Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Практически занятия по офф-роуд за "стругари"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Практически занятия по офф-роуд за "стругари"

    Не знам дали това е точното място на тази тема, та ако някой модератор й намери по - подходящо, ще му бъда благодарен да я премести, но с две думи - иде реч за следното:

    Понеже карането в пустиня явно не ми се отдава, а камънаците в Турция ми взеха здравето, бях почнал да се замислям да ходя да тренирам някъде офф-роуд уменията си.

    Между другото обаче, покрай изграждането на една МХ писта, започнах да се замислям не може ли да се пусна с големия туч по нея - естествено, без брилянтни прелитания на трапците или скоростни ролетки, а по - скоро да ползвам безопасния и същевременно начупен релеф.

    Липсва ми обаче опит, липсва ми и достатъчно смелост да се втурна презглава по нея. В същото време знам поне за още един юзър, който е като мен - хем му се иска, хем не му стиска, хем му е драго. От друга страна - тук пишат хора, които имат какво да кажат и покажат, дори много да кажат и покажат.

    Та - в най - общи линии - какво е мнението ви да се организираме някой уикенд и преди бирите и скарите да се отдадем на теоретични и практически занятия по офф-роуд за стругари ? Все си мисля, че между нас има качествени лектори и инструктори, както и качествени ученици и може да се получи нещо полезно и приятно.

    Чакам мнения, по възможност - повече и всякакви.

  • #2
    До: Практически занятия по офф-роуд за "стругари"

    От моя скромен опит в ендурото смятам, че карането на MX писта няма да е особено полезно, защото единственото което ще можете да правите е да взимате виражите на скорост, което няма да има реално приложение при карането по черно с големите ендура.

    По-подходяща ми се вижда идеята да направите някакъв преход само по черни пътища, които са подобни на тези, по които сте минали в Турция. Около София такива пътища - колкото иска човек. Веднага се сещам за Локорско - Тихов Дол, което е супер маршрут за такъв тип машина, онзи ден се прибирах оттам със спуканата гума и за тежко ендуро е много подходящ, заради наличието на коловози, улеи, камъни, преминавания през реки(не особено пълноводни).

    Та - ако ще тренирате - най-добре ще е да е ендуро, а не MX, защото има повече общо с карането на тежки мотори.
    Per aspera ad astra.

    Коментар


    • #3
      До: Практически занятия по офф-роуд за "стругари"

      Според мен най-полезно би било тренирането по черни пътища с коловози.Там е най трудния баланс.Ако се научите да балансирате тежките машини в коловозите,значи сте много напред.Обаче ако е кално с вашите гуми не става.В калта няма ли гума тежкия мотор е неуправляем.

      Коментар


      • #4
        До: Практически занятия по офф-роуд за "стругари"

        Аз смятам, че и пистата ще ви е от полза, само че много ама много трябва да внимавате на скоците, защото там е трудно да не литнеш. Цяло изкуство е да взимаш завой със струг. На пистата има и остри и бързи завои. А баланса и карането в коловози и по камъни както вече казаха се учи само при преходи в гората и полето и с практиката.
        Трябваше да дойдете на рали България да гледате как карат чужденците със струговете по специалните етапи, щяхте да научите нещо, пък и можеше да ги поразпитате А като знам и какви бяха някои от придвижванията, направо шапка им свалям че минават от там с тия мотори...
        DCRT®

        Коментар


        • #5
          До: Практически занятия по офф-роуд за "стругари"

          Митко (Змeй), като следствие от разговора ни, на "Орлова чука", онази вечер реших да пробвам как ще се държи мотоциклетът на пясък... Всъщност на два вида пясък, защото на бургаския плаж има толкова, а освен това на сух и мокър. Идеята беше, по амалогия с джипките, да пробвам с гуми без грайфери. Първо с твърди, а после изпуснати на 0.5-0.7 атм. Лошото е, че за правилния тест, трябва да се кара и с висока скорост, а по това време на годината, плажът гъмжи от хора по всяко време на денонощието и особено надвечер...
          Единствената проба, на сух и ситен пясък, с твърди гуми, се оказа трагедия...
          Пълните тестовете се отлагат с няколко месеца!
          Последно редактирано от giorgio; 26-06-09, 08:38.
          Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
          Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

          Коментар


          • #6
            До: Практически занятия по офф-роуд за "стругари"

            Аз въобще не съм убеден, че пистата е единственото място - напротив. По - скоро я възприемам като екзотичен сегмент в евентуалното обучение и в известна степен към нея ме насочиха специализираните полигони, на които предлагат обучение и БМВ, и КТМ. Естествено, не е задължително да се минава цялата - може да се обособи някакъв участък, може да се добавят специфични елементи ... Пък и си е мързелива работа - отиваш, караш и се прибираш - няма предварително проучване на маршрути, притеснение къде, кога и с кого ще замръкнеш и т.н. Все пак съм разходкаджия, страх ме е от травми и все повече обичам удобствата

            Абе ще се пробвам аз в най - скоро време там, ама да видим колко ще ме боли след това

            Коментар


            • #7
              До: Практически занятия по офф-роуд за "стругари"

              Мите, на мен ми се иска и ми стиска, ама се притеснявам като се изсипя от мотора да не го прееба нещо. Ама определено ще се пробвам следващия път като дойда, даже с тия гуми дето са в момента за асфалт.
              Иначе идеята е хубава, ама няма кой да предаде опит на нас стругарите, щото това означава някой да си прецака горската разходка и да се върти по пистата, което за един ендурист е майтап работа. Ще се учим сами и след година две на ендуро шампионат като се резна с един Адвенчър по трупите и гумите ще сцепя мрака

              ПП. А сега си мисли за Котор, че и там ни чака оф-роуд като гледам какво ми пишат из форумите.

