Колеги, купих си Пътна и OFFRoad навигационна карта на България.версия-4.80 от април, 2009,(позната още като "картата на Събин")
Доста се занимавах, докато успея да оправя нещата. Затова систематизирах информацията, за Ваше улеснение:
ОСОБЕНОСТИ ПРИ ТЪРСЕНЕ.
Използва се система за търсене на Garmin nüvi.
Тук са дадени основните категории за търсене в картата за устройствата от серията Garmin nüvi на български език. За останалите серии и модели се използват аналогични на тези функции. Ако уреда Ви не подържа кирилица, търсенето може да се извършва на латиница като се използват поместените по-долу правила за транслитериране.
Търсене на населено място или квартал:
„Накъде?” > „Градове” > „Въведете”.
Въвежда се само името на населеното място/квартала без категории като „гр.”, „с.”, „кв.”, „жк” и подобни. Тази опция трябва да използвате, ако за населеното място, което търсите, все още не са въведени уличната мрежа и адресите !
Търсене на адрес:
„Накъде?” > „Адрес” > „БЪЛГАРИЯ” > „Въведете град” > „Въведете улица” > „Въведете номер”.
Функцията „Търсете всичко” от екран „В кой град е адреса?” позволява търсене на даден адрес във всички населени места в страната, за които в картата има въведени адреси.
Търсене на пресичащи се улици (intersection):
"Накъде?" > "Пресечници" > "БЪЛГАРИЯ"> "Въведете град" > "Въведете улица 1" > "Въведете улица 2".
Ако бъде открито пресичане на зададените улици, има възможност да видите кръстовището на картата след натискане на бутона "Покажи карта".
Търсене на жилищен блок:
„Накъде?” > „Интересни места” > „Въведете име” > “БЛ xxx yyy” (интервалите се въвеждат),
където
xxx е номерът на блока, а
ууу е името наквартала.
За блоковете с име (напр. бл. Мургаш),
xxx е името на блока, а
yyy е прилежащата улица/квартал,
като се изпускат „ул.”, „бул.”, „кв.”, „жк” и подобни (напр. БЛ МУРГАШ ВАСИЛ ЛЕВСКИ). В списъка с намерените адреси ще видите блоковете, отгxоварящи на критерия, сортирани по близост. Ще бъдат посочени и входовете на блока, ако има данни за тях.
Търсене на села
"Накъде?">"Градове"
конкретни примери с имена на села.
Търсенето на "Дюлево"
"Накъде?" > "Градове" > "Въведете име" дава следните резултати:
ДЮЛЕВО, БУРГАС
ДЮЛЕВО, ПАЗАРДЖИК
Търсене на обекти (ресторанти, бензиностанции и т.н.):
„Накъде?” > „Интересни места” >(изберете категория).
Резултатите са сортирани според близостта им до Вашето местонахождение. Ако не знаете към коя категория принадлежи обекта, който търсите, може да използвате
„Накъде?” > „Интересни места” > „Въведете име”
и да напишете името на обекта, но търсенето по този начин се извършва u1079 значително по-бавно.
При търсене на езера или язовири
името се въвежда без съкращения като „ез.” или „яз.”
100-те национални туристически обекта”, определени от БТС:
„Накъде?” > „Интересни места” > „Въведете име” > “ xxx ууу”,
Където
xxx е номерът на обекта, а
ууу е името му
(напр. 061 НДК)
Ако картата ви е ML версия (поддържа латиница и кирилица) и уреда ви подържа кирилица е възможно някои точки (POI) да не се откриват при търсене на кирилица. Това не е грешка в нашата карта, а е ограничение от Garmin.
Правила за транслитерация при търсене с латински букви.
Ж = ZH
Й = Y
Ц = TS
Ч = CH
Ш = SH
Щ = SHT
Ю = YU
Ь = Y
Ъ = A
Я = YA
(ИЯ = IA)
ВАЖНИ ЗАБЕЛЕЖКИ !
1.Ако на уреда има инсталирана европейска карта на Гармин, желателно е да я изключите при използване на OFRM картата в България !
