Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Барбекю, пещ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Барбекю, пещ

    Започнал съм да правя на вилата нещо като барбекю. По скоро ще има мивка, огнище и печка на дърва. Имам такава стара, от тия селските с фурна.

    Но като се зачетах възникнаха следните въпроси. Първо, оригиналното барбекю е нещо, което произлизало от индианците и храната се захлупва с капак, и вкуса идва от вида на дървата използвани за жар. Видях също и много интересни пещи. Там пък е важно дебелината на зида, за да може да акумулира повече топлина.
    Та почнах да мисля, мога ли моето "огнище" да бъде приспособено и за пещ. Примерно да му направя нещо като капак, за запушване на отвора и също на комина. От тук започнаха да произлизат и много други въпроси.
    -Може ли да се зида с тухла единичка, плътна от старите ?
    -С какво се зида ? Варта издържа ли на темепература ?
    -Огнеупорен бетон ? Как се прави и откъде се купува ?
    -мога ли да вкарам кюнеца на печката в комина на пещта ?

    Понеже си го правя сам и ми се иска за се заиграя и да стане интересно.
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от Димо; 16-07-09, 21:09.

  • #2
    До: Барбекю, пещ

    Само ще спомена че "БОРО" имат такава готова огнеопорна свързваща смес. Продава се в сухо състояние и е подобна на теракол.
    За най-лесно може да се провери фирмения им магазин с-у зала Универсиада.

    Коментар


    • #3
      До: Барбекю, пещ

      Имаше една фирма в Елин Пелин (на изхода към Нови Хан по спомени) те правят огнеупорни тухли и т.н. имаха и фирмен магазин отпред, с барбекюта, майстори и консултанти. Друго място за тухлички и слепващата ги смес са "Бриколажите", "Топливо"...но мисля че и всички по-добри магазини за строителни материали.
      С обикновенни "единички" би трябвало в дългосрочен план да не стане, циклите загряване-охлаждане ще ги разрушат.
      Печката (от така показаната схема) може да вкараш в комина на огнището, но отпред трябва да му сложиш капак.
      Колкото до използването на огнището за "шещ" .... бих го нарекъл изгъзица , ама ще трабва да идваш и да си клюкаме, че за писане е малко дълго
      0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

      Коментар


      • #4
        До: Барбекю, пещ

        Наскоро и аз се сдобиих с такава благинка.
        Та от гледане и разговорите с майстора (който наистина си е майстор от 40 г. с това се занимава), а и от доставката на материалит мога да те посъветвам следното:
        - пещта се зида куполообразно (като ескимоско иглу) с огнеупорни тухли (аз разфасовах две стари акумулиращи печки - тухлите им са супер за тази работа) нови са доста скъпи.
        - откъм огъня зидарията е с огнеупорна кал/глина - мертел (продава се навсякъде, най - добре Топливо), отзад - където зидарията отваря с вароциментов разтвор (иначе става скъпо), естествено тухлите ще ги режеш наполовина
        - отпред отвора е според тавата която ще пъхаш в нея, диаметъра на основата пак според тавата, той също е куполообразен
        - пода на пещта също е от огнеупорни тухли - има едни тъничики, лепят се за основата с огнеупорен теракол - на Боро или Теразид.
        - след като се иззида купола се завива с вата (каменна огнеупорна с ал. фолио) 4-5 см. за изолация с фолиото навън и отгоре се посипва с филц (ситен чакъл) или едра мозайка, което означава, че около купола ще има и друг корпус (квадратен или правоъгълен), който може да иззидаш с обикновени тухли единички с вар.
        - Посипката се прави за да прилепне хубаво ватата към купола.
        - Покрива може да го направиш с керемиди или да удариш една замазка и да налепиш отгоре някакъв воалит 3-4 кг/кв.м.
        - отпред където ти е отвора изрязваш една вратичка от ламарина (по - дебелка естествено), която също може да се направи двустенна и кухината да се запълни с вата - за намаляване на топлозагубите
        - пространството пред отвора го оформящ като огнище, където може да си сложиш скарата и оттам нагоре - комин - зидария с обикновени еденички в квадрат (6 тухли на ред) така сечението е 30/30 см. - напълно достатъчно
        - колко висок комин - е тука майстора ме сбърка, иззида една височина, запали вестници в пещта пъхна и цигарата до ръба на огнището, каза тегли и стига толкова високо, т.е. принципа е проба - грешка или зидаш толкова високо, колкото е достатъчно за да тегли добре.
        - дъното на огнището - пак може да го направиш от тънките огнеупорни тухли или от някаква цяла тикла от здрав камък
        - друг момент - вътре комина се измазва с огнеупорния теракол, всяка пролука и малка дупчица влошава тегленето.
        - шапка на комина - от ламарина или лека зидарийка с с керемидки отгоре (по - красиво според мен)
        Отвън корпуса може да го облицоваш с цепен камък или да ги зидаш с фасадни тухли на фуга
        Хонорара на свестен майстор за всичко това е от порядъка на 500 лв.
        Огнеупорните тухли ги правят в Елин Пелин, в Топливо май са най - евтини (там ги продават на килограм)
        Успех!
        и пълни тави с четирикраки, двукраки, плаващи, летящи и други твари.
        Не бързай ако искаш да стигнеш
        __________________________________
        Discovery II TD5 10P

