Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за парно

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпрос за парно

    Колеги помагайте!Пред мен стои следната дилема-отворена или затворена система за локално парно.Става въпрос за къща на два етажа, с колектор на всеки етаж.Пичовете дето ми пускаха тръбите казаха, че ще ми трябва 36кв котел и трябвало системата да е затворена.Ама в разговор с приятели имащи парно в къщи с подобни параметри, всички казват че са с отворени системи и нямат проблеми.Та изпаднах в чуденка да оставя ли системата така или да я преработя на отворена?
    Николай Папазов

  • #2
    До: Въпрос за парно

    Ако я направиш отворена, има опасност от кипване в случаите, когато котела ти генерира повече топлина, отколкото отвеждаш през радиаторите. Затворената няма да кипне, защото е под налягане. Също така затворената по-рядко се допълва => по-добър водохимичен режим. Затворената е малко по-далеч от точката на насищане на топлоносителя => по-малко отлагания върху топлообменните повърхноси. ...Има си предимства...
    Отворените са малко по-прости и лесни за изпълнение, поради това много хора ги предпочитат. Обаче, ако вече имаш готова затворена система, защо да я разваляш?
    Само моториста знае защо кучето си показва главата през прозореца.

    Коментар


    • #3
      До: Въпрос за парно

      И аз съм за затворена. Ако е правилно изградена, не би трябвало да е проблем. Помисли и за запълване с антифриз, ако ще ходите всичките на ски.

      Коментар


      • #4
        До: Въпрос за парно

        А затворена система как се пълни с антифриз ?
        ........................
        Иван Маринов
        CRF 250 X
        Не шансът определя съдбата на човека,а изборът!

        Коментар


        • #5
          До: Въпрос за парно

          Първоначално публикуван от pimax Преглед на мнение
          А затворена система как се пълни с антифриз ?
          Ти сериозно ли питаш?

          Коментар


          • #6
            До: Въпрос за парно

            А като се има в предвид, че почти всичко на пазара е менте (кранчета протичат, манометри очитат каквото си искат) дали си струва да си слагаш буквално бомба в гащите??? Все пак опасността от експлозия е съвсем реална....
            Don't hunt IF you can't kill
            първо 0883 после 333 накрая 448

            LZ1BGD

            Коментар


            • #7
              До: Въпрос за парно

              Първоначално публикуван от hammer Преглед на мнение
              А като се има в предвид, че почти всичко на пазара е менте (кранчета протичат, манометри очитат каквото си искат) дали си струва да си слагаш буквално бомба в гащите??? Все пак опасността от експлозия е съвсем реална....
              Зарежи пазара. Има специализирани магазини (фирми). Това не се прави всеки ден, а един път.

              Коментар


              • #8
                До: Въпрос за парно

                Първоначално публикуван от hammer Преглед на мнение
                А като се има в предвид, че почти всичко на пазара е менте (кранчета протичат, манометри очитат каквото си искат) дали си струва да си слагаш буквално бомба в гащите??? Все пак опасността от експлозия е съвсем реална....
                +1.Затворената по добро КПД,но по опасна/разчиташ клапани да контролират налягането/.

                Коментар


                • #9
                  До: Въпрос за парно

                  Първоначално публикуван от petio 67 Преглед на мнение
                  +1.Затворената по добро КПД,но по опасна/разчиташ клапани да контролират налягането/.
                  Какви клапани? Няма ли разширителен съд?

