Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение
    Има го. Преди няколко години баща ми беше набрал от тях. Обаче тая гъба си мирише много силно на карбол. Баща ми тогава пробва да я маринова с вино и чесън за да се убие миризмата на карбол. И двамата ядохме от нея. В малко количаство де. Просто я опитахме. Но тя пак си миришеше силно. После я изхвърлихме. Но последствия нямаше никакви. Може би защото количествата бяха минимални.

    По принцип карболката я водят "Слабо отровна гъба". Възможно е да предизвика някакво стомашно неразположение. Но няма да те убие (както мухоморката например).

    С това не искам да агитирам някой да бере тази гъба. Тя и без друго е негодна за ядене. Просто казвам че съм я опитвал и от малки количества не ми стана нищо, както и на баща ми
    Иде реч за коралката Карболката не може да я сгрешиш, поради специэичният и аромат
    Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
    Селска фурна аспух нема. Пак същият.
    В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

    Коментар


    • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

      Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
      А тези на снимката май са припънки . Един съвет - вкуси ги още докато ги береш . АКО горчат - не ги бери въобще .
      Има една припънка( горчива припъНка) . Расте на пънове естествено - само тя е НЕЯДЛИВА , но като я вкусиш ....... много яко горчи и няма как да я объркаш . Толкова много горчи !
      .
      ПОЗНА Горчат та не се траят.
      Прикачени файлове
      Искаш ли да получиш умен отговор-питай умно!
      0894328706

      Коментар


      • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
        Както ги гледам - приличат ми на Кладница . Даже съм сигурен , ама нали е от снимка ....по добре да оставя 1 % че греша.( сн. 1,2 и 5 )
        Много са вкусни .
        Колега здравей от доста време не съм писал в твоята тема за гъбите,на ли знаеш ,че преди ме ядосаха едни хора, но няма значение.Кажи кога излизаха тези есенните кладници ?проверих но уви още май е рано.
        0887 526 564/ 0897 933 755 /

        Коментар


        • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Първоначално публикуван от lyubo73 Преглед на мнение
          Колега здравей от доста време не съм писал в твоята тема за гъбите,на ли знаеш ,че преди ме ядосаха едни хора, но няма значение.Кажи кога излизаха тези есенните кладници ?проверих но уви още май е рано.
          За жалост - не знам отговора на твоя въпрос . Ние Кладница събираме само като я видим .
          Намирали сме и лятото и есента . Не знам какви условия изисква тази гъба ,но вече я има и то поостаряла . Има и кафява и жълта кладница .
          Много е вкусна и става за всякаква обработка .
          Прикачени файлове

          Коментар


          • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
            За жалост - не знам отговора на твоя въпрос . Ние Кладница събираме само като я видим .
            Намирали сме и лятото и есента . Не знам какви условия изисква тази гъба ,но вече я има и то поостаряла . Има и кафява и жълта кладница .
            Много е вкусна и става за всякаква обработка .
            Питам ,защото есенната е най-хубава.Знам,че излиза късно есента,когато започнат мъглите и дъждовете.Тези гъби обичат влагата и студа.Ще обикаляме и ще намерим!
            0887 526 564/ 0897 933 755 /

            Коментар


            • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

              Първоначално публикуван от lyubo73 Преглед на мнение
              Колега здравей от доста време не съм писал в твоята тема за гъбите,на ли знаеш ,че преди ме ядосаха едни хора, но няма значение.Кажи кога излизаха тези есенните кладници ?проверих но уви още май е рано.
              Кладницата вече е излезнала! В Пловдивско има. То при такова хубаво мокро и мъгливо време - само гъба да си


              А като стана въпрос за кладница ....