        Коментар


        • #5
          До: Барбекю, пещ

          ...а комина не се ли затваря на пеща ? Четох, че огъня гори 2-3 часа, след което се вади и се слага гозбата, затваряш в вратата /даже четох , че замазваш с тесто или глина / чакаш, колкото чакаш и вадиш.

          Коментар


          • #6
            До: Барбекю, пещ

            Първоначално публикуван от mitkosto Преглед на мнение
            ... огъня гори 2-3 часа, след което се вади и се слага гозбата, затваряш в вратата /даже четох , че замазваш с тесто или глина / .....
            Това е "висшия пилотаж" за "селско" барбекю трябва нещо по-леко
            0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

            Коментар


            • #7
              До: Барбекю, пещ

              Първоначално публикуван от начинаещ Преглед на мнение
              Наскоро и аз се сдобиих с такава благинка.
              Та от гледане и разговорите с майстора (който наистина си е майстор от 40 г. с това се занимава), а и от доставката на материалит мога да те посъветвам следното:
              - пещта се зида куполообразно (като ескимоско иглу) с огнеупорни тухли (аз разфасовах две стари акумулиращи печки - тухлите им са супер за тази работа) нови са доста скъпи.
              - откъм огъня зидарията е с огнеупорна кал/глина - мертел (продава се навсякъде, най - добре Топливо), отзад - където зидарията отваря с вароциментов разтвор (иначе става скъпо), естествено тухлите ще ги режеш наполовина
              - отпред отвора е според тавата която ще пъхаш в нея, диаметъра на основата пак според тавата, той също е куполообразен
              - пода на пещта също е от огнеупорни тухли - има едни тъничики, лепят се за основата с огнеупорен теракол - на Боро или Теразид.
              - след като се иззида купола се завива с вата (каменна огнеупорна с ал. фолио) 4-5 см. за изолация с фолиото навън и отгоре се посипва с филц (ситен чакъл) или едра мозайка, което означава, че около купола ще има и друг корпус (квадратен или правоъгълен), който може да иззидаш с обикновени тухли единички с вар.
              - Посипката се прави за да прилепне хубаво ватата към купола.
              - Покрива може да го направиш с керемиди или да удариш една замазка и да налепиш отгоре някакъв воалит 3-4 кг/кв.м.
              - отпред където ти е отвора изрязваш една вратичка от ламарина (по - дебелка естествено), която също може да се направи двустенна и кухината да се запълни с вата - за намаляване на топлозагубите
              - пространството пред отвора го оформящ като огнище, където може да си сложиш скарата и оттам нагоре - комин - зидария с обикновени еденички в квадрат (6 тухли на ред) така сечението е 30/30 см. - напълно достатъчно
              - колко висок комин - е тука майстора ме сбърка, иззида една височина, запали вестници в пещта пъхна и цигарата до ръба на огнището, каза тегли и стига толкова високо, т.е. принципа е проба - грешка или зидаш толкова високо, колкото е достатъчно за да тегли добре.
              - дъното на огнището - пак може да го направиш от тънките огнеупорни тухли или от някаква цяла тикла от здрав камък
              - друг момент - вътре комина се измазва с огнеупорния теракол, всяка пролука и малка дупчица влошава тегленето.
              - шапка на комина - от ламарина или лека зидарийка с с керемидки отгоре (по - красиво според мен)
              Отвън корпуса може да го облицоваш с цепен камък или да ги зидаш с фасадни тухли на фуга
              Хонорара на свестен майстор за всичко това е от порядъка на 500 лв.
              Огнеупорните тухли ги правят в Елин Пелин, в Топливо май са най - евтини (там ги продават на килограм)
              Успех!
              и пълни тави с четирикраки, двукраки, плаващи, летящи и други твари.