Опитайте да изключите Европейската карта, за да елиминирате евентуални конфликти между картите при търсене. За целта влезте в
"Инструменти" > "Настройки" > "Карта" > бутон "Карта Инфо" и махнете отметката срещу City Navigator Europe NT.
Когато излизате от България, не забравяйте да включите отново карта City Navigator по аналогичен начин.
2. Коя карта използвам в момента в Навито?
„Настройки”>”Карта” >”MAP INFO” се вижда коя версия е картата.
3. Настройка на NUVI 255BG за допустима скорост, предварително зададена.
„Настройки” -> „Точки на близост” -> „Предупреждения”... -> „Смени.”.. -> слагаш отметка -> OK
4. Има ли възможност да бъда предупреждаван за радари и спиид камери?
Прочерете тук, изтегли последната обновена версия на файла (към краят на дискусията), мисля че е 0.51 и го инсталирай:
http://forum.offroad-bulgaria.com/showt ... 0%E4%E0%F0
В началото на дискусията (стр 1, началото на 2008г) са стари приказки, но към краят информацията е актуална. Като цяло трябва да се прочете на вентилатор цялата тема.
Ако не можете да се оправите и ви е страх да не развалите настройките на Гармина, отидете в офиса, те ще Ви го направят без пари. Но хубаво е да дадете някой лев (10-15лв) и тези момчета имат семейства, и те трябва да ги хранят.
GARMIN адрес, още повече, че имате навигатор и няма да Ви е трудно да ни откриете!
София 1000
Ул. Гурко 45
Магазин за компютри
Leader Technologies
5. Всяка следваща версия на точките с радарите замества ли старата или трябва да вкарвам и старите версии в GPS.
Отговор: новата версия замества старата. старата трябва да се изтрие.
6. Колеги, има ли някаквя настройка на NUVI 255BG когато караш с над допустимата скорост да те предупреждава с надпис или звук?
Отговор: Настройки -> Точки на близост -> Предупреждения... -> Смени... -> слагаш отметка -> OK
Колеги, ако се сблъскате с някой трудности и намерите отговор на вашият въпрос, допълвайте темата. Да я направим полезна за всички нас!
Доста се занимавах, докато успея да оправя нещата. Затова систематизирах информацията, за Ваше улеснение:
ОСОБЕНОСТИ ПРИ ТЪРСЕНЕ.
Използва се система за търсене на Garmin nüvi.
Тук са дадени основните категории за търсене в картата за устройствата от серията Garmin nüvi на български език. За останалите серии и модели се използват аналогични на тези функции. Ако уреда Ви не подържа кирилица, търсенето може да се извършва на латиница като се използват поместените по-долу правила за транслитериране.
Търсене на населено място или квартал:
„Накъде?” > „Градове” > „Въведете”.
Въвежда се само името на населеното място/квартала без категории като „гр.”, „с.”, „кв.”, „жк” и подобни. Тази опция трябва да използвате, ако за населеното място, което търсите, все още не са въведени уличната мрежа и адресите !
Търсене на адрес:
„Накъде?” > „Адрес” > „БЪЛГАРИЯ” > „Въведете град” > „Въведете улица” > „Въведете номер”.
Функцията „Търсете всичко” от екран „В кой град е адреса?” позволява търсене на даден адрес във всички населени места в страната, за които в картата има въведени адреси.
Търсене на пресичащи се улици (intersection):
"Накъде?" > "Пресечници" > "БЪЛГАРИЯ"> "Въведете град" > "Въведете улица 1" > "Въведете улица 2".
Ако бъде открито пресичане на зададените улици, има възможност да видите кръстовището на картата след натискане на бутона "Покажи карта".
Търсене на жилищен блок:
„Накъде?” > „Интересни места” > „Въведете име” > “БЛ xxx yyy” (интервалите се въвеждат),
където
xxx е номерът на блока, а
ууу е името наквартала.
За блоковете с име (напр. бл. Мургаш),
xxx е името на блока, а
yyy е прилежащата улица/квартал,
като се изпускат „ул.”, „бул.”, „кв.”, „жк” и подобни (напр. БЛ МУРГАШ ВАСИЛ ЛЕВСКИ). В списъка с намерените адреси ще видите блоковете, отгxоварящи на критерия, сортирани по близост. Ще бъдат посочени и входовете на блока, ако има данни за тях.
