "донамести" калибровката. Но във хълмист и особено в планински терен е на практика невъзможно да се геореферират снимките от Гугъл. Примерно Родопите в района на Смолян - изместванията са много големи и в различни посоки в рамките на малка площ. Това е, защото снимките са правени под ъгъл, и се получава перспективна деформация.

                          Виж примерно телевизионната кула на Копитото. Основата и върха са на едни и същи координати, а на снимката върха е изместен с 40 метра от основата заради наклона на снимката. При СПОТ-5 снимките са вертикални и няма такъв проблем.
                          "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                          Коментар


                          • #14
                            До: Сателитни снимки (различни сайтове, начини за сваляне, софтуер )

                            Нова порция снимки SPOT-5, level 17, добавена цяла Софийска област.
                            "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                            Коментар


                            • #15
                              До: Сателитни снимки (различни сайтове, начини за сваляне, софтуер )

                              Качих на Спелеото целия кеш на САС Планета за ниво 17 на СПОТ5. За целта се наложи да изтрия калибрираните снимки. За работа с кеша:

                              Изтеглете САС Планета - http://sasgis.ru/category/updates/updates-sas-planet/

                              Разархивирайте програмата в папка по желание;
                              Разархивирайте кеша в папка ...\<SAS Planet>\cache\SPOTMAPS;
                              Така може да разглеждате цяла България офлайн, и да сваляте калибрирани снимки.
                              "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X