              Коментар


              • #8
                До: Практически занятия по офф-роуд за "стругари"

                От години мисля по темата и съм споделял с колеги желание за подобно усъвършенстване. Проблема, с който се сблъсквам е че в България има много хора, които са готови да отделят време и споделят опита си (безвъзмездно), но трябва да си със собствен мотоциклет. От тук и неудобството с покупката и последващите ангажименти на специализираната машина, която взимаш само за няколко опита да понаучиш специфични техники извън асфалта. За себе си винаги съм твърдял, че съм турист и мотоциклета ми дава енергията и хъса да пътувам всеки уикенд. Местата, които досега се е налагало да преминавам офф-роуд се броят на пръсти и са били изпълнени с много пот и напрежение да не си одраскам мотора :-) . Така че ми трябва освен човек, които да ми покаже, то и такъв които да сподели и мотоциклета си - не безвъзмездно.
                Правил съм няколко проучвания по въпроса, всичките от които са били свързани с обучение извън БГ. В момента има актуален проект, но нямам пълната оферта за цената на удоволствието. Като получа подробности, на драго сърце ще ги споделя.

                Коментар


                • #9
                  До: Практически занятия по офф-роуд за "стругари"

                  Змей, не става тази работа толкова лесно.
                  Казвам го от собствен опит.
                  Първо бях с голям туч и карах плахо като теб на офроуд.
                  После минавах на все по-леки и хард машини, докато съвсем спрях да карам по асфалта и натрупах опит.
                  Сега ми дай какъвто и да е мотор, ще се строши под мен, но ще мина без да ми прави особено впечатление терена - като говорим не за дълбоки кални коловози, а за офроуд за стругари
                  Карай по-често Сероу-а и ще се научиш.
                  А на бира...по-добре забрави кой какво ти е казал с бира в ръка
                  Хвани Шидера да си трошите заедно моторите. Вчера ми вика че искал да го вдига и да слага по-яка скара

                  Коментар


                  • #10
                    До: Практически занятия по офф-роуд за "стругари"

                    Първоначално публикуван от Ivan_J Преглед на мнение
                    ... Вчера ми вика че искал да го вдига и да слага по-яка скара
                    Много ще трябва да го вдига... оня ден удари на 10-сантиметрово бордюрче... Вярно степенката, но ако беше още няколко сантиметра по-високо, можеше и картера.
                    Последно редактирано от giorgio; 19-07-09, 14:52.
                    Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                    Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Практически занятия по офф-роуд за "стругари"

                      Първоначално публикуван от Ivan_J Преглед на мнение
                      ...
                      Не очаквам да е лесно - нито съм на 17 години, нито съм на 500 км. пробег на мотор.

                      С по - леките машини нямам особен проблем, хеле пък със Сероу - хептен. Нямам време да карам и по черно, а само по черно не ми се кара. Всъщност, май най - големия ми проблем с големия мотор наистина е страха да не го потроша, но пък от друга страна не си заслужава да се упражнявам с друг, щото така или иначе го правя сегиз - тогиз и целта е именно каране на струг ... и кво излиза - или прежалвам В-Строма, или купувам прежалим струг

                      Коментар


                      • #12
                        До: Практически занятия по офф-роуд за "стругари"

                        Защо ли си мисля, че точния човек за вашите проблеми е Жоро XR600.

                        В момента е на почивка, но определено ще е адски полезен в едно такова начинание - кара много добре ендуро, има и Хонда Африка -неочаквано добра комбинация.

                        Ще му кажа за инициативата, сигурен съм, че ще се включи с много полезни съвети
                        Per aspera ad astra.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Практически занятия по офф-роуд за "стругари"

                          Или просто си караме водени от GPS-а. Тогава какъв опит ще се натрупа.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Практически занятия по офф-роуд за "стругари"

                            Първоначално публикуван от boiko73 Преглед на мнение
                            Или просто си караме водени от GPS-а. Тогава какъв опит ще се натрупа.
                            То явно ще трябва и курс по работа с GPS... поне за някои...
                            Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                            Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Практически занятия по офф-роуд за "стругари"

                              Ооооо, Джорджо - аз като реша някой ден да почна да се занимавам с ГПС-та задължително ще трябва да изкарам няколко курса за работа.

                              А ако намекваш, че някои от тия, дето имат таквиз джаджи не могат да се оправят с тях ... ми нищо ново под слънцето - знайш ли колко хора знам, дето имат мотори, а само си мислят, че се оправят с тях

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X