Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Инкубатор за яйца!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Инкубатор за яйца!

    Не намерих тема свързана с инкубатор и реших да споделя опита си по въпроса!

    Отглеждам декоративни птици за удоволствие-пауни,фазани,копринки,папагали и гълъби.Преживяването около идването на новото поколение винаги е голяма тръпка но някои птици не са толкова добри родители и в условията на конкуренция с други видове в затворени пространства трудно създават и още по-трудно оцелява поколение.
    За това е необходимо да се използва инкубатор.
    Целта му е да създаде и поддържа среда близка до естествената.
    Водещите фактори са температура , влажност и обръщане на яйцата!

    Температурата е около 37,8* С и варира за различните видове.
    Влажността трябва да е около 40-60% .
    Яйцата трабва да се обръщат на 8 часа максимум -препоръчително е и по-често.

    Инкубационният период е между 21 и 28 дни за различните птици.

    Аз си направих инкубатор и всеки който желае би могъл да се справи.
    Разходите за материали са около 100лв:
    -кутия 120 литра 28 лв
    -вентилатор (за циркулация на въздуха) 20 лв
    -2 бр фасунга или основа на осв.тяло-12 лв
    -терморегулатор за инкубатор -20 лв
    -2 бр 100w лампи-3 лв
    -решетка/скара за яйцата -5-10 лв.

    Ще приложа снимки по-късно!
    0+,Bombardier DS650,Discovery II.

  • #2
    До: Инкубатор за яйца!

    Някаква топлоизолация около кутията имаш ли? Без нея, температурата в различните области доста се различава. Класическият подход е да се прави от стар хладилник, именно затова.

    Коментар


    • #3
      До: Инкубатор за яйца!

      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      Някаква топлоизолация около кутията имаш ли? Без нея, температурата в различните области доста се различава. Класическият подход е да се прави от стар хладилник, именно затова.
      Има противоречиви мнения за използаването на кутия от хладилник.

      Едно е сигурно -температурата трябва да варира в много тесни граници и да не се различава в различните части от обема .

      Влиянието на изолацията се изразява в по-плавно и продължително спадане на температурата при липса на захранване и т.н.

      Равномерното разпределение на топлината в обема се постига с правилно разпределение на източниците на топлина и най-вече с използването на подходящ вентилатор!

      Да не забравяме че се препоръчва и обмяна/циркулация на въздуха .

      Аз използвам прецизен термометър/хидрометър разположен на скарата с яйцата за да следя параметрите.

      От мой приятел с много опит (Влади) зная че критичен момент е превишаването на температурата докато по-ниските стойности не се отразяват фатално!
      0+,Bombardier DS650,Discovery II.

      Коментар


      • #4
        До: Инкубатор за яйца!

        Аз не съм против вентилатора и отворите в корпуса, разбира се. Ясно е, че тези зародиши живеят и дишат, трябва да има какво да дишат.

        Топлоизолацията, освен по-бавно спадане на температурата, предполага и по-малък разход на енергия, и по-малко неясноти със влажността - няма да кондензира по стените.

        Коментар


        • #5
          До: Инкубатор за яйца!

          Напълно вярно е!
          В моя случай нямах достатъчно време -търсих да купя фабрично произведен битов инкубатор.
          Попаднах на две обяви за руски с автоматично люлеене на яйцата но и в двата случая някой ме изпреварваше а времето течеше!
          0+,Bombardier DS650,Discovery II.

          Коментар


          • #6
            До: Инкубатор за яйца!

            Значи оставаш с ръчното обръщане?

            Коментар


            • #7
              До: Инкубатор за яйца!

              За тази партида да -първите вече са на 14 дни !

              В началото си мислех че обръщането ще ми тежи като ангажимент но се оказа че не е така!

              Като приключи сезона ще има "тунинг" и оптимизации!

              Обичам да се занимавам с техника и тези процеси ми доставят удоволстие!
              0+,Bombardier DS650,Discovery II.

