Обява

Свий
Няма добавени обяви.

36+

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • 36+

    Гърция
    Тръгваме от Варна с автобус последнта вечер на април. Постепенно разговорите и предстартовата глъчка утихват и се разтварят в шума на мотора. Към полунощ почти всички вече спят. Още на първата пиш-пауза на някаква бензиностанция в Бургас една от туристките започва щумно да се кахъри. Разлял и се шампоана на горката женица. В торбичката с храната. Салами и кашкавали си играят на сапунени мехури, а леличката нервно кърши снага наоколу. Справяме се с положението с помоща на тоалетна хартия и минерална вода, но продуктите придобиват траен вкус на жасмин... Символичните граници между България и Гърция са по-скоро интересни с опашките които оформят двата пола пред общодостъпните места по КПП-тата. Едната колоритна и шумна .... нервно потропва с токчета, другата скучна и заспала с облачета пушек над главите скоро се изчерпва и след няколко минути и двете тоалетни стават унисекс. Ясно се очертават предимствата да си мъж. Поне за момента. В 8 сутринта сме на пристанището на Керамоти. Първа среща с гръцка земя и кратка разходка по брега. Във вълнолома тихо се плискат вълните на Егейско море. Ръми, но е свежо и въдуха е приятен. Мирише на сол и риба и още нещо. Наоколу има натрупани мрежи, рибарски гемии отплават и се пришвартоват, а стотици чайки се стрелкат из ефира и търсят да завлекат нещо ядливо.

    Всичко е и познато и не толкова. Товарим се на чисто нов ферибот.


    Толкова нов, че на горната палуба пейките са още в насипно състояние. Т.е. представляват купчина свежоструговани дъски. Тея които се спънаха в тях още ги помнят. Поемаме към остров Тасос. Дъждът се усилва и почти всички се крият в барчето. Аз също, но преди това изрядно се накисвам. Гърция е това.......ей..... екзотика, морета, острови......как да им устои човек.

    Жадно попивам всичко наоколу. То не е много разнообразно, понеже пада и мъгла. А сивите вълни попиват капачето на фотоапарата ми. От ентусиазъм да снимам го изтървам, то весело прескача фалшборда и цопва завинаги във водата.. Не съжалявам, понеже съм намерил почти същото на марша през Суха река оня ден. Хем няма да се чудя какво да го правя. Скоро се показва брега.

    Пускаме котва и бавно се изнизваме от утробата на ферибота. Малко сме като гръмнати след 12 часовото пътуване първо на колела, после по вода, но за около четвърт час влизаме в релси. Оглеждаме се. Всичко е малко по-чисто и малко по-цветно от дома, като че ли. И на всякъде балкони, балкони. По къщите естествено



    Има и малко некролози по стълбовете. Значи не сме уникални все пак в България с тях. Успокоявам се.


    Гърците имат някакъв празник и мирно си спят по къщите. Правим си разходка из улиците.


    Околните хълмове току изникват из-зад косматите лапи на мъглата. Дразнят скитническия ни дух.


    Теглят ни като магнит, искаме да се разходим натам из черно-зелените гори, но този път уви, времето е кът. Островът има няколко града и много селца. Обхожда го около 100 км. хубаво шосе. На противоположната страна има няколко къмпинга които се заричаме да посетим при следващото ни пътуване. По крайбрежните улици започват да отварят магазинчета за сувенири. Дрънкулки, чашки разни, плажни хавлии и други боклучки. Като навсякъде. Пием кафе, правим още един тигел по крайбрежната алея и времето ни свършва. Последна снимка и се качваме във ферибота.


    Този е друг. По-стар и очукан. Вътре барчето е типичен соц-арт от 80-те, но е подредено и в тоалетната е чисто. Пия една бира „Mythos” и като стар морски вълк вече не гледам през илюминатора със зяпнала уста, а в чашата си. Удря камбаната, че сме пристигнали в Керамоти. В автобусите ни чакат тези които не пожелаха да си платят 10 евро за екскурзията. Разказваме им. Малко преувеличаваме и украсяваме нещата. Тях ги е тихо яд и леко завиждат. Усеща се отдалеч. Следващата спирка е дъждовна. В Кавала вали като из ведро. Двата часа свободно време се редуцират до 15 минути за тоалетна и продължаваме към Паралия. То е курортното селище на Катерини. Курорт като много такива у нас. Из улиците бръмчат като изтървани, невръстни румънски граждани яхнали АТВ-та и скутери. Един Конник броди из Европа. Разпространява духа на узото. После до него спира полицейска кола. После не гледахме...