              Вижте какво открихме в Събота в двора на село:







              Аз и за това ви попитах преди няколко поста за какво ходите навънка да берете гъби, като можете да си ги имате в дворовете. Шегичка естествено Ама никой не се върза да ми отговори

              Ако на някой му е интересно ще кажа как се сдобихме с това съкровище
              Nissan Terrano 2,7 TDI

              Коментар


              • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение
                Аз и за това ви попитах преди няколко поста за какво ходите навънка да берете гъби, като можете да си ги имате в дворовете. Шегичка естествено Ама никой не се върза да ми отговори
                Как да не е И защо да е шегичка
                Прикачени файлове
                Искаш ли да получиш умен отговор-питай умно!
                0894328706

                Коментар


                • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                  Имаш две опасни възможности :
                  1. Може да я объркаш с Бялата мухоморка - смъртоносно отровна гъба . Трябва ти само една хапка и 4 часа закъснение - получават се необратими отравяния и ...... безнадеждно ....
                  Разликите са :
                  Мухоморка - излиза от кожено калъфче в основата ( луковичка) , ресните са само бели , снежно бяла шапка , без миризма и вкус .
                  Печурката - дори и младите имат цветни ресни ( от розови до кафяво-черни), малко оцветена шапка ( рядко е бяла) ,има специфична миризма на "мастика"- на анасон .
                  Ако си внимателен - много трудно може да се объркат двете гъби .
                  2. Можеш да я объркаш с Карболовата гъба ( карболка ) . Също доста отровна . Аз вече съм я бъркал и ... само миризмата при варене ( тежка и гадна миризма на изгорял контакт - карбол, бакелит ) която жената усети ни оттърва от стомашни промивки .
                  Пак ако си внимателен няма да ги объркаш , но все пак е по-лесно от Бялата Мухоморка .
                  Един признак за различаване е това , че печурката винаги расте с различна големина ( ако е група гъби) - има малки неразтворени , средни с розови резни и възрастни с кафеникави ресни .
                  Карболката излиза цялата група на една възраст - но това е само мой си признак . В книгите не го пише ......
                  С гъбите трябва да се подхожда смело и внимателно . Нищо повече !
                  Успех !
                  Благодаря много за полезните съвети.

                  Смятам, че съм набрал правилните гъби.
                  Снощи жената ги опече с сол и масло в тавичката и ги хапнахме.
                  Щом пиша днес значи всичко е на ред.

                  В неделя бях на едно място където имаше доста рижийки. Нали хубавите позелиняват при нараняване?
                  Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                  Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                  Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                  Коментар


                  • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение
                    Кладницата вече е излезнала! В Пловдивско има. То при такова хубаво мокро и мъгливо време - само гъба да си


                    А като стана въпрос за кладница ....

                    Вижте какво открихме в Събота в двора на село:







                    Аз и за това ви попитах преди няколко поста за какво ходите навънка да берете гъби, като можете да си ги имате в дворовете. Шегичка естествено Ама никой не се върза да ми отговори

                    Ако на някой му е интересно ще кажа как се сдобихме с това съкровище
                    Това нали е добито по изкуствен начин? И ако да как става?
                    Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                    Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                    Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                    Коментар


                    • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
                      Това нали е добито по изкуствен начин? И ако да как става?
                      Ами той и естествения и изкуствения начин е един и същ ... Трабва дърво и мицел да го зарази.

                      Баща ми е гъбар от 35 години. Миналата година гледал по телевизията снимки на такива дънери като нашите. И се зариби да си "засади" кладница.

                      За целта купи 2-3 кила мицел за кладница от някакъв гъбарник в района. Мицела представлява едно много мухлясало жито. Но мухълът е чисто бял и мирише на гъба.

                      Поръча си от един Селски един труп от топола в диаметър 50-80 см. След това нарязахме тополата, както се вижда на втората снимка - около 50-60 см пън, след него 10 см капак, после пак същото - пън+капак и така до края на трупа. Важно е пъновете да са поставени върху почва, за да могат да си смучат влага от нея. Другото е - дървото да не е заразено с никакви други гъби и по възможност да не е почнало гниене

                      След това се поръсва от мицела върху пъна и се захлупва с капака. Така всички пънове.

                      Това нещо го направихме миналата година към средата на Септември. Очаквахме октомври и ноември да поникнат гъбите. Но нищо не стана. После пролетта пак беше влажно и пак надежди - и отново нищо не стана.

                      Лятото пъновете ги напече слънце и ние въобще се бяхме отчаяли че ще се получи нещо. Но ... Отиваме в Събота и какво да видим ... Това на снимките.
                      Nissan Terrano 2,7 TDI

                      Коментар


                      • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Една част от мицела беше поставена в чували със слама. Всеки чувал беше надупчен с дупки с диаметър около 25-30 мм. Сламата се мокри предварително и се размесва с мицела, после се пълни. Чувалите се слагат на топло и светло - например в парник. Някои хора съветват сламата предварително да се напари, за да се дезинфекцира.

