Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Механичен блокаж Витара, заден мост - реализация

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Механичен блокаж Витара, заден мост - реализация

    ОК, 800-1000Nm, ама достатъчни ли са? Сметни нютонметрите на двигателя, умножени по предавките.

    Ако приемем че витарата е горе-долу като ферозата то:
    1-ва предавка - 3.752
    раздатка на бавни - 1.754
    дифове - 5.285
    двигател - 128Nm при 4800 оборота.

    Или на 1-ва бавна при 4800 оборота:
    128*3.752*1.754*5.285=4452Nm, без да смятаме загубите по трансмисията.

    Това, умножено по рамото от центъра на полуоската, до повърхността на гумата (да приемем че е 31-ца), е:
    4425/((31/2)*25.4/1000), или 4425/0.3937м=11240 нютона тяга, или 1147 килограма тяга.

    За да сметнем загубите:
    За щатните гуми - 195/80/15 на ферозата по книга дават около 1100 килограма максимална тяга на първа бавна и 4800-5000 оборота, което обърнато във въртящ момент на полуоската е: 1100*9.8=10780 нютона тяга и *0.347(рамото на гумата)=3741 нютон метра въртящ момент. Или КПД-то на трансмисията излиза че е: 3741/4425=0.845, или казано друго яче - загубите по трансмисията са около 25%.

    При цялото това, возилото на първа бавна и 4800 оборота, с 31-ци, ще се движи с около 20 километра в час.

    До тук сметките мисля се връзват перфектно.

    3741 нютон метра, в идеалния случай разделено на 4 - ако всичките гуми са с еднакво сцепление с настилката - по 935 нютонметра на полуоска, в идеалния случай, а ние знаем че блокажа се ползва там, където случая далеч не е идеалния, тоест разчитаме на 1-2 гуми от всичките четири, да ни измъкнат.

    Май, 1000Nm разчети може да излязат без кръчмаря.

    Ако не съм прав - поправете ме.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #47
      До: Механичен блокаж Витара, заден мост - реализация

      Първоначално публикуван от STEF BMW Преглед на мнение
      В момента Славин е на финалната права,която ще пресече със страшна сила!"Витарата" ще разполага с ОФФ екстрата ... блокаж и още как ... това е сигурно!!!Не смея да твърдя,че съм специалист в областта но от видяното и основно изхождайки от това Славин с какви ресурси разполага съм на 100% сигурен,че ще се получи от първия път!!!
      А за това,че е удоволствие Сам да си осъществиш проекта и да доведеш нещата до край отново Сам ... спор няма!
      Не си спомням някой да е постигал такива успехи?...
      Респект друже!
      Поздравления и от мен.Ако успееш да го довършиш до лятната среща,мисля ,че това ще е една от атракциите!Ще чакаме демонстрация!
      0887/400121 Антон Донев

      Коментар


      • #48
        До: Механичен блокаж Витара, заден мост - реализация

        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
        ОК, 800-1000Nm, ама достатъчни ли са? Сметни нютонметрите на двигателя, умножени по предавките.

        Ако приемем че витарата е горе-долу като ферозата то:
        1-ва предавка - 3.752
        раздатка на бавни - 1.754
        дифове - 5.285
        двигател - 128Nm при 4800 оборота.

        Или на 1-ва бавна при 4800 оборота:
        128*3.752*1.754*5.285=4452Nm, без да смятаме загубите по трансмисията.

        Това, умножено по рамото от центъра на полуоската, до повърхността на гумата (да приемем че е 31-ца), е:
        4425/((31/2)*25.4/1000), или 4425/0.3937м=11240 нютона тяга, или 1147 килограма тяга.

        За да сметнем загубите:
        За щатните гуми - 195/80/15 на ферозата по книга дават около 1100 килограма максимална тяга на първа бавна и 4800-5000 оборота, което обърнато във въртящ момент на полуоската е: 1100*9.8=10780 нютона тяга и *0.347(рамото на гумата)=3741 нютон метра въртящ момент. Или КПД-то на трансмисията излиза че е: 3741/4425=0.845, или казано друго яче - загубите по трансмисията са около 25%.