    След настаняването питаме нашите екскурзоводи как да стигнем на другия ден до Литохоро от Паралия. Увъртът като партизанин на разпит. Като двама партизани. Ясно е че не знаят. Жена ми и писва и казва че двама човека с три висши образования все ще намерят начин да стигнат до подстъпа за Олимп. Съгласявам се, прибираме се в хотела и отпочваме ядене, коктейли и изобщо тия неща... На другата сутрин се събуждам към 7 излеко ошашавен ... къде съм, какво съм... Някаква мисъл бавно пъпли из изтерзаните ми мозъчни гънки. Поглеждам навън – градинка с бананово дърво, някаква палма, маслинови дръвчета... Мисълта набъбва и екплодира като кълбовидна мълния..... Гърция, Катерини, Литохоро, Олимп..... Скачам като попарен, пием по едно бързо кафе с Жена ми, слагаме в раницанта по чифт ракъвици и две манерки – със свята вода /просто вода/ и грешна вода /ром и малко сок/ и отърчаваме към неизвестното. На спирката за Катерини докато разучавам гръцките иероглифи върху автомата за билети, пристига автобуса. Докато припряно слагам монетите в прореза, въобще не мога да предполагам, че след час и половина ще бъдем на Приония.


    Да постигнем това ми помага английския и традиционното за нашия род деликатно нахалство. Приония всъщност е паркинг с таверна. Оглеждаме се и изтърчаваме нагоре по пътеката за заслона. Наклона е човешки и трасето е идеално подготвено. Има дори стълбички тук-там които много улесняват нещата.

    Не след дълго настигаме северноевропейско семейство с три деца. Най-малкото е на седем. Пазят добро темпо и около час вървим залепени за гърбовете им. Покрай пътеката е пълно с див чемшир, духа лек ветрец.


    Много е приятно. Горе по високото мъглата се бори със слънцето.

    Наклона се увеличава и мъглата надделява.





    Появяват се мокър сняг. После мокър сняг в едни улеи...


    Сега пред нас вървят няколко румънци на нашата възраст. Виждам каски, пикели и котки. Прекосяват по един улеите. Следваме ги плътно. По един естествено.

    Постепенно видимостта пада до Н-десет метра и става студено.


    Зад поредния завой на пътеката изниква стената на заслона. Има няколко човека горе. Тихо си говорят, повечето се готвят да слизат надолу.


    Пием по една студена вода и се стягаме и ние за нодолу. Питам румънците дали ще качват Митикас. Момчетата поглеждат със съмнение бялата каша нагоре и клатят многозначително глави „We will try...may be. Later…” Ясно. Предлагат ни да ги изчакаме и да ни свалят до Литохоро с колата си. Все щяли сме да се съберем. С благодарност отказваме и заприпкваме към паркинга.
    п.п. Следва продължение:-)
    Последно редактирано от Kent; 07-05-09, 15:02.

  • #2
    До: 36+

    Добро начало !
    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

    Коментар


    • #3
      До: 36+


      Когато вървя надолу, винаги като че ли краката ми се скъсяват. Така и е сега. Правя няколко акробатични скока по хлъзгавата пътека, Жена ми и тя се търкаля мълчеливо някъде из елхичките. Излизаме от снежната зона без поражения.





      Скоро мъглата остава над нас. Зевс е благосклонен вече и ни показва чудни гледки. Най-изящните картини не ги снимам. Те остават в мене завинаги. Подминаваме Приония. След кратък спор, надделява разума на Жена ми и решаваме да продължим по туристическата пътека покрай каньона на река Енипеас. Стопа го оставяме за други. Знам, че е около 5 часа ни делят от равнината и няма да е много леко. Вървим бодро и си говорим. Храстите стават по гъсти, дърветата по меки, мирише на цветя.


      Странни създания бродят наоколу.




      Има и мъртви такива....

      Слизаме до реката.




      Минаваме покрай пещерата на Св.Дионисий.......Има и параклис естествено. Паля няколко свещи. Мълча известно време и гледам към гората. Мисля си за нещо. Много ми е хубаво....



