Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кога да ползваме бавни скорости

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Кога да ползваме бавни скорости

    Първоначално публикуван от cernia.1977 Преглед на мнение
    По непроверени данни Нивата има два диференциала и една раздатка . Диференциалите нямат блокаж за сметка на раздатката .

    Браво.
    А раздатката е.......? В най-общия смисъл на думата?
    Ни шакл, ни, тем более веревоньки, рваться не должны!!! Все должно быть настолько прочно чтобы отрывало мосты!
    Ει ςεγα ςι εδα μαματα ςαβςεμ

    Коментар


    • До: Кога да ползваме бавни скорости

      Ако имаш в предвит , че раздатката е диф аз не смятам така . Все пак тя преляспределя вьртящия момент . Докато блокажа на деференциалите е по-прост ,вкл/изкл .А раздатката преляспределя мошноста (вьртящият момент ) на двигателя вьрху мостовете .

      Коментар


      • До: Кога да ползваме бавни скорости

        Първоначално публикуван от cernia.1977 Преглед на мнение
        По непроверени данни Нивата има два диференциала и една раздатка . Диференциалите нямат блокаж за сметка на раздатката .
        Нивата е с ТРИ дифа, като третия е т.нар. междуосев или централен диф и се намира в раздатката. Именно той се блокира с единя от двата малки лоста и прави отношението заден/преден диф 50/50 - в останалото време Нивата си е фултайм 4х4.

        Коментар


        • До: Кога да ползваме бавни скорости

          Аз сьм останал с впечатление ,че деференциальт блокира двете колелета да се вьртят едновремено . А раздатката преляспределе вьртящият момент от двигателя .

          Коментар


          • До: Кога да ползваме бавни скорости

            Първоначално публикуван от cernia.1977 Преглед на мнение
            Аз сьм останал с впечатление ,че деференциальт блокира двете колелета да се вьртят едновремено . А раздатката преляспределе вьртящият момент от двигателя .
            Близо си.... Моста получава въртящия момент от едно място и го разделя на две. А раздатка какво прави? Най вече при Нива... Дето не се вкарват излишни ФАКтори, като фултайм, партайм.....
            Ни шакл, ни, тем более веревоньки, рваться не должны!!! Все должно быть настолько прочно чтобы отрывало мосты!
            Ει ςεγα ςι εδα μαματα ςαβςεμ

            Коментар


            • До: Кога да ползваме бавни скорости

              Значи ли това , че раздатката служи за диф при полужение , че изпьлнява по важна функция (преляспределя а не блокира колелетата ) за разлика от деференциала .

              Коментар


              • До: Кога да ползваме бавни скорости

                На Нива раздатъчната кутия е преди всичко диференциал и докато не я блокираш, си работи като диференциал. Диференциалът разпределя скорости, а въртящ момент дава по равно от двете си страни. Като се блокира, въртящият момент се преразпределя според сцеплението, а скоростта от двете му страни става еднаква.

                Коментар


                • До: Кога да ползваме бавни скорости

                  Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                  На Нива раздатъчната кутия е преди всичко диференциал и докато не я блокираш, си работи като диференциал. Диференциалът разпределя скорости, а въртящ момент дава по равно от двете си страни. Като се блокира, въртящият момент се преразпределя според сцеплението, а скоростта от двете му страни става еднаква.
                  Според мен има малко грешки.

                  Отворен диф преразпределя въртящия момент в процентно съотношение спрямо сцеплението и ъгловите скорости....

                  Блокиран диф разпределя твърдо и поравно въртящия момент независимо от сцепление и прочие фактори.
                  Ни шакл, ни, тем более веревоньки, рваться не должны!!! Все должно быть настолько прочно чтобы отрывало мосты!
                  Ει ςεγα ςι εδα μαματα ςαβςεμ

                  Коментар


                  • До: Кога да ползваме бавни скорости

                    Първоначално публикуван от Злой Преглед на мнение
                    Според мен има малко грешки.

                    Отворен диф преразпределя въртящия момент в процентно съотношение спрямо сцеплението и ъгловите скорости....

                    Блокиран диф разпределя твърдо и поравно въртящия момент независимо от сцепление и прочие фактори.
                    Ами не си прав. В отворения диф са равни моментите, а в блокирания - скоростите. Всичко друго се "разпределя". Учи матчасть!

