Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Питане към разбиращите от химия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Питане към разбиращите от химия

    Знае ли накой какво се отделя при КАТАЛИТИЧНО изгаряне на бензин. Питането е заради налична такава отоплителна печка за къмпинг.

  • #2
    До: Питане към разбиращите от химия

    Аз не съм химик, но до колкото ми е известно "каталитично" означава, че изгарянето се подпомага от катализатор. Целта е да се получи пълно изгаряне. Ако бензина е достатъчно чист, следва да получиш въглероден диоксид и водна пара. Обаче има БЕНЗИН и бензин. Ако сипеш такъв от бензиностанцията, е много вероятно да получиш нежелани добавки в продуктите на изгарянето.
    Само моториста знае защо кучето си показва главата през прозореца.

    Коментар


    • #3
      До: Питане към разбиращите от химия

      Първоначално публикуван от grgeorgiev Преглед на мнение
      Аз не съм химик, но до колкото ми е известно "каталитично" означава, че изгарянето се подпомага от катализатор. Целта е да се получи пълно изгаряне. Ако бензина е достатъчно чист, следва да получиш въглероден диоксид и водна пара. Обаче има БЕНЗИН и бензин. Ако сипеш такъв от бензиностанцията, е много вероятно да получиш нежелани добавки в продуктите на изгарянето.
      Не е съвсем така. В случая става въпрос за безкислородна реакция.
      Печката е с горна(нагревна) част изработена от няколко слоя много финна стоманена мрежа с диаметър около 250мм, надолу има дебел фитил стигащ до резрвоар от около 2 литра пълен с бензин. Та това чудо се пали, като се полее с спирт, запалваме спирта, и след като изгори, мрежестата питка става червена и е такава за много часове. Топлината си е като от печка Лъч 2 КВ.

      Коментар


      • #4
        До: Питане към разбиращите от химия

        това, че има няколко ката мрежа и не виждаш открит пламък съвсем не значи, че в реакцията не участва кислород.
        Става това, обяснено по-горе.

        имаше едни газови запалки с мрежичка вътре - ей такова е вероятно.
        - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
        - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

        Коментар


        • #5
          До: Питане към разбиращите от химия

          Това не е точно каталитично горене, по-скоро безпламъчно горене върху нагрята повърхност. Същото като печките на газ с керамичните плочи, кой знае защо и тях ги наричат катализаторни.

          Нищо прекалено лошо не се отделя - на открито е трудно да накараш бензина да гори непълно, а даже тогава, той предпочита да отделя сажди, а не въглероден оксид. Тази и подобните печки, освен при груба намеса, горят с бедна смес, така че максимумът беля е миризма на бензин.

          Разбира се, при лоша вентилация, тази чудесия ще свърши кислорода наоколо си, което може да е фатално за спящи хора. Нищо безкислородно няма в системата - харчи кислород по устав.

          Олово в бензина вече не сипват, а другите неща, с които го кръщават, си горят по общия ред.

          Коментар


          • #6
            До: Питане към разбиращите от химия

            Първоначално публикуван от deyan_h Преглед на мнение
            това, че има няколко ката мрежа и не виждаш открит пламък съвсем не значи, че в реакцията не участва кислород.
            Става това, обяснено по-горе.

            имаше едни газови запалки с мрежичка вътре - ей такова е вероятно.
            Ами няма от къде да го смуче. Слоевете са над 10 и е много финна. А нагрятия въздух ходи нагоре.
            Газовите запалки си имат налягане, тук такова няма. Бензина идва по фитила, като при газените лампи.
            Въпроса мо беше към запознатите с ХИМИЯТА. Аз физиката я знам.

            Коментар


            • #7
              До: Питане към разбиращите от химия

              Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
              Аз физиката я знам.
              Като я знаеш, сам познай откъде идва кислородът. Чисто физически.

              Коментар


              • #8
                До: Питане към разбиращите от химия

                Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                Ами няма от къде да го смуче. Слоевете са над 10 и е много финна. А нагрятия въздух ходи нагоре.
                Газовите запалки си имат налягане, тук такова няма. Бензина идва по фитила, като при газените лампи.
                Въпроса мо беше към запознатите с ХИМИЯТА. Аз физиката я знам.
                очевидно не твърде добре
                - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
                - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

                Коментар


                • #9
                  До: Питане към разбиращите от химия

                  Питането е към химиците, не към многозайковците. Който не е виждал такова чудо, да звънка за демонстрации.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Питане към разбиращите от химия

                    Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                    Питането е към химиците, не към многозайковците. Който не е виждал такова чудо, да звънка за демонстрации.
                    По-химици от мен тук трудно ще намериш. И понеже не знам какво в бензина ще ти даде енергия без кислород, не ми трябва демонстрация. Похлупи го с един варел и ще видиш колко време ще гори.

                    п.с. ако си подкарал ядрено сливане по въглероден цикъл върху метална мрежичка, кажи си. Единодушно ще те изберат за император.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Питане към разбиращите от химия

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      По-химици от мен тук трудно ще намериш. И понеже не знам какво в бензина ще ти даде енергия без кислород, не ми трябва демонстрация. Похлупи го с един варел и ще видиш колко време ще гори.

                      п.с. ако си подкарал ядрено сливане по въглероден цикъл върху метална мрежичка, кажи си. Единодушно ще те изберат за император.
                      То така се и гаси. Със метална шапка. Въпроса беше какво се отделя като газове, при такъв режим на горене.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Питане към разбиращите от химия

                        Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                        То така се и гаси. Със метална шапка. Въпроса беше какво се отделя като газове, при такъв режим на горене.
                        Всичко което одделя и двигателя при работа.То и газта при изгаряне -от нея се отдилят водни пари само.И пак не е добре та стоиш зад аспуха.Камоли в затворено помещение.Мрежата отгоре данеби дае от платина зада има пьлно изгаряне.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Питане към разбиращите от химия

                          Симпатичен си ми. Но да наричаш Ясен дървен философ, еле пък когато става дума за химия, ми е смешно Независимо от това в колко тежък професионален конфликт сме с него
                          Просто го послушай, и да не ти пука. Той патологично не може да лъже и мъгляви. От професионално бетониране на мозъка. След три месеца ровене по библиотеките, пак ще стигнеш до първото му мнение.
                          Безплатен съвет: когато е казал нещо неразбираемо от пръв прочит, правилната реакция е да се напише :КАК!?, Какво???, и после да се четат обясненията. Евентуално с още въпроси, той ще отговори подробно.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Питане към разбиращите от химия

                            С, СО, СО2, Н2О, Н и всичко това в малки количества. Бензина се състои основно от С и Н, така, че при горенето (което между другото в химията в повечето случаи се отъждествява с окисление или свързване с кислорода) нещата се свързват по различен начин с О2, който пък кислород идва независимо от физиката, която си учил от околния въздух в помещението. Наричат тия мрежи и керамики "каталитични", защото горенето (реакцията) се извършва с помощта на ускорител=катализатор, който в случая си е чисто физически - нарича се повишена температура от мрежа или решетка.
                            Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                            0888 315 794
                            LZ1UPI
                            A1 (Rh+)

                            Коментар


                            • #15
                              До: Питане към разбиращите от химия

                              Отказвам се да питам. Трябваха ми формули а не мисли.
                              Печката работи.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X