                        Ако всичко е наред, скоро сламата трябва да мухляса в бял мухъл - мицелът. И да започнат от всички дупки да излизат кладници. Така ако чувалите са на топло, могат да дават до пролетта - април май.

                        Обаче тъй като намерихме само миналогодишна слама, сложихме нея. Обаче чувалите дадоха малко гъби и после нищо. Оказа се че в сламата е почнало сиво-черно гниене. Белият мицел просто беше унищожен от гниенето. Сламата трябва да е прясна, таз годишна

                        Иначе преди 10-тина години пак бяхме пробвали със слама. Тогава имаше много гъби. Баща ми ги беше сложил в една стая на къщата за по-топло през зимата. И им светеше със луминисцентни лампи. Тогава сламата си беше бяла и гъби имаше до април-май.

                        С кладницата е сравнително лесно. А дали някой е пробвал да гледа печурки в домашни условия? Струва ми се че те са доста по-капризни за отглеждане и искат строга хигиена
                        Nissan Terrano 2,7 TDI

                        Коментар


                        • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          И по друг начин в къщи може да се отглеждат гъби.Един приятел намерил в гората кладници на различни пънове,отишъл с бус и качил тези пънове с гъби,закарал ги в къщи ,сложил ги на влажно място зад къщата и ги е оросявал често с вода.Казва ,че 2-3 години вече ги бере.
                          0887 526 564/ 0897 933 755 /

                          Коментар


                          • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
                            Благодаря много за полезните съвети.

                            Смятам, че съм набрал правилните гъби.
                            Снощи жената ги опече с сол и масло в тавичката и ги хапнахме.
                            Щом пиша днес значи всичко е на ред.

                            В неделя бях на едно място където имаше доста рижийки. Нали хубавите позелиняват при нараняване?
                            Гледай какви красоти и колеги имаме .......браво . Много се кефя на всяка инициатива за гъбите .
                            Прекрасно е зимата да си откъснеш пресни гъби - собствено производство . Завиждам ви !
                            Просто у нас ( в БГ ) - още не знаем какво богатство си имаме .

                            За Рижийката - ДА , позеленява при нараняване и ръцете стават оранжеви.
                            Да са ви вкусни !
                            Последно редактирано от bgbul; 20-10-09, 21:36.

                            Коментар


                            • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20102009(003).jpg
Прегледи:1
Размер:280.5 КБ
ID:5130566Днес намерих големи находища на някакви гъби.
                              Повечето бяха на загниващи пънове, но имаше и покрай тях, на земята.
                              Някой знае ли ги??
                              Прикачени файлове
                              Последно редактирано от Жоро Йорданов; 21-10-09, 21:06.
                              Искаш ли да получиш умен отговор-питай умно!
                              0894328706

                              Коментар


                              • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Здравейте и от мен ,

                                Днес една малка борова горичка беше добра с нас да ни предостави едни прекрастни Масловки

                                Днес проведох и един така да се каже експеримент...извинете ако спамя ама май това беше единствената тема за Гъбите и затова пиша тук за споделяне и съвет от специалистите.
                                Та това за което говоря е мита , че скилидка чесън реагирала на отровни гъби , понеже днес из гората срещнахме много зелени мухоморки ( съжалявам че не я снимах , ама се сетих след като я бях попарил вече ) та взех една да проведа този експериметн.Казват че като се вари или пърже отровна гъба , ако имало и чесън то той потъмнявал.
                                Запарих вода , сложих мухоморката , залях я и пуснах чесъна.Дори и след 30 мин чесъна си беше същия.
                                Предполагам че чесъна реагира с определен хим. компонент във тези гъби , но пък едва ли всички отровни имат еднакъв такъв.
                                Ще го опитам пак и с други гъби , за които съм сигурен че са опасни , но бихте ли си казали мнението за това ?
                                Прикачени файлове
                                "Many men go fishing all of their lives without knowing that it is not the fish they are after."
                                "Много мъже риболовят цял живот , без да осъзнават , че не рибата е това което преследват."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X