Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да спираме правилно-Mountain Bike

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Как да спираме правилно-MountAin Bike

    Първоначално публикуван от FreestyleR Преглед на мнение
    Според мене разликата между хубав v-break и диск при зимно или мокро каране е предимно в цената. Имах v-break с калотки от 10 лв. и те не си променяха особено спирачните качества при вода или сняг.
    Замръзвал ми е и v-break, и диск. 4 Секунди се натиска лостцхето, ама яко и на 5-тата вече се е "одмразил" или ледът по него вече е станал на смес от вода с графит от калотките и и двата вида спирачки спират. Разбирасе в движение (при ДХ) много рядко може да ти замръзне v-break, а още по-рядко диск. Те замръзват само когато не се използват дълго време.
    На едно от последните ми карания на сняг с v-break успях за един ден да изтъркам чисто нови калотки. И то бяха точно задните. Ледът и водата пилеха кто шкурка чисто новите ми калотки. Изглежда задната гума събира повече боклуци по нея от предната.
    Колега ... няма 4, няма 5... няма 10 пъти натискане силно. Събере ли В-брейка сняг, замръзва... и общто взето спираш с леда. Любимото ми каране е на сняг, единствено за това съжалявам, че си продадох колелото. По-хубави карания от това на сняг не съм имал. Първата година.... само В-брейк, всяка събота и неделя - Горе.

    Почти до последно твърдях, че В-брейка ми е напълно достатъчен, като спирачна сила. На в-брейка истината е правилната настройка и хубавите в-брейкове. Деор в-брейк по-нищо не отстъпва на ниския клас Дискови.
    Хубаво лостче (Авидче), добри жило и броня, добре смазана.... и мачкай надолу!
    Дискови... от ББ7 нагоре. Така и не успях да осъществя това нещо, но... за другото колело ще е първото. Вече доста им паднаха и цените.


    Успех и..... Повече карайте! Писането го зарежете.

    Поздрави.

    Коментар


    • #17
      До: Как да спираме правилно-MountAin Bike

      Изборът между тези две спирачки е само 1 Става въпрос най-вече въпрос на необходимост. Ако караш само в сухо време и без продължителни спускания V- спирачки ще ти свършат чудесна работа. Ако караш във всякакво време и в реални планински условия, определено трябва да се замислиш за дискови спирачки
      [LEFT][URL="http://ftp.domainbg.com/FreestyleR/"][COLOR=#0000ff]http://ftp.domainbg.com/FreestyleR/[/COLOR][/URL] :arrow:[/LEFT]
      [LEFT][URL]http://forum.mobile.bg/member/FreestyleR/[/URL] :arrow:[/LEFT]

      Коментар


      • #18
        До: Как да спираме правилно-MountAin Bike

        Спирачките V-brake са абсолютен компромис, поне по моите разбирания и експлоатация на MTB 2-3 години.
        В мокро време не са добро решение, в студено - също. На сняг - перфектни калодки на V-brake издържаха точно 1-2 спускания Щастливеца- Симеоново.

        Дискови спирачки - сами по себе си не са панацея, НО както при всеки един продукт и тук има значение какви са.
        Според мен там се избира Avid/Magura от среден/нисък клас и в 80% от случаите ще са перфектни.
        Карал съм Magura Julie 2 години в 99% от времето в условия, които НЕ се препоръчват от производителя и не съм имал никакви проблеми.

        Не забравяйте, че карането в градска среда също изисква добри спирачки, а спирането с добра дискова спирачка е несравнимо от спирането с V-brake.
        Per aspera ad astra.

