Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави домашен суджук и луканка?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    Не се кисне

    Коментар


    • #47
      Първоначално публикуван от vladi333
      Първоначално публикуван от derhunter
      Влади недей така,не аз съм възпитаник на ТОХ-а А повечето
      иширети на тема дивечово месце съм ги научил от дядо ми.После с много стаж по гори и поля се трупа и знание , не само на тази тема.
      И една закачка: В каква марината трябва да се изкисне див заек
      преди готвене
      Абе аз знам от един приятел във студена течаща вода
      VOLK-Между другото, при канибалите се практикува същото, но човека не се убива, а се пребива и се слага в река за 2-3 дни, след което месото става изключително крехко /така съм чувал/!

      Кисне се, кисне!
      Може само в вода, може и с малко оцет, а може и в марината с подправки!!! Поне 24 часа.
      Дробчето и бъбреците се ядат веднага изпържени в масълце, на това съм израстнал!
      Леле, потекоха ми лигите!!!

      Коментар


      • #48
        Първоначално публикуван от GAD
        Първоначално публикуван от vladi333
        Първоначално публикуван от derhunter
        Влади недей така,не аз съм възпитаник на ТОХ-а А повечето
        иширети на тема дивечово месце съм ги научил от дядо ми.После с много стаж по гори и поля се трупа и знание , не само на тази тема.
        И една закачка: В каква марината трябва да се изкисне див заек
        преди готвене
        Абе аз знам от един приятел във студена течаща вода
        VOLK-Между другото, при канибалите се практикува същото, но човека не се убива, а се пребива и се слага в река за 2-3 дни, след което месото става изключително крехко /така съм чувал/!

        Кисне се, кисне!
        Може само в вода, може и с малко оцет, а може и в марината с подправки!!! Поне 24 часа.
        Дробчето и бъбреците се ядат веднага изпържени в масълце, на това съм израстнал!
        Леле, потекоха ми лигите!!!
        Само не разбрах на човешко ли си израснал
        LZ1HKW
        Реглаж на преден и заден мост
        My Jeep is not an SUV ..... your SUV is not a Jeep

        Коментар


        • #49
          Не бе, да не съм папуас, на заешко...!!!

          Коментар


          • #50
            VOLK
            Вальо приятелю каквото и да правиш само си записвай рецептите температурата още не е подходяща за тези неща за ориентир като почнем да коляме прасетата на село тогава луканки, суджуци, пастърми,филета,кайма, за последното ще даде фира и телето но още е рано Все още е топло за тези деликатеси

            Коментар


            • #51
              vladi333 по въпроса за пепелта - това се практикува "у македонско" там стареца (не задължително Банския) го правят така - слагат се парчетии месо и дреболии в дебело черво (тук вече подробностите ми се губят) ... и цялата тая буца се слага в сандък с пепел и се слага на хладно и проветриво място . стои доста време и там може да се съхранява, Пепелта му дърпа влагата и не дава да се разваля месото, а и пази от мишки.
              Става уникално вкусно, от подправките направо ти изтръпва устата.
              Единствения проблем .. това може да си го правиш ако имаш къща - къде у апартамента сандък с пепел !? .. а и къде пак там може да забуташ нещо което да завравиш за месец-два? ...

              Коментар


              • #52
                Slick, дай инфо - точно това изпълнение не можах да намеря никъде из хартиите!

                Булдог, то Коледа чука на вратата бе, ако ми дойдете в ранчото на гости, със сандвичи от "Шел" ли да ви черпя?
                А между другото вече се пообразовах и трябва да ти кажа, че тия неща стават и в началото на ноември /поне на теория/...

