Резултати 1 до 12 от 12

Тема: До и около село Бов...

Място
    България,София
    Публикации
    1,082
    Блог Публикации
    3
    Точки (при гласуване)
    9

По подразбиране До и около село Бов...

И така започвам с разходката до хижа Тръстеная.
    Една сутрин се прибирам рано,събуждам съпругата си и я питам ходи ли и се из дефилето. Получих светкавично отговор-Да. Хванахме влака за Лакатник и докато си дремя кротко в главата ми се мъдри мисъл за хижа Тръстеная. Вече бяхме ходили до Бовската Скакля,но за нея в част първа(някой друг ден). Влака вече почти спира на гара Бов,аз поглеждам Ина(така се казва съпругата ми) и я питам-Искаш ли на хижа Тръстеная? Тя ме поглежда учудено и пак казва Да.
    Зарязахме влака,направих маршрут на Гармина и потеглихме по пътя за село Бов. На гарата освен красивите скали няма нищо друго интересно,така че набързо излязохме на панорамният път над нея. И какво да видиме от там-нашата стара познайница Скаклята. С цялото великолепие на основната си каскада.

Продължаваме за село Бов. По пътя се редуват разкошни гледки.

В началото на селото бовчани съградили нещо такова:

Преди да напуснеме селото виждаме една хубава стара къща:

Алпийски пейзажи,кошари...

Асфалта свършва и хващаме черният път. Някога е имало асфалт,сега има само спомени от него. Скоро стигаме до неработеща флотационна фабрика. Тъжна гледка. Всичко разрушено,двата блока за работниците гледат жално с избитите си прозорци. Гледката напомня на филма Терминатор.
    От друга страна това означава чиста природа. Преди реката е била отровена,сега пак има риба. Отминаваме и стигаме до разклон,който липсва на картата. Гармина иска на дясно. Ина пита двама старци,окопаващи малка градинка за пътя до хижата и хващаме на ляво въпреки протестите на GPS-а. Пътя е стар,малко използван с калдъръмена настилка. Стигаме кръстопът,чудиме се накъде и хващаме направо през ливадите. И нещеш ли насреща ни езеро-езеро Чемерник:

Насреща екоферма Чемерник и нещо подобно на крепостна кула:

Тук в началото на август местните и гости от цялата страна правят събор и става голяма веселба.
    Заобикаляме "стената" на езерото,поглеждаме на север и пред погледите ни се разстила огромна плантация. В дъното и хижа Тръстеная.

Тук срам не срам трябва да си призная,че бях чел за прочутото малиново вино,което се прави там,но бях забравил. Казах на Ина да пита за чай,а тя нали си е "винарка" като мен попита има ли вино. Хижаря Тошо отговаря едносрично-Да. Поръчваме две чаши вино и две кюфтета и след малко съпругата ми пристига с виното. Очите и греят и аз усещам,че нещо не е наред. Като погледнах в чашата и чух нежният и глас да казва-това е малиново вино,направо изстинах. Ами,ако не беше попитала и бяхме пили чай?
    А виното-страхотно. Плътен червен цвят-светлина не минава през него. Аромат и вкус-фантазия! Такова нещо не съм пил от 30 и кусур години. И само левче за водна чаша. Взехме литър и половина за в къщи.Разгледахме фермата им за фазани,сбогувахме се с хижарите(Тодор и Лидия-изключително сърдечни хора) и потеглихме за село Лакатник.

Забравих да спомена,че до хижата има още едно езеро.
    Пътя надолу е бил с калдъръм,но по-късно е застлан допълнително с трошено-каменна настилка. Направо си е добър,но за високи автомобили със здраво окачване.
    Пак направих маршрут на Гармина да ни води и по едно време той запова да се сърди. Задал съм му за критерий-най-късо разстояние и той ме отбива от пътя,иска да ходиме из ливадите. Хайде,решавам аз,да не му троша хатъра и този път,и хващаме по две едва забележими следи из треволяците.
    Попаднахме на още едно прекрасно езеро:

Естествено по някое време пътя изчезна напълно и попаднахме в дън гори Тилилейски,но се оправихме и скоро излезнахме отново на главният път. И тук пак красиви Алпийски пейзажи с Български привкус,а отдолу село Лакатник.

