Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Рила-Пирин-Рила

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Рила-Пирин-Рила

    Снимките в старата тема не се отварят поради проблеми със сървъра на дата.бг. Колеги ме помолиха да пусна отново темата.

    Ден първи
    Една седмица в Родопите ,една на работа и решихме да заминем към планината.В Пирин не сме ходили и поехме натам.Преди Чирпан реших да снимам пътешествието , но апарата не тръгнал с нас.Върнахме се щем нещем.Последва забавяне и в Пловдив ,и първата вечер се добрахме до яз.Белмекен.







    Планината ни посреща с приятна хладина.
    Добре,че имахме предварителна резервация .





    Язовира е на ~2000 м. н.в. и доста народ беше избягал на хладно. Повечето коли си тръгнаха със слънцето. Останахме с шума на вълните,щурците и сиртаки от съседна кола.











    Ден втори
    Пак тръгнахме късно. Планът за деня бе качване на вр.Вихрен, но сме усещали , че ще е трудно и се мотахме. Поехме към Банско, но по пътя някакви танцуващи мечки ни канеха на гости.Как да откажем , без друго беше късно за Вихрен и приехме. Обиколката на резервата е около час. Разказаха ни историята на парка,видяхме повечето обитатели. За жалост мечките бяха в обедна почивка и нямаше танци.








    Минаваме Банско и пристигаме в къмпинга под х.Вихрен.Първо видяхме Байкушевата Мура.













    Малка тренировка за утре-разходка до езерото Окото .













    Нощ втора:











    Топлата вода беше свършила.

    Ден трети
    Ставаме рано,събираме ,закусваме и тръгваме нагоре.







    Изкачването е постоянно,стръмно.Закуската се оказа грешка-взе ми силите.Двама германци ни задминаха с Добър ден.Kaтереха като на ескалатор.Гледките бяха все по-красиви с височината.На около 2500 метра видяхме стадо овце.Питахме овчарят къде спи :
    - Ми долу!
    - И всеки ден се качваш ?
    - Ми качвам се.
    - Ами овцете?
    - Ами и те.

    Последните метри към върха са само камъни и всеки катереше от където реши.Тук вече изпреварих германците.









    Пистите на връх Тодорка.









































    След малко към върха се устремиха гъсти облаци.Стана студено и решихме да слизаме,но по другата пътека се качиха група французи.
    - Добър ден и няколко фотоапарата се озоваха в ръцете ми,а французите се събраха за снимка.

    Пътя надолу беше много труден-слизане по стръмна стълба.Качването ни отне 3 часа и 10 минути,а слизането 2 часа.Удоволетворението беше огромно.

    За третата нощ решихме да спим до хижа Демяница. Един местен конник ми каза,че ако минем следващите стотина метра нататък няма проблеми. Наистина нямаше проблеми,само два три километра каране по големи камъни. Стигнахме до хижата на първа бавна. Хижаря доста ни оглежда,оказа,че няма къде да разпънем палатката и той ни посочи място за бивак-до една изоставена сграда. Пак по скалите и стигнаме до полянката. Трябваше да я делим с много малки и досадни мушици.



    Хижа Демяница



    На сутринта закусихме с каквото бог дал





    Поехме обратно покрай Демянешка река,като търсехме удобно място за баня.













    Отново нямаше топла вода, но пък за радост имаше много облаци и не можахме да изгорим. След ледената баня карах с пуснато парно до Банско. Напазарувахме и поехме към РИЛА. Преди село Стоб видяхме интересен двуетажен паркинг. Добър пример за решаването на проблема с местата за паркиране.







    Село Стоб.Стобските пирамиди.















    Много пъти сме ходили до Рилският Манастир, но все по пътя от Смочево и не бях минал покрай Стоб. Мястото е уникално, много красиво и много горещо.
    Продължаваме покрай Рислкият Манастир, Кирилова поляна и търсим място за бивак. Има доста места за отдих,но мръсотията е невероятна, все едно всеки е дошъл, любувал се е на природата, изхвърлил е боклуците си и се е прибрал щастлив. Контраста е силен-красивата природа и камарите боклуци.Продължаваме до Тиха Рила.Тук вече е по-отдалечено и трудно за кола и намираме прекрасно място за бивак.Направени са маси,навес,столчета.








  • #2
    До: Рила-Пирин-Рила

    Сутринта нашата цел беше изкачване до Рибните езера. Пътеката е на 2000 до 2300м. надморска височина.Върви покрай Рилска река. За час и половина стигнахме езерата и хижа Рибни езера.













    На връщане минахме край малък водопад.





    Последва слизане към Рилският Манастир. Пътят е тесен и на места пропаста надолу е много страшна. При едно разминаване с друг джип жената доста изтръпна











    Манастира е едно от най-красивите места в България за мен. Посещавам го вече пет години поред в края на август. Зарежда ме с някаква енергия. Предполагам от Бог, от красотата наоколо,от историята и величието на манастира. Като си вътре в манастира сякаш времето е спряло, но около него се развива динамично-павилиони,нови строежи.









    Тръгваме си от Рила с неохота. В планът ни бяха и Седемте Рилски Езера. Ходили сме два пъти на Езерата и тази година поради ангажименти трябваше да пропуснем. Изминахме 930км със 135 литра газ. От тях не повече от 50км черно.
    Уморени и доволни след пет дни в планината се прибрахме благополучно. На всички нас много ни хареса. Край.

    ПП Всичко това се случи в края на месец август 2008.

    Коментар


    • #3
      До: Рила-Пирин-Рила

      ЗА следващи разходки бих препоръчал Якоруда-Трещеник-Грънчар-Бели искър. Както и всичко в региона. Но само ако си падате по истински дивото. Горното течение на Черна Места също. Препоръчително е за юли-август. На 1 Август ме е валял сняг в района. Ако не цапате, охраната на парка е много благоразположена. Като видяха, че имаме пепелници на походната маса, даже почерпиха домашна.

      Коментар


      • #4
        До: Рила-Пирин-Рила

        Ех, как ми се ходи и на мен по тези места - езерата, мурата.
        Много снимки има на тях из форума, но е интересно как всеки ги пречупва през своето виждане и носят някакъв различен дух всеки път.
        Все, что делаешь, надо делать хорошо, даже если совершаешь безумство.
        A2 (+)

        Коментар


        • #5
          До: Рила-Пирин-Рила

          Браво колега,страхотни снимки!Относно мърсотията около Рилския манастир,може би защото е било след 15 август(Света Богородица).На този ден се събират много хора,и за съжаление несъзнателните все още не са малко.Не ми е приятно да чета такива неща за Рилския манастир,защото за мен също е едно от най–красивите места в Бълария.Поздрави...

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X