Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Положение на въдицата при тролене

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Положение на въдицата при тролене

    Здравейте,

    Може ли да ми обясните как положението на въдицата и разстоянието на пускане на воблера оказват влияние върху дълбочината на газенето му. Става въпрос за движение с една и съща скорост и воблер с газене например 2.5-3.5метра.
    Ще опиша няколко ситуации:
    1. Воблерът е пуснат на 30м зад лодката и пръчката се държи хоризонтално (успоредно на водата)
    2. Воблерът е пуснат на 30м зад лодката и пръчката се държи вертикално
    3. Воблерът е пуснат на 60м зад лодката и пръчката се държи хоризонтално
    4. Воблерът е пуснат на 60м зад лодката и пръчката се държи вертикално
    Моля да подредите четирите варианта от най-плитко газещ към най-дълбоко газещ.

    Поздрави!
    Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.

    Фронтера-Б ДБ 2000г. 2.2DTI

  • #2
    До: Положение на въдицата при тролене

    Виждам, че има 30 прегледа на темата, но без коментар. Колегите от форума "На риба" ми отговориха и ще обобщя писаното от тях тук.
    Воблера гази по-дълбоко, когато пръчката е по-ниско. Разликата е от порядъка на 0.5-1м. По отношение дължината на която ще го пуснем - гази по-дълбоко при по-голямо разстояние, но разликата е несъществена. Демек правилната подредба е 2-4-1-3.

    Поздрави!
    Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.

    Фронтера-Б ДБ 2000г. 2.2DTI

    Коментар


    • #3
      До: Положение на въдицата при тролене

      Миро здрасти.Правил съм си експерименти но някаква съществена разлика не съм усетил.

      Коментар


      • #4
        До: Положение на въдицата при тролене

        В разсъжденията задължително вкарваш и дължината на влакното, чиято повърхнина при плъзгането си във водата създава усилие изваждащо воблера нагоре.Малий щу сложно се изразих. Колко ти е по-дълго влакното, по плитко гази воблера. И за да не е толкова просто, зависи от скоростта на лодката и дължината на потопеното влакно. Което пък се регулира с положението на върха на пръта.
        Наслука. Но след откриването нали?
        LZ1AIV

        Коментар


        • #5
          До: Положение на въдицата при тролене

          Първоначално публикуван от asenv Преглед на мнение
          В разсъжденията задължително вкарваш и дължината на влакното, чиято повърхнина при плъзгането си във водата създава усилие изваждащо воблера нагоре.Малий щу сложно се изразих. Колко ти е по-дълго влакното, по плитко гази воблера. И за да не е толкова просто, зависи от скоростта на лодката и дължината на потопеното влакно. Което пък се регулира с положението на върха на пръта.
          Наслука. Но след откриването нали?
          Благодаря за хубавия коментар! По моите наблюдение изглежда имаш абсолютно право. Когато ходихме с Немезис (здрасти Ванка ) да повлачим, имаше моменти когато бяхме с еднаквогазеши воблери, дори и с един и същи модел по едно време. Понеже още не си бях подновил конеца на макарата (оплитан и късан няколко пъти миналата година), пусках воблера по-близо до лодката отколкото колегата. Винаги първо на мен почваше да удря в дъното.
          Влиянието на скоростта, вида на конеца и типа на воблера според мен оказват влияние по следния начин:
          Когато формата на конеца не е кръгла а плоска, в следствие на по-голямото съпротивление воблера гази по-плитко. По отношение на вида на воблера имам следното наблюдение - когато е плиткогазещ (визирам например газещото до 2.4м хъски на рапала) и почна да го прибирам бързо с макарата - той изскача на повърхността. Когато е по-дълбоко газещ и лопатката отпред му е по-голяма, никога не ми е изскачал а си идва при лодката направо от дълбокото. Отчитайки коментара на asenv, значи при увеличаване на скоростта над определена, съпротивлението на малката лопатка на плиткогазещия воблер става по-малко отколкото съпротивлението на конеца и воблерът тръгва нагоре.

          Поздрави!
          Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.

          Фронтера-Б ДБ 2000г. 2.2DTI

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X