Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Управление на самолет - що е свредел и как се излиза от него?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Управление на самолет - що е свредел и как се излиза от него?

    Темата произлиза от тук



    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    Това не беше ли за другата шумно обсъждана скорошна катастрофа?
    Не, за тая е.

    Според текущите мнения, самолета е бил изпаднал в свредел. Черните кутии обаче още никакви ги няма. Още ровичкат и ги търсят. Без тях всичко друго са спекулации, най-малкото защото извадените останки май никак не са много.
    Последно редактирано от Peppy; 03-07-09, 19:43.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

  • #2
    До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

    Е, от свредел повечето самолети излизат с багер. Разбира се, става дума за сушата.

    Коментар


    • #3
      До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

      Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
      Две бири, жега и ....от "Център" и "Контрольор" + снимка на гола мадама над журналистическия компютър вероятно е "Контролер" - на български "Контрольор"

      Владо, ти за майтап ли ме взимаш или наистина така се казва? Звучи ми като контрольор в рейс. Мислех си че има по-представителна дума, когато става въпрос за контрола на самолети, а аз патката съм я забравила. Но може и просто да се подценявам и да не съм чак такaва патка .
      Ти си това,на което се правиш, затова внимавай на какво се правиш! (Кърт Вонегът)

      Коментар


      • #4
        До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
        Е, от свредел повечето самолети излизат с багер. Разбира се, става дума за сушата.
        Пътническите - вероятно. За военните си имат специално обучение точно за това. Ама те са и смятани за други натоварвания, най-малкото.

        Все пак си мисля че поне някакви мижави действия могат да се предприемат, освен ако компютъра не си реши там каквото му дойде на акъла. Колко е процента на успеваемост е друг въпрос.

        Малко инфо:
        http://bgaf.bgspotters.net/school/stall/stall-spin.html

        Ама все си мисля че трябва да се разбере защо се е стигнало до там, ако наистина е така. Щото свредела може да е последствие от друга неизправност.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #5
          До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

          Първоначално публикуван от Lidka Преглед на мнение
          ....(моля за помощ с думата цонтроллер) ...
          Поправих го на "трафик контрол", въпреки че май на български длъжноста се наричаше "ръководител полети".
          Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

          Коментар


          • #6
            До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
            Пътническите - вероятно. За военните си имат специално обучение точно за това.
            обучение, не обучение, за излизане от свредела трябва тяговъоръженост. Която не само търговските, но и далеч не всички военни самолети имат.

            Коментар


            • #7
              До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              обучение, не обучение, за излизане от свредела трябва тяговъоръженост.
              Може и да бъркам, но си мисля че не е баш така, или поне тягата не е всичко, което ти трябва. Има и различни свредели. Ще се консултирам с откачалка, правила такива неща.

              Ма, както и да е, не е по темата. Тоя самолет се съмнявам да може да излезе от свредел, дори и с всичкия късмет на света. По-важно е защо е влязъл.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #8
                До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

                Това, което аз знам по въпроса със свредела е, че влизането в свредел става при опит да се увеличи височината и недостатъчна тяга. При това носът пропада и започва падане с въртене на самолета. Самото излизане пък, в повечето случаи не е чак толкова голям проблем дори и за витлов самолет, доколкото има тяга(не е нужна прекомерна тяга), доколкото оста на въртене е близка или съвпада с надлъжната ос на самолета. Почти е невъзможно, когато въртенето става при въртене на носа и опашката по траектории на две затихващи спирали, свързани с върховете си. Тогава средствата за управление просто не вършат работа. Самото излизане от първия вид свредел става с добавяне на мощност и насочване на хоризонталното кормило в посока, противоположна на посоката на въртене, докато се прекъсне въртенето, след което с още мощност се повдига вертикалното кормило(не знам как се казват точно тези кормила). При всички случаи, обаче, трябва достатъчна височина за излизането и тя зависи от вида на самолета.
                В случая с пътническия самолет, абсолютно е възможно да са опитали увеличаване на височината при некоректна скорост(ако не са работели уредите за отчитане на скоростта) и така да са влезли в свредел. Много е вероятно, почти веднага да се е откъснала опашката на самолета, защото не е изчислявана за такова натоварване. Оттук нататък просто са чакали да умрат...
                Ако греша нещо, професионалистите да ме поправят.

