Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Ремонт" на въже на лебедка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: "Ремонт" на въже на лебедка

    Само запази възела да има оригинал, от който да се учим (аз така немога да определя какъв е ) прилича ми на "бесилка" но май не е, термосвиваемия шлаух не "подсигурява", а само придава "търговски вид"
    0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

    Коментар


    • #17
      До: "Ремонт" на въже на лебедка

      Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
      ... прилича ми на "бесилка" но май не е, термосвиваемия шлаух не "подсигурява", а само придава "търговски вид"
      И навигаторката е на същото мнение (за "бесилката").

      А за шлауха си прав. Пази свободния край на въжето да не изглежда като разплетен чорап.
      Ние не сме неутрални!

      Коментар


      • #18
        До: "Ремонт" на въже на лебедка

        Заплитането на "ухо" на края на въжето е за предпочитане пред възел. Ако се постави и кауш в "ухото" здравината стига около 95% от номинала. Надлъжната якост на въжето е по голяма от напречната заради строежа на материала.
        Освен това изглежда по красиво, не увеличава значително диаметъра и се прибира плътно между водачите на винча.
        Заплитането не е сложно, имам инфо ако някой търси.
        Поздрави
        I get High by going Down

        Коментар


        • #19
          До: "Ремонт" на въже на лебедка

          Първоначално публикуван от skitnik Преглед на мнение
          Заплитането на "ухо" на края на въжето е за предпочитане пред възел. ...
          Погледни пак въжето и ще видиш защо в този случай е използван възел вместо заплитане.
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • #20
            До: "Ремонт" на въже на лебедка

            Видял съм го. Това е "double braided rope". Тоест двойно плетено въже. То също се заплита, но по различен начин от усуканото въже.
            Заплитал съм, знам за какво говоря.
            Поздрави

            П.С Какъв е материалът на въжето?
            Последно редактирано от skitnik; 02-06-09, 23:56.
            I get High by going Down

            Коментар


            • #21
              До: "Ремонт" на въже на лебедка

              Аз знам какъв е възела Ако има проблеми навигаторката с репродукцията звънни и ще мина да го вържа. Това е аналог на двоен тъкачески възел, който се използва за снаждане на две въжета, но тук се прави на клуп. Точно за тези лигави нишки (dyneema, kevlar, spectra) се препоръчва да се прави дори троен (с по още една симетрична намотка от двете страни). А за шлауха - само за красота е, да знаеш! И да не те дразни "шляпкащото" 10 см крайче на въжето. Но няма никаква връзка с възела и вида на въжето.
              Technical Rescue Direct - life lies in courage
              http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

              Коментар


              • #22
                До: "Ремонт" на въже на лебедка

                Първоначално публикуван от skitnik Преглед на мнение
                Заплитал съм, знам за какво говоря.
                Прав си! Даже намерих повече от едно описание с картинки на процедура за тази цел.

                Не знам защо производителят на въжето е предпочел възел вместо заплитане, но предполагам, че има нещо общо с материала, използван за външната оплетка. Не знам какъв е точно, но заради него въжето има поведение, напомнящо стоманено - стои доста твърдо и като го сгънеш запазва формата.
                Подозирам, че вкарването на заплетената сърцевина обратно вътре в оплетката ще е възтрудна задачка.
                Ние не сме неутрални!

                Коментар


                • #23
                  До: "Ремонт" на въже на лебедка

                  Днес решихме да не губим време със заплитане и да следваме примера на производителя, като използваме възел.

                  Ето такъв (това беше за тренировка с отрязаното от въжето парче)




                  И възелът на по-важното въже






                  С термосвиваемия шлаух се получи това



                  За съжаление се отнесох и забравих да сложа още един кат отгоре, но има време и това да стане.
                  Последно редактирано от Чавдар (V93); 04-06-09, 08:32.
                  Ние не сме неутрални!

                  Коментар


                  • #24
                    До: "Ремонт" на въже на лебедка

                    Получило ти се съвсем "заводски". Поздрави навигаторката за добрия възел!
                    Зима иде

                    Коментар


                    • #25
                      До: "Ремонт" на въже на лебедка

                      Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                      Не знам защо производителят на въжето е предпочел възел вместо заплитане,
                      Щото е по лесно. Това да го заплетеш си е приключение. Аз съм учил и другия начин-цялостно.
                      Сподели, моля, защо такова въже на лебидката? Всички които съм виждал да се предлагат до сега са единична плетка. По здраво е за един и същи диаметър.
                      Последно редактирано от drukman; 04-06-09, 00:43.
                      Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
                      Към модераторите-А изтрийте го сега.
                      Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

                      Коментар


                      • #26
                        До: "Ремонт" на въже на лебедка

                        Първоначално публикуван от drukman Преглед на мнение
                        ... Сподели, моля, защо такова въже на лебидката? Всички които съм виждал да се предлагат до сега са единична плетка. По здраво е за един и същи диаметър.
                        Идеята на това въже е да има по-голяма устойчивост на триене (в земята, камъни, дървета), като сивата оплетка е мислена да играе ролята на предпазител на далеч по-меката и гъвкава сърцевина.
                        Единичните синтетични въжета за лебедка имат в началото си едно ръкавче от кордура, което трябва да върши тази работа, но, поне според моя опит, не се справя добре. Предпазителят на първото ми синтетично въже стана на парцал още първия път, когато наистина влезе в употреба.

                        Решихме да пробваме този тип въже след като на едно състезание на 2 пъти късах въжето на лебедката, а наоколо други колеги късаха и по 3-4 пъти на ден. Поне на мен не ми беше особено уютно с мисълта, че вися по средата на хлъзгав стръмен склон на въже, което вече се е късало има-няма час преди това ...

                        За съжаление, до момента още не съм пробвал новото въже, както трябва. Така се стекоха обстоятелствата, че с него са дърпани само 1-2 лебедки (през зимата предпочитам да използвам стоманеното).

                        Независимо от това, вече имам някакви впечатления от него и те не са особено положителни.

                        Заради защитната оплетка, за разлика от обикновените синтетични, въжето стои доста твърдо. Както съм споменал и по-горе, като го сгънеш, то запазва формата и след като го спуснеш.
                        Поради тази си твърдост поведението му е сходно с това на стоманеното. Не се навива хубаво и плътно, поради което, дори при навиване в контролирани "лабораторни" условия, препълва барабана.
                        Именно поради това препълване на барабана успях и да го повредя, въпреки че е практически неизползвано. Оказа се, че защитната оплетка не издържа дълго на триене в глава на болт, което доведе до скъсването й на няколко метра от края (скъсаното място се вижда на първата снимка).

                        В крайна сметка реших, че е по-добре да скъся въжето (до повреденото място), защото по време на състезание в бързането ще е много лесно да се допусне прекомерно натрупване на въже в единия край на барабана, което пък може да доведе и до повреда на лебедката.
                        Освен това, опитът ми показва, че най-често се налага да се дърпаме на частично развито въже, при което лебедката не работи с максималната си мощност, а въжето има лошия навик да се впива в долните по-хлабаво навити слоеве и да се заклинява така, че няма вадене на ръка.
                        С по-късото въже по-често ще може да се дърпа от първи ред.
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • #27
                          До: "Ремонт" на въже на лебедка

                          http://www.animatedknots.com/surgeon...matedknots.com



                          За мен вьзел си е най-добре,мога да ги срежа и пак да го вьржа винаги.Другия добьр и бьрз вьзел е Боульн

                          http://www.animatedknots.com/bowline...matedknots.com
                          TOYOTA SEQUOIA ‘11
                          W140 S420 '99

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X