        Коментар


        • #19
          До: Как да спираме правилно-MountAin Bike

          Сега карам с V-brake "Shimano A" BR-M618 отзад и "Shimano Acera" BR-M420 опред. Acera-та стандартно идва с накладки S65, а Alivio-to с M70T3, обаче аз ги размених и сега съм с Acera M70T3 и Alivo S65. Резултата е много добър, поне за моите изисквания - спиране на разстояние каквото ми кефне, блокиране на гуми (задна и предна) само когато ми трябва, износване на накладките почти незабележимо. Искам да уточня че М70Т3 е накладка за всякакво време т.е. е предвидена да работи ефективно и на мокро и студено и общо взето не и пука от нищо, докато S65 си е типчна "суха" накладка и като такава при по-качествено намокране (направо удавяне) на задната капла причинява осезаемо омекване на спирачката (въпреки това спирането не се "отменя а само "отлага" до малко по-силно натискане на лоста) което си има и положителна страна, защото така се избягва изключително неприятното блокиране на задното колело поради намаленото сцепление с мокрия асфалт.
          [LEFT][URL="http://ftp.domainbg.com/FreestyleR/"][COLOR=#0000ff]http://ftp.domainbg.com/FreestyleR/[/COLOR][/URL] :arrow:[/LEFT]
          [LEFT][URL]http://forum.mobile.bg/member/FreestyleR/[/URL] :arrow:[/LEFT]

          Коментар


          • #20
            До: Как да спираме правилно-MountAin Bike

            Първоначално публикуван от FreestyleR Преглед на мнение
            Сега карам с V-brake "Shimano A" BR-M618 отзад и "Shimano Acera" BR-M420 опред. Acera-та стандартно идва с накладки S65, а Alivio-to с M70T3, обаче аз ги размених и сега съм с Acera M70T3 и Alivo S65. Резултата е много добър, поне за моите изисквания - спиране на разстояние каквото ми кефне, блокиране на гуми (задна и предна) само когато ми трябва, износване на накладките почти незабележимо. Искам да уточня че М70Т3 е накладка за всякакво време т.е. е предвидена да работи ефективно и на мокро и студено и общо взето не и пука от нищо, докато S65 си е типчна "суха" накладка и като такава при по-качествено намокране (направо удавяне) на задната капла причинява осезаемо омекване на спирачката (въпреки това спирането не се "отменя а само "отлага" до малко по-силно натискане на лоста) което си има и положителна страна, защото така се избягва изключително неприятното блокиране на задното колело поради намаленото сцепление с мокрия асфалт.
            А аз си мислех, че говорим за Mountain Bike.

            Коментар


            • #21
              До: Как да спираме правилно-MountAin Bike

              V-brake са ти екстра? Асфалт? Ъ?
              На мен Juicy-тата ми идват недостатъчни, та мисля да слагам хай-енд хидравлики...

              Коментар


              • #22
                До: Как да спираме правилно-MountAin Bike

                Първоначално публикуван от Suzuki_Sj410 Преглед на мнение
                А аз си мислех, че говорим за Mountain Bike.
                Да, за него говорим по принцип сиг требваше да се изразя по точно -"намаленото вцепление на мократа настилка, или мокрия път или мократа почва
                [LEFT][URL="http://ftp.domainbg.com/FreestyleR/"][COLOR=#0000ff]http://ftp.domainbg.com/FreestyleR/[/COLOR][/URL] :arrow:[/LEFT]
                [LEFT][URL]http://forum.mobile.bg/member/FreestyleR/[/URL] :arrow:[/LEFT]

                Коментар


                • #23
                  До: Как да спираме правилно-MountAin Bike

                  freestyler ти какво колело караш?

                  Според мене най добрите спирачки са:

                  1.авид коде 5 и шимано саинт;
                  2.авид джуиси 7 и авид бб7;

                  за мен други спирачки дискови няма. Много важно нещо не сте споменали вилката също има голямо значение дали позволява голям или малък диск, аз карах с ХЦР и бб7 203 отпред и ми се счупи левия ботуш на една патека и а познайте какво стана ...
                  Обичам всички блондинки..... и брюнетки :shock:
                  [B]Yamaha YZ-F 250 2004[/B] THE BEST !!!

                  Коментар


                  • #24
                    До: Как да спираме правилно-MountAin Bike

                    Първоначално публикуван от Пенко Преглед на мнение
                    freestyler ти какво колело караш?