                    Коментар


                    • До: Кога да ползваме бавни скорости

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      Учи матчасть!
                      Буду.....
                      Ни шакл, ни, тем более веревоньки, рваться не должны!!! Все должно быть настолько прочно чтобы отрывало мосты!
                      Ει ςεγα ςι εδα μαματα ςαβςεμ

                      Коментар


                      • До: Кога да ползваме бавни скорости

                        В темата има доста съвети-цитират се:максимални моменти,минимално износване,работа под товар,прецизиране на обороти та дори и качване на бордюри на бавни.
                        Та аз да попитам:
                        Какви максимални моменти при обороти се споменават?!Та кой кара на "пълна газ" извън пътя и то с желание да пази машината?Ясно е че ДВГ се използва при частични натоварвания.
                        Какво минимално износване? Ако някой казва че при 2000об/мин ДВГ се износва повече отколкото при 4000об/мин,при едно и също натоверване(говорим за частично) то явно говори наизуст.
                        Че работи двигателя и скоростната кутия под по-голям товар,разбира се далече под максималния за който са предвидени да вярно е.И какво от това?!Все едно да твърдиш че ако в колата возиш един или двама човека тя ще се амортизира различно след хиляди километри.
                        Да,прецизният избор на обороти при определена скорост е много важен...но при 40 тонен камион с двигател развиващ 1600-2000об/мин то затова при тях има по 12 до 18 предавки.(през 200 до 400об/мин) За двигател ВАЗ с максимални обороти 5000-6000об/мин не би трябвало да има голямо значение плюс-минус 500-600об/мин„разбира се в работния диапазон на двигателя.
                        Използването на "бавните" предавки,при едни и същи обороти на двигателя и скорост на движение вместо "бързите",не вреди ако в демултипликатора зъбните колела са еднакво оразмерени(за износване) и КПД-то е еднакво (горе-долу).Дори има такъв момент,че може да се използва директната предавка в скоростната кутия при включени "бавни",което предполага теоритично повишаване на общия КПД на трансмисията при сравнително ниски скорости на движение.
                        Въпрос на избор е как ще караш,няма по-полезно и по-вредно(поне не и осезаемо). За много тежък оффроад са си задължителни но за излизане за момент по неасфалтиран път или качване на бордюри "нЕма нужда"(бордюрите дето се качват на "бавни" явно не са предназначени изобщо за качване).
                        Искам да припомня също,че не всички фултайм джипки им е добре да се карат на "бавни" с 40-50км/ч.Например Супер селект на Паджеро блокира междуосевия диференциал преди да се включат бавните.Така че-то може ама не е препоръчително.(знаете защо)
                        Помислете също защо инженерите на Мицубиши са го решили така ако мислеха че трябва джипа да се кара с 50км/ч на "бавни"
                        Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                        Коментар


                        • До: Кога да ползваме бавни скорости

                          Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                          ... За двигател ВАЗ с максимални обороти 5000-6000об/мин не би трябвало да има голямо значение плюс-минус 500-600об/мин
                          ...
                          Дори има такъв момент,че може да се използва директната предавка в скоростната кутия при включени "бавни",което предполага теоритично повишаване на общия КПД на трансмисията при сравнително ниски скорости на движение
                          ...

                          Искам да припомня също,че не всички фултайм джипки им е добре да се карат на "бавни" с 40-50км/ч.Например Супер селект на Паджеро блокира междуосевия диференциал преди да се включат бавните.Така че-то може ама не е препоръчително.(знаете защо)
                          Помислете също защо инженерите на Мицубиши...
                          Разглеждал ли си някога устройството на Нива?

                          Включването на бавни в Нива вдига оборотите почти двойно, не с 500-600 или колкото там. В конкретния момент разликата може да е 2000 об/мин или повече.

                          КПД на директната предавка не се различава от този на останалите. Не и съществено. Те просто работят еднакво.

                          Супер-селект на Мицубиши има радикално различни цели на проектиране от нивовската раздатъчна кутия. Инженерите от Мицубиши са решавали своите задачи, различни от инженерите във ВАЗ. Причината да блокират междуосевия диф при включване на бавни я няма в Нива. Ресурсът на ниската и високата степен в раздатката на Нива не е фактор - те и двете последни от цялата раздатка създават проблеми.

