Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Уважаеми колеги, Моля за съвет

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Уважаеми колеги, Моля за съвет

    Здравейте на всички от Варна, където реставраторския дух започва вече да излиза извън граници.Предполагам се изненадвате ,че пиша по такъв въпрос и може би някои от Вас ще се запитат какво стана с Балканчето-На него му остана само боята ,която ще е готова след 2 седмици,Но сега вътре в мен нещо ме изгаря и имам няколко въпроса към любителите на Ретро автомобили.А ето я развръзката на моят пост :
    Събрахме се 3 момчета :Главатаря - 22 годишен
    Аз-Организатора
    и още едно 16 годишно момче
    и решихме да закупим ретро автомобил да го реставрираме и съответно да се продаде след това на някой който е малко по-вещ в занаята и който ще изпитва малкоооо повече любов от нас към уникалното возило.
    Та въпросът ми е следния :
    Вие като любители на ретро автомобилите посъветвайте ме ориентировъчно към марка и модел на автомобил и съответно стойноста на която може да бъде продаден той след цялостното си реставриране и евентуално ориентировъчни цени на които може да се закупи преди реставрацията,тоест да ми дадете бегла представа какво се търси от колекционерите,любителите и хората със запалени сърца като моето в момента.
    Благодаря за отделеното време !

    послепис:Благодарение на Вас открих една моя тръпка ,а именно ретро машините- ИСКРЕНИ БЛАГОДАРНОСТИ НА ВСИЧКИ

  • #2
    До: Уважаеми колеги, Моля за съвет

    Белов, малко акъл:
    Реставрацията на ретро автомобили е хоби, а не бизнес. Е, може и бизнес да е, но според мен не е морално, и не е правилно. А и за истинска реставрация се изискват сериозни финанси, сигурен ли си, че можеш да ги осигуриш?
    Иначе да замажете положението винаги може, но това не е реставрация. По този начин действат автоджамбазите-излъскват колите за да им вземат някой лев повече. Ти нали не искаш по този начин да печелиш парите си? Иначе те разбирам-имаш страст по старите коли, и защо да не я кешираш... Но не е това начина, вярвай.


    Купи си един самурай(като най-евтин) и го направи като за изложба, ама не само боята, а механиката и го обяви тук, във форума за продажба, може да намериш доста купувачи, Нищо, че не е ретро, удоволствието от привеждането в изправност е същото.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #3
      До: Уважаеми колеги, Моля за съвет

      НЕ си ме разбрал правилно -за мен това НЕ Е БИЗНЕС и никога не бих си вадил парите по този начин ,просто обожавам да съм сред колите и реставрацията на една такава би ми доставила огромно удоволствие а след това мисля да я продадем защото няма да мога да я запазя през годините така ,както някой на вашите години и с вашия опит и никога не бих направил подобна простотия да реставрирам една класика заради парите !

      Коментар


      • #4
        До: Уважаеми колеги, Моля за съвет

        Първо си преценете възможностите. М, после се изяснете, какво точно искате да правите с тия автомобили. Реставрираш-продаваш-купуваш-реставрираш....какъв е смисъла от това? Една кола, дали ще можете да издокарате такова състояние, в което е била да речем преди 30-40-50 години? Ами, ако е някой стар, неширпотребен класически модел? Там, самата цена на закупуване, може да те докара до припадък от ужас, а да не говорим одисеята след това. Не, че те отказвам - напротив, прекрасно е да се занимаваш със стари железа. Обаче, за това трябват предимно финанси и време. Дали?

        Ако искаш да започнеш от някъде, не се нахвърляй веднага на архаични, самоходни, бронирани шасита, ами започни с нещо лесно. От не чак толкова далечно минало. Пример ти давам:

        Когато аз исках да имам олдтаймерски 4-колесен дзвер, една нощ седнах и поразмислих малко над следните неща. Помисли и ти върху тях:
        Какъв клас- нисък, среден, висок ?
        Каква марка да бъде?
        Какъв модел?
        Година производство?
        Срещат ли се все още по пътищата/моргите такива?
        Как стои въпроса с резеврните части и какви от тях са дефицит?
        От къде и на каква цена да се закупи?
        И все пак - да бъде заспал през комунизма и забравен от времето, най-вече с оригиналнта боя и заводски вид.
        Цена. Е, аз бях готов и 2500 да се ръсна, само и само да имам в 21 век, нова Лада 1600 произведена през 70-те. Открих такъв модел, на 30 години и 1860 реални км. Просто от него, беше останал уникално новия салон и смайващата блядо-червена боя. По-скоро оранжева....м, нещо средно между оранжево и червено. Новия ВАЗ 1600, притежаваше мъртво застоял мотор със силно корозирало купе, гнили гърнета/дъна/прагове и куп идиотщини, които веконото стоене и влажния гараж, бяха причинили. Иначе, сега щях да съм червен, не зелен.

        Вярно, тук интересите ни явно се разминават, защото аз искам да я притежавам за вечни времена, а не да освежавам и препродавам. Така или иначе, все тая.

        Намери Лада 1500/1600. Може и овехтяла да е, но да бъде в цялостно състояние и що-годе права линия, без пробойни. То, читави такива, аз отдавна не съм виждал, но съществуват все още. Една такава ще Ви бъде, добра база за първи стъпки в тази област. Това е възможно най-достъпния вариянт за реставрация, а и си улеснен от доста страни. Части се намират нови и стари- всякакви. Всякакъв произход, всякакво качество, всякаква цена. Като започнеш от ремонтен комплект за карбуратор, та чак до цели мотори със трансмисия. За последните, има всякакви неща нови. Добре, че руснаците все още правят Лада Нива. Не трудно могат да се намерят и СССР детайли. Било то за интериор/ектериор и прочие дефицитни лъскави дрънкулки.
        Като цяло, т`ва е ретро отвсякъде, ама заради своята масовост, не е много интересна. Но, вярвай ми - може да бъде чудесен олдтаймер, приятен за каране и с доста приемливи характеристики. Добър старт на завръщане в миналото. И кофти, ако спреш само до 70-те.

        Москвич 403-407-408-412, също.

        Може и да не е Социалистическо подобие на автомобил. Италиянците с Фиат/Алфа Ромео, имат чудесни двуврати купенца, които притежават адски корави трансмисия/ходова част и много вървежни двувалови двигатели. Също са атрактивни, но и редки. Ако щеш и шбавите - с тяхните баварски остри муцуни и онези с мерниците на капака...всякакви модели имат. Дори, някои от тяхните модели от 60-те и 70-те, могат да се намерят в България на оригинална боя и заводски вид.



        Иначе, веднага ще те посъветвам с три думи - ГАЗ 21 Волга.
        Последно редактирано от Тодор Живков; 24-05-09, 22:54.

        Коментар


        • #5
          До: Уважаеми колеги, Моля за съвет

          Господин Живков отначало когато започнах да чета поста Ви се отчаях особено когато стигнах до часта с Лада-та.Явно не съм могъл да се изразя правилно.За мен тръпката е да се опитам да съживя някоя почти забравена гробница ала искам да я продам поради една единствена причина-Няма да мога да я ценя така както би я ценил човек като Вас.За мен насладата ще свърши когато я видя лъсната изчистена да мърка на тихички обороти.Просто удоволствието за мен е в самия процес на реставрация ,а има и хора които пък ценят колите и не им се занимава с реставрация и по този начин и двете страни ще сме удовлетворени -Ние щастливи от успеха си а ценителя от придобивката си ,надявам се ,че ме разбирате -иначе съм твърде против погубването на автомобили от такъв клас и тяхното погребване от времето.Последното изречение за Волга-та наистина ме трогна лично моята фамилия е притежавала няколко Волги и аз съм израстнал в такава ,затова и ги ценя. А и по въпроса с бъдещето на реставрациите -да мислим след завършването на една да почнем с друга (поне засега). Надявам се всички да са ме разбрали правилно и да не си мислят ,че искам да въртя бизнес по този начин.Просто преди 3 години изпитах удоволствието да се въртя покрай един приятел,реставриращ едно ИЖ-е и оттогава изпитвам някаква тръпка към реставрацията ,а пък и не се знае дали накрая ще бъде продадена. Благодаря на всички и се надявам да сте ме разбрали ,аз също изпитвам някаква тръпка към класиките и не мога да си позволя такова унижение към тях
          Благодаря !

