Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за патрони Балиста

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Въпрос за патрони Балиста

    Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
    Зададох въпрос на чист български език и очаквам коректен и компетентен отговор(а не някакъв войводски коментар,щото ако бяхме потомци на тия 100 войводи нямаше да ги траем тия педали и мегаломани дето ни управляват....а да не забравя и някои откровено луди от една атакуваща формация) .Ходил съм в Казанлък ,даже съм си купувал една пушка (Арсенал 90 7,62 Х39) и едно патлаче и знам какво се произвежда...просто ми стана интересно дали си познаваме външната балистика на пушката.Това е важно защото приятелю,когато вдигнеш ''гърмящата пръчка '' срещу нещо дето мърда и е 2-3 пъти по тежко от тебе и бяга 2 пъти по-бързо тогава трябва да си двойно ,тройно осигурен откъм начална дулна енергия,която е в пряка връзка с теглото на проектила(заряда),началната дулна скорост и оттам по-най-известната формула E=mc2 намираме какво животно и на каква дистанция можем да ''мятаме''.Поздрави и да запазим добрия и компетентен тон.Post scriptum От този линк не получих визуална представа за вида на въпросния подкалибрен куршум.Имам опит с един български подкалибрен куршум наречен''Вандал'' с тегло 20 грама и начална дулна скорост 620 м/s,който като конституция стоеше добре ,но в реални се оказа че е от едно меко деформируемо олово с което се прекаляваше с неговата експанзивност(доста лесно и рано се фрагментира).Имам опит с амуниции на Динамит Нобел които наред с полуобшивката си са направени от двукомпонентно олово(едното -първото меко,а второто твърдо)смесено съответно с арсен и антимон.Така ,че ако е нещо ново ...аферим,но ако добре известна стара изгъзица благодаря....затова искам снимки.
    Колега, не съм и помислил да нарушавам добрия тон, но това което ме питаш е непонятно за мен. За мен лова е приятно разтоварване на напрегнатата ми работна седмица. Аз като ходя на лов не правя нито изчисления, нито стратегия. За мен един боеприпас за ловните ми пушки се свежда до това, дали има добри попадения и фатални поражения. А по въпроса за големината, рядко срещам в гората по големи животни от мен! Виж за по бързи съм съгласен!
    За патроните "Балиста" не са производство на "Арсенал". Произвеждат ги в Мъглиж до колкото знам, магазина им в Казанлък е в ловното.
    Успех с проучванията и изчисленията, на мен тези точни науки са ми слабата страна. Брата е инженер и той говори в цифри.
    Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
    Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

    Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

    Коментар


    • #17
      От: Въпрос за патрони Балиста

      Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
      Колега, не съм и помислил да нарушавам добрия тон, но това което ме питаш е непонятно за мен. За мен лова е приятно разтоварване на напрегнатата ми работна седмица. Аз като ходя на лов не правя нито изчисления, нито стратегия. За мен един боеприпас за ловните ми пушки се свежда до това, дали има добри попадения и фатални поражения. А по въпроса за големината, рядко срещам в гората по големи животни от мен! Виж за по бързи съм съгласен!
      За патроните "Балиста" не са производство на "Арсенал". Произвеждат ги в Мъглиж до колкото знам, магазина им в Казанлък е в ловното.
      Успех с проучванията и изчисленията, на мен тези точни науки са ми слабата страна. Брата е инженер и той говори в цифри.
      О.К.Поздрави и наслука.
      МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

      Коментар


      • #18
        От: Въпрос за патрони Балиста

        Благодаря, и на теб наслука.
        При нас тази година едрия лов нещо слабо върви.
        Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
        Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

        Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

        Коментар


        • #19
          От: Въпрос за патрони Балиста

          Патроните наистина са много добри, но на кутийката пише, че са произведени ЗА (не от) Вертекс ЕООД, Казанлък. Мисля, че са правини в Сърбия.
          sigpic

          Коментар


          • #20
            От: До: Въпрос за патрони Балиста

            Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
            Проба с подкалибрено бренеке от 130м. от 10, 10 в една тенекия от сирене.
            Пробвах подкалибрени от подобна дистанция но при мен дават пропадане на поне метър
            Николай Папазов

            Коментар


            • #21
              От: До: Въпрос за патрони Балиста

              Първоначално публикуван от kokoff Преглед на мнение
              Пробвах подкалибрени от подобна дистанция но при мен дават пропадане на поне метър
              2/0 или 4/0 ??? И по какво стреля?Да не си ги объркал с 11№
              Чавдар Владимиров
              0887/912075
              Ленд Ровър Диско 1
              Самуад в проект