              Колега ако пуснеш и една,две снимки на твоята ще е супер.
              Борислав Русенов - 0889593977

              Коментар


              • #8
                До: Барбекю, пещ

                не съм и направил покривчето и буквално и не става много за гледане, но през седмицата ще я щракна.

                Огъня гори вътре (обикновено се палят пръчки от овощни дръвчета или лозови пръчки, които вдигат висока температура за кратко време) няколко часа докато пещта побелее, дима излиза през отвора, след това се пъха тавата или гювеча и пещта се се затваря с вратичката максимално плътно. Има някои места в България където оставят жарта вътре, има и такива където жарта се изгребва навън. Според мен ако жарта остане вътре ще продължи да тлее и ястието ще има вкус на дим.
                Ястието се пече (задушава) 5-6 часа. Става невероятно вкусно. Естествено при тази енергоемка технология не си заслужава да палиш пещ за две пилета или пет риби. Тях по - добре да ги метнеш на скарата отпред.
                Последно редактирано от Михаил; 20-07-09, 07:46.
                Не бързай ако искаш да стигнеш
                __________________________________
                Discovery II TD5 10P

                Коментар


                • #9
                  До: Барбекю, пещ

                  Към автора на темата - правил съм си сам на вилата пещ+барбекю. Не е толкова скъпо, но е трудоемко. Изпращам ти на ЛС линк към форум, където съм описал технологията, придружено със снимки.
                  Поздрави и успех!

                  Коментар


                  • #10
                    До: Барбекю, пещ

                    Първоначално публикуван от Savov Преглед на мнение
                    Към автора на темата - правил съм си сам на вилата пещ+барбекю. Не е толкова скъпо, но е трудоемко. Изпращам ти на ЛС линк към форум, където съм описал технологията, придружено със снимки.
                    Поздрави и успех!
                    Колега , би ли пратил линка и на мен, защото ми предстои изграждането на такова съоръжение. Благодаря предварително.
                    Борислав Русенов - 0889593977

                    Коментар


                    • #11
                      До: Барбекю, пещ

                      Първоначално публикуван от Savov Преглед на мнение
                      Към автора на темата - правил съм си сам на вилата пещ+барбекю. Не е толкова скъпо, но е трудоемко. Изпращам ти на ЛС линк към форум, където съм описал технологията, придружено със снимки.
                      Поздрави и успех!
                      Искам и аз
                      Николай Папазов

                      Коментар


                      • #12
                        До: Барбекю, пещ

                        Първоначално публикуван от Savov Преглед на мнение
                        Към автора на темата - правил съм си сам на вилата пещ+барбекю. Не е толкова скъпо, но е трудоемко. Изпращам ти на ЛС линк към форум, където съм описал технологията, придружено със снимки.
                        Поздрави и успех!
                        Колега мога ли да те помоля да ми го изпратиш и на мен,ще ти бъда благодарен
                        Kawasaki GTR 1400

                        Linked brakes are designed for heating your seat,go round a corner,touch your rear brake pedal mid lean,shit yourself......heated seat---simple!!!

                        Коментар


                        • #13
                          До: Барбекю, пещ

                          Виждам интерес по темата, качвам направо тук снимки и подробности. Ето въпросната пещ-барбекю. Правих я преди 4 - 5 години. Нямах по-ранен опит, съответно допуснах някои грешки. Обиколих съседните села за да видя модел, уви, почти никъде няма запазени автентични пещи. Основната идея за съчетаване на барбекю и пещ видях в един хотел в Говедарци.
                          Та по темата. Пеща е с основа бетон армиран, дебелина 5 - 6 см., налят върху "сух дренаж" /подредени камъни/ - вкопано в склон. Височина на основата - направете я на височината на кръста ви, за да не се навеждате много като бърникате вътре. При мен дойде малко ниско. Ако основата ви ще е "висяща" естествено е нужно по-сериозно армиране и дебелина на основата.
                          Изглед отпред:

                          Предварително бях поръчал метална врата при човек, който никога не беше виждал и правил такова нещо. Като грешка отчитам, че вратата е ненужно голяма. По-добре би било да е сводеста, ширина - колкото да влезе тавата. Размера на тавата всъщност е размера, по който трябва да се водите при започване на зидането.