Най-отгоре величествено се извисява снагата на Врачанският Балкан:

Това беше. Пристигнахме на гара Лакатник уморени(все пак са 28 км.),но щастливи. Дано не съм бил прекалено подробен и досаден!
    Последно редактиран от Валери Недялков ; 01-05-09 в 23:55
    Suzuki Jimny 1.3 1999г.

Място
    Кюстендил
    Публикации
    76
    Точки (при гласуване)
    7

По подразбиране До: До и около село Бов...

Колега никак не беше досадно,нагледали сте се на красоти.Браво

Място
    България,София
    Публикации
    1,082
    Блог Публикации
    3
    Точки (при гласуване)
    9

Благодаря! Като намеря време ще продължа трилогията.
    Suzuki Jimny 1.3 1999г.

Място
    Бяла Слатина
    Публикации
    5,486
    Точки (при гласуване)
    17

Цитат Мнение на neptun61 Преглед на публикациите
    Благодаря! Като намеря време ще продължа трилогията.
    Браво! Ще чакаме продължението!
    ГАЗ 69 УАЗ 452-2 броя УАЗ 31512 Kia Sportage 2.0 16v
    Калта за УАЗа е като водата за водолаза 0886445318

Вико е офлайн Старши участник | ТО || СзО || +ПЛ |* МСС *
    Място
    Sofia
    Публикации
    1,585
    Точки (при гласуване)
    10

Thumbs up До: До и около село Бов...

Колега, продължавай да "досаждаш"!

Хвала за расоТката! Хвала за снимките! (Леко въпросче: Какъв е апарата?)

Чакаме, 1,2 епизод.
    LZ1POR

Място
    България,София
    Публикации
    1,082
    Блог Публикации
    3
    Точки (при гласуване)
    9

Никон Д90 с още 4 обектива. Чантата тежи 5 кг,но си я влача и тя ми се отплаща.
    Suzuki Jimny 1.3 1999г.

Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    0

Разходката снимките и описанието са супер , и аз чакам с нетърпение следващите "епизоди".

Място
    България,София
    Публикации
    1,082
    Блог Публикации
    3
    Точки (при гласуване)
    9

По подразбиране До: Епизод I

Дойде време и за Епизод I. Тук искам да направя едно лирическо отклонение. Двамата с Ина(съпругата ми) не харесваме зимата. Поради това си седяхме в къщи през студените месеци(с малки изключения) и така зажадняхме за природа,че в първите наистина топли дни решихме да издириме Бовската Скакля.
    И така един хубав априлски ден хванахме влака и право на гара Бов. За Скаклята бях прочел всичко,което може да се намери. Свалих си от нета трак и пуснах Гармина да ни води по него.
    Веднага щом се отделихме от главният път попаднахме в друг свят. Снега се баше стопил и сега отвсякъде течаха и ромоняха всевъзможни поточета,рекички и капчуци.

От дясно пък подскачаше по своят път към Искъра река Скакля.Пълноводна и някак загадъчно забулена в някакви свои си неща.

По някое време изоставихме пътя и хванаме пътеката през горското. От дясно продължаваше да се пени и буйства реката,а от ляво погледа потъваше в спокойствието на вековна борова гора. Тук стигнахме до сграда приличаща на вила. GPS-а каза,че това е вила Скакля. И наистина не сгреши(кога ли пък е грешил?):

Стопанина се мотаеше из двора,та го заговорихме и той ни покани вътре. Още преди да сме продумали за вилата,поглеждайки нагоре и напред останах с отворена уста и без думи! Насреща беше водопада!

Връщайки се към реалността разгледахме вилата и старата трапезария:

Това май е единственото място за преспиване в близост до водопада. Обещахме си да дойдеме с приятели за някой уикенд,сбогувахме се със стопанина и поехме нагоре по Вазовата пътека.

