Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави домашен суджук и луканка?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

    Ако тотално са поели дъх на мухъл, режи на парчета около сантиметър, слагай в розова на цвят вода, приготвена с калиев перманганат/15 минути/, за 5-6 ги запържи/запечи от всички страни на сух тиган/може и с мазнина, както прецениш/.

    Коментар


    • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

      Дайте някаква МЪРЗЕЛИВА=ефективна идея, как да се „затварят” двата края на червото.
      Да е достатъчно надеждно= да не изпуска; да се прави лесно; да може да го прави един човек=без помощ

      Коментар


      • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

        Да споделя как съхраняваме готовите суджуци и луканки - в едно дървено сандъче постиламе най отдолу пергаментова или готварска хартия после насипваме дървесна пепел и редим судужука после пак пепел и хартия и така до горе.
        За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
        0878 79 20 61 Борис

        Коментар


        • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

          Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
          Това върши ли работа?

          А така, де!! Убавиня, дет се вика.

          Коментар


          • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

            Опитване

            събиране на кожички от обелени суджучета, в бурканче, от които кожички по-късно "си произвеждаме" т.н. "бяла благородна плесен"

            изсушените вече суджучета се съхраняват в хладилник

            а следващата серия е полуготова

            Коментар


            • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

              Току що приключи операцията с кодово име "Първа бука - за наука" Не знам дали направих пастърма, но ако някой желае да бъде мумифициран, може да ми се обади

              И така, хронологията: взех чисто телешко месо, отстраних една ципа, нарязах на подходящи парчета и ги зарих в сол /ама готварска сол; по-късно се усетих, че може би трябваше морска? /. Мумифицирането премина отлично, солта изсмука течността от месото, не се появи никаква лоша миризма.

              След едноседмичен престой в солта, измих парчетата и ги овалях в подправки. След това ги провесих на тавана и ги изчаках две седмици. Таз вечер заклах първото, да видя резултата. На вид, сравнително добре. Месото е станало доста тъмно на цвят /така ли трябва да е?/, без да дава признаци на развалено. На вкус нещата са интересни и лесно предвидими - СОЛ. Нищо друго Само сол. Май съм пропуснал етапа с изкисването?

              Въпросът ми е, в момента други две парчета са в морска сол, след това колко да ги изкисна, 24 часа ли? А тези, опитните зайчета, може ли да се направи нещо от тях? Имам предвид, нещо за ядене След като са съхнали вече 2 седмици, мога ли чак сега да ги изкисна, да поизлезе нещо от тая сол, пък после пак да ги суша...?

              Ето снимка на готовия продукт /може да се патентова като сол под друга форма, не бяла кристална /
              Прикачени файлове
              Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

              Коментар


              • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                Една седмица телешко в сол е ,според мен, твърде много.
                Аз съм правил опити с 24 часа телешко в сол-морска, и пак е солено, но относително поносимо.
                Остави го във вода ,примерно 6 или 12 часа /ти си прецени , И опитай/ да се обезсоли и може нещо да го направиш
                Накратко:
                Едно е осоляваенто
                Друго е подправките
                Едното с Другото не са взаимозависими

                Коментар


                • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                  Една седмица в сол май е твърде много. Особено без изкисване. Моята рецепта е 24ч. в сол, 24ч. във вода и около седмица-две на проветриво, но не слънчево място за съхнене. Консумира се тънко нарязано, полято доволно с червено вино, по възможност каберне или мерло.
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3132_r.jpg
Прегледи:1
Размер:97.0 КБ
ID:5224884
                  Наздраве!

                  Коментар


                  • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                    Първоначално публикуван от Теодор МБ Преглед на мнение
                    Току що приключи операцията с кодово име "Първа бука - за наука" Не знам дали направих пастърма, но ако някой желае да бъде мумифициран, може да ми се обади

                    И така, хронологията: взех чисто телешко месо, отстраних една ципа, нарязах на подходящи парчета и ги зарих в сол /ама готварска сол; по-късно се усетих, че може би трябваше морска? /. Мумифицирането премина отлично, солта изсмука течността от месото, не се появи никаква лоша миризма.

                    След едноседмичен престой в солта, измих парчетата и ги овалях в подправки. След това ги провесих на тавана и ги изчаках две седмици. Таз вечер заклах първото, да видя резултата. На вид, сравнително добре. Месото е станало доста тъмно на цвят /така ли трябва да е?/, без да дава признаци на развалено. На вкус нещата са интересни и лесно предвидими - СОЛ. Нищо друго Само сол. Май съм пропуснал етапа с изкисването?

