Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Из Гърция от 1-ви до 6-ти май :)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Из Гърция от 1-ви до 6-ти май :)

    След като миналата година направих една чудесна майска разходка с една приятелка за 3 дена из Гърция, тази година реших да повторя, в по-различен формат, с приятели... Миналогодишното нашествие на Българи из Гърция, както и това, че тази година (за 1-ви - 6-ти май) се задаваше още по-голяма тарапана и по-скоро можех да посоча кой от моите приятели и познати около мен Няма да ходи в Гърция не ме отказа. Все пак за всички има място при 14.000км. крайбрежна ивица, сравнено с +/- 400км. в България, 80% от които няма да коментирам като състояние и т.н.

    Статистиката е 6 дена, 2.435км, Метеора, 2 острова в Йонийско море, приятна обиколка по западната, южната и източната крайбрежни дъги на континенталната част, завършек с първия ръкав на Халкидики (Касандра) и София... 2 коли (4х2), четири човека.

    И така, прогнозите ми за пътуването, поне в Бъгарската част и на отиване и на връщане не се оправдаха. На отива пътувах в огромна тарапана, а на връщане (на 6-ти привечер) абсолютно спокойно, точно обратно на очакванията ми.

    На 1ви тръгнахме рано, малко преди 5.00ч. сутринта бяхме след Владая. Казах си, ще спрем на Шела на Драгичево за кафенце и продължаваме. На Шела, в 5.10 беше като на митинг на СДС 1997г. Огромна опашка от врата към касата, чакаа за кафе, списания, цигари, ред були и т.н. Втората опашка се виеше веднага от касата в посока бара за кафе в дъното вляво. ПО едно време настроението на хората видимо спадна, след като девойчето на кафе бара в дъното се провикна към колежката от Касата: баниците свършиха...

    Взех така чаканото кафе, и си казах никакво спиране до Сандански, където беше втора серия на митинга...

    На тръгване оттука, времето не беше никак обещаващо. Облаци около Дупница след което проливен дъжд веднага след границата.


    Дъждът точно преди Солун спря току се показваше слънце.


    Обикаляйки Солун в посока Игуменица, целта ни беше магистралата за Игуменица, от която в даден момент да се отбием за Метеора се замислих. Гърците карат предимно нови коли в континенталната част, по островите се нагледах на какви ли не (въз)стари бараки, като по-новите са повечето в (суб)компактния клас - малки Алфи, Сузуки, Голфче, Фиати, някое БМВ 3. По едно време покрай мен профучава колона (все едно съм спрял ) от magic дву и три-буквено/цифрени съкращения - AMG, Q7, X6, A8, GL450 и т.н. Мдаа, нашите момчета отиват на море... Стандарт, какво да правиш...

    Малко преди Метеора се спираме на едно мостче с много интересни скали:




    Следват снимки от самата, добре позната от много теми тук, Метеора:


















    На следващия ден, по различен път, от който дойдохме до Метеора се върнахме обратно на магистралата за Игуменица. Пътчето, което ни водеше отново към магистралата се виеше високо из планината. Новата част на магистралата ясно се виждаше - безбройни тунели от по 2 до няколко километра, свързани с толкова виадукти от по няколко стотин м. до 2 км. Замислих се, в Гърция магистралите никнат като гъби след дъжд и то на какви 'криви' места, а тук където "магистралата" (да се чете в кавички) София - Бургас кара през полето ще я чакаме още няколко петилетки...


    На Йоания отбихме на юг. Целта ни беше да стигнем до Лефкада. Лефкада напрактика си е остров, защото е отделен с някакви 2-3 км. от континенталната част. Свърза се с тунел под морето.




    Излизаме от другата страна и навлизаме в самия остров.




    Самия град Лефкада (разположен в северо-източната част на острова) се оказа яхтено средище. На пристанището имаше малко над 600 яхти. Не съм ги броил, но вечерта случайно се запознахме с един много готин българин - Ники от Силистра, който живее и работи там от 8-9г. и ни разказа много. Бизнеса му е точно свързан с яхти. На моят въпрос - защо не се опита да развива бизнеса си и в България, човека обясни, че е адски трудно, при толкова голяма крайбрежна ивица на Гърция (има няма 30 пъти по-голяма от нашата), при Турция и Хърватска в близост, всичките те с доста история в този бизнес и по-големите цени в пъти в България.. Конкретни данни. На Лефкада и в Гърция като цяло - спокойно може да се наеме яхта за седмица до 10 дена за около или малко над 1000 евро, за 6-8 човека. 700-800 евро струва капитан, ако вие (или хората с които сте) нямате правоуправление. Горивото е отделно.