      Не си позволяваме дълги почвки.


      Скоро започва изкачване. Каньона става много стръмен и пътеката се вие на серпантини по десния хълм. Намаляваме темпото и дрехите върху гърба си. Скоро излизаме от гората. Гледката нагоре е.....потресаваща, доколкото ми се намират думи. Размерите на губещите се в мъглата върхове и скални усои от една страна и жълтите плажове с мъгливото синьо море от друга поразяват въобръжението.



      Стигаме до голяма поляна над Литохоро.


      Хапваме на бързо, а чистата вода свършва. Отпочваме грешната. Последния половин час вървене преминава в оживени разговори, шеги и закачки. С малко повече кикотене и ръкомахане от обичайното. В градчето, току преди центъра покрай нас профучава синя Жигула без номера. Кара я дядо с робошка и камуфлажен каскет. До него сополиво внуче. Чудим сме къде сме, дали не халюцинираме понеже нали сме малко на вълна ДПС* и дълго време се пулим ошашавено след шлейфа пушек останал да се рее над паветата. На спирката разбираме, че сме изтървали автобуса в 19.30 за Катерини. Разхождаме се насам-натам, купуваме си картичка със Митикас, заверяваме билетите за наобратно и идва другия автобус. В Катерини известно време се мотаем под дъжда в търсене на спирката за Паралия. В 22 часа е тъмно и всичко е малко по-различно. Пътьом се запознавам с една понтийка. Радва се на руския ми и излиза от пицарията на мокрото да ми покаже пътя. В 22.30 сме у „дома”. Миене, хапване, коктейли и бавно-бавно ни обгръща изтъкания като цветен килим от спомени сън. Щастливи сме като деца.
      *- ДПС - В нашия случай това е Две По Сто, а не общоизвестната партия:grin: Нали пийнахме и от грешната вода:rotfl24:
      Следва продължение.:-) По-късно.

      Коментар


      • #4
        До: 36+

        Страхотен разказ
        Благодаря!
        Per aspera ad astra.

        Коментар


        • #5
          До: 36+

          Първоначално публикуван от Kent Преглед на мнение
          .......................................................

          Странни създания бродят наоколу.




          ............................................................................
          Следва продължение.:-) По-късно.

          Борова процесионка.
          Познай, що се казва така...
          Голяма гад, причинява обезлистване и гадни обриви. Само кукувиците ги ядат.

          Хубав разказ, чакам продължението.
          Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

          Коментар


          • #6
            До: 36+

            Направо да не предположи човек какво се намира толкова близо до Катерини!Много готин разказ.

            Коментар


            • #7
              До: 36+

              Много ме радват твоите пътеписи, а и тук си бил по места който не познавам и си ги описал прекрасно, Балгодаря!

              Коментар


              • #8
                До: 36+

                Уважение към пътеписа ти, приятелю - хубави места, с хубав поглед върху тях, и с добро отношение към читателите...

                Красоти, приятелски споделени..


                Благодаря!

                Коментар


                • #9
                  До: 36+

                  Браво, очаквам продължението!

                  Коментар


                  • #10
                    До: 36+

                    Много приятен разказ!
                    И аз благодаря!
                    [B]"Бъди себе си.Всички други места са вече заети"- Оскар Уайлд[/B]

                    Коментар


                    • #11
                      До: 36+

                      МНОГО ГОТИНО!
                      Много ми харесаха и снимките и пътеписа.
                      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                      Коментар


                      • #12
                        До: 36+

                        На другата сутрин вече много добре знам къде съм. Следва бърза нервна закуска, полагаемото кафе е „ходжата си умил краката”... Затова пък сме готови с раничката, с двете манерки с води и една консерва говеждо с половин хляб. Предстои ни посещение на Метеора. Закуската в една от непретенциозните закусвални на Паралия привършва бавно, затова пък пътуването започва стремително. Снимките направени от движение, меко казано не са удачни. Някъде назад отплува масива на Олимп с желания Митикас. Екскурзоводката бъбри нещо за мръсните и чистите води на Темби и за девственици и нескромници, а ние се ослушваме и кимаме умно от утробата на автобуса. Някой пият кайсиева...някой спят. Приближаваме Метеора. Ефира е пренаситен с фотографии на скалите, затова си затрайвам и гледам с широко отворени очи. Забелязвам катерачи по стените. Значи може. Ех....няма да е безполезно това прожекторно пътуване. Автобусът бавно пъпли по серпантините на пътя нагоре. Гледката наоколо не е безинтересна. Накрая спираме пред Големия Метеор и впечатлението за грандиозност за миг се губи от пъплещите наоколо като мравки туристи. Но това е преодолимо. Забързваме към Манастира.