                    Въпросът ми е, в момента други две парчета са в морска сол, след това колко да ги изкисна, 24 часа ли? А тези, опитните зайчета, може ли да се направи нещо от тях? Имам предвид, нещо за ядене След като са съхнали вече 2 седмици, мога ли чак сега да ги изкисна, да поизлезе нещо от тая сол, пък после пак да ги суша...?

                    Ето снимка на готовия продукт /може да се патентова като сол под друга форма, не бяла кристална /
                    Какъв е смисълът на дългото осоляване и после на дълго обезсоляване?!?? Първа грешка, според мен, е солта. Пробвай с морска. Аз и преди бях писал че на добро месо му стигат 24ч. След това даже не го изкисвам а само хубаво го измивам. Абе ще дойдете вие на моя...акъл.
                    Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                    Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                    В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                    Коментар


                    • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                      Първоначално публикуван от Теодор МБ Преглед на мнение
                      може ли да се направи нещо от тях? Имам предвид, нещо за ядене
                      Изкисни ги няколко часа на течаща вода,от там у гърнето с боб.И после повече люти чушки.

                      Коментар


                      • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                        Първоначално публикуван от Теодор МБ Преглед на мнение
                        Току що приключи операцията с кодово име "Първа бука - за наука" Не знам дали направих пастърма, но ако някой желае да бъде мумифициран, може да ми се обади

                        И така, хронологията: взех чисто телешко месо, отстраних една ципа, нарязах на подходящи парчета и ги зарих в сол /ама готварска сол; по-късно се усетих, че може би трябваше морска? /. Мумифицирането премина отлично, солта изсмука течността от месото, не се появи никаква лоша миризма.

                        След едноседмичен престой в солта, измих парчетата и ги овалях в подправки. След това ги провесих на тавана и ги изчаках две седмици. Таз вечер заклах първото, да видя резултата. На вид, сравнително добре. Месото е станало доста тъмно на цвят /така ли трябва да е?/, без да дава признаци на развалено. На вкус нещата са интересни и лесно предвидими - СОЛ. Нищо друго Само сол. Май съм пропуснал етапа с изкисването?

                        Въпросът ми е, в момента други две парчета са в морска сол, след това колко да ги изкисна, 24 часа ли? А тези, опитните зайчета, може ли да се направи нещо от тях? Имам предвид, нещо за ядене След като са съхнали вече 2 седмици, мога ли чак сега да ги изкисна, да поизлезе нещо от тая сол, пък после пак да ги суша...?

                        Ето снимка на готовия продукт /може да се патентова като сол под друга форма, не бяла кристална /
                        На въпроса за поправката отговора е следния: Съд със студена вода и парчетата вътре. Сменяш водата сутрин обед вечер и опитваш, а за новата реколта - киснеш във вода и опитваш резваш едно парче и когато ти е по твоя вкус, вадиш и сушиш.
                        Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                        Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                        Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                        Коментар


                        • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                          Първоначално публикуван от Теодор МБ Преглед на мнение
                          Току що приключи операцията с кодово име "Първа бука - за наука" Не знам дали направих пастърма, но .................
                          /

                          колега Теодор МБ ... тъй като минах по твоя път, си позволявам да пусна една моя модификация, след няколко опита:

                          Скроминя ми опит до момента е с доста положителен резултат и затова споделям "рецептата"
                          да я наречем "По-бърза пастърма"
                          За целта:
                          4-5 парчета свински рибици (от тези малките, 30-40 см.) може да имат и друго име, но не го зная. Ако такивя липсват може и от големите - нарязани напречно на 15 - 20 см.

                          Чистим от ципи и остатъчни мазнини,
                          Слагаме в съд и добавяме две двойни шепи едра сол (хималайска, морска или каменна ... каквато има) сипваме вода. Водата трябва да покрива месото, не е нужно повече. Добавям сол и след като сипя водата - да е на гранули върху месото.

                          Във водата добавям и една -две лъжици оцет - да дръпне кръв или друго. Чакаме 4 часа. (за дебела рибица бих изчакал 6 часа)

                          Вадим, плкнем и подсушаваме леко. (по този начин не се налага отсоляване чрез киснене само във вода )

                          Овалваме в подправки на вкус.... или оставяме натюр - пак става.

                          ако ще е на въздух - слагаме в книжни пакети и овесваме на сухо и проветриво място, ако ще се суши в хладилник следвай указанията по-надолу:

                          Редим на решетка/скаричка като подлагам под месото домакинска хартия да обира влагата. - (памперс един вид)

                          Поставяме решетката с месото в хладилника. Ако рафтчетата на хладилника ви са стъклени - поставете нещо под решетката за да има вентилация и отдолу. Поставете пласт домакинска хартия и отгоре върху месото.