    Отплеснах се. Малко снимки от самата Лефкада:


















    Съоръжение за преместване или вадене на яхти от водата.


    Яхтата на един англичанин (много са там). И колата му до нея (20+ годишен Saab)...


    Правим я като нова


    Самия остров определено е интересен и си заслужава обиколката. Стръмни брегове на много места, интересна планинска част с много черни пътчета, които могат да се минат и с лека (но не спортна, разбирай ниска) кола, интересни заливи от всякакъв калибър.

    Тук по целия плаж (снимката отдолу е малка част от него) имаше поне 30-40 кайт сърфисти - някой тренираха 'на сухо' , други си шпореха вълните.




    Продължаваме с обиколката.






    Малко параклисче в планината.


    Вече сме в южната част на острова.


    Васили'ки (оттук насетне където има апострофи - са за ударение) - намира се в южната част на остова, има добър къмпинг.


    Поглед към планините в континенталната част от източния бряг.


    Нид'ри, също яхтено градче, на източния бряг, на 15 минути от Лефкада. Имамного приятни вилички в района.


    Разхождайки се из Лефкада вечерта попадаме на Гръцка сватба.


    Тръгваме си. Вече е 3-ти и потегляме още по-на юг към 'Закинтос.

    Гърция съвсем спокойно мога да я нарека Camper Country. Много са. Повечето са или със скутери или с байкове за по-лесно придвижване по малки улички на островите.


    По пътя:










    Пътчето на юг (целта ни е Патра) се вие покрай морето. Страхотни гледки.




    Минаваме покрай едно заливче с високи скали започващи почти веднага след тясната плажна ивица. Много катерачи, лагеруващи там, или дошли само за през деня, за кеф.








    На малко повече от педя от бутилката (посока брега) има изворче, което се излива директно в морето.


    Това беше моят транспорт.


    Продължаваме нататък и вече сме при Патра. Мостът, който свързва континенталната част и Пелопонес.


    Спирам дотук, че трябва и да поработя...

    Следва продължение.

  • #2
    До: Из Гърция от 1-ви до 6-ти май

    А ние търпеливо чакаме... дори пуканки сме си приготвили, по тертипа на Венци.
    Този месец се появиха толкова много и все хубави пътеписи, че вече се замислям, дали да скитам, или просто да си седя с пуканките пред компютъра.
    Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
    Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

    Коментар


    • #3
      До: Из Гърция от 1-ви до 6-ти май

      Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
      А ние търпеливо чакаме... дори пуканки сме си приготвили, по тертипа на Венци.
      Този месец се появиха толкова много и все хубави пътеписи, че вече се замислям, дали да скитам, или просто да си седя с пуканките пред компютъра.
      Скитай, Джорджо, скитай!
      За пуканките, охладената бира и пътеписите тука винаги има време в малките часове на денонощието...
      Всеки път, като се зачудя дали да тръгна на някъде или да си остана вкъщи, винаги се сещам за подписа на Ник Николов - "не ме е яд за боята, а за пропуснатите моменти".

      Коментар


      • #4
        До: Из Гърция от 1-ви до 6-ти май

        Доживяхме! От кога чакам да видя някоя снимка! Много се бях наточил да мина по този път, но не стана, нищо може би по-нататък, а сега като Джорджо (макар и без Пуканки) седя и се наслаждавам - какво съм Изпуснал

        Първоначално публикуван от Yaro Преглед на мнение
        ...

        ...

        Това ме подсети за този титан:



        който си возеше вместо колело или мотор - Смарт

        П.С.
        Снимката е сваляна от камерата и не е върха
        Прикачени файлове
        Последно редактирано от alex_markov; 19-05-09, 17:24.

        Коментар


        • #5
          До: Из Гърция от 1-ви до 6-ти май

          Чудесен разказ, с почти кинематографичен монтаж !
          Фотосите са заеършени и сами по себе си, и се вплитат в общо повествувание.
          Определено си е за картонена кофа с пуканки !
          Размечтах се.
          Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

          Коментар


          • #6
            До: Из Гърция от 1-ви до 6-ти май

            Снимките са чудни, както и пътеписа.
            С какво снимаш?

            Коментар


            • #7
              До: Из Гърция от 1-ви до 6-ти май

              И аз това щях да питам,Яро снимките са много хубави ,нямам думи ,и аз съм снимала Метеора ,но сравнение с твойте снимки все едно не съм снимала Явно доста ти се отдава снимането БРАВО.Два пъти съм ходила до Гърция и все немога да и се нарадвам ,всичко им е много красиво.
              http://lh6.ggpht.com/_nwJHDgN9VrQ/Si...128/suzuki.jpg

              Коментар


              • #8
                До: Из Гърция от 1-ви до 6-ти май

                Та, да продължа - 2 от 3..

