Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Забравеният град

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Забравеният град

    „Забравеният град”, както нарекох в мислите си това невероятно място, е крайната точка и несъмнено кулминацията на това пътуване, но не губете търпение и извървете с мен всяка крачка до там...
    Джулая, Каварна, концертите, нощните пътища и северните плажове са вече зад гърба ми...
    Първата спирка по пътя наобратно са тези уникални скални образувания с древен произход наречени Побити камъни, но не добре известните ни камъни до Белослав, където има паркинг, вход и туристи, а тези в землището на с. Слънчево и Баново. Заслужават си. Спряла съм на ръба на долина, осеяна с малки и големи камъни и огряна от залязващото слънце. Вертикалните „побити” камъни са само няколко, но пък изобилства от различни скални форми и геоложки образувания, които изненадват на всяка крачка.



























    И тук слънцето се скрива. Ще продължим утре; сега е време за палатка.

    Утре е... Следващата набелязана точка е с. Добрина, но пътят натам минава през едно от най-живописните села в община Провадия – с. Манастир. Разбирам, че читалището на селото притежава една от най-богатите етнографски сбирки в региона. В непосредствена близост до Манастир е скалният манастир „Кара пещера” , както и няколко антични селища от II – IV век, тракийско светилище и три тракийски могили. За съжаление тази информация откривам в последствие, така че повторно посещение тук предстои.
    Също така легендата разказва, че тук побеснял елен убива Чавдар Воевода. Свидетелство за това е побития камък с изображение на Елен в двора на църквата Св. Параскева. Именно църквата е тази, която спря з малко устрема ми към Добрина.












    И днес през определен интервал от време подплашен елен влиза селото по същия път през църквата...

    Добрина – селото на орехите (въпреки че ще го запомня като селото на кайсиите J) в миналото е било богато селище с интересна история. В околностите му отново се намират тракийски могили и римски селища. През XVI-XVII век е било дубровнишка колония, откогато датира и уникалната каменна църква Св. Тодор – целта на посещението. Минавах от тук преди 2 години, но тогава беше заключена. В кафенето на центъра казват, че и сега е заключена, ключът е в кметицата. Местните разказват за проведените разкопки, как археолозите са прекопали целия под и колко чували с кости са пренесли в новата църква. Костите са свидетелство за масовото клане на населението при кърджалийско нашествие. Намирам кметицата, жената се отзовава веднага, взема ключът и отиваме, но се оказва съвсем ненужно – катинарът на външната порта е повреден, така че се налага да прескочим оградата, а вратата на църквата е разбита с шут – т.е. достъпът е свободен.
    Църквата е строена от голени дялъни камъни. 2/3 вкопана в земята.







    Влизането вътре ме изпълва с чувство за свещенодействие и тайнство. Сядам на един камък и не мърдам от там следващите 20 минути.









    Връщам се в центъра и питам същите местни дали са чували нещо за следващата
    ми цел. Скални манастири в село на 20-тина км., но те не са. За тези манастири пак преди 2-3 години бях прочела няколко лаконични реда, че съществуват, и от тогава се каня да отида. Но пък ми посочват къде се намира селото – на едно плато в далечината където очевидно в момента земята и небето са се събрали и се изсипват тонове вода. Това обаче не ме отказва и газ натам.

    И отново сме в центъра на поредното село. „Имало скални манастири тук? Знаете ли къде са?” Знаят!, но до там само пеша, сега е валяло, кално е и няма как да стане с мотори... върви се около 20 минути. Дават ми подробни наствления за пътя, оставям моторът пред магазина и тръгвам. Излизам от селото, вървя по пътя и на разстояние пред мен виждам някакво животно, но всъщност не е животно, а някакъв боклук, самоче вятърът го мести (отчитам, че вятър няма, но сигурно при боклука духа) и когато наближавам сърцето ми се свива – всъщност това е животно завързано в чувал!!!! Започвам да проклинам целия свят, всички диви села и шиб...им нрави и се опитвам да се преборя с ужаса какво ще намеря вътре. Приближавам, викам , свиркам но нито скимтене, нито мяукане...дали пък не е някой язовец ...наближавам съвсем и една опашчица започва да се мърда. Не съм взела ножче (пропуск!) и започвам да късам чувала с ръце. Показва се рошава глава на едно дребно и мръсно куче, което търпеливо седи, докато се мъча да разширя дупката. В момента, в който тя е достатъчно голяма, за да може да излезне се обръщам и бързо си продължавам по пътя, но уви – то без колебание тръгва по мен. Пътят е красив, но в момнета си мисля единствено за клетото нещо след мен, защо просто не са го убили, как може да изхвърлиш така животно и че когато се върне там където е живяло ще го сполети същото...




    След известно време виждам това, което търся, малко съм се объркала, но не много, сменям посоката и някъде тук установявам, че животното май е глухо.
    И така...първи стъпки в „Забравения град” – незнам дали може да се нарече град или е само съкрално място от древността, но там освен килии в скалите има и пътища, стени, основи и т.н. разположени на не малка площ.






    Стълба в скалата води до заравнени площадки и скални „килии”






    И тук ми се случва поредната случка – вървя по горска пътека в подножието на скален масив. Навеждам се да вдигна нещо от земята и буквално на сантиментри от главата си чувам хъскане – хъс, хъс ,хъс – отдръпвам се и виждам голяма нощна птица – но малкото на птицата (което си е доста едро)– решавам че е бухал, а то хуква надолу по пътеката и сцената е следната – отпред надолу подскача бухълчето и на всеки скок маха с крила а отзад се вижда пухеното му дупе, след него в странен за самото него порив припка глухото ми куче и аз тичам и викам „Чакайте, стойте!”. Птицата стига до едни храсти и камъни. Навира се отдолу и продължава да ми хъска, а аз имам възможността да я разглеждам.