                Коментар


                • #53
                  Първоначално публикуван от Slick
                  vladi333 по въпроса за пепелта - това се практикува "у македонско" там стареца (не задължително Банския) го правят така - слагат се парчетии месо и дреболии в дебело черво (тук вече подробностите ми се губят) ... и цялата тая буца се слага в сандък с пепел и се слага на хладно и проветриво място . стои доста време и там може да се съхранява, Пепелта му дърпа влагата и не дава да се разваля месото, а и пази от мишки.
                  Става уникално вкусно, от подправките направо ти изтръпва устата.
                  Единствения проблем .. това може да си го правиш ако имаш къща - къде у апартамента сандък с пепел !? .. а и къде пак там може да забуташ нещо което да завравиш за месец-два? ...
                  Както казах и по горе, аз не отричам нещо което не знам. Вярвам ти че сигурно е вкусно щом го практикуват хората, и аз бих пробвал. Ако знаеш някаква рецепта моля сподели (аз живея в къща)
                  LZ1HKW
                  Реглаж на преден и заден мост
                  My Jeep is not an SUV ..... your SUV is not a Jeep

                  Коментар


                  • #54
                    Volk i vladi333
                    ще се опитам да се докопам до заветната рецепта.
                    Това съм го консумирал преди няколко години - бабата и дядото на едно мое бивше гадже го правеха така. По понятни причини в момента не могада й се обадя и да и кажа .. абе я виж там не може ли рецептата ..
                    Имам познати от района на Сандански - няма начин да не изскочи нещо като рецепта по въпроса.

                    Коментар


                    • #55
                      Volk,
                      Имам приятели Банскалии и от Добринище, мога да питам, но са много специфични, слагат сминдух и още други неща, които не знам дали ги има в магазина. Знам и че телето+прасето=суджук, за мезене! Ако си намериш теле, прасе ще ти осигуря, че кума купи свинеферма, от скоро!!!

                      Коментар


                      • #56
                        Тия банскалии, май са баш царете на тия неща...
                        То в Банско турчин не е замръквал никога, явно са се чудили какво да правят с ножищата си и лека полека са се специализирали!

                        Имам агенти там, ама знам че ако им се обадя с такава молба, ще ме удавят във вино и месища и рецепта няма да запомня!

                        Така че дайте да видим какво става с пепелта, другите неща са горе-долу ясни!
                        И айде да побързаме, защото "когато сняг забръска, що ще чиниш ти зимъска?"
                        Я да видим знае ли някой кой е автора на тоя риторичен въпрос?

                        Коментар


                        • #57
                          Първоначално публикуван от Volk
                          Тия банскалии, май са баш царете на тия неща...
                          То в Банско турчин не е замръквал никога, явно са се чудили какво да правят с ножищата си и лека полека са се специализирали!

                          Имам агенти там, ама знам че ако им се обадя с такава молба, ще ме удавят във вино и месища и рецепта няма да запомня!

                          Така че дайте да видим какво става с пепелта, другите неща са горе-долу ясни!
                          И айде да побързаме, защото "когато сняг забръска, що ще чиниш ти зимъска?"
                          Я да видим знае ли някой кой е автора на тоя риторичен въпрос?
                          Това е от: Щурец и Мравка от Жан де ла Фонтен
                          LZ1HKW
                          Реглаж на преден и заден мост
                          My Jeep is not an SUV ..... your SUV is not a Jeep

                          Коментар


                          • #58
                            Какво стана стези луканки и суджуци.Направихте ли ги ?Изядохте ли ги вече ?"Замръзнаха" рецептите.А няма време . Давайте да ме образовате
                            B+

                            Коментар


                            • #59
                              Vokel, пускам ти най-важните и спешни неща дето научих в тая операция, хората с опит може да ни се смеят, ама ние не се срамуваме от градския си произход!
                              Първото най-важно нещо е къде ще си държиш суджуците?!
                              Хората от село казват - на тавана, а като ги питаш, не им ли пречат плъховете дето ги лазят - не им пречат!
                              Хората от града казват - в зимника /мазето/, ама зелето и туршиите ги омирисват гарантирано, а и не се проветрява достатъчно, така че и там има тупик!
                              Аз си направих в избата "камера", като оградих част от помещението с дограма, с два големи отвора, единия за вход, другия с як вентилатор - за изход на въздуха.
                              И двата отвора са затворени с мрежа от неръждавейка, единия е ниско, другия високо, за да се вентилира изцяло.
                              Вътре съм поставил стелаж с 6 нива, на всяко по 10 реда пръчки за месата, общо за около 160 килца мезенца, пък ще видим какво ще стане!

                              Коментар


                              • #60
                                Направо се радвам за тебе.
                                B+

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X