Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави домашен суджук и луканка?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как се прави домашен суджук и луканка?

    Моля за извинение към организаторите на форума, ясно че темата е много далечна, ама тук си станахме познати като махленски баби...
    Момци, дайте рецепти как се прави домашен суджук и луканка!
    Реших тази година да си направя сам зимните мезета, че това в магазина леко казано събужда у мен подозрение дали въобще е от животински произход!
    Благодаря предварително и ще почерпя, ако резултата е успешен!

  • #2
    Не е необходимо да се извиняваш, но ще трябва да дадеш няколко кръгчета..

    Моето предложение (към Венци) е да се отвори един нов форум "Offtopic" или нещо подобно, където да се дискутират всякакви въпроси не-касаещи 4х4, ендуро и всичко останало, което е свързано с офроуда..

    П.П. В един от най-големите 4х4 портали в Австралия има под-форум "Рецепти", можете да погледнете тък (секцията "Lifestyle") :

    http://forums.overlander.com.au/

    Коментар


    • #3
      За да хапвате суджуци,
      не ви трябват зеленчуци.
      Грабвайте прасето,
      и готово е мезето.
      Наденички и салами,
      в тава или на тигана,
      все е вкусно,грешка няма
      щом прасето е заклано.


      Ловджийски суджук

      ПРОДУКТИ:
      4 кг. Свинско месо без тлъстини и кости
      4 кг. Телешко месо без тлъстини и кости
      2 кг. Твърда сланина
      250 гр. Сол
      30 гр. Захар
      20 гр. Смлян черен пипер
      20 гр. Червен пипер

      ПРИГОТВЯНЕ:
      Свинското месо трябва да бъде от задната част на животното, а телешкото от предната част.
      Двата вида месо и сланината накълцайте със сатър или нарежете със много остър нож на малки парченца с големина около 3-4 мм.
      На дървен плот разстелете накълцаното свинско месо. Върху него поставете телешкото. Отгоре сложете сланината, а върху месото равномерно поръсете подправките. Омесете добре с ръце. Поставете го в студено помещение върху наклонена плоскост и го оставете да престой 2 денонощия. На месомелачката махнете решетката и ножовете и на тяхно място сложете фуния. Измийте много добре свински тънки черва. Нарежете ги на парчета от по 15 см. Завържете единия край. Другия нанижете на фунията и пълнете с месо сбито и бавно. Завържете и другия край и ги свържете, така че да се оформи малка подкова. Закачете ги да съхнат и след 24 часа ги надупчете с игла. Наредете ги между две дървени плоскости и затиснете с тежест. Оставете да престоят така 48 часа. След това ги оставете да съхнат отново още 6 денонощия, а после ги опушете. Опушването става при температура от 20 градуса в продължение на 5 денонощия. Малките суджучета може да поднесете сурови, може да сварите за 15 мин., или да запечете на скара като предварително сте ги цепнали на няколко места.
      LZ1HKW
      Реглаж на преден и заден мост
      My Jeep is not an SUV ..... your SUV is not a Jeep

      Коментар


      • #4
        Влади, жив и здрав да си, суджуци и луканки да падат цял живот върху тебе от небето, и червено вино да те залива като потоп!

        Ще пробвам дума по дума рецептата и ще пусна резултата / за тебе ще има няколко специални подковки /!!

        Дай нещо и за подправките, в смисъл само тези ли са?
        И още нещо за опушването...
        Бях чувал и за оваляне в пепел от огън, чувал ли си такова нещо?

        Коментар


        • #5
          В рецептата е пропуснато нещо много основно-селитрата.Слага се
          за да не потъмнява месцето.За опушването-влажни трици от широко-
          листно,най-добре дъб.Пушилнята е елементарна но само на вилата
          че голяма пушилка пада.Има и по модерни,вносни ,но като ще е в
          екооригинал нека е класика,че на тези модерните ароматите са им
          неква химия.Ако искаш ще ти кажа и как се прави пастърма
          Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
          Селска фурна аспух нема. Пак същият.
          В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

          Коментар


          • #6
            Първоначално публикуван от derhunter
            Ако искаш ще ти кажа и как се прави пастърма
            Хънтър казвай как пък аз ще казвам за месо в буркани това за
            из път и за сланината с чесън в буркани

            Коментар


            • #7
              Емо да не идва третата световна че такива запаси
              Тук говорим за тънки мезета и деликатеси
              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