                Моста на Патра:






                От моста на Патра, надолу и на юго-запад пътуваме до Килини. Градче, от което да вземем ферибот за 'Закинтос. Половината път почти е магистрала, останалата се минава бързо. За късмет пристигаме няма и 10 минути преди ферибота да тръгне.

                Вече сме на ферибота, аз:


                По погрешка обърках тоалетните...




                На ферибота пием фрапе, защото еспресото е на цената на телешки котлет (не, че е толкова от значение), но най-вече с обема на детска лъжичка за сироп за гърло...

                Хубавото е, че около нас атмосферата е приятна.


                'Паркираме' в пристанището на Закинтос.


                Явно през уикенда е имало някакво състезание, защото имаше поне 15-тина бегачки, чакащи за ферибота наобратно.


                Понеже пристигнахме в късния следобяд, решихме, че няма време за разузнаване на острова и намиране на интересно място за спане, затова останахме в самия Закинтос (града). Определено не е нищо интересно като място, дори няма туристическо 'стъргало', така популярно за не малко курорти. Последва тест на морска храна и Узо. Много Узо.


                Пристанището.


                Гледка от терата на стаята в хотела.


                На следващия ден. Сутрин рано на пристанището можеш да си купиш прясно уловена риба.


                Кратка разходка из града, докато останалите успиват в хотела.








                Решихме, че си направим разходка с лодка. Закинтос е известен с т.нар. Сини Скали, ще видите по-долу, интересни скални образувания, които са достъпни основно откъм водата. Намират се в северната част на острова. Има няколко селца, от които могат да се вземат лодки, избираме едно и отиваме. Целия остров се състои от малки селища, по-скоро вилни зони по нашите разбирания, осеяни с малки и много китни вилички, които се отдават под наем. Цените са от 40 евро на етаж, разбирай за цяло семейство до *стотин. Не съм снимал нито една от тях, защото нямаше как. По тесния път (тесен на места, дори за Реното, представям си ако бях отишъл с експедиционна дълга база ) се движехме в колона (карах бавно, за да раглеждам и зад мен се образуваше колона като зад претоварен ЗИЛ по Дюлинския проход, но на мен не ми пукаше , та нямаше как да спирам... А в движение, моята техника не провайдва нужните focus capabilities.

                Стигаме до мястото, от което ще вземем лодката. Не е тази..


                Бизнеса с лодки за туристи в това градче го движи една възсрастна, но много жива Англичанка. Много Англичанка... Всяко изречение започва с Oh, Dear.... Питаме за лодката, ние сме четирима, тя ни казва, че ще дойде след 10 мин. Дойде след 45. Шофьора е гърк. Въобще гърците... не можеш да им даваш зор. Всичко при тях е гръцкия вариант на "Маняна"... Тя ни пита откъде сме, казваме от София, България. Следва - така ли? Други 7 за лодката са също от България... Това е... На няма 800км. от София...

                Вече сме на лодката.


                Пътуваме към Сините скали. Брега определено е интересен.










                На много мест имаше микроплажчета.


                Всъщност Сините скали, защото вида, цвета или структурата на скалата оцветява морето по един уникален начин. До брега водата е странно светло синя, малко по-навътре, тъмно мастилено лилава. Доста неестествено... Като боядисана от Ирландци за деня на Свети Патрик, само, че бръкнали в погрешната бака, вместо зелено, мастилено синьо.


                Минаваме през т.нар. ShipWreck. Представлява останки от кораб на едно плажче, скрито в скалите, и водата в залива е в невероятно синьо, не е за вярване. Гърка шофьор ни разказа някакви urban (айде, island) legends за този кораб, но на мен ми се струва туристическа измислица.




                Самия кораб.




                Морето.






                Самите "Сини скали". Представляват скални вдлъбнати арки в самата вода.












                А скалата под тях е в невероятни багри. Съжалявам, че снимките не са на фокус...




                Прибираме се обратно.




                Следва кратка разходка из северната част на острова.


                Пристанището на Св. Николас.

                Коментар


                • #9
                  До: Из Гърция от 1-ви до 6-ти май

                  3 от 3...

                  Палатките тази вечер ще са тук.


                  Вдясно, на две места от скалите извират минерални извори. Водата леко мирише на сяра, но пък е топла в заливчето и става за къпане. На сутринта.