                        Движението по стълбището е десностранно, но има и конфузни сблъсаци. Кръстовища има, а светофари не. Има и отбивки за концентрирани и възхитени тълпи. Ние напредваме бързо. Ирена нахлузва униформената пола на входа и проникваме в обителта, която отвътре си е просто цитадела. Кой знае колко несмляна сол са изяли горките монаси преди да я превърнат в непристъпен бастион.
                        Правя и вътре някоя снимка.


                        Включително и една от тоалетната. Минава ми през ума, че мога да си колекционирам снимки от прозорците на разни тоалетни към околния свят от местата където ходя. Мирогледа от тоалетната кореспондира с градуса на цивилизованоста ... хахахаха... Нека тази е първата фотографирана амбаразура. Отвътре.

                        Охранен манастирски котарак.

                        Вътре има няколко музея – на монашесккия бит, исторически, етнографски т.н. Не разрешават снимането.:-)


                        Неусетно минава един час. Излизаме и сядаме на една скално площадка под манастира.


                        Препичаме се на слънцето и сладко си хапваме и пийваме. Наближава време за отпътуване.


                        На връщане минаваме по горния път. Разстоянието до Темби го вземаме неусетно унесени в приказки по повод видяното на Метеора. В Темби има две реки – мътна и чиста. Свързани са с някакъв мит за изнасиблени жени, но подробностшти ми се губят заради повредения микрофон в автобуса.


                        Влизаме за кратко в църквата. Там има икона на Св. Параскива – покровителката на очните целители. В ръцете си светицата на иконата държи чинийка с две очи.

                        Отвън има аязмо с някаква много специално вода. Вие се опашка, хората търпеливо стоят с шишета в ръце. Пълним си вода от близката чешма. Подозирам, че извира от същото място като аязмото. Одалечяваме се от тълпата и сядаме на пейка до реката. Преди това – щрак от поредната тоалетна.

                        Покрай нас се въртят две коткии гледат завистливо сандвичите ни. Дамаве им някакви корички, но те възмутено бръчкат нослета. Оядени котки... Става време за тръгване. Има пешеходен подлез под шосето. Само по него може да се пресича пътя до паркостоянката. В последния момент скача като подплашена антилопа между профучаващите автомобили горе по самия път някаква туристка от нашите. Вглеждам се и познавам лелката с нажасминените салами от началото на пътуването. Явно както му тръгне на човек. В Паралия си правим късна салатено-алкохолна оргия в хотела с Жена ми и един приятел. Става 1 след полунощ и приятелят ни си отива в неговия хотел едвам престъпвайки с треперещи крака. За последно чувам как ломоти нещо неразбираемо от тъмното чрево на коридора....”Хорошо посидели” както казват руснаците. Гасим лампите и ние. На другия ден ставаме по рано и приготвяме багажа. Забавяме се с половин час, заради „жасминовата лелка” която си е забравила ключа отвътре на вратата и бравата е щракнала. Направо да не повярва човек...като по Илф и Петров... В 10 най-сетне потегляме за Солун. Тессалоники на гръцки. Наречен така от Александър Велики в чест на победата му в Тессалия. Там правим крътка обиколка на града с автобуса и първата ни спирка е църквата „Св. Димитър”. Големите и размери не убиват ни на йота красотата и.


                        Бавно се разхождам между пейките и разглеждам в почуда човешкото творение. Не ми убягва, че нашите туристи се снимат до ковчега с мощите на светеца като с панаирджийска маймуна обаче. Чудни хора... Поредната опашка за чудодействена вода. Излизам вънка и си отварям една бира от неприкосновенния ми запас. Скоро всички се събираме и автобусът ни закарва накрайбрежната алея. Снимам паметника на Александър и си мисля за бившата Югославска Македония. Как малките новоизмислени държавички крадат от историята на големите, къде явно, къде тайно си присвояват събития и личности. Като че ли хората са слепи и нечетящи наоколо...