    Стига съм го притеснявала, обръщам се обратно и без да я видя (защо тези птици са толкова тихи и незабележими...) почти настъпвам възрастната птица. Виждам я когато литва- голяма е, няма три пет – и мога само да проследя полета и надолу в гората, докато се скрива.

    Продължавам промъкването в гъстата и мокра от дъжда джунгла покрай скалите на фона на постоянни гръмотевици.








    Аз гледам рисунките, кучето търпеливо гледа мен




    Връщам се върху платото и пред мен се разкриват гледки, от които ми става ясно, че всъщност нищо още не съм видяла и от тук нататък мога само да се удивлявам на всяка крачка...




























    Вече много вали



    Не остава нищо друго освен да поемам пътя на обратно



    Последно редактирано от Димо; 08-07-09, 00:36.
    Life is short, break the rules, forgive quickly, love honestly, laugh easy, ride often, ride free and never regret anything that makes you smile!!!

  • #2
    До: Забравеният град

    Това се казва приключение!
    Предполагам случайно си пропуснала да напишеш името на селото, от което са те упътили към скалните манастири .
    Много ми хареса картината на пухкаво дупе, преследвано от глухо куче, преследвано от Мария . Жалко, че такава снимка няма
    Добре поне, че някой е нарисувало пухкавата ти находка и върху камъка

    Коментар


    • #3
      До: Забравеният град

      Ама как все на теб ти се случват подобни неща ?

      На мен само на горски пожари ми върви .

      Завиждам, неблагородно.
      Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

      Коментар


      • #4
        До: Забравеният град

        Мария, .... може ли някакви координати .....
        Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

        Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

        Коментар


        • #5
          До: Забравеният град

          А мислихме че си ги пазим в тайна... Страхотни снимки Благодаря ти.
          PATROL 2.8TD КЪСА БАЗА -МАЛКО ПИПНАТ
          КТМ 990 ADVENTURE , SUZUKI DRZ400-E,YAMAHAYZ250F
          0899187766

          Коментар


          • #6
            До: Забравеният град

            1. Нещо не съм се справила добре с форматирането, за което се надявам някой модератор да се намеси.
            2. Как все на мен се случва - търся си ги тези приключения
            3. Координати няма как да дам, защото още се инатя и не разполагам с GPS, работя по хартиена карта така да се каже
            Life is short, break the rules, forgive quickly, love honestly, laugh easy, ride often, ride free and never regret anything that makes you smile!!!

            Коментар


            • #7
              До: Забравеният град

              Благодаря!Много красиви снимки и страхотен разказ!
              Женя Вълчанова 0888272565

              Коментар


              • #8
                До: Забравеният град

                Браво!
                А като няма координати, поне дай имената на селата, някакси да можем и ние (ако сколасаме) да видим тези Красоти, защото съм сигурен, че си заслужава!

                Коментар


                • #9
                  До: Забравеният град

                  Ма то красоти, то романтика, то тайнственост ... чудо !!!

                  Аз пък не ти завиждам, ъ !

                  Коментар


                  • #10
                    До: Забравеният град

                    Първоначално публикуван от ЗМЕЙ Преглед на мнение
                    Ма то красоти, то романтика, то тайнственост ... чудо !!!

                    Аз пък не ти завиждам, ъ !
                    Tя си е за наказание, не е за завиждане това нейното ...
                    Докато цялата компания (поне 25 човека) се радваме на Дрийм Тиатър, разпускаме в дългите балчишки вечери, активно общуваме така да се каже, тя се скита по чукарите на около ... сама.
                    Нередно е и неправилно.
                    ______2
                    Е = MZ

                    Коментар


                    • #11
                      До: Забравеният град

                      Много хубави снимки и очарователен разказ!
                      Благодаря!
                      [B]"Бъди себе си.Всички други места са вече заети"- Оскар Уайлд[/B]

                      Коментар


                      • #12
                        От: Забравеният град

                        ТЕМАТА Е ОТ 2009 НО ПЪК ХУБАВА. ЦЕННО И ИНТЕРЕСНО Е ЧЕ В РАЙОНА НА ПОБИТИ КАМЪНИ ИМА ЧЕШМА СЪС УНИКАЛНА КИСЕЛИННОСТ. ЛЕКУВА УРАТНИ КАМЪНИ В БЪБРЕЦИТЕ.НАВРЕМЕТО СА Я ИЗПОЛЗВАЛИ ЗА ПАРНИТЕ ЛОКОМОТИВИ КОТЛИТЕИМ НЕ СА ОТЛАГАЛИ ВАРОВИЦИ. ТОЛКОВА Е ВИСОК PH ЧЕ КАМЕННОТО КОРИТО Е АБРАЗИРАЛО.ИМА И ЛОША НОВИНА ОКОЛО С. СЛЪНЧЕВО ИМА СВИНАРНИЦИ ПИЛЧАРНИЦИ КОИТО СА ЗАМЪРСИЛИ ВОДАТА ИНЕ СТАВА ЗА ПИЕНЕ.
                        Мъжете не порастват само сменят ИГРАЧКИТЕ.
                        HONDA VARADERO 1000

                        Коментар


                        • #13
                          От: Забравеният град

                          Скалните манастири са при село Рояк.
                          Близо е и Мухалийско кале където също има скални килии.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Забравеният град

                            Браво! Чак се чудя каде наистина намираш такива пътешествия. После пък нека някои ми каже, че сме нямали от всичко по малко.
                            Успех и много весели приключения.

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X