Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Заваряване с термитна смес

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Заваряване с термитна смес

    Извинявайте за спама, но нали темата се върти около заваряване в полеви условия, че се сетих за нещо, което видях преди 7-8 години. Това са електроди, които се палят със запалка и заваряваш или режеш в зависимост от големината на електрода. Една украинка ги представяше на един панаир и аз си взех комплект електроди. За съжаление трайността им е 2 години и сега трудно палят и немогат да направят добра заварка, но тогава бяха наистина забележителни.





    Пускам само тези две снимки, че може да се окаже нещо известно, а аз да си мисля, че не е.
    Ако някой има информация откъде може да се намери нещо подобно да си сложа в джипа...
    OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

  • #2
    До: Можем ли да използваме акумулатори за електрожен?

    Това изглежда много интересно не знаех че има такива електроди .
    0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

    Коментар


    • #3
      До: Можем ли да използваме акумулатори за електрожен?

      A дали има някакви координати на това пликче? Име на фирма или нещо, което да ни ориентира за изнамирване и поръчка?
      Ако не свършва добре, значи не е свършило!
      0888 315 794
      LZ1UPI
      A1 (Rh+)

      Коментар


      • #4
        До: Можем ли да използваме акумулатори за електрожен?

        Първоначално публикуван от slavin Преглед на мнение
        Извинявайте за спама, но нали темата се върти около заваряване в полеви условия, че се сетих за нещо, което видях преди 7-8 години. Това са електроди, които се палят със запалка и заваряваш или режеш в зависимост от големината на електрода. Една украинка ги представяше на един панаир и аз си взех комплект електроди. За съжаление трайността им е 2 години и сега трудно палят и немогат да направят добра заварка, но тогава бяха наистина забележителни.
        За пръв път ги виждам ( явно не съм в крак с модата ), но съм приятно изненадан от братушките
        Има подобен метод , наречен алумино-термитно заваряване , но той се използва обикновено за релси . Едно време с този метод заваряваха трамвайните релси в София . Използва се т.нар. алумино-термитен прах - като се запали топи метала и формира шев . Явно братушките са се сетили ( е , може и да са копирали - без значение ) да разширят принципа и да го приложат за електроди .
        В крайна сметка това би било доста полезно нещо в полеви условия
        Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

        Коментар


        • #5
          До: Можем ли да използваме акумулатори за електрожен?

          Щом е интересно ще си позволя спама да обясня.
          По линия на Турговско-промишлената палата в Стара Загора (то се вижда и от торбичката) пристигна една академичка, която ги е изобретила и ги произвеждаше. Пуснахме я на нашия щанд на пловдивския панаир, дадох и десеттина килограма железни парчотии и хората се тълпяха да гледат. Аз също бях очарован, но никой не прояви интерес за търговски контакти. Това беше 2000 година. Сега като четох темата се сетих за тези електроди.

          Това е всичко каквото имам:











          OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

          Коментар


          • #6
            До: Можем ли да използваме акумулатори за електрожен?

            А като изчукаш шлаката, какво е отдолу? Имаш ли снимчица?
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              До: Заваряване с термитна смес

              Мисля, че "пръчиците" заслужават отделна тема, а не при акумулаторното заваряване, затова - честито.

              Традиционното вещество за такива заварки е "термитна смес" - смес от алуминий и железни оксиди на прах. Възможно е да има и други варианти, по-съвременни. Ще е интересно да разберем състава на пръчките. И може би не трябва да се наричат електроди - нали не са съединени с източник на електрически ток.

              Коментар


              • #8
                До: Заваряване с термитна смес

                Благодаря за темата, но това ми е всичката информация. Много ще се радвам ако някой има повече информация.

                А като изчукаш шлаката, какво е отдолу? Имаш ли снимчица?
                Не го снимах, че както казах са стари и не стават добри заварки. Иначе преди 7 години ставаха чудесни зварки и цвета е нещо като медна сплав - тъмно керемиден, но наистина много здраво. Мъчил съм се с чука да скъсам заварката и беше невъзможно. Украинката само ми се смееше на ентусиазма. Мисля, че имах някъде снимки от тогава, но не се сещам къде.
                OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

                Коментар


                • #9
                  До: Заваряване с термитна смес

                  Доколкото успях да се узверя у статията , хората са го кръстили някак си - Молив за термохимическо заваряване . А brazing е нещо като сплавяване със сплав от мед и цинк. Което ме навежда на мисълта , че пръчката може да е от месинг. Ама тогава ше прилича по-скоро на високотемпературно спояване , демек : не е заваряване в чистия му вид . А иначе колкото и да се зверих , не открих да пишат нищо за обмазката . Сигурно някакво ноу-хау ще да е . Интересно все пак на каква цена са докарали бройката
                  Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Заваряване с термитна смес

                    Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                    Доколкото успях да се узверя у статията , хората са го кръстили някак си - Молив за термохимическо заваряване . А brazing е нещо като сплавяване със сплав от мед и цинк. Което ме навежда на мисълта , че пръчката може да е от месинг. Ама тогава ше прилича по-скоро на високотемпературно спояване , демек : не е заваряване в чистия му вид . А иначе колкото и да се зверих , не открих да пишат нищо за обмазката . Сигурно някакво ноу-хау ще да е . Интересно все пак на каква цена са докарали бройката
                    Разбира се, че не е заварка, но се получава много здраво спояване. Самата медна сплав е много корава. За цената в началото на века излизаше около лев-два пръчката, но разликите в стандарта с Украйна беше голяма.
                    OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

                    Коментар


                    • #11
                      До: Заваряване с термитна смес

                      А, Карандаш Лебедева ... Сигурно пет пъти съм писал за него.
                      Той и термитен молив. Не мисля че някой ги внася, много са скъпи. Едно такова нещо е десетина лева, или повече.
                      Има два вида - за рязане, и за заваряване. По собствения ми опит - трябва кашон пари, преди човек да вдене нещо от заваряването. Иначе просто прави дупки. Тия за рязането са мегаефективни.
                      Вътре има термит, това е стандартна смес, например за запалителните бомби. В заваръчните - и едно тънко телче по оста. Не мисля че производството им в кухнята е добра идея. В процеса може да се запали, опитите за гасене с вода водят до взрив на водата. А да прогори пода и да падне при съседите да продължи да си гори - може.
                      Видимо е някоя фирмичка, отделила се например от института по заваряване академик Патон. В Киев. То, там собствено е и измислено заваряването в днешния му вид.

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X