Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави домашен суджук и луканка?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Само първите няколко дни е важно да не е нито много студено нито много топло (над 15-20 градуса) за да не се развали месото преди да се е осолило. Ако пък е много студено много ще се забави осоляването. Ама досега есенно време на сянка проблем не е имало.
    Technical Rescue Direct - life lies in courage
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

    Коментар


    • #17
      Първоначално публикуван от icerunner
      Взимаш месо от бут (шилешко, телешко или ярешко), режеш на дълги парчета (20-30 см), 4-5 см дебели. Слагаш ги в съд със саламура от морска сол и вода и нищо друго. Киснат 2 седмици, като първите няколко дена е хубаво да се разместват и въртят. После ги увисваш на канап да съхнат 2-3 седмици. Това е! Никоя пастърма с подправки не става толкова вкусна. Само да не те е срам да казваш после колко е сложна рецептата като те питат
      п.с. Ако не искаш да е прекалено солено може преди да започнеш сушенето да сложиш месото в сладка студена вода за 12 часа.
      Това е една хубава рецепта, но според мен (личен вкус) кайзер пасътрмата е много по-добра !

      П.П.
      А ако искаш да не стане много солена по горната рецепта сложи в саламурата 100-200 гр. водка.
      Спирта не позволява на месото да се разлага (а чист готварски спирти е водката ) и поради тази причина то не поема много от солта, а пък става и по-крехко
      LZ1HKW
      Реглаж на преден и заден мост
      My Jeep is not an SUV ..... your SUV is not a Jeep

      Коментар


      • #18
        Взимаш месо от бут (шилешко, телешко или ярешко), режеш на дълги парчета (20-30 см), 4-5 см дебели. Слагаш ги в съд със саламура от морска сол и вода и нищо друго. Киснат 2 седмици, като първите няколко дена е хубаво да се разместват и въртят. После ги увисваш на канап да съхнат 2-3 седмици. Това е! Никоя пастърма с подправки не става толкова вкусна. Само да не те е срам да казваш после колко е сложна рецептата като те питат
        п.с. Ако не искаш да е прекалено солено може преди да започнеш сушенето да сложиш месото в сладка студена вода за 12 часа.
        Най-дългата рецепта която съм чел досега
        Вземаш месце от еленчето/може и теле/най-добре става от филетата
        но не е проблем и от бута.Чистиш го от ципите,дебелината е без зна-
        чение но под 5-6 см.особено от телешкото не си струва.Нареждаш в
        тава,по-дълбока и локриваш плътно всичкото месо с морска сол.
        ПРЕСТОЯВА САМО 24 часа.След това го измиваш със студена вода и
        го оставяш 2-3ч.да се отцеди.Разстилаш на плоскост добре смесени
        лодправки/Червен,черен пипер и чубрица/. Овалваш месцето хубаво,
        връзваш връзките и на хладно и проветриво.На 5-тият ден еленското
        е готово за консумация.Телешкото след 2 седмици.Трайноста му ако
        не го оставиш да виси като се стопли времето е около година.Ама кой
        да го търпи толкова време
        Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
        Селска фурна аспух нема. Пак същият.
        В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

        Коментар


        • #19
          леле мале,на 5 ден готово за консумация.То още е живо бре.
          B+

          Коментар


          • #20
            Айде и аз да искам един път да се заключи темата, а?
            Изроди! Кво знаете вие за гладния ергенски живот бе, ще ви намеря един по един! Само преди това ще си намеря от някъде истинска луканка ...
            Сички сте в списъка, турил съм ви черни кръстчета.