          Коментар


          • #6
            До: Уважаеми колеги, Моля за съвет

            +1 за Кольо.
            Приятел, не се захващай с това. Не смесвай нашата болест по старите возила със занаята. Има една приказка: "Не превръщай хобито си в професия, за да не го изгубиш". Не важи винаги, но е добре да се има предвид.

            Ясно, че не искаш да си вадиш с това парите, но все нещо трябва да покрие всички разходи, които не са малко. Дори накрая да останат за теб само хубавите преживявания и удовлетворението от свършеното. Поне да не си на загуба, защото парите не извират от пробитите подземни водопроводи в София.

            За да излезе нещо от цялата тая работа, ви трябва сериозна база. Значи добре оборудван гараж с всички шлосерски, бояджийски и тем подобни дрънкулки, които за да е рентабилно да си набавиш, трябва реставрацията наистина да ти е професия, а не занимание, с което да си пълниш свободното време.
            Освен това е необходим и сериозен нюх към пазара, който се добива по горния начин.
            Да купите някоя съсипана Жигула на цената на отпадъци и да я замажете пред блока с вестници и кит, с последващо бързо продаване (при късмет), не ви прави реставратори. Ценителите вадят и плащат само за качествено възстановени коли. Там са и парите.
            Професионалните реставратори имат представа от пазара, а именно - какво се търси и предлага, респективно от кой модел каква би могла да е теоретично максималната печалба (защото, все пак, това е основната цел на бизнеса).
            Имай в предвид, че пазара на ретро автомобили у нас още е доста слабо развит. Дори и да направиш както трябва олтаймера, не е сигурно дали ще го продадеш веднага и с очакваната печалба. Тук няма фиксирани цени, по простата причина, че няма достатъчно екземпляри от един модел, така че да се направи някакво сравнение. В немското списание Oldtimer Markt например си има таблица за оценка на конкретен автомобил, според състоянието му. Надяваме се някой ден и нас да ни огрее...

            Живков, не вкарвай в приключения човека. Очевидно той не смята да направи само един автомобил (или поне докато не се сблъска с действителността).

            Наистина на Лада 1500/1600 частите са безумно евтини и масови, но цената на материалите и услугите си остава същата. Едно качествено пребоядиване е примерно 2к, ако не извършваш сам всички операци (а за това са необходими по-горе описаните условия). Бояджията (тенекиджията, монтьора) не го интересува дали вапца Жигула или Бентли. Той си взима пари на детайл, труда му е същия. В магазина на Лазурит епоксидния грунд (примерно) е 70 лева - няма специално за ЗАЗ или за Чайка - един и същ е.
            Събират се - боядисване, тапицерия, обслужване (масла, антифриз) и друго, и трето, и пето, та накрая - 5 бона. Нали изпипваме всичко докрай и като хората.
            Добре, ама кой ще даде толкова пари за Лада? В тия среди, лафът "за всеки влак си има пътници" не върви и обикновено докарва до банкрут.
            Нашите хора не са милионери, да се чудят къде да трошат пари.
            Последно редактирано от м20_маниак; 24-05-09, 23:18. Причина: добавяне
            С "Фармахим" - непобедим
            Дизел - само дънки!

            Коментар


            • #7
              До: Уважаеми колеги, Моля за съвет

              Първоначално публикуван от м20_маниак Преглед на мнение
              +1 за Кольо.
              Приятел, не се захващай с това. Не смесвай нашата болест по старите возила със занаята. Има една приказка: "Не превръщай хобито си в професия, за да не го изгубиш". Не важи винаги, но е добре да се има предвид.

              Ясно, че не искаш да си вадиш с това парите, но все нещо трябва да покрие всички разходи, които не са малко. Дори накрая да останат за теб само хубавите преживявания и удовлетворението от свършеното. Поне да не си на загуба, защото парите не извират от пробитите подземни водопроводи в София.