                          На следващия ден - смяна на хартията. (поставявм парче отгоре на месото, и завъртам, - така не пада подправката)
                          Смяната може да се наложи още 2-3 пъти ако месото е мокро . На 5-6 ден може да оставите само месото - без хартията. (внимавайте да не ръждясва решетката).



                          Това е! После ...чакаме около 2-3 седмици, според това кой колко восъчно или сухо харесва месото.

                          P.S. - В търсене на подправки и овкусители ... попаднах на едно нещо наречено "течен дим" - вода с филтриран пушек от намквоси. По принцип се маже на месо при пречене. За да не "опуша " хладилника капнах 10-ина капки във водата със солта. Стана идеално ! Никакъв остатъчен мирис в хладилника, но за сметка на това в месото се усещаше идеално.

                          Коментар


                          • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                            Първоначално публикуван от Теодор МБ Преглед на мнение
                            Току що приключи операцията с кодово име "Първа бука - за наука" Не знам дали направих пастърма, но ако някой желае да бъде мумифициран, може да ми се обади

                            И така, хронологията: взех чисто телешко месо, отстраних една ципа, нарязах на подходящи парчета и ги зарих в сол /ама готварска сол; по-късно се усетих, че може би трябваше морска? /. Мумифицирането премина отлично, солта изсмука течността от месото, не се появи никаква лоша миризма.

                            След едноседмичен престой в солта, измих парчетата и ги овалях в подправки. След това ги провесих на тавана и ги изчаках две седмици. Таз вечер заклах първото, да видя резултата. На вид, сравнително добре. Месото е станало доста тъмно на цвят /така ли трябва да е?/, без да дава признаци на развалено. На вкус нещата са интересни и лесно предвидими - СОЛ. Нищо друго Само сол. Май съм пропуснал етапа с изкисването?

                            Въпросът ми е, в момента други две парчета са в морска сол, след това колко да ги изкисна, 24 часа ли? А тези, опитните зайчета, може ли да се направи нещо от тях? Имам предвид, нещо за ядене След като са съхнали вече 2 седмици, мога ли чак сега да ги изкисна, да поизлезе нещо от тая сол, пък после пак да ги суша...?

                            Ето снимка на готовия продукт /може да се патентова като сол под друга форма, не бяла кристална /


                            Това на снимката приятелю,прилича на ...едно време правехме пастърма от свински сърца.Точно така изглеждат и те.
                            Не унивай.Идеята с боба е добра.Но може и да изкиснеш наново в студена/!/ вода повечко време.Ще избяга солта.После пак оваляй в подправки щото и те ще паднат във водата.
                            Или пък,потопи във ВРЯЩА вода месцата за 5-10 минути и пак окачи да съхнат.

                            Има и един друг тарикатлък...Смея се защото е малко на майтап,ама навремето дедите ни така са си правили пастърмата.
                            Даваш въпросните парчета на кучето и забравяш за вложените пари и нерви.
                            После взимаш друго месо,един як охранен кон и хубаво скърцащо седло.
                            Месото на тънки пържолки без подправки поставяш между седлото и гърба на коня.
                            И-умаряш коня от яздене поне три -четири дена.
                            След това имаш на разположение прабългарска пастърма с идеален баланс на сол в консистенцията.Това ти го препоръчвам с приятелско смигване,но е истина.
                            Поздрави за постоянството!

                            Коментар


                            • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                              Първоначално публикуван от Мещера Преглед на мнение
                              ....
                              След това имаш на разположение прабългарска пастърма с идеален баланс на сол в консистенцията.Това ти го препоръчвам с приятелско смигване,но е истина.
                              Поздрави за постоянството!
                              Като дете много скитах по Рила, та там съм опитвал козя пастърма приготвена по този начин. Едни каракачани я правеха. Държа да доуточня че по-скоро беше опит за опитване. Е няма такава смрад! Цяла рота трудоваци можеш да умориш...
                              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                              Коментар


                              • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                                Точно преди пет дена, във вторник-02.11 сложих да се суши рибица , свинска, която бях купил в понеделник, и изкиснал за 24 часа в разтвор: 1 литър вода + 80 грама сол +20 грама захар.
                                Без никакви други добавки !!!
                                Съжалявам, много съжалявам, че съм……………. сложил толково малко, че свършва………….,беше към половин кило…………..беше

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X