        При цялото това, возилото на първа бавна и 4800 оборота, с 31-ци, ще се движи с около 20 километра в час.

        До тук сметките мисля се връзват перфектно.

        3741 нютон метра, в идеалния случай разделено на 4 - ако всичките гуми са с еднакво сцепление с настилката - по 935 нютонметра на полуоска, в идеалния случай, а ние знаем че блокажа се ползва там, където случая далеч не е идеалния, тоест разчитаме на 1-2 гуми от всичките четири, да ни измъкнат.

        Май, 1000Nm разчети може да излязат без кръчмаря.

        Ако не съм прав - поправете ме.
        Абсолютно прав си. Около 4500Nm съм го смятал и аз. Тук има обаче една разлика. Аз няма да режа полуоската и да я снаждам, че да смятам така усилието. Само се блокира касетата на диференциала.

        По отношение на термообработките използвам материал 16MnCr5, който използваме за зъбните предавки на Rossi motoriduttori. Не би трябвало да има ударни натоварвания, удължих и работната зона на шлиците в сравнение с други аналози за да разпределя натоварването.
        OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

        Коментар


        • #49
          До: Механичен блокаж Витара, заден мост - реализация

          Първоначално публикуван от slavin Преглед на мнение
          Абсолютно прав си. Около 4500Nm съм го смятал и аз. Тук има обаче една разлика. Аз няма да режа полуоската и да я снаждам, че да смятам така усилието. Само се блокира касетата на диференциала.
          Да и усилието отива в цанговото съединение....
          Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

          Коментар


          • #50
            До: Механичен блокаж Витара, заден мост - реализация

            Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
            Да и усилието отива в цанговото съединение....
            Точно де. Нали мислихме дали няма да превърти.

            В крайна сметка, практиката ще покаже най-добре.

            Мисля си че би било по-добре вместо да се пристъргва полуоската (до колкото видях), да се нарежат някакви ситни шлици. Това пък ще оскъпи работата, щото вътрешните шлици на фланеца са си таралеж в гащите. Това си е лисно мое мнение, естествено.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #51
              До: Механичен блокаж Витара, заден мост - реализация

              Защо да няма ударно натоварване? Първа-задна-първа и хайде готово Или ако тръгнеш да вадиш някого "на лашкане".

              За въртящия момент: спред мен въпроса опира по-скоро до това колко е сцеплението на гумите.

              Единствения "чуплив" вариант за който се сещам (и на който съм кривил полуоска) е да заклини някоя от задните гуми между два камъка, а предните да са на трева/пясък/във въздуха. Което не е чак толкова невъзможно.

              Иначе на кал силно се съмнявам да има проблем.
              О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

              Коментар


              • #52
                До: Механичен блокаж Витара, заден мост - реализация

                Е няма ударно натоварване на зъбите, или поне не кой-знае какво. Няма и триене. Ама удари си има по принцип. Камънаци дал господ.

                Иначе, цанговите съединения не са за подценяване. Въпроса е дали точно в тоя случай и това изпълнение ще издържи на откачено каране. Иначе то е ясно че ако се внимава, всичко ще е наред.

                Ама, то ще се види.

                Най-хубавото на тая работа е че изобщо не му пука каква е касетата - с LSD, или отворена. А LSD + пълен блокаж си е благинка.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #53
                  До: Механичен блокаж Витара, заден мост - реализация

                  Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
                  Да и усилието отива в цанговото съединение....
                  Ако е така то и шийката на фланеца на лагерното тяло няма да издържи, а има китове и серийни изпълнениям които я ползват.

                  За ситни шлици съм мислил като вариянт и не е проблема в изработката на втулката. На нишковата ерозийка вътрешните шлици са песен. Проблема е, че съществуващите шлици на полуоската са ф27, а максималното което може да се направи зад тях е ф28 т.е. шлиците трябва да са същите на брой и вид за да може втулката да мине през съществуващите и да се наниже на новите. Което означаваще, че трбваше да поръчвам и изработка на инструмент, а тука цените вече не са като за приятели.