              За да излезе нещо от цялата тая работа, ви трябва сериозна база. Значи добре оборудван гараж с всички шлосерски, бояджийски и тем подобни дрънкулки, които за да е рентабилно да си набавиш, трябва реставрацията наистина да ти е професия, а не занимание, с което да си пълниш свободното време.
              Освен това е необходим и сериозен нюх към пазара, който се добива по горния начин.
              Да купите някоя съсипана Жигула на цената на отпадъци и да я замажете пред блока с вестници и кит, с последващо бързо продаване (при късмет), не ви прави реставратори. Ценителите вадят и плащат само за качествено възстановени коли. Там са и парите.
              Професионалните реставратори имат представа от пазара, а именно - какво се търси и предлага, респективно от кой модел каква би могла да е теоретично максималната печалба (защото, все пак, това е основната цел на бизнеса).
              Имай в предвид, че пазара на ретро автомобили у нас още е доста слабо развит. Дори и да направиш както трябва олтаймера, не е сигурно дали ще го продадеш веднага и с очакваната печалба. Тук няма фиксирани цени, по простата причина, че няма достатъчно екземпляри от един модел, така че да се направи някакво сравнение. В немското списание Oldtimer Markt например си има таблица за оценка на конкретен автомобил, според състоянието му. Надяваме се някой ден и нас да ни огрее...

              Живков, не вкарвай в приключения човека. Очевидно той не смята да направи само един автомобил (или поне докато не се сблъска с действителността).

              Наистина на Лада 1500/1600 частите са безумно евтини и масови, но цената на материалите и услугите си остава същата. Едно качествено пребоядиване е примерно 2к, ако не извършваш сам всички операци (а за това са необходими по-горе описаните условия). Бояджията (тенекиджията, монтьора) не го интересува дали вапца Жигула или Бентли. Той си взима пари на детайл, труда му е същия. В магазина на Лазурит епоксидния грунд (примерно) е 70 лева - няма специално за ЗАЗ или за Чайка - един и същ е.
              Събират се - боядисване, тапицерия, обслужване (масла, антифриз) и друго, и трето, и пето, та накрая - 5 бона. Нали изпипваме всичко докрай и като хората.
              Добре, ама кой ще даде толкова пари за Лада? В тия среди, лафът "за всеки влак си има пътници" не върви и обикновено докарва до банкрут.
              Нашите хора не са милионери, да се чудят къде да трошат пари.
              Не си много в положение да се опитваш да ме отказваш точно ти ( в кръга на шегата разбира се ) който след като ти прочетох темата за Варшава-та и се хванах за главата.Както на теб ти е било тръпка и си направил толкова много жертви за нея , така и ние в момента сме готови на подобна жертва.Нужния набор от инструменти го имам,не ме притеснява той. Въпросът ми е на какаъв модел да се спра така че след реставрацията да можем да сме на 0 или поне на малък + с парите за да имаме възможност да се хванем с втори,пределно ми е ясно ,че това няма да е занаят и го правя от огромна любов към колите и като цяло към всичко що огън гори в цилиндърчетата му .
              Последно редактирано от м20_маниак; 24-05-09, 23:20. Причина: корекция на цитат

