Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Алтернативни видове риби в мухарския риболов у нас

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Алтернативни видове риби в мухарския риболов у нас

    Като споменах в другата тема за риболов на мъздруги реших с няколко снимки да покажа, че противно на широко разпространеното мнение, че в България с мухарка могат да се ловят само кефал и пъстърва, има и доста други видове риби, които вземат мухата.

    Распер - удачно се лови по долните течения на всички наши реки, какво и в Дунав. Естествено мухата е стример, като ги правя да наподобяват облез (уклей):









    Щуки - за тях си трябва мощна мухарка от висок клас - за да имате възможност да подадете тежките и големи стримери - апетитни хапки за щуките. Аз ползвам 8-ми клас, но си мисля, за още по-голям - може би поне 9-ти:









    Бели риби - важи същото като и за щуката, като освен високият клас тук е добре да се ползват и потъващщи схеми - шнурове и лидери:







    Имам приятели мухари, които ловят шаран, Зиги от Севлиево лови тази година доста успешно и толстолоб, а аз съм се заканил много сериозно на едни хубави бели мрени (2-3 кг) по Янтра. Понеже изкуствените мухи имитират успешно реалната храна на рибите, според мен с мухарка могат абсолютно успешно да се ловят всички видове риби, просто е нужно малко импровизация. Така, че когато пъстървате не взема, а кефалът се е скрил под водораслите и не се показва за нищо на света ... има и други варианти

    Поздрави!

  • #2
    Re: Алтернативни видове риби в мухарския риболов у нас

    Роска мерси за хубавия репортаж.
    Мухарството е много необятна тема.
    Аз лично съм хващал случйно кустур и червеноперка.
    За това предполагам че няма да е проблем и целенасочено да се ловят.

    Коментар


    • #3
      До: Алтернативни видове риби в мухарския риболов у нас

      На поредния кръг от Спининг лигата 'Стари Видри', който се проведе на язовир Йовковци, времето бе благосклонно и заедно с язовира и рибите ми позволиха да направя няколко добри кадъра:





















      Поздрави!

      Коментар


      • #4
        Re: Алтернативни видове риби в мухарския риболов у нас

        Много хубави снимки колега

        Накрая ще хвана да дойда да ми покажеш тези пусти стримери за интересни риби.

        Живи здрави напролет може да намина - и остави някоя риба и за мен.

        Коментар


        • #5
          До: Алтернативни видове риби в мухарския риболов у нас

          Супер снимки ! Браво!
          Ти сега, професионален риболовец ли си или професионален фотограф?????
          На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

          Коментар


          • #6
            До: Алтернативни видове риби в мухарския риболов у нас

            Хубави снимки и риби,Роска,обаче имам една молба.
            Пусни ако обичаш,да си я имаме и тук,култовата снимка на разперената бяла риба на фона на залеза.Тя май ти беше от спинингарския период/с големите железа/,ама аз няма да кажа на никого.

            Коментар


            • #7
              До: Алтернативни видове риби в мухарския риболов у нас

              Първоначално публикуван от Пламен Петров Преглед на мнение
              Ти сега, професионален риболовец ли си или професионален фотограф?????
              Ни едното, ни другото ... хобита да искаш при мен

              Първоначално публикуван от maxxx Преглед на мнение
              Хубави снимки и риби,Роска,обаче имам една молба.
              Пусни ако обичаш,да си я имаме и тук,култовата снимка на разперената бяла риба на фона на залеза.Тя май ти беше от спинингарския период/с големите железа/,ама аз няма да кажа на никого.
              Чеки да я намеря ... тя не е от спинингарския период - от миналата година е, когато със спининга си трасирах един участък по Дунава от към риби, които после да тормозя с мухарката ... оп, намерих я:



              Дани, когато дойдеш - веднага те водя при големите риби - оня ден на Ачо расперът Жоро му изправи куката

              Поздрави!