                Коментар


                • #9
                  До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

                  В плоския свредел се влиза по единствена причина - загуба на скорост. После типичната грешка е да увеличат ъгъла на атака, и състоянието става непреодолимо. Но не е повод за разпадане на самолета във въздуха.
                  Теорията на свредела е разработена още в средата на 30-те, и в него няма тайни. Всичко това се отчита в аеродинамиката при проектирането, и самолета не би трябвало да изпада в него даже при големи отклонения от режимите. Изобщо казано, големите самолети имат такъв грях, а развитие на свредела е възможно от грешка в пилотажа. Компютрите също може да не го разпознаят, заради грешки от датчиците за скорост или снос. На височина, без визуални ориентири, екипажът по принцип може да го разпознае, но само при специална подготовка. Не вярвам да са я имали. И като правило, когато разберат за какво става дума, вече е късно.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

                    Доколкото си спомням, 737 беше влязъл в свредел, при което се е отделила опашката. Не мога да се сетя за полета и компанията, за съжаление.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

                      Първоначално публикуван от Еmil Преглед на мнение
                      Доколкото си спомням, 737 беше влязъл в свредел, при което се е отделила опашката. Не мога да се сетя за полета и компанията, за съжаление.
                      Е то точно това е проблема, май. За излизане се работи с опашката. Чак като почнеш да излизаш се работи и с другото, щото докато си в свредел, другото не работи. Само опашката.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

                        Първоначално публикуван от Lidka Преглед на мнение
                        Владо, ти за майтап ли ме взимаш или наистина така се казва? .
                        Контрола си е контрол - "трафик контрол" и хората "контролери" ...това в англоезичните. По наше време се наричахше специалноста РВД (ръководство въздушно движение), а хората щурмани или рвд-та. Те пък са летящи и наземни, отрелно наземните бяха РВД-та, ръководители кацане, на големите легища има и земни щурмани "граунд контрол" (нещо тип КАТ за самолетите на летището) бойните има и насочвачи ....май имаше и други, ама съм взел да забравям
                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        .... за излизане от свредела трябва ....
                        ....май трябваше да си дадеш лоста на средата (т.е. да не опитваш да създаваш крен на машината) и рязко с педалите в обратна на свредела посока да спреш въртенето, след това дърпаш и леко газ да го хоризонтираш, ако имаш височина разбира се (това пак по спомени от преди 20г.)
                        Първоначално публикуван от Еmil Преглед на мнение
                        Доколкото си спомням, 737 беше влязъл в свредел, при което се е отделила опашката. Не мога да се сетя за полета и компанията, за съжаление.
                        Тези с опашката са други - самолета е влязал в струята на предния, разлюлял се, и понеже пилотите били учени да разклащат опашката при такава ситуация, е разклатили. Докато при свредел е еднократно и обратно, тук били 3-4-5 разклащания от крайно ляво в крайно дясно ...и съответно тя се откъснала и т.н. това беше скоро след кулите близнаци и мислеха че е терор, но се оказа че автоматиката на самолета "втвърдява" педалите при по-висока скорост и с малко отклонение 4-5см "клатиш" вертикалното кормило до упор и тези няколко разлюлявания от край до край били достатъчни вертикалния стабилизатор да се скъса в основота си, самолета да изпадне в нещо като плосък свредел, при което се откъсва и единия двигател (за другия не помня), а екипажа и пътниците да отидат за прераждане.
                        Последно редактирано от дядо владо; 03-07-09, 13:24. Причина: Допълнение
                        0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                        Коментар


                        • #13
                          До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

                          На мен ми е интересно, дали самолетите, чиято тяга от двигателите може да променя леко посоката си, може да помогне в това отношение. Визирам военните такива - Су-31, по спомен. Друг май засега няма.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

                            Не, за излизане от свредела трябва да се прави точно обратното на нормалното. Отклоненията не бива да се парират, това е и грешката, която убива. Незабавно и енергично трябва да се помогне на самолета да върви в неправилната посока, в лошата маневра. Това е единствения начин да му се добави скоростта, която всъщност не му стига. Ако стигне времето и височината, се стига до момент, в който от стръмното пикиране с околоосно въртене, може да се измъкне в хоризонтален полет. И ако конструкцията издържи, разбира се. 737 е много стар самолет, но и той би трябвало да има ограничители, за да не могат да откъснат опашката от кабината. Еърбуса - толкова повече.
                            Кой го знае, може и тия да са склонни към плосък свредел. Като Ту-154. Което е единствения му кусур, между другото. Тогава повредените тръби на Пито може да ги убият. Макар че това е един от най-старите прибори в авиацията, от какъв зор имат проблеми с тях за мене е загадка.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Има ли пилоти или авиационни инженери тук?

                              Обучаван съм на Як-18Т. Седмо упражнение по програма беше "Излизане от свредел". Влизахме, като се отнеме газта напълно и започва плавно изтегляне (увеличаване ъгъла на атака) на щурвала. Точно преди срив самолета започваше да притреперва и подавахме мощно ритане наляво или надясно комбинирано с бързо изтегляне (докрай) на управлението. Преобръщане през крило и кабина и въртеливо падане надолу. Няколко витки (оборота) в пълна тишина. За излизане от свредела се работеше само с краката, даваш обратна на въртенето команда, докато спре въртеливото движение. За секунда се оставя самолета да набере отвесна скорост и след подаване на пълна газ се изтегля и преминава в хоризонтален полет. Влизахме в свредел на височина 3000 метра и излизахме на 1500.
                              Кефа от фигурното летене е неописуем. Годината е била 1989, а инструктора - Валя Цветкова. Сега е в правителствения отряд, тогава беше в националния отбор по фигурно летене и тренираше на Злин 50.
                              889377712

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X