              Коментар


              • #8
                До: Уважаеми колеги, Моля за съвет

                Първоначално публикуван от belov15 Преглед на мнение
                .........Просто удоволствието за мен е в самия процес на реставрация ,а има и хора които пък ценят колите и не им се занимава с реставрация и по този начин и двете страни ще сме удовлетворени -Ние щастливи от успеха си а ценителя от придобивката си ,надявам се ,че ме разбирате -иначе съм твърде против погубването на автомобили от такъв клас и тяхното погребване от времето.Последното изречение за Волга-та наистина ме трогна лично моята фамилия е притежавала няколко Волги и аз съм израстнал в такава ,затова и ги ценя. А и по въпроса с бъдещето на реставрациите -да мислим след завършването на една да почнем с друга (поне засега). Надявам се всички да са ме разбрали правилно и да не си мислят ,че искам да въртя бизнес по този начин.Просто преди 3 години изпитах удоволствието да се въртя покрай един приятел,реставриращ едно ИЖ-е и оттогава изпитвам някаква тръпка към реставрацията ,а пък и не се знае дали накрая ще бъде продадена. Благодаря на всички и се надявам да сте ме разбрали ,аз също изпитвам някаква тръпка към класиките и не мога да си позволя такова унижение към тях
                Благодаря !
                Уважаеми колега - всички започват да дават съвети от собствен опит . Ти нали това искаш . Но - собствения опит естествено е свързан и със собствените възможности , и финансови и технически . За това - похвално е желанието ти да се занимаваш с реставрация на коли , вместо да си реставрираш всяка нощ мозъка с Ред Буул или по- хард ....
                Щом задаваш въпрос - значи, все още не знаеш своите възможности. Реставрацията е прекрасно хоби и супер бизнес, но са ти необходими и връзки в съответни среди ( евентуални клиенти ).
                Не започвай с Лади и Москвичи - смешно е !
                Започни с един красив и рядък автомобил . ( колеги - не бързайте да казвате , че съвета ми е грешен )
                Когато автомобилът е рядък - по-лесно ще намериш специалисти които да ти помагат в тънките неща , както и по-лесно ще намериш евентуално подпомагане финансово ( спонсори ). Всеки се кефи на униката .
                1. Какви са ви началните финансови ( налични ) капитали ? Това е едната изходна точка.
                2. Колко ви е свободното време ?
                3. Колко са ви техническите познания за автомобилите ?
                4. Колко са ви познатите които се занимават с автомонтьорство ?
                5. С какъв терен разполагате ( охраняем )
                6. За колко мислите да продадете после колата - от това пък зависи колко ще я реставрирате или ремонтирате ?
                Доста въпроси - но те са ползотворни . За ориентир може да погледнеш няколко реставрирани коли които се продават - в Пловдив ( при интерес ще ти ги снимам с цените )
                Когато осмислиш това което съм ти написал - можем да продължим .
                Даже и конкретен автомобил ще ти кажа - но по-късно ( ако вече не е продаден ). За сега - толкова . Браво за идеята !
                Успех !
                Продавам Ланд Ровер Mark ІІІ ‎( 1 2
                Виж тази кола - от Форума и се точат доста колеги ,
                но нямат смелост и мерак ( и аз съм един от тях , но ....годинките си казват своето) За вас( групата )
                още не е късно ! Успех !
                Последно редактирано от bgbul; 24-05-09, 23:35.

                Коментар


                • #9
                  До: Уважаеми колеги, Моля за съвет

                  Първоначално публикуван от м20_маниак Преглед на мнение
                  +1 за Кольо.
                  Живков, не вкарвай в приключения човека. Очевидно той не смята да направи само един автомобил (или поне докато не се сблъска с действителността).

                  Добре, ама кой ще даде толкова пари за Лада? Нашите хора не са милионери, да се чудят къде да трошат пари.
                  За първото - ясно стана. И право имаш до известна степен.

                  Мхм, аз. Само да стане излишна...ако до тогава не захрани вторичните или не се сдобия с 21-ца. Бих я прежалил за Волга...някак си. (шегувам се, разбира се) Както и да е, аз само казах моето мнение, въобще не го налагам.
                  Последно редактирано от Тодор Живков; 24-05-09, 23:40.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Уважаеми колеги, Моля за съвет

                    Първоначално публикуван от belov15 Преглед на мнение
                    Не си много в положение да се опитваш да ме отказваш точно ти ( в кръга на шегата разбира се ) който след като ти прочетох темата за Варшава-та и се хванах за главата.Както на теб ти е било тръпка и си направил толкова много жертви за нея , така и ние в момента сме готови на подобна жертва.Нужния набор от инструменти го имам,не ме притеснява той. Въпросът ми е на какаъв модел да се спра така че след реставрацията да можем да сме на 0 или поне на малък + с парите за да имаме възможност да се хванем с втори,пределно ми е ясно ,че това няма да е занаят и го правя от огромна любов към колите и като цяло към всичко що огън гори в цилиндърчетата му .
                    НЕ се опитвам да те отказвам, ни най малко. И на мен все ми повтаряха "Бе за к'во и е т'ва", ама напоследък изобщо спряха.
                    Просто ти казвам как стоят нещата.
                    Виж сега, на мен тоя камион си ми е в кръвта от невръстно хлапе. Варшавата си остава завинаги моя и мога да си позволя да вложа максималното у нея, защото после аз ще бера плодовете на реставрацията, като се возя в нея и й се радвам.
                    Искам да ти кажа, че трябва пак да премислиш на какви жертви си готов.