Търсене на села
"Накъде?">"Градове"
конкретни примери с имена на села.
Търсенето на "Дюлево"
"Накъде?" > "Градове" > "Въведете име" дава следните резултати:
ДЮЛЕВО, БУРГАС
ДЮЛЕВО, ПАЗАРДЖИК
Търсене на обекти (ресторанти, бензиностанции и т.н.):
„Накъде?” > „Интересни места” >(изберете категория).
Резултатите са сортирани според близостта им до Вашето местонахождение. Ако не знаете към коя категория принадлежи обекта, който търсите, може да използвате
„Накъде?” > „Интересни места” > „Въведете име”
и да напишете името на обекта, но търсенето по този начин се извършва u1079 значително по-бавно.
При търсене на езера или язовири
името се въвежда без съкращения като „ез.” или „яз.”
100-те национални туристически обекта”, определени от БТС:
„Накъде?” > „Интересни места” > „Въведете име” > “ xxx ууу”,
Където
xxx е номерът на обекта, а
ууу е името му
(напр. 061 НДК)
Ако картата ви е ML версия (поддържа латиница и кирилица) и уреда ви подържа кирилица е възможно някои точки (POI) да не се откриват при търсене на кирилица. Това не е грешка в нашата карта, а е ограничение от Garmin.
Правила за транслитерация при търсене с латински букви.
Ж = ZH
Й = Y
Ц = TS
Ч = CH
Ш = SH
Щ = SHT
Ю = YU
Ь = Y
Ъ = A
Я = YA
(ИЯ = IA)
ВАЖНИ ЗАБЕЛЕЖКИ !
1.Ако на уреда има инсталирана европейска карта на Гармин, желателно е да я изключите при използване на OFRM картата в България !
Опитайте да изключите Европейската карта, за да елиминирате евентуални конфликти между картите при търсене. За целта влезте в
"Инструменти" > "Настройки" > "Карта" > бутон "Карта Инфо" и махнете отметката срещу City Navigator Europe NT.
Когато излизате от България, не забравяйте да включите отново карта City Navigator по аналогичен начин.
2. Коя карта използвам в момента в Навито?
„Настройки”>”Карта” >”MAP INFO” се вижда коя версия е картата.
3. Настройка на NUVI 255BG за допустима скорост, предварително зададена.
„Настройки” -> „Точки на близост” -> „Предупреждения”... -> „Смени.”.. -> слагаш отметка -> OK
4. Има ли възможност да бъда предупреждаван за радари и спиид камери?
Прочерете тук, изтегли последната обновена версия на файла (към краят на дискусията), мисля че е 0.51 и го инсталирай:
http://forum.offroad-bulgaria.com/showt ... 0%E4%E0%F0
В началото на дискусията (стр 1, началото на 2008г) са стари приказки, но към краят информацията е актуална. Като цяло трябва да се прочете на вентилатор цялата тема.
Ако не можете да се оправите и ви е страх да не развалите настройките на Гармина, отидете в офиса, те ще Ви го направят без пари. Но хубаво е да дадете някой лев (10-15лв) и тези момчета имат семейства, и те трябва да ги хранят.
GARMIN адрес, още повече, че имате навигатор и няма да Ви е трудно да ни откриете!
София 1000
Ул. Гурко 45
Магазин за компютри
Leader Technologies
5. Всяка следваща версия на точките с радарите замества ли старата или трябва да вкарвам и старите версии в GPS.
Отговор: новата версия замества старата. старата трябва да се изтрие.
6. Колеги, има ли някаквя настройка на NUVI 255BG когато караш с над допустимата скорост да те предупреждава с надпис или звук?
Отговор: Настройки -> Точки на близост -> Предупреждения... -> Смени... -> слагаш отметка -> OK
Колеги, ако се сблъскате с някой трудности и намерите отговор на вашият въпрос, допълвайте темата. Да я направим полезна за всички нас!
Коментар