                          Вратата е със здрави панти, запълнил съм я с бетон, за да задържа топлината.
                          Зидане - с обикновени единични тухли, втора употреба. Спойващо вещество - глина с розовеещ цвят, докараха ми я някъде от с. Бистрица до София. Уж е огнеупорна, но мисля че и с обикновена глина или вар ще е същото. Зида се купол, с най-висока част горния ръб на вратата. Кофраж за подпиране на тухлите при зидането - трици или пясък /трябва да е нещо, което да може после да се извади през вратата. На дъното съм подредил един ред каменни плочи, нужни да пазят бетона на основата от прегряване. Горивната камера е ненужно голяма при мен, могат да влязат две тави - ако има с какво.




                          Комин - зида се пред вратата, с каквото пожелаете. Моят е с единични тухли с вар + розовеещата глина. На мястото, където започва да се стеснява има бетонен пояс, прикрит отпред с дъската. Така при затворена врата на пещта имаме камина/барбекю отпред.




                          Встрани от зидания купол на пещта има втора стена, каменна, тип дувар. Междината е около 10 см., запълнена с пясък. Така не се губи абсолютно никаква топлина от стените, а пясъчната възглавница служи за поемане на температурните разширения. Върху купола - също пясък, върху него втора армирана бетонна плоча, в едно с пояса, споменат по-горе.
                          Така изглежда отзад,


                          така от страни. Има място и за цветя.


                          Две думи и за технологията на печенето. Як огън вътре в самата пещ 4 -5 часа. Дима си излиза през комина, естествено. Мисля, че в дъното на камерата е нужно да се остави някакъв въздуховод, за да има по-добро горене. Аз нямам такъв и огъня гори предимно отпред, налага се често да го прибутвам навътре. Много разбирачи твърдяха, че пещта трябва да се херметизира и за съжаление ги послушах. Като се затопли добре камерата жарта се изважда и на нейно място се вкарва тавата със звяра. Вратата се затваря и се замазва с глина. Не става с тесто, от топлината веднага се запича и не лепне. Жарта може и да се остави, но не е нужно. Тя загасва веднага, щом се затвори вратата. Тавата с месото се покрива с фолио предварително. Няма опасност от прегаряне на месото. След 5 - 6 часа, когато изстине се отваря и ястието е готово.
                          Наздраве!

                          Коментар


                          • #14
                            До: Барбекю, пещ

                            И аз качвам снимки на моето творение.
                            На първата снимка - поглед отпред скарата, над нея комина, зад нея пещта.
                            Втората снимка е поглед отстрани - недовършения покрив и самия комин
                            Третата снимка е вътре камерата на пещта и свода на отвора
                            Четвъртата снимка - под временния покрив - вижда се купола завит с ватата с фолиото нагоре и част от посипката и някоя друга тухла с основно предназначение да държат ватата плътно прилепена към купола
                            Последната снимка е "ансамблова" -родопска чещма и барбекю с пещ.
                            На колегата Савов творението е по - красиво, но пък моето е още недовършено.
                            Прикачени файлове
                            Не бързай ако искаш да стигнеш
                            __________________________________
                            Discovery II TD5 10P

                            Коментар


                            • #15
                              До: Барбекю, пещ

                              Бях на почивка 10 дни и не съм влизъл във форума. Благодаря на всички за съветите, опита, линковете и снимките.
                              Понеже продължавам да размишлявам как да продължа начинанието / до момента съм отлял нещо като бар-плот с размери 80/150 см., но в единия край има мивка. Новите въпроси които излизат са:
                              - Кое би се ползвало по-често, огнището или пеща ?

                              Ясно е ,че това зависи от много лични фактори, но все пак е любопитно опита. Мойта къща засега е нещо като вила, но тенденцията е скоро родителите ми да се пренесат там за постоянно, а по късно и ние. Все пак къщата е на 12 км. от София.

                              Измислих нещо, което може да комбинира и двете, но не съм сигурен, че ще работи.
                              http://forum.offroad-bulgaria.com/at...1&d=1248804652

                              ето бърза скица...
                              пеща се очертава малка, но за една тава с полвин агне ще стигне.
                              Но дали ще дърпа ? Не ми се иска да се правя на откривател и да остановя накрая, че трябва да бутам.

                              И важния въпрос е как се прави огнеупорен бетон ? Пълнителите ли са специални или и цимента също ?
                              Прикачени файлове

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X