              Коментар


              • #8
                До: Инкубатор за яйца!

                Пускай фотографии - на машината и на пилците.

                Коментар


                • #9
                  До: Инкубатор за яйца!

                  И аз съм бил квачка Люпил съм кокоши яйца, а съм помагал на приятели с патешки, гъши и пъдпъдъчи яйца.
                  Най важен е процентът на излюпени яйца. Ако гони 80 и нагоре, значи си на прав път, независимо от вида на инкубатора.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Инкубатор за яйца!

                    аз в момента съм заложил 6 щтраусови айца и чакам към 7,8 юни да ги вида на бял свят. Като "лампирам" яйцата се вижда зародиша и, че расте, а това е много добре. Затова съм сигурен че ще излезнат поне 3 щраусчета. Влажността при щраусите трябва да е 30% а температурата 36*C люпа ги с професионална машина VICTORIA която попринцип е люпила фазани и кокошки но това непречи



                    КОЛЕГА АКО СПРЕ ТОКА ПО ВРЕМЕ НА ЛЮПЕНЕТО ОТВАРЯШ МАШИНАТА ДОКАТО НЕПУСНАТ ТОКА, В ПРОТИЖЕН СЛУЧАЙ ДОЛНИТЕ РЕДОВЕ ЯЙЦА ИЗМРЪЗВАТ А ГОРНИТЕ СЕ ИЗПИЧАТ
                    Последно редактирано от nachev_88; 27-05-09, 22:24.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Инкубатор за яйца!

                      Здравейте колеги и аз имам инкубатор в които баща ми е люпил фазани и бройлери, доскоро стоеше празен а преди няколко дни заложих в нвго щраусови яйца. Професионален е марка VICTORIA италиански капацитета му е 14 000 фазански яйца и 12 000 кокоши.


                      Колега KEEWAY трябва да знаеш, че преди вкарване в машината яйцата се лампират за да се проверят дали нямат пукнатини и ако имат се отстраняват дефектните айца, също така и каде е въздушната камера на яйцето. След това се нареждат в машината с въздушната камера нагоре и машината се пуска да работи.След това на 7мия ден се лампира за да се види дали има зародиш, яйцето което няма се отсранява. След това се лампира още няколко пъти за да се види как се развива зародиша и дали е жив. Този процес се прави с цел, да се отстраняват лошите яйца докато неса се превърнали в полуг, и да започнат да гармът из машината, че после да му мисли тоя дето трябва да чисти.


                      П.П. Ако случайно спре тока трябва да отвориш вратата за да неистинат долните редове с яйца, и да не се опекат горните

                      Коментар


                      • #12
                        До: Инкубатор за яйца!

                        Първоначално публикуван от nachev_88 Преглед на мнение
                        П.П. Ако случайно спре тока трябва да отвориш вратата за да неистинат долните редове с яйца, и да не се опекат горните
                        Е, от какво ще се опекат? Нали няма ток?

                        Коментар


                        • #13
                          До: Инкубатор за яйца!

                          Благодаря за мненията ви.
                          Отделил съм яйцата с пукнатини в черупката.
                          Това с разклащането ясно,но как "лампираш" по-големите яйца (с дебели черупки).
                          0+,Bombardier DS650,Discovery II.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Инкубатор за яйца!

                            лампирам яйцата с апаратче за прожектиране на ленти, щраусовите яйца също с такова апаратче ама долу горе нищо несе вижда защото им е дебеле черупката


                            изпичат се защото топлия въздух бяга нагоре, а вентилатора неработи и няма кои да завихря. Наща машина понеже е много голяма ако спре тока с голямм картон махам срещо машината с цел да вкарам студен вуздух и да предотврата евентуално изпичане

                            Коментар


                            • #15
                              До: Инкубатор за яйца!

                              Днес остана време за да направя обещаните снимки.





                              Яйцата са от пауни,фазани,копринки.
                              0+,Bombardier DS650,Discovery II.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X