                        Бавно се разхождаме покрай морето. Хората са много, празничен ден е, но никой не бърза.


                        Пресичаме голям площад.

                        Забелязвам че фукнцията на ромите-амбулатни търговци у нас, тук е иззета от чернокожи африканци. Разнасят и продават из улиците най-невероятни боклуци.

                        А някой хора просто седят на тротоара и хранят гълъбите.

                        Стигаме до прословутия Солунски пазар. В рибния отдел е невероятна дандания.

                        Начумерени гърци размахват замразени скумрии и шумно рекламират вкусовите им качества. Изнизваме се почти тичешком от настоятелните опити на ни пъхнат в ръцете по някой мазен паламуд. В месния отдел е тихо и спокойно. Като в морга.


                        Останалата част на пазара изключая маслинените щандове, копира всички останали пазари по света - човешки шум и разни цветни джунджурии.

                        Правим си бърза разходка по улица Егнатия. Из между храсти и дървета, направо между блоковете се извисяват като рубки на подводници стари църкви.



                        Стигаме до ротондата и се обръщаме кръгом.

                        Срещат се и странни надписи по пътя....


                        Последния половин час в Солун прекарваме в парка на центъра до паметника на някакъв местен ленин /прилича по брадичката и по позата/ на по бира и под капките на пропръскващия дъжд.

                        После тръгваме за България. Странно, но не ме „гони” никаква носталгия. Дори не ми се връща особенно. В около 20.30 сме в Петрич. Хотела е от соц-а с две звезди и напълно сносен. Докато заспивам се чудя за оставащите до края на екскурзията 24 часа на „жасминовата лелка” какво ли ще и се случи още... На 5-и сутринта потегляме за Рупите. Не съм особен поклонник на баба Ванга, затова пък с интерес разглеждам бамбуковата горичка и горещите минерални извори в кратера на бившия вулкан.



                        Следваща и предпоследна спирка е Мелник. Правя поредното щрак от местната тоалетна и се изгубваме с Жена ми из навалицата по централната улица.


                        Славната навремето механа.

                        Скоро ни омръзва да вървим с всички и встрани от гъмжилото намираме стара Църква и някакви римски останки.




                        Неусетно стигаме до нивото на Кордопуловата къща. Подминаваме я не особенно любезно и се насочваме към избата на Митко Шестака. Там удряме по една чаша червено от дъбова и от кестенова каци и с бутилка под мишница бавно се насочваме към центъра. Две птички се карат:-)

                        Разхождаме се, приказваме си и неусетно настава време за отпътуване към Варна. Десетте часа път за вкъщи не искам да си ги спомням. Не стана нищо интересно.
                        Изводите от Гърция са, първо – без английски език човек е за никъде. Има опасност да остане гладен и жаден. Или да се напикае примерно в гащите. Второ – гъркините съвсем не са грозни жени, в двата ни автобуса имаше доста повече безформени от времето или от гена фигури отколкото наоколо по улиците.
                        Трето – гърците са много добри шофьори или владеят някакви недостъпни за българите шофьорски тайни. За четири дни не чух нито една псувня, а клаксон съвсем рядко се използваше при все че на зелената светлина на светофара потегляха и като рояк оси скутерчета покрай автомобилите. ПТП-та не съм видял също. Това всичко на фона на буйноватия местен темперамент.
                        На Тасос има рент-а-кар за 25евро, а в Паралия е 40.
                        Разписанието на автогарата на КТЕЛ в Катерини от където хванахме автобус до Литохоро.


                        Двупосочния билет около 7 и нещо евро. За връщане трябва да се завери в Литохоро.
                        Благодаря за търпението.

                        Коментар


                        • #13
                          До: 36+

                          Браво, страшни сте! Фенка съм вече на твойте 36 часа)
                          Все, что делаешь, надо делать хорошо, даже если совершаешь безумство.
                          A2 (+)

                          Коментар


                          • #14
                            До: 36+

                            Браво! За Коледа и аз направих същия преход.
                            Последно редактирано от cveti; 09-05-09, 10:34. Причина: правопис
                            878511557

                            Коментар


                            • #15
                              До: 36+

                              Поздравления и от мен!Хубави снимки,и невероятен разказ...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X