              Коментар


              • #8
                До: Алтернативни видове риби в мухарския риболов у нас

                Роска.. остави Жоро на мира.

                Прави лодката за догодина да сме "off-road" и "on-water" и да почваме сомовете

                Коментар


                • #9
                  До: Алтернативни видове риби в мухарския риболов у нас

                  Расперьт ,наред с щуката и бялата риба е интересен обект за риболов на стример и шнур.
                  Прикачени файлове

                  Коментар


                  • #10
                    До: Алтернативни видове риби в мухарския риболов у нас

                    Първоначално публикуван от Пламен Петров Преглед на мнение
                    Супер снимки ! Браво!
                    Ти сега, професионален риболовец ли си или професионален фотограф?????
                    Незнам дали си изкарва хляба с риболов и фотография, но очевидно ги може добре и двете !
                    Тази земя, по която тъпча сега,
                    тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                    тази земя – не е моя земя,
                    тази земя, простете, е чужда.

                    Коментар


                    • #11
                      От: До: Алтернативни видове риби в мухарския риболов у нас

                      Благодаря за мненията за снимките, много съм далеко от истината, но продължавам да се уча ...
                      Понеже темата е за алтернативни видове риби за риболов с муха и шнур, ето репортажа от последния излет

                      Дълга забрана за пролетно-лятно размножаващите се риби тази година - почти два месеца ... Пъстървите пък са ни много далеко ... Тази неделя с Неделчо Горския и Димо Русев решихме да разнообразим с риболов на затворен водоем - отдавна не бяхме посещавали подобни места. Информацията от приятелите-спинингисти Павката- sestrata и Митко Тодоров за Шуменското езеро беше повече от окуражаваща - червеноперки и костури в достатъчни количества, чист и бистър язовир с глинесто дъно, подходящ за газене, хубави места с тръстика и не много риболовци - общо взето язовир-мечта. Костурите не ги намерихме - явно според мен бяха в дълбочина, но не ги и търсих прекалено усилено, да не кажа никак, понеже бързо открихме червеноперките в шавара. Рибите бяха като цяло дребнички - максимум до педя, но риболовът им беше изключително динамичен и сигурно си хванахме по 100-тина риби на човек. Аз им подавах предимно мокри мухи с бели крила - Hardy's Favoritе и Professor, правих и тандеми на мокра с нимфа, както лових накрая и само с нимфа. Мисля, че определно предпочитаха по-светлите цветове, като златната глава на нимфата беше много добър атрактор. Аз като почитател на риболова със стример ги лових с интензивни придръпвания, а червеноперките атакуваха много стръвно движещите се мухи и ударите се усещаха съвсем отчетливо на опънатата линия. Когато атаките им се случваха наблизо до мен си беше много интересно да се наблюдават как изкачат отнякъде по 2-3 риби и се опитват да се изпреварят коя да вземе мухата. В заключение мога да кажа, че определено червеноперките могат да се използват като алтернативен вид риби за риболов с муха и шнур.



































                      Поздрави!

                      Коментар


                      • #12
                        Re: Алтернативни видове риби в мухарския риболов у нас

                        Здрасти Роска,
                        Страхотно
                        Хващал съм червеноперки но не целенасочено.

                        Страхотни снимки.
                        Последно редактирано от Daniel; 04-06-10, 20:04.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Re: Алтернативни видове риби в мухарския риболов у нас

                          Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
                          червенопртки
                          Е те такава грешка няма!!!
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #14
                            Re: Алтернативни видове риби в мухарския риболов у нас

                            Опс има има

                            Интересно ми е на мократа муха дали успяхте да хванете нещо,
                            По снимките се виждат само нимфички.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Re: Алтернативни видове риби в мухарския риболов у нас

                              Жалко, че в Бургас няма такива маниаци като вас,може би и аз бих се запалил.

                              Една мухарка на АбуГарсия ми седи 5-та година и няма кой да я купи
                              SUBARU LEGACY 2.2 4WD GX
                              0878299791

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X