                          И да, Нива безгрижно може да се кара със 70 на ниски. Само дето шумът е още повече.

                          Относно камионите и тяхната трансмисия, аз тихичко ще се усмихна на написаното, но тук във Форума има хора, които ще паднат под масата от смях.

                          Коментар


                          • До: Кога да ползваме бавни скорости

                            Ясене,извинявай ако съм те засегнал с нещо,както и че пиша на "ти" без да се познаваме. Чел съм доста твои мнения и знам,че си технически грамотен(не те четкам).
                            Ако вникнеш в написаното от мен,защото явно не си ме разбрал правилно,ще разбереш че не греша много.
                            За разликата в оборотите имам предвид не разликата между бързи и бавни.Както бе споменато на бавни имаш възможност по-прецизно да подбираш режима на работа на двигателя(чрез своевременно превключване в скоростната кутия),което е хубаво при бавнооборотни двигатели и големи натоварвания,но при двигателя на ВАЗ не е необходимо.
                            КПД на трансмисията не се различава значително и затова съм го споменал като теоритично.Както знаеш,разлика винаги има при използване на директна предавка в предавателната кутия,макар и минимална.
                            За Паджеро ще се радвам да науча каква е презумцията при проектиране,вероятно има писано във форума и ще погледна.
                            А за камионите можем да си говорим много и едва ли ще ти е смешно,по-скоро ще ти е интересно защото явно не си запознат щом се усмихваш.
                            Това,че съм нов тук не означава,че нищо не разбирам.
                            Поздрави без лоши чувства и най-вече с уважение.
                            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                            Коментар


                            • До: Кога да ползваме бавни скорости

                              не бе, няма лоши чувства. Това е сигурно. От всички сме склонни да научим нещо. Аз поне.

                              Направи ми странно впечатление, че предавките били на 200-400 оборота една от друга. Отстоянието между предавките можеш да го мериш както си искаш - в абсолютно отношение, в белове, в музикални полутонове, ако искаш - но в обороти? В кой режим? Но не изключвам сред камионджиите това да е популярен жаргон.

                              За по-прецизното избиране на скорости - ами много важно е, с нефелния нивовски двигател. Особено като закачиш отзад каравана или паркетник. Разликата се изрязява във възможността да се движиш с максимум 20 или с 50 на даден наклон. Нивата в това отношение е доста подобна на голям камион, двигателят не блести с еластичност.

                              За Паджеро - подозирам, че основната разлика идва от доста по-мощния двигател (спрямо оразмеряването на другите агрегати), който има повече възможности да почупи трансмисията при подскачане на някое колело. Предварително блокираният централен диференциал на ниски намалява донякъде проблема. Това е дилетантско предположение, разбира се - могат да се направят и други.

                              Коментар


                              • До: Кога да ползваме бавни скорости

                                Да,наистина за предавките се изразих жаргонно за по-кратко.(мога и по-научно но не е по темата).Признавам некоректно е да се измерват разлики в предавателни отношения в обороти в минута.
                                И за Нивата съм съгласен но питането в началото на темата не включваше използването и за теглене и т.п-дейности предполагащи натоварвания на двигателя по-близки до максималното.По-скоро ставаше въпрос за максимално щадящо отношение към машината.
                                Двигателите на камионите не им липсва "еластичност"(малко некоректна характеристика),а им липсва бързооборотност,докато при Нивата обороти не липсват. Освен това сигурно по-добре знаеш че двигателя на Нивите е леко адаптиран за нея и характеристиките му се различават(наистина не много) от тези на двигателите за леки автомобили ВАЗ.За качествата му не мога да говоря-има силни и слаби страни.
                                Не съм против наличието и използването на демултипликатора.В специфични условия и ситуаций той е незаменим.
                                За Митсубиши обяснението "става"но ми идва мисълта,че и съпоставими по мощност фултайм джипки не са направени по тази схема.Най-близък пример Discovery и Defender но може би те са достатъчно преоразмерени.
                                Доста разклонихме темата,дано не е прекалено.
                                Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X