Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на телескоп!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Избор на телескоп!

    Колеги!
    Забелязах, че тук има спецове в оптиката..
    Нужен ми е съвет, искам да купя телескоп за да се ограмотя астрономически, но основно да запозная децата с астрономията, тъй като искам да реша въпроса веднъж и окончателно, съм се спрял на рефлекторен тип, поне 600 кратно увеличение от някои, уж сериозни фирми..
    Има ли някакви тънкости в тая работа, цената не е фактор, но примерно наличието на китайски елементи ще ме съсипе!..

  • #2
    Волк, щом бюджета не е проблем, "купи" някоя обсерватория, повечето (струвами се) са изгладнели и с правилна "помощ" можеш да осигуриш на децата не само ограмотяване при професиолналисти, но и наблюдение с телескоп който неще можеш да си позволиш
    Просто си мисля

    Коментар


    • #3
      Хал хабер си нямам от наблюдателна астрономия. Обаче си купи от будката за левче вестник "Телескоп". Там има реклами на всякакви телескопи, ама ти няма да гледаш тях, ами някъде в каретата ще намериш с дребни букви адреса и телефона на Астрономическата асоциация - София и ще им се обадиш. Те са истински астрономи и ще ти решат всякакъв проблем. Много са любезни. Давали са ми цели годишнини за училищата в Цариброд и Босилеград за без пари.
      Хем като си купиш вестника един вид ще си ги спонсорирал, за тях и тия стотинки са пари ...(((

      Коментар


      • #4
        Първоначално публикуван от alex_markov
        Волк, щом бюджета не е проблем, "купи" някоя обсерватория, повечето (струвами се) са изгладнели и с правилна "помощ" можеш да осигуриш на децата не само ограмотяване при професиолналисти, но и наблюдение с телескоп който неще можеш да си позволиш
        Просто си мисля
        Наистина само си мислиш!
        Днес нашите научни центрове работят по световни програми, даже си пия кафето с едно вечно младо маце дето е изстреляло сума ти наши джаджи със "Союз", но от доста време е в програмите на марсианските разходки!
        Рожен е от много малкото неща дето европейската и световна наука ще прибере на завет и отглеждане!

        Оферти за телескопи бол, даже се шашнах от варианти с течен азот - свръхпрозначност, между другото Алекс не се заблуждавай, един супер телескоп не надвишава 1000 лева, стига да не някакво суперизвращение!

        Коментар


        • #5
          На Графа и Шишман има някакъв магазин където гледах телескопи около 1000лв.
          http://ftp.domainbg.com/ymk/1/11.jpg

          Коментар


          • #6
            Проблемът му не е телескопа. Проблемът е че не знае какъв му трябва.

            Коментар


            • #7
              Първоначално публикуван от Volk
              Първоначално публикуван от alex_markov
              Волк, щом бюджета не е проблем, "купи" някоя обсерватория, повечето (струвами се) са изгладнели и с правилна "помощ" можеш да осигуриш на децата не само ограмотяване при професиолналисти, но и наблюдение с телескоп който неще можеш да си позволиш
              Просто си мисля
              Наистина само си мислиш!
              Днес нашите научни центрове работят по световни програми, даже си пия кафето с едно вечно младо маце дето е изстреляло сума ти наши джаджи със "Союз", но от доста време е в програмите на марсианските разходки!
              Рожен е от много малкото неща дето европейската и световна наука ще прибере на завет и отглеждане!

              Оферти за телескопи бол, даже се шашнах от варианти с течен азот - свръхпрозначност, между другото Алекс не се заблуждавай, един супер телескоп не надвишава 1000 лева, стига да не някакво суперизвращение!
              Може и да си прав , Но телескопа на Роженската обсерватория НЕ струва 1000лв. , за качествата му не се наемам да обсъждам, но освен всичко друго и мястото има значение, защото там (поне докато не започнаха да строят "новото" Пампорово) въздухът през по-голямата част от годината беше кристален, а това е равно на няколко телескопа. Както и да е, Желая ти успех в благородното начинание!