                    Да, ще направиш колата, ще вложиш всичко от себе си в нея. Ще я продадеш. Може да се случи да попаднеш на човек, който няма да оцени труда ти и почти мигновено ще опропасти творението, върху което толкова си се старал. Трябва да си готов и за това теоретично развитие и да не ти пука особено.

                    Щом имаш базата, това е голяма крачка, може би най-голямата, защото ентусиазма е ясен.

                    Конкретен модел ми е трудно да назова. Пак казвам, че подобен нюх имат наистина професионалистите. С 2 изречения във Форума трудно ще стане.
                    Общо взето се оглеждай за нещо максимално запазено, рядко и интересно исторически. Ладата абсолютно НЕ влиза в това число. Сериозните купувачи, които всъщност носят парите се оглеждат за раритети, не за железа, дето ги има във всеки втори двор.
                    Купето трябва да е със здрави или минимално засегнати ламарини, защото иначе отиваш към невероятно дългия процес по пълен демонтаж, песъкоструй, заваряване и т.н., което оскъпява неимоверно много проекта. Ако олетиш в тази посока, смятай, че си на загуба - малка част от хора биха оценили цялостната работа по екземпляра, а още по-малко биха платили реалната му цена.

                    п.п. успех!
                    С "Фармахим" - непобедим
                    Дизел - само дънки!

                    Коментар


                    • #11
                      До: Уважаеми колеги, Моля за съвет

                      Колега bgbul,
                      Като пари за закупуване на съответния автомобил можем да заделим 1500 лева. Аз имам бегла представа относно автомобилите,не е без хич.
                      Първото момче от групата е автомонтьор,братовчед му също така държи автосервиз.Като инструменти мога да се обърна към баща ми -те не са ми проблем. Автомобила ще се съхранява на платен паркинг с канал в едниният му край (там ще е и нашата красавица).За евентуална цена за продан не можем да говорим още-всичко зависи от качеството на изходния продукт ,така да го наречем.
                      Ако не те затруднявам ,би ли качил тези коли за продан в Пловдив с ценитее за които спомена

                      Коментар


                      • #12
                        До: Уважаеми колеги, Моля за съвет

                        Стояне,пределно ми е ясно ,че може и до момента на окепазяването на красавицата да се стигне ,но все пак не е сигурно дали въобще ще имаме сили да се разделим с нея след като сме вложили толкова много труд.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Уважаеми колеги, Моля за съвет

                          Първоначално публикуван от belov15 Преглед на мнение
                          Стояне,пределно ми е ясно ,че може и до момента на окепазяването на красавицата да се стигне ,но все пак не е сигурно дали въобще ще имаме сили да се разделим с нея след като сме вложили толкова много труд.
                          Да, именно това е проблема. А ако си я оставите за вас, няма от къде да си набавите свежи пари за следващата.
                          Друг е въпроса с общата собственост по нашите географски ширини - силно се надявам да се разбирате повече от добре с двамата ти колеги. Помисли пак относно последното, преди да се хвърлиш презглава в начинанието. Да не стане така, че да се сдърпате за нещо дребно и да пропадне цялата схема. Че после няма оправия...
                          С "Фармахим" - непобедим
                          Дизел - само дънки!

                          Коментар


                          • #14
                            До: Уважаеми колеги, Моля за съвет

                            Надявам се ,че съм си подбрал внимателно и успешно хората

                            Коментар


                            • #15
                              До: Уважаеми колеги, Моля за съвет

                              Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                              ...
                              Продавам Ланд Ровер Mark ІІІ ‎( 1 2
                              Виж тази кола - от Форума и се точат доста колеги ,
                              но нямат смелост и мерак ( и аз съм един от тях , но ....годинките си казват своето) За вас( групата )
                              още не е късно ! Успех !
                              Виж сега, Ланд Ровера съвсем не е кола за начинаещи. Най-малкото купето му е алуминиево и работата по него не е лесна дори за по-напреднали. Реставрацията му ще е едни съвсем други пари, съответно знания и умения...
                              Тук се почва от 2+2, пък ти ги прати във Висшата Математика...
                              С "Фармахим" - непобедим
                              Дизел - само дънки!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X