А...ето ме и мен:

Тук след като водата се е наскачала и е потънала в дън земя,река Скакля излиза от скалите с устрем и завидно настроение.

Продължаваме по пътеката,която се вие като змия по снагата на Козница. Да,това все още е планина Козница. От време на време Скаклята се появява за кратко пред погледа.

Накрая пътеката се умори да се изкачва и реши да мине почти под водопада.

Сега се движиме с лежерно темпо -наклон почти няма.

От това място се открива панорамен изглед към долината на река Скакля.Може би някъде тук е седял Иван Вазов,когато е творил разказа "Дядо Йоцо гледа" ?!

Пътеката,обаче не ни е забравила. Решава да се погрижи за нашето здраве и преминава в стръмна поредица от безброй стъпала. Вече изплезили езици(все пак е първа разходка от доста време) излизаме на поляната над водопада. Хората направили парапет,но не се сдържахме и го прескочихме. Гледката на падащата от 85 метра височина вода е меко казано впечатляваща.

Досега така и не сме успяли да минеме под дъгата. Сега,обаче минаваме над нея:

Над водопада са се разстлали едни разкошни зелени поляни-рай за дечурлигата.

Тук предвидливи българи са описали историята на водопада Скакля и Вазовата екопътека,и са се постарали да ни зарадват с нещо от самият Вазов:

Поседнахме,отпочинахме и решихме да не се връщаме по същият път. Природата прекрасна,макар и все още без пролетната си премяна.

Тръгнахме през селата Зимевица и Заноге към Лакатник. До вечерта стигнахме не и без някои перипетии,но това е тема за друг разказ. В село Зимевица видяхме стара каменна църква:

Един пуяк се пъчеше на света:

А красотата на Българските планини си остава все така непреходна.

Последно редактиран от Валери Недялков ; 08-05-09 в 00:38
    Suzuki Jimny 1.3 1999г.

Място
    България,София
    Публикации
    1,082
    Блог Публикации
    3
    Точки (при гласуване)
    9

Пускам линк към архив с 2 клипчета на Скаклята. Надявам се те да допринесат за добиването на пълна представа за красотата на този природен феномен! Приятно гледане!

http://htftp.domainbg.com/neptun61/M...ka_Skaklya.zip
    Suzuki Jimny 1.3 1999г.

Място
    София
    Публикации
    7,555
    Блог Публикации
    3
    Точки (при гласуване)
    41

Отличен и в познавателно, и в художествено отношение репортаж.
    Чудесно въведение в слънчевото утро.
    Благодаря !
    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения :)))

Място
    България,София
    Публикации
    1,082
    Блог Публикации
    3
    Точки (при гласуване)
    9

Радвам се,че ти е харесал този епизод! Опитах се да предам настроението на този прекрасен слънчев ден.
    Suzuki Jimny 1.3 1999г.

Място
    Варна
    Публикации
    309
    Точки (при гласуване)
    15

Супер.Благодаря. На Тръстеная един път съм ходил покрай Ком-Емине и един път в една лятна полунощ от Бов. Помня, че втория път се напъхахме и в Мечата дупка да търсим зъби от пещерна мечка. Тя е по средата м/у Бов и Тръстеная. Аз намерих нещо подобно, но като го изчистих внимателно от калта се оказа че просто е стара, захвърлена стеаринова свещ. Ами бях малък. На 22

Сходни теми

1. Да помогнем на село Мечка!
    От kolonal-Васил Гергов във форум Политика, икономика и обществени взаимоотношения
    Отговори: 1141
    Последно мнение: 04-04-09, 00:50
  2. Разходка до село Мечка
    От Ивайло Шопски във форум Разходки
    Отговори: 1
    Последно мнение: 01-02-09, 10:51
  3. Около село Пауново
    От alex_markov във форум Разходки
    Отговори: 0
    Последно мнение: 24-02-08, 13:23
  4. Стара Планина около село Ямна
    От alex_markov във форум България - пътешествия и разходки