                  Коментар


                  • #10
                    До: Въпрос за парно

                    Още едно въпросче за да стане бозата по-гъста.В едното помещение(45кв.м), което ще се топли от 2 радиатора ще има един участък с теракот.Та в този участък искам да сложа подово.Предлагат ми да го вържа към изхода на единия радиатор с отделна термоглава.Да ама в този случай, която и термоглава да сработи и двете(радиатора и подовото) спират, което сякаш не ми се струва удачно.Интересно ми е какво е вашето мнение?
                    Николай Папазов

                    Коментар


                    • #11
                      До: Въпрос за парно

                      Радиаторите са оразмерени за 90 "С а водно подово 25-30"С . Ако няма водна помпа, водата на изхода ще е с по-ниска температура и няма да ви пари на краката.
                      0888 69 88 72
                      https://www.youtube.com/channel/UC2lB8CKbb5eIV1Aj8ikgayw

                      Коментар


                      • #12
                        До: Въпрос за парно

                        Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                        Ти сериозно ли питаш?
                        Напълно сериозно.Този момент не ми е ясен.В апартамента парното е със затворена система.Пълня го с маркуч от чешмата.От най ниската точка.Обезвъздушавам първо от радиатора в банята и после другите.
                        На вилата е отворена система и там вече ми е ясно.
                        ........................
                        Иван Маринов
                        CRF 250 X
                        Не шансът определя съдбата на човека,а изборът!

                        Коментар


                        • #13
                          До: Въпрос за парно

                          Първоначално публикуван от pimax Преглед на мнение
                          Напълно сериозно.Този момент не ми е ясен.В апартамента парното е със затворена система.Пълня го с маркуч от чешмата.От най ниската точка.Обезвъздушавам първо от радиатора в банята и после другите.
                          На вилата е отворена система и там вече ми е ясно.
                          Ами пак така. Пълни се гравитачно от най-високата точка. Затваря се. Надува се разширителния съд на съответното налягане.Толкоз.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Въпрос за парно

                            при повечето газови котли има едни терморегулатори едни познати си вземаха такъв струва 55лева,и се закача на котела,има си конектор,и се настройва,те си идват събота и неделя,примерно в събота неделя е 25* пон до четвъртък е 5* колкото да не замръзне петък се включва и до събота вдига 25*.
                            за по сигурно сипваха антифриз,аз много се чудих ама не са само те дето сипват антифриз,на дядката парното ,старото беше локално ,затворено имаше 150л. разширителне съд на тавана.отопляваните стаи бяха към 10 и не е гърмяло ако се сметне и направи кадърно няма проблеми,не слушайте разни дето са се взривили с такива нещо,просто искат с трици маймуни да ловят ама нестава..

                            Коментар


                            • #15
                              До: Въпрос за парно

                              Според мен всичко е въпрос на добра преценка и малко автоматика. Моята къща е на парно с пиролизен котел Атмос. Приятели, занимаващи се с топлотехника ми направиха проект, платен разбира се. Системата която ми предлагаха бе отворен тип. След преценка на плюсове и минуси реших да я направя затворена система. Загрятата вода се качва до тавана и от там по три кръга се спуска в помещенията за отопление. Т. е отоплението се извършва по гравитачен път, който в найниската си част до котела е байпасиран с циркулационна помпа Грунфос 90 вата. Тази помпа се включва само, ако котела вдигне нат 90 градуса. Цялата система е изпълнена с медни тръби, всички поставени в изолации, като изходящата до тавана е фи 36 . Същата е и входящата в котела. Допълнително към тази система е включен кръг за бойлера, чиято помпа Грунфос 60 вата работи почти непрекъснато, щом температурата в котела е стигнала 70-75 градуса. На входа и на изхода на котела има термоманометри и изпускателни клапани .Пълненето на системата е с вода и се извършва автоматично, чрез автомат за пълнене,посредством който и контролирам налягането в системата. Този автомат също е байпасиран за ръчно пълнене и с възможност за вкарване на антифриз. От най-високата точка на изходящата тръба се връща една тръба фи 10 в котелното посредством която обезвъздушавам. Системата се пълни от доло - нагоре. Всички помещения където има терикот и гранитогрес са с водно подово отопление. Регулацията е такава, че да се чувства топлината от тях в баните и тоалетните, докато за кухнята, трапезарията и хола да не имаш усещане за студено. Четири години работи системата безотказно. И, най-важното електрическата верига на цялата система минава през ЮПС - преработен за външно захранване 180 Аh акумулатор. Това е. Изпълнението не е трудно, стига човек да има желание.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X