            Коментар


            • #21
              Първоначално публикуван от Стефан
              Айде и аз да искам един път да се заключи темата, а?
              Изроди! Кво знаете вие за гладния ергенски живот бе, ще ви намеря един по един! Само преди това ще си намеря от някъде истинска луканка ...
              Сички сте в списъка, турил съм ви черни кръстчета.
              ГЛАД казваш.А?Проявявам съчуствие веднага. Поканен си на
              няколко парчета пастърма.Уточни време.Само мааани туй черно
              кръстче Пък зима иде,току виж вземеш участие и в луканките
              и суджуците В употребата де
              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

              Коментар


              • #22
                ВЪЛКЪТ такоз месо не яде! Замени в по-по-горната рецепта твърдата сланина със свински гърди/шарени/ и ела ми се обади!А селитрата е задължителна ,както каза Хънтара,но внимавай с точната доза.И накрая що не ни викниш да напълним заедно чирвата ,ще изядем не много на скара ,но ще придобиеш и визуална представа как става.
                Густо майна , пътят свърши !!!

                Коментар


                • #23
                  Първоначално публикуван от vokel
                  леле мале,на 5 ден готово за консумация.То още е живо бре.
                  Извън майтапа за тази рецепта имам признание от председателят
                  на евросъюза на колбасарите Рот Мартин.За такъв кратък срок
                  става само еленското.
                  Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                  Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                  В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                  Коментар


                  • #24
                    Първоначално публикуван от Стефан
                    Айде и аз да искам един път да се заключи темата, а?
                    Изроди! Кво знаете вие за гладния ергенски живот бе, ще ви намеря един по един! Само преди това ще си намеря от някъде истинска луканка ...
                    Сички сте в списъка, турил съм ви черни кръстчета.

                    Споко, ще пуснем и тема за виното и подобни производни, нека първо да приготвим мезетата!
                    Гледай ти, какви полезни идеи изкочиха, ще изчакам да се съберат още и след месец ще навържа пробите, мисля да ги пробвам всичките!

                    Коментар


                    • #25
                      Апропо, фризера пращи от глигански и сърнешки мръвчици, дайте идея как да се вкарат в употреба в мезета и стават ли след като са били дълбокозамразени преди това?!

                      Коментар


                      • #26
                        Първоначално публикуван от Volk
                        Апропо, фризера пращи от глигански и сърнешки мръвчици, дайте идея как да се вкарат в употреба в мезета и стават ли след като са били дълбокозамразени преди това?!
                        Стават на печени мезета
                        LZ1HKW
                        Реглаж на преден и заден мост
                        My Jeep is not an SUV ..... your SUV is not a Jeep

                        Коментар


                        • #27
                          Първоначално публикуван от Volk
                          Апропо, фризера пращи от глигански и сърнешки мръвчици, дайте идея как да се вкарат в употреба в мезета и стават ли след като са били дълбокозамразени преди това?!
                          Стават за всичко.Особено за сушени работи.Фризера им е дръпнал бая от влагата.Внимавай със свинското-не става за сушене ,а ако прекалиш с неговото количество в суджука става гаден и ронлив.
                          Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                          Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                          В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                          Коментар


                          • #28
                            Евала приятелю!
                            Помогна ми като като бренеке в ръката при изпразнена пушка!

                            Досещах се за изсушаването от фризера, ама нямам опит, оттук нататък...

                            Ти за кое свинско говориш, дивото ли или питомно?

                            А сърнешкото за сухо как се прави?

                            Коментар


                            • #29
                              Първоначално публикуван от vladi333
                              Първоначално публикуван от Volk
                              Апропо, фризера пращи от глигански и сърнешки мръвчици, дайте идея как да се вкарат в употреба в мезета и стават ли след като са били дълбокозамразени преди това?!
                              Стават на печени мезета
                              Само за печене ли са?

                              Коментар


                              • #30
                                Първоначално публикуван от Volk
                                Евала приятелю!
                                Помогна ми като като бренеке в ръката при изпразнена пушка!

                                Досещах се за изсушаването от фризера, ама нямам опит, оттук нататък...

                                Ти за кое свинско говориш, дивото ли или питомно?

                                А сърнешкото за сухо как се прави?
                                Как за кое?-за дивото.Сърнешкото го забрави за сушене.Чудя ти се на
                                проблема.Имаш два варианта: 1 Идваш ми на гости и ти обяснявам всичко
                                подробно.2 Събираме се на вилата и отваряме фабриката за деликатеси.
                                Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                                Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                                В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X