                  Полуоската е минимално пристъргана за да има цилиндрична част. Не се е получило рисково сечение, защото след шлиците има и по-малък диаметър.
                  Последно редактирано от slavin; 25-06-09, 12:44.
                  OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

                  Коментар


                  • #54
                    До: Механичен блокаж Витара, заден мост - реализация

                    Моят опит с блокажите показва че няма блокаж който да не се счупи, ако искате и в NASA да го разработват. Ползването на блокировката на диференциала трябва да се ползва много внимателно и умерено с газта, да се преценят правилно ситуациите, наклон, усилие, триене и още много неща, ако искаме да не го счупим. Това естествено не важи за състезанията където щраквам копчето и всичката газ, пък ако издържи добре . Изпълнението на колегата е перфектно и дори да не е успешно от първия път ще стане от втория.

                    Коментар


                    • #55
                      До: Механичен блокаж Витара, заден мост - реализация

                      Я да помислим заедно как да направя задвижването на вилката, че едни идеи бяха едни чудесии. Започнах с цилиндърче и помпа от Москвич.





                      Разбира се тази помпа трябва да я навра някъде и да я натискам с педал или някой голям лост, че не се натиска лесно. Ако бях с автоматик, можех да я сложа на мястото на съединителя, но не съм и не намерих подходящо място-вариянта отпадна.

                      Следващата идея беше да се вземе налягане от помпата за хидравликата на волана, но като се посъветвах със специалистите се оказа, че помпата работела на сравнително голямо налягане и аз се отказах да разкарвам това налягане до задния мост и да купувам скъпоструващи хидравлични разпределители и пр. - отпадна

                      Мислех и за пневматика. Малко компресорче, бутилка от пожарогасител или газ за ресивер и ... Вече нямам място в двигателния отсек за нищо, трябва в багажника. Другия проблем е, че разпределителите се управляват на 24V и това трябва да решавам.

                      Гледам хората по света използват нещо като бобина за бендикс.



                      И аз си намерих малко трудно с ход около 20мм, че всичките са с около 12-16.



                      Но при пробите се оказа, че при включено положение - 45А, което си е въз множко и ще трябват дебели кабели,че много ще греят, а може да стои включен и 10-ина минути и повече... Явно хората ползват някаква ел задвижка с по-малко усилие. То и на мен ми трбват около 8кг.

                      Пусто като ми се иска да го направя да се пуска с копче, но май пак се върнах на доброто старо жило и дори си взех лостове за ръчна



                      но пак не ми хареса и последно съм се спрял на нещо такова или подобно самоделно



                      Другото е да използвам вакуум, но не намерих цилиндър. Може да взема една бензинова помпа и по мембраната да остържа цилиндър или нещо подобно

                      Помагайте с идеи
                      OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

                      Коментар


                      • #56
                        До: Механичен блокаж Витара, заден мост - реализация

                        Аз лично бих заложил на жило - по-просто и по-ремонтопригодно в полеви условия
                        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                        Коментар


                        • #57
                          До: Механичен блокаж Витара, заден мост - реализация

                          Вакуум или компресор е най-добре по-добре според мен. А клапанче можеш да ползваш от заваръчна машина, или от газова уредба. Има 12 волтови.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #58
                            До: Механичен блокаж Витара, заден мост - реализация

                            Ако го правиш с жило и искаш да е на педал, потърси по моргите от някой Мерцедес
                            99 WJ V8, 5" lift long arm, 35"...
                            It's a Jeep thing - you wouldn't understand..!

                            Коментар


                            • #59
                              До: Механичен блокаж Витара, заден мост - реализация

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              А клапанче можеш да ползваш от заваръчна машина, или от газова уредба. Има 12 волтови.
                              Благодаря за идеята. Аз само се рових из машиностроителните чаркалъци и не се сетих за това.
                              OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

                              Коментар


                              • #60
                                До: Механичен блокаж Витара, заден мост - реализация

                                С Някакъв червячен механизъм, който да се задвижва от малко ел. двигателче. Или както се включва предния мост при атв 4Х4.
                                И освен това трябва да се предвиди нещо автоматично да го изключва така както е направено при серийно изпълнените блокажи премерно Паджерото със супер селект.
                                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X