              Коментар


              • #22
                От: До: Въпрос за патрони Балиста

                Първоначално публикуван от kokoff Преглед на мнение
                Пробвах подкалибрени от подобна дистанция но при мен дават пропадане на поне метър
                Дори и да компенсираш това пропадане ,на 130 метра този проектил едва ли ще има убойна енергия за по-едро животно.Чел съм че стантартните гладкоцевни пушки имат ефективен бой със съчми до 50-60 метра и куршум максимум до 100.Аз имам опит с едни куршуми тип"Майер",които мятах на 100 метра точно в мишената ,но реално с тях животно не съм убивал.Иначе с куршум на Ротвайл имам слука, но от 50-60 метра.Има и други куршуми например "Мак Елвин",които били само за северноамерикански елени които са до 120-130 килограма.
                МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                Коментар


                • #23
                  От: До: Въпрос за патрони Балиста

                  Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
                  ...Има и други куршуми например "Мак Елвин",които били само за северноамерикански елени ...
                  Преди много години ми дадоха за проба няколко кутии патрони с подобно име, май беше Мак Келвин. Куршумите бяха от стомана, по форма приличаха на 2 сачми за въздушна пушка, долепени с челата си, подкалибрени, в пластмасов контейнер от 2 части. При серии от 3 на 100 м даваха разсейване от центъра до 9 см. После се появиха руски с такава форма, но от олово. Не ставаха. Не съм чул за убит дивеч с този проектил. За подборен лов ние ползваме само карабини.
                  ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                  Коментар


                  • #24
                    От: До: Въпрос за патрони Балиста

                    Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                    Преди много години ми дадоха за проба няколко кутии патрони с подобно име, май беше Мак Келвин. Куршумите бяха от стомана, по форма приличаха на 2 сачми за въздушна пушка, долепени с челата си, подкалибрени, в пластмасов контейнер от 2 части. При серии от 3 на 100 м даваха разсейване от центъра до 9 см. После се появиха руски с такава форма, но от олово. Не ставаха. Не съм чул за убит дивеч с този проектил. За подборен лов ние ползваме само карабини.
                    +1 за карабината.Аз и на безразборен лов я използвам...
                    МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                    Коментар


                    • #25
                      От: Въпрос за патрони Балиста

                      Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
                      Зададох въпрос на чист български език и очаквам коректен и компетентен отговор(а не някакъв войводски коментар,щото ако бяхме потомци на тия 100 войводи нямаше да ги траем тия педали и мегаломани дето ни управляват....а да не забравя и някои откровено луди от една атакуваща формация) .Ходил съм в Казанлък ,даже съм си купувал една пушка (Арсенал 90 7,62 Х39) и едно патлаче и знам какво се произвежда...просто ми стана интересно дали си познаваме външната балистика на пушката.Това е важно защото приятелю,когато вдигнеш ''гърмящата пръчка '' срещу нещо дето мърда и е 2-3 пъти по тежко от тебе и бяга 2 пъти по-бързо тогава трябва да си двойно ,тройно осигурен откъм начална дулна енергия,която е в пряка връзка с теглото на проектила(заряда),началната дулна скорост и оттам по-най-известната формула E=mc2 намираме какво животно и на каква дистанция можем да ''мятаме''.Поздрави и да запазим добрия и компетентен тон.Post scriptum От този линк не получих визуална представа за вида на въпросния подкалибрен куршум.Имам опит с един български подкалибрен куршум наречен''Вандал'' с тегло 20 грама и начална дулна скорост 620 м/s,който като конституция стоеше добре ,но в реални се оказа че е от едно меко деформируемо олово с което се прекаляваше с неговата експанзивност(доста лесно и рано се фрагментира).Имам опит с амуниции на Динамит Нобел които наред с полуобшивката си са направени от двукомпонентно олово(едното -първото меко,а второто твърдо)смесено съответно с арсен и антимон.Така ,че ако е нещо ново ...аферим,но ако добре известна стара изгъзица благодаря....затова искам снимки.
                      Не можах да истрая и ще се намеся в разговора.Какво разбираш колега в израза ''подкалибрено''.Това са куршуми 16к в пласмасов ''контейнер''12к вярвам си виждал такова испълнение.При хубав барут,капсул и маисторлък има хубави резултати.Вандала наистина не се наложи.Кажи ми как измери началната скорост на ''вандала'' или пък на Динамит Нобела.Ти говориш на човека за добрия и компетентен тон, а твоят добър ли е, или компетентен?Щото от как измислиха силикона и интернет всички станахме големи майстори.Айде наслука през новия сезон че този нещо слаб излезе."Балиста" е часна фирма и патроните се правят в Мъглиж.
                      Если запрещено, а тебе очен хочется - тагда можно!