                    Според мене най добрите спирачки са:

                    1.авид коде 5 и шимано саинт;
                    2.авид джуиси 7 и авид бб7;

                    за мен други спирачки дискови няма. Много важно нещо не сте споменали вилката също има голямо значение дали позволява голям или малък диск, аз карах с ХЦР и бб7 203 отпред и ми се счупи левия ботуш на една патека и а познайте какво стана ...
                    Еми... да. Вилка, чашки, техника на спиране...

                    Коментар


                    • #25
                      До: Как да спираме правилно-MountAin Bike

                      Първоначално публикуван от Пенко Преглед на мнение
                      freestyler ти какво колело караш?

                      Според мене най добрите спирачки са:

                      1.авид коде 5 и шимано саинт;
                      2.авид джуиси 7 и авид бб7;

                      за мен други спирачки дискови няма. Много важно нещо не сте споменали вилката също има голямо значение дали позволява голям или малък диск, аз карах с ХЦР и бб7 203 отпред и ми се счупи левия ботуш на една патека и а познайте какво стана ...
                      Мда, т'ва Formula The One, Magura, Hayes, Avid Elixir са пълни боклуци, за нищо не стават.. Не се излагай, моля те. А колкото до вилката - нормално, ти си карал супер бюджетна вилчица с най-коравата механична спирачка с възможно най-големия диск (отделно, че е по-скъпа от вилката)

                      Коментар


                      • #26
                        До: Как да спираме правилно-MountAin Bike

                        Мирише ми на бивша статия от МТВ-то тука.Така ли е?

                        Коментар


                        • #27
                          До: Как да спираме правилно-MountAin Bike

                          Все едно четете от учебник по mountain bike и ни превеждате.Само дето нещата са доста по-сложни от това дето беше обяснено чат пат по-горе.Спирането е техника която се учи с години каране, паданя ,опознаване на настилките, видове ситуаций всякакви и преди всичко импровизация.Няма смисъл да обяснявате как се натиска лостчето и т.н. защото спирачки всякакви, модулаций безкрай.Естествено, ако недай боже някой глупак натисне предната спирачка до край, бързо ще се научи къде му е майката.Все пак това е част от играта

                          Коментар


                          • #28
                            До: Как да спираме правилно-MountAin Bike

                            Добре бе, про-то. Наистина е така - трудно може да се обясни такова нещо, но колегата е решил поне малко да помогне на начинаещите в тая област и реших и аз да се включа в туй начинание, хем и постове да понатрупам

                            Коментар


                            • #29
                              До: Как да спираме правилно-MountAin Bike

                              Колеги, хубава тема сте заформили, но и с доста индивидуално-спицифично приложение. Наистина е трудно да се теоризира целия процес на спиране, но като цяло добре сте го описали.

                              На мен карането ми е предимно крос-кънтри с траял елементи и от тази гледна точка използвам спирачките 85% предна и 15% задна, може би. Със задната главно гледам да намалям + завивам, а предната дори и в кал е добре да се ползва здраво. За даунхил вие знаете по-добре.

                              Съвета, който мога да дам е - упражнявайте се да си играете на баланс на предна гума с колелото, защото така ставате по-смели със предната спирачка и знаете кога е критичната точка на обръщане. По този начин, даже и да отлепите задната гума при спиране, инстинктивно ще прецените до колко това е ОК.

                              Ииии.....карането му е майката
                              No bike - no fun!

                              Коментар


                              • #30
                                До: Как да спираме правилно-MountAin Bike

                                В подкрепа на тезата само ще добавя, че миналото лято на един от преходите за първи път се наложи да се спускам около 10 мин по чист пясък, което само по себе си ме изненада приятно.Доста е силно усештането.Колелото спира добре , но управлението сие цяло изкуство.Жалко че нямаме цяла пясъчна планина!...Аз като се спускам само пак използвам почти изцяло предната спирачка, задната ми е само за поддържане на скоростта.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X