Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Преобразувател напрежение в честота

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Преобразувател напрежение в честота

    Темата произлиза от тук:
    http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=58066

    След проведени тестове днес с колегата Горчев, установихме следното
    Часовникът работи
    Даже общо взето линейно

    честота - обороти

    35Hz - 500
    70Hz - 1000
    127Hz - 2000
    193Hz - 3000
    250Hz - 4000
    310Hz - 5000

    Проблемът явно е в мистериозната кутийка, която никоя не знае какво прави и поради чий х.й японеца я е сложел. По някакъв начин от там минава и подгрева (за лапмичката за подгрева е 100% сигурно - не сме проверявали дали самият подгрев работи)

    Индукционният датчик работи в диапазона ~0,6-5V (тайно подозираме, че 0,6V отговарят на 600 оборота, а 5V на 5000)

    В задачката се пита как най-лесно да се направи преобразовател на напрежение към честота.


    ПП Някой знае ли какво точно представлява 6805W1P
    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

  • #2
    До: преобразовател напрежение в честота

    Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
    ПП Някой знае ли какво точно представлява 6805W1P
    За съжаление сметалка...
    http://www.alldatasheet.com/datashee.../HD6805W1.html
    И най-лошото - има вградено АЦП. Работата отива на към то минаване на оборотите през него.
    Последно редактирано от Иван Горчев; 05-06-09, 22:01.
    Аз не вярвам в чудеса!
    Разчитам на тях!

    Коментар


    • #3
      До: преобразовател напрежение в честота

      Изобщо казано АЦП-то е такова нещо. Тоя чип може разни неща, като му гледам описанието, може и това.
      Имам осцилоскоп на батерии, вземете го и вижте къде какво има.

      Коментар


      • #4
        До: преобразовател напрежение в честота

        Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
        Изобщо казано АЦП-то е такова нещо. Тоя чип може разни неща, като му гледам описанието, може и това.
        Имам осцилоскоп на батерии, вземете го и вижте къде какво има.
        Това бяхме започнали да правим, но на осцилоскопа му свърши тока. Но едно е сигурно - на изхода от кутийката към часовника няма никой. Мисля да сваля схемата на частта, която засяга оборотите - да знаем къде да мерим. Има една шепа диоди по входовете. Може да е пробил или прекъснал някой от тях.

        Изхода към часовника е директно от един чип, с TDA му започва номера. Предполагам е усилвател.
        Аз не вярвам в чудеса!
        Разчитам на тях!

        Коментар


        • #5
          До: преобразовател напрежение в честота

          А, ... Да, на изхода на процесора може да има повторител - усилвател. Особено щом прибора е стрелкови.

          Коментар


          • #6
            До: преобразовател напрежение в честота

            Ами снемам схемата и с осцилоскопа:
            - захранвания на процесора;
            - тактов генератор;
            - входната верига от датчика за оборотите;
            - изхода от процесора към усилвателя;
            - изхода на усилвателя;

            Имам вкъщи настолен осцилоскоп, но иска ~220V. Ако има как да докараме ток до джипа може да мерим колкото си искаме.
            Аз не вярвам в чудеса!
            Разчитам на тях!

            Коментар


            • #7
              До: преобразовател напрежение в честота

              Първоначално публикуван от Иван Горчев Преглед на мнение
              Имам вкъщи настолен осцилоскоп, но иска ~220V. Ако има как да докараме ток до джипа може да мерим колкото си искаме.
              Аз мога да пусна ток, ама трябва да дойдеш до нас съсе осцилоскопа
              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

              Коментар


              • #8
                До: преобразовател напрежение в честота

                А не е ли преобразувател честота -> напрежение?

                Ако ви е възможно, щракнете по едно фото на осцилоскопа при ниски и високи обороти, да видим какво е напрежението.

                Щото, както говорихме, на входа според мен трябва да има усилвател с автоматичен контрол на усилването, та да нагоди тоя сигнал да е с независима амплитуда от оборотите, а да му се мени само честотата.

                После е лесно. Хваща му се единия фронт, и по него се пращат импулси с еднаква продължителност, но различна честота, към интегратор, изходното напрежене на който се усилва и праща към часовника. Доста елементарна схемичка с 1-2 осмокраки чипа, струващи стотинки.

                Ама, за да го изумувам, ми трябва що за сигнал е входния, за да измислиме входното стъпало. Другото вече ми е в главата.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #9
                  До: преобразовател напрежение в честота

                  Ами ще го замерим сигнала от датчика, колко му е.
                  И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                  Коментар


                  • #10
                    До: Преобразувател напрежение в честота

                    Снимка, снимка ми трябва. От осцилоскопа. При 600, и при 3000-4000 оборота, примерно.

                    Просто за да знам с какво чудо си имам работа, и като форма, и като амплитуда.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Преобразувател напрежение в честота

                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                      Снимка, снимка ми трябва. От осцилоскопа. При 600, и при 3000-4000 оборота, примерно.

                      Просто за да знам с какво чудо си имам работа, и като форма, и като амплитуда.
                      Разбрах те още от първия път
                      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                      Коментар


                      • #12
                        До: преобразовател напрежение в честота

                        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                        А не е ли преобразувател честота -> напрежение?.......
                        Всички схеми на аналогови оборотомери, които съм разглеждал са с ГЛИН, а и то няма как да е по друг начин според мен.
                        "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                        Неизвестен мъдрец

                        Коментар


                        • #13
                          До: Преобразувател напрежение в честота

                          Няма какво да го снимате. И не ви трябва преобразувател напрежение -> честота, а само ограничител по напрежение.

                          Индуктивният датчик има или правилната честота, или правилната умножена по нещо. Напрежението му нищо не значи и не се мери по него. Единствената му досада, е че напрежението зависи от оборотите. Импулсите трябва да се усилят и подстрижат, за да ги хареса оборотомера.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Преобразувател напрежение в честота

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            Няма какво да го снимате. И не ви трябва преобразувател напрежение -> честота, а само ограничител по напрежение.

                            Индуктивният датчик има или правилната честота, или правилната умножена по нещо. Напрежението му нищо не значи и не се мери по него. Единствената му досада, е че напрежението зависи от оборотите. Импулсите трябва да се усилят и подстрижат, за да ги хареса оборотомера.
                            Е как да усиля и подстрижа нещо, което не съм видял какво е?

                            Трябва ми минималната амплитуда и форма, и съответно някоя при по-високи обороти, само информативно, да знам с какви порядъци си имам работа. Ограничението става с един резистор и 2 диода, най-често. Въпроса е в това зад тях, че да докараме сигнала до нещо използваемо. Цялата схема като части, я ще има 5 лева, я не. Това е ясно.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Преобразувател напрежение в честота

                              Аз ви загубих някъде, но частта с петте лева цена ми хареса

                              Ако Горчев утре не може, понеделник вечер надявам се ще има данни за датчика. Друго инфо за това, какво търси оборотомера, освен опитно установената връзка честота - показание обороти трябва ли?
                              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X