                  Странно съоръжение.


                  Преди да си тръгнем от острова, правим кратка и бърза обиколка и на южния край.


                  Гледка от Нид'ри, малко селце на юг, сгушено в планината.


                  Обратно към ферибота.


                  Easy rider.


                  Класика!


                  На ферибота обратно към Килини. Поглед за чао към Закинтос.




                  Връщаме се до Патра, оттам през моста обратно към континента и този път отцепваме на изток, с идеята да излезем на бяло море. Последва един изключително приятен и живописен път, виещ се около морето, до преди в посока Волос и на север, от който обаче нямам снимки. Батерията на апарата беше съвсем умряла и трябваше да се зареди. Попътувахме доста и решихме, че ще спим на юг от Лептокария (вече Бяло море, пада се на север от Лариса).

                  Намерихме един приятен плаж, с подредени шезлонги, нестопанисвани от никой. Ами няма да разпъваме палатки при това положение. Спахме като бели хора, почти на легло...


                  На сутринта. Времето е страхотно, а датата е вече 6-ти...


                  Кафенце и разни удоволствия, докато решим какво ще правим, така, че максимално късно да си тръгнем към София.
                  Другото ми име е Чифтометов.


                  Всъщност спахме на 2-3 км. на север от тази крепост.


                  Решихме, че ще се отбием до първия ръкав на Халкидики, Касандра, да хапнем в една любима кръчма. Тъкмо ще стане време и за обяд - 2, 3ч. И оттам за вкъщи.

                  По пътя за Солун попадаме на кордон от 20-тина военни Г-ета.


                  Солун:




                  Мостчето, което свързва Касандра с полуострова.




                  Стигаме на мястото, леко хапваме.




                  А мястото е това. Препоръчвам го с две ръце, имам и координати.


                  Морето.


                  Remake на една моя любима снимка от миналата година, на тема "Светът е за двама..."


                  А ето я и минало годишната, оттук:


                  Малко цветя от пътуването:
































                  Любими автомобили, които срещнах по време на пътуването.




                  D110, кабрио.


                  Англичаните казват - behind every V8 lies a row of empty gas stations.


                  The mighty 80 Series Toyota Land Cruiser.


                  Къде се е скрил.


                  Без да искам, хванах девойка, която се преобличаше в момента...


                  VW 1303.


                  Старата любов ръжда не хваща, това си е...










                  Още Air-cooled.






                  Пожарна.


                  Това е.
                  Последно редактирано от Yaro; 19-05-09, 23:43.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Из Гърция от 1-ви до 6-ти май

                    Първоначално публикуван от бат Димо Преглед на мнение
                    Снимките са чудни, както и пътеписа.
                    С какво снимаш?
                    Първоначално публикуван от krasito Преглед на мнение
                    И аз това щях да питам,Яро снимките са много хубави ,нямам думи ,и аз съм снимала Метеора ,но сравнение с твойте снимки все едно не съм снимала Явно доста ти се отдава снимането БРАВО.Два пъти съм ходила до Гърция и все немога да и се нарадвам ,всичко им е много красиво.
                    Благодаря , радвам се, че ви харесват.
                    Снимам с джобен Canon Ixus 800 или нещо подобно. Модел от преди 2-3 години...

                    Коментар


                    • #11
                      До: Из Гърция от 1-ви до 6-ти май

                      Благодаря за труда да споделиш това прекрасно изживяване с нас!
                      Поздрави!

                      Коментар


                      • #12
                        До: Из Гърция от 1-ви до 6-ти май

                        Страхотен пътепис и страхотни снимки.
                        Давай следващият

                        Коментар


                        • #13
                          До: Из Гърция от 1-ви до 6-ти май

                          Браво, Яро! Супер си!

                          Кога тръгваш пак?
                          Първоначално публикуван от Yaro Преглед на мнение
                          Благодаря , радвам се, че ви харесват.
                          Снимам с джобен Canon Ixus 800 или нещо подобно. Модел от преди 2-3 години...
                          Такам...дай да се разберем нещо да ме понаучиш да снимам.
                          Все, что делаешь, надо делать хорошо, даже если совершаешь безумство.
                          A2 (+)

                          Коментар


                          • #14
                            До: Из Гърция от 1-ви до 6-ти май

                            Както винаги перфектен.... Браво!
                            LZ1VMH

                            Коментар


                            • #15
                              До: Из Гърция от 1-ви до 6-ти май

                              Красиво и завладяващо!
                              Яро, миФки не останаха

                              А за 'Закинтос жената ще те черпи където те види.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X