Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За какво служи Интеркулер-а :)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: За какво служи Интеркулер-а

    Първоначално публикуван от mirodo Преглед на мнение
    При някои модели автомобили има вграден резервоар с вода и дюзи пред радиатора, което според производителя повишава ефиктивността на интеркулера с около 10-15%, мисля.
    Разбира се, че ще помага на ефективността. Въпросът е за колко време? Щото не може да си носиш и по 100 литра вода за радиатора на турбото...

    Едно време на шкодите(камионите) шофьорите извеждаха маркучето за чистачките да пръска върху радиатора. При дълги изкачвания вършат работа.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #47
      От: За какво служи Интеркулер-а

      Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
      Разбира се, че ще помага на ефективността. Въпросът е за колко време? Щото не може да си носиш и по 100 литра вода за радиатора на турбото...

      Едно време на шкодите(камионите) шофьорите извеждаха маркучето за чистачките да пръска върху радиатора. При дълги изкачвания вършат работа.
      То при Шкодите, при дълги изкачвания имаше практика и да излезе един от шофьорите пред машината (тя в тоя момент не е много чевръста) и да плиска вода по радиатора.

      Иначе, вода за целта обикновено трябва много по-малко от горивото, но сложността на конструкцията и проблемите при ниски температури правят схемата неудачна за друго, освен състезания и пустини. Същата работа е с впръскването на вода в смукателния тракт.

      Коментар


      • #48
        От: За какво служи Интеркулер-а

        Водата в тракта е доста по-малко, но регулирането на количеството е сложно. А пръскането на вода върху кулера е доста ефективно. Някой каза 10%, ама е доста повече. Неприятното е, че не може да мъкнеш 100 кила вода, защото ефекта ще се затрие. Та Ясен е прав. Става за една скоростна отсечка. После наливаш пак. Мехчето за вода на Интегралето събира 5-6 литра, които спокойно си отиват за десетина километра. Е, зависи от времето, но пък при по-рядко пръскане се губи ефектът. Та слагайте не много голям кулер, с къси пътища и помпичка за пръскане с бутон. Когато решиш да се дуеш - пръскаш. Нещо като KERS-а.
        Lancia Delta HF Integrale Evolucione

        Коментар


        • #49
          От: За какво служи Интеркулер-а

          А далеч по добре е да се сложи един чардж кулер с радиатор и помпа и тогава скороста и обдухването вече не са важни , аз самият съм нагласил за моята джипка точно такава система от Субару легаси 2.0 турбо . Охладителят се поставя над мотора има вход от страната на турбото и изход от другата страна към всмукателния колектор антифриз циркулира през него и отвежда топлината в воден радиатор които е пред щатния охладител на мотора , тоест турбо пътищата са максимално къси а температурата възможно най константна и мисля че това е най добрият вариант за офф роудър с турбо компресор
          2012 GL350 Bluetec & 2012 Audi A6 Quattro 3.0T & 2013 Audi S6 Quattro 4.0 Biturbo
          ex-Toyota Land Cruiser FZJ-80 Triple Locked 4.5EFI 1FZ-FE petrol/lpg

          Коментар


          • #50
            От: За какво служи Интеркулер-а

            По-лесно е за изпълнение и също кулерът може да се постави навсякъде, но е по-слабо ефективен от обдухвания и пръскан с вода.
            Lancia Delta HF Integrale Evolucione

            Коментар


            • #51
              От: За какво служи Интеркулер-а

              Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
              По-лесно е за изпълнение и също кулерът може да се постави навсякъде, но е по-слабо ефективен от обдухвания и пръскан с вода.
              Колега не мога да се съглася с теб за това , най малкото водата ти ще свърши след час в калта .... А твърдението че напръскан с вода кулер е по ефективен от чардж кулер ....с него пък съвсем не съм съгласен , единственото за което си права , че е по сложна система и е по трудоемка за монтаж
              2012 GL350 Bluetec & 2012 Audi A6 Quattro 3.0T & 2013 Audi S6 Quattro 4.0 Biturbo
              ex-Toyota Land Cruiser FZJ-80 Triple Locked 4.5EFI 1FZ-FE petrol/lpg

              Коментар


              • #52
                От: За какво служи Интеркулер-а

                Добре, де. Водата е 90*, докато "мокрият" въздух ще свали температурата доста повече.
                Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                Коментар