                      Коментар


                      • #26
                        От: Въпрос за патрони Балиста

                        Първоначално публикуван от ИЖ120 Преглед на мнение
                        Не можах да истрая и ще се намеся в разговора.Какво разбираш колега в израза ''подкалибрено''.Това са куршуми 16к в пласмасов ''контейнер''12к вярвам си виждал такова испълнение.При хубав барут,капсул и маисторлък има хубави резултати.Вандала наистина не се наложи.Кажи ми как измери началната скорост на ''вандала'' или пък на Динамит Нобела.Ти говориш на човека за добрия и компетентен тон, а твоят добър ли е, или компетентен?Щото от как измислиха силикона и интернет всички станахме големи майстори.Айде наслука през новия сезон че този нещо слаб излезе."Балиста" е часна фирма и патроните се правят в Мъглиж.
                        Това което казваш за подкалибрените куршуми не отговаря на истината,т.е.те са си оригинални разрабокти ,а не някаква смес от калибри.Конвенционалния куршум при гладкоцевните пушки е разработка още от времето на димните барути(те горят по-бавно) и са бавни,тежки и опасни(ако се сложат в цев със по-шоково стеснение).Всичко това е избегнато при новите подкалибрени разработки.Те са поставени в специално конструирани контейнери за тях.Вандала дори има специален стабилизатор на полета от пластмаса и като цяло куршума прилича на малка ракетка.Теглото му е 20 грама и 620 м/с начална дулна скорост(това го пише на кутията) и има прилична външна балистика-няма никакво снижаване на 100 метра.Много години съм снарадявал патрони в домашни условия и това занятие ми е много познато,но и интернет помага(срещам се с компетентни хора)и дори понякога се забавлявам.Иначе това за силикона не го разбрах,на карай ....лаф да става.П.С.Има едни книжки на полк.Кръстьо Петков(от Стара Загора,че ти е наблизо) и едната е'' Балистика на гладкоцевно ловно оръжие''...да вземеш да я прелистиш,ще ти хареса.
                        МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                        Коментар


                        • #27
                          От: Въпрос за патрони Балиста

                          Тази разработка-"вандал'' не беше ли на НИТИКазанлък или така наречени патрони '' Братан''.Всички ловни патрони които се правят на територията К-к се испитват на една от испитателните станции на Арсенал така наречени полигони.Та в този полигон от всяка ''партия'' произведени патрони се стреля процентно количество и се съставя протокол за качество.Там се измерва нач. скорост, осип, налягане и тн..Искам да кажа че 620 м/с нач.ск. за глаткостволо оръжие за мен е в сферата на мечтите,пък ине е нужно-има си карабини сега поне е разрешено почти всичко.За книжките благодаря, наистина ще ги потърся не е лошо човек да научи още нещо.Едно време нямаше силикон,и дано не си много млад че да помниш гарнитурите и "херметика" по двигателите.Сега мажеш със силикон и готово......А пък ти пробвай този куршум 16 в 12 няма да загубиш нищо.
                          Если запрещено, а тебе очен хочется - тагда можно!

                          Коментар


                          • #28
                            От: Въпрос за патрони Балиста

                            Взех от патроните на Балиста №11, №10 и №9, 30гр. За сега съм пробвал 11 и 9 и не съм доволен. Стрелям с инерционен ловен автомат и на всяка трета стрелба засича.
                            Пробвах стари 24гр. №9 на Сокол и с тях няма проблем. Явно и тези "европейски" производители спестяват от заряда. Да не говорим за криво затворен патрон, наранена чашка на гилзата.
                            Трагедия.
                            И после защо не ръсте БВП.
                            Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                            Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                            Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                            Коментар


                            • #29
                              От: Въпрос за патрони Балиста

                              Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
                              Взех от патроните на Балиста №11, №10 и №9, 30гр. За сега съм пробвал 11 и 9 и не съм доволен. Стрелям с инерционен ловен автомат и на всяка трета стрелба засича.
                              Пробвах стари 24гр. №9 на Сокол и с тях няма проблем. Явно и тези "европейски" производители спестяват от заряда. Да не говорим за криво затворен патрон, наранена чашка на гилзата.
                              Трагедия.
                              И после защо не ръсте БВП.
                              Преди време, воден от лозунга "изберете българското" пробвах няколко кутии на Арсенал и Балиста -тези на снимката. Изводът, за съжаление, е: -никога повече, без значение от цената.Цевите след няколко изстрела заприличаха на ауспух на трабант на който са прекалили с маслото в бензина.Затварянето е криво, патроните "дрънкат" неприятно.Стрелях ги с двуцевка и с автомат с газово презареждане(Броунинг Феникс) и неустанових проблема посочен от колегата с непроизвеждане на изстрел или с непрезареждане.Лошото е, че и ценово патроните не стоят добре. Почти на същата цена се сещам за поне пет-шест марки (без да броим комшийските) по-добри.
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение025.jpg
Прегледи:1
Размер:137.5 КБ
ID:5296093

                              Коментар


                              • #30
                                От: Въпрос за патрони Балиста

                                Ползвам Балиста 10.0 и 13.0 от доста време и съм мн. доволен. Затворени са мн право и дават мн.добра осипност ,събраност на 35м. Може би от тях има само отделни партиди с проблем по затварянето за които колегата пише. За подкалибреното бренеке ,колегата ИЖ120 е прав ,че 16 калибровото се ползва за подкалибрено на 12кал.
                                Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X