Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос относно т.к. нар "дистанционно сондиране"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпрос относно т.к. нар "дистанционно сондиране"

    Здравейте колеги.
    Искам да попитам дали някой от вас по принцип знае с какъв тип софтуер се обработват данни получени от сателитни снимки чрез дистанционно сондиране на земната повърхност в частност ме интересуват изображения получени от спътника Landsat 7, тъй като те са свободно достъпни и сравнително най-пресни , макар че по принцип има и други подобни типове спътници. Също така ме интересува дали някой е запознат в какви сфери могат да се ползват тези данни и дали могат да се получат данни за покритието на растителността (по принцип знач че може да се направи такъв анализ по тях). Ако някой е запознат с такъв тип данни много ще се радвам ако може да помогне.

  • #2
    До: Въпрос относно т.к. нар "дистанционно сондиране"

    Привет,
    предлагам да пробваш с ENVI. С LANDSAT данни не съм пробвал, но с ASTER се справя, а може да отваря и LANDSAT.
    Не съм сигурен, но мисля че и някой от модулите на ERDAS беше за такава работа.
    Дано съм помогнал ... и очаквам отзиви, но само ако са хубави... и възхваляващи ме

    Коментар


    • #3
      До: Въпрос относно т.к. нар "дистанционно сондиране"

      Благодаря много за инфото, а да знаеш точно конкретно каква информация може да се извлече от подобни изображения тъй като тепърва смятам да ги поразуча по нататък явно намират доста приложения. А по принцип тези данни от ASTER различават ли се от много от тези на LANDSAT и дали могат да се намерят свободно ме интересува. А и още едно малко въпросче кои могат да се намерят с по висока резолюция по принцип. Относно ЕRDAS знам че ЕRDAS IMAGINE се ползва за такъв тип данни.
      Иначе отзивите са ВЪЗХЛАЛА нам теб Сънчо

      Коментар


      • #4
        До: Въпрос относно т.к. нар "дистанционно сондиране"

        Е-е-е-е доживях някой да ме нарече "Сънчо", а не "Пясъчни човече", "Пясъчко" и други подобни .
        А аз-по точно отзиви исках при някакви резултати, че и аз още се уча.
        Приложения има много, а литература малко и всичко се постига с множество опити и още повече грешки. Затова и самият аз не съм постигнал кой знае какво, впредвид и малкото време което имам .
        За момента ползвам ENVI само за очертаване на зоните с различен минерален състав (по аналогичен начин може и за растителна покривка), като по този начин се надявам да определя и скалният състав и тнт.
        За съжаление ASTERите са платени и в нета за BG няма (или поне аз не съм намерил), а аз имам само 3-4, но се надявам скоро да се сдобия с още поне 10ина и тогава се захващам по-сериозно с разучаването .

        Коментар


        • #5
          До: Въпрос относно т.к. нар "дистанционно сондиране"

          Не знам дали ще свърши работа програмата предлагана в този www.pcigeomatics.com
          Изпращам малко информация за нея.
          Прикачени файлове

          Коментар


          • #6
            До: Въпрос относно т.к. нар "дистанционно сондиране"

            Благодаря ви the_sandman и tabak относно препоръките за софтуера.
            Табак тази програма отдавна я имам и бях намерил даже още преди да ми хрумне че може да я ползвам за нещо, остава само да ги разцъкам отделните видове програми.

            Коментар


            • #7
              До: Въпрос относно т.к. нар "дистанционно сондиране"

              Icpart какъв формат са файловете от LandSat7 ? Ако не представлява трудност(капацитета им) постави ги да видим за какво става въпрос.

              Привет

              Коментар


              • #8
                До: Въпрос относно т.к. нар "дистанционно сондиране"

                По принцип те са във GEOTIFF формат и ако ги отвориш просто така представляват едно просто черно бяло изображение което не ти носи никаква информация, по принцип една снимка над даден район се състои от няколко "band" тоест свалени в различен честотен спектър данни чрез облъчването на земната повърхност и последващо приемане на тези честоти от сателитен спътник. Иначе тука съм качил две примерни изображения но като цяло не носят никаква информация http://dox.bg/files/dw?a=8a49c6590c
                Същинското получаване на данните става чак след обработка и смесване на различните изображения с цел получаване на полезна информация.

                Коментар


                • #9
                  До: Въпрос относно т.к. нар "дистанционно сондиране"

                  Да възродим малко темата ако има интерес. По-горе са цитирани двете най-популярни програми за работа със сателитни изображения. Трудничка е работата с тях, просто имат огромни възможности. От LANDSAT-а може да се извлече растителна покривка, че дори и до видове може да се стигне според някои статии. Icpart успя ли в тази посока?

                  Коментар


                  • #10
                    До: Въпрос относно т.к. нар "дистанционно сондиране"

                    В интерес на истината не съм задълбочил в темата както и ти спомена се иска доста четене по нея и не ми е оставало много време. Преди време из нета бях намерил една много интересна въвеждаща книжка в тази тематика която е обяснена разбираемо и на достъпен език. Преди време ми стана интересно и автоматичното разпознаване на елементи от сателитните снимки именно с помощта на тези програми като за целта има и специални плъгини към тях. Бях намерил и една готина програмка също в тази област която е напълно функционална в триал режим за 30 дни, но не съм я разцъквал по-подробно. Ако на някой му е интересно може да я види ето тук http://www.berkenviro.com/berkeleyimgseg/.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Въпрос относно т.к. нар "дистанционно сондиране"

                      пълната автоматика при дешифрирането за момента не е удачно, поне трябва да "учиш" програмата кое какво е подобни модули има и в ЕНВИ чрез SPEAR tools

                      Коментар


                      • #12
                        До: Въпрос относно т.к. нар "дистанционно сондиране"

                        Да така е наистина напълна автоматизация на процеса не е напълно възможна но ако даже процеса е и полуавтоматичен пак е някакъв прогрес.

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X