              Коментар


              • #8
                Алекс, не си го меря с телескопа на Рожен или царската обсерватория в Борисовата градина!
                Интересува ме практическата разлика межму рефлекторния и стандартния телескоп, не дължината и не формулите, а дали няма ментета в тая сергия, дали големите марки все още са големи или вече са китайски, дали ще видя при 630 кратно увеличение ядрото на бурите на Юпитер и обекти под 1 км по лунната повърхност!?
                Те такива неща, а не глобални обсерваторни спонсорства..

                Коментар


                • #9
                  Общо взето забрави за рефрактор тогава. Той и Галилей. Трябва ти рефлектор Максутов. Казва се така щото е по схемата на Максутов. Измислен е тъкмо за щатен училищен телескоп. После е станало каквото е станало, и той е общо взето основният астрономически инструмент от малките и средните. Значи примерно класа до 3 метра. Само гигантските са чисти Касегрен или Грегори, обаче те все едно са с адаптивна оптика. И те се продават, 8 метровите са нещо към 90 милиона долара. Ма не са удобни, само приборът тежи 100 тона, кулата още 1 000. Всичко друго не можеш и да опазиш даже да го имаш. Прах там, влага, любопитни пръсти ... Отпечатъците не се трият после с парцалче с коресилин)
                  Да, изглежда като топка с много дебела къса тръба от едната страна. Окулярът е настрани.
                  Бе обади се на ония хора. Те знаят и какво се продава и кое си струва. Аз не съм учил и един час астрономия в живота си. Учителката ме беше изгонила от часовете по физика през цялата гимназия. Не искаше да ме вижда.

                  Коментар


                  • #10
                    Телескоп

                    Увлякохте се
                    Човека пита с какъв телескоп да покаже на децата си звездите.
                    Според мен като начало с хубав бинокъл. Защото
                    1. По лесно се намират небесните обекти.
                    2. няма нужда от юстировка ( настройка по небесните линии)
                    3.По естесвено се наблюдава с него

                    С един добър бинокъл може да се видят доста небесни обекти ( мъглявини, планети и т.н.). Да не говорим че най-добре е в началото да се гледа без нищо само с една звездна карта. Има неща които се виждат и с просто око и са доста впечатляващи. Телескопа идва в един следващ момент. Човек трябва да е решил точно какво ще гледа. Пък и телескопите са като джиповете : има от 100 лева до 200 000 лева. Пък да ви кажа и в астрономията крастата е като в офроуда. Веднъж хване ли те , не те пуска лесно
                    Колкото и коне да има под капака, важното е магарето зад волана
                    NULLA TENACI INVIA EST VIA

                    Коментар


                    • #11
                      Какъвто и да си избереш гледай да е лесно преносим. Защото от много увеличение няма никаква файда ако ще гледаш от терасата в София. Атмосферата над София (и всички други големи градове) е такава че и обсерваторията на Рожен да преместиш пак няма нищо да видиш. Затова най-добре нещо лесно преносимо и с джипката си намираш правилно място за наблюдение...

                      Всъщност мястото за наблюдение ще ти даде много повече отколкото самия телескоп. А големите модели имат проблеми с транспортирането, тръскането няма да им повлияе добре...тъй че по-добре избирай по-механични характеристики а увеличение от 50 нагоре е достатъчно за повечето интересни обекти...
                      VPetrov.photography

                      Коментар


                      • #12
                        Имам една барачка, дето е с плосък покрив /далеч от София/ и понеже всяка вечер от Голямата мечка и другите облещени звезди не се спи, направо плаче за изучаване!
                        Много чист въздух, а и има воден басеин наблизо - било важно за температурните промени и движението на нощния въздух!

                        Коментар


                        • #13
                          Да, телескопа трябва да е насочен над водата.
                          http://ftp.domainbg.com/ymk/1/11.jpg

                          Коментар


                          • #14
                            Решително подкрепям!
                            Телескопите насочени под водата не виждат почти нищо а разгледаните риби докарват кошмари.

                            Коментар


                            • #15
                              Ето няколко линк-а за всичко свързано с телескопите.Има много полезни съвети,обяснения и много други неща свързани с астрономията,телескопите,лещи за тях и инструкций.
                              http://astronomy.hit.bg/
                              http://www.telescope.bg/
                              http://amateurastronomy.hit.bg/

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X