              Коментар


              • #8
                Първоначално публикуван от derhunter
                Емо да не идва третата световна че такива запаси
                Тук говорим за тънки мезета и деликатеси
                Това ми е от преди когато пътувах много и се носеше много храна

                Коментар


                • #9
                  Това ми е от преди когато пътувах много и се носеше много храна [/quote]
                  ААААА..НЕ. Тук сета-рецепти само за изтънчени ценители
                  Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                  Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                  В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                  Коментар


                  • #10
                    Първоначално публикуван от Volk
                    Влади, жив и здрав да си, суджуци и луканки да падат цял живот върху тебе от небето, и червено вино да те залива като потоп!

                    Ще пробвам дума по дума рецептата и ще пусна резултата / за тебе ще има няколко специални подковки /!!

                    Дай нещо и за подправките, в смисъл само тези ли са?
                    И още нещо за опушването...
                    Бях чувал и за оваляне в пепел от огън, чувал ли си такова нещо?
                    Виж аз по диплома съм готвач, и не съм чувал за овалване в пепел, но и не успорвам (човек винаги се учи).
                    За подправките аз слагам и кимион, хънтъра е прав за силитрата
                    LZ1HKW
                    Реглаж на преден и заден мост
                    My Jeep is not an SUV ..... your SUV is not a Jeep

                    Коментар


                    • #11
                      Първоначално публикуван от buldog
                      Хънтър казвай как пък аз ще казвам за месо в буркани това за
                      из път и за сланината с чесън в буркани
                      Кажи рецептата за тези вкусотий пък аз ще те науча на едни пържоли с марината от мед и уйски
                      LZ1HKW
                      Реглаж на преден и заден мост
                      My Jeep is not an SUV ..... your SUV is not a Jeep

                      Коментар


                      • #12
                        Най-доброто опушване се прави с ябълка, череша и други овошки!
                        Влади може по образование да е кулинар, ама прави реглаж на геометрия на коли!
                        Не се учудвай, ако в Хилтън телешкото ти миришве на нафта, сигурно главния готвач е завършил "двигатели с вътрешно горене'....!

                        Коментар


                        • #13
                          Първоначално публикуван от GAD
                          Най-доброто опушване се прави с ябълка, череша и други овошки!
                          Влади може по образование да е кулинар, ама прави реглаж на геометрия на коли!
                          Не се учудвай, ако в Хилтън телешкото ти миришве на нафта, сигурно главния готвач е завършил "двигатели с вътрешно горене'....!
                          В наща мила татковина е така !
                          Но само една поправка не правя реглажи, а прибирам парите
                          LZ1HKW
                          Реглаж на преден и заден мост
                          My Jeep is not an SUV ..... your SUV is not a Jeep

                          Коментар


                          • #14
                            Взимаш месо от бут (шилешко, телешко или ярешко), режеш на дълги парчета (20-30 см), 4-5 см дебели. Слагаш ги в съд със саламура от морска сол и вода и нищо друго. Киснат 2 седмици, като първите няколко дена е хубаво да се разместват и въртят. После ги увисваш на канап да съхнат 2-3 седмици. Това е! Никоя пастърма с подправки не става толкова вкусна. Само да не те е срам да казваш после колко е сложна рецептата като те питат
                            п.с. Ако не искаш да е прекалено солено може преди да започнеш сушенето да сложиш месото в сладка студена вода за 12 часа.
                            Technical Rescue Direct - life lies in courage
                            http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                            Коментар


                            • #15
                              Първоначално публикуван от icerunner
                              Взимаш месо от бут (шилешко, телешко или ярешко), режеш на дълги парчета (20-30 см), 4-5 см дебели. Слагаш ги в съд със саламура от морска сол и вода и нищо друго. Киснат 2 седмици, като първите няколко дена е хубаво да се разместват и въртят. После ги увисваш на канап да съхнат 2-3 седмици. Това е! Никоя пастърма с подправки не става толкова вкусна. Само да не те е срам да казваш после колко е сложна рецептата като те питат
                              п.с. Ако не искаш да е прекалено солено може преди да започнеш сушенето да сложиш месото в сладка студена вода за 12 часа.
                              Докато са в саламурата, трябва ли да са примерно в хладилник или просто на хладно място?

                              За селитрата не съм убеден, никъде не се цитира, като много необходима, а си е химия?!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X