                • #53
                  От: За какво служи Интеркулер-а

                  Е как 90 градуса след като системата е автономна със собствено казанче капачка помпа и т.н. , тук температурата е константна между околния въздух и температурата на въздуха след турбо чарджъра и естествено до колко виско муфата на мотора обдухва добре водния радиатор на системата А впръскването на вода в кулера вътре е съвсем друга бира по горе се говореше за обливане на охладителя с вода а не впръскване на такава вътре , освен това впръскването на вода вътре ако се комбинира с метанол ефекта вече е уау , но всичко е до време водата в казана рано или късно свършва и тогава отново разчиташ само на интеркулера а при офф роуд тои е или затрупан с кал или скоростта на ППС-то е ниска или казано по друг начин и двете в съвкупност правят схемата неприложима за силови изпълнения особенно за джип с над 33 инча гуми и доволно празна глава на водача
                  2012 GL350 Bluetec & 2012 Audi A6 Quattro 3.0T & 2013 Audi S6 Quattro 4.0 Biturbo
                  ex-Toyota Land Cruiser FZJ-80 Triple Locked 4.5EFI 1FZ-FE petrol/lpg

                  Коментар


                  • #54
                    От: За какво служи Интеркулер-а

                    Това друга работа. И верно е много сложно. Аз говорех за кулерите дето се мажат с антифриза. Модели на Субару Импреса и някои Селики.
                    Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                    Коментар


                    • #55
                      От: За какво служи Интеркулер-а

                      Ами скромния ми опит с спортни турбо автомобили и след разговори с хора които са доста по навътре в материята единидушно решихме че охлаждането с воден кулер е най добрия вариант за нашите машини и е факт , че такава имам вече в момента си търся подходящ турбочарджър и разни други дреболии като да речем рециркулационен блоуофф . за да не ми съска и да плаши бабите по спирките , и напролет живот и здраве ще подуя 22Р на Тойота
                      2012 GL350 Bluetec & 2012 Audi A6 Quattro 3.0T & 2013 Audi S6 Quattro 4.0 Biturbo
                      ex-Toyota Land Cruiser FZJ-80 Triple Locked 4.5EFI 1FZ-FE petrol/lpg

                      Коментар


                      • #56
                        От: За какво служи Интеркулер-а

                        Турбината си прави някакво налягане след нея. Но тя си има и някакъв дебит. За пример мога да ти дам времето за напълване на 10 литрова и 100 литрова бутилка от един и същ компресор. За големия времето ще е по-голямо............


                        Така е Кольо спор няма, но замислял ли си се че бутиките не се пълнят еднакво бързо съобразно литража им? Причината е че във всеки един момент компресора трябва да преодолее различно съпротивление ( от напълнения вече въздух ) тоест в началото бутилката се пълни бързо а после все по-бавни и все по-бавно. Това става и с обикновенната турбина, като мине въздуха през нея той се загрява (от стените на турбото и от компресията) и после като попада директно в цилиндрите създава едно подналягане за турбината при която тя работи с определени обороти и дебит. Като сложиш кулер въздухът след тубината се охлажда обемът му се променя ( свиса се ) и съпротивлението което трябва да преодолее турбината се променя, съответно турбото се "разтоварва" и започва да доставя повече въздух а това за обикновенната турбина става с по-големи обороти. Колкото до температурата на двигателя не мисля че градусите които се намаляват в кулера оказват някакво влияние става въпрос за 30-40 градуса разлика при 1000 градуса пламък в цилиндрите, за това все пак е охлаждането.

                        Коментар


                        • #57
                          От: За какво служи Интеркулер-а

                          Я да ви питам и аз нещо.Имам един нисан примера 2,0 ТД може ли да и се монтира кулер от нещо и ще има ли някакъв ефект.Според моите изисквания за вървене не и достига малко мощност а не ми се слага чип и не ми се разделя с вярната машинка.Благодаря предварително .
                          не ме е яд когато ме лъжат а когато си мислят че им вярвам

                          Коментар


                          • #58
                            От: За какво служи Интеркулер-а

                            Ти сам ще решиш може ли. Има ли място, колко дълги ще бъдат тръбите, колко би струвало, работи ли ти се...
                            Не се занимавай с глупости. От дизел бегачка не става. Не ги гледай тия от Льо Ман.
                            Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                            Коментар


                            • #59
                              От: За какво служи Интеркулер-а

                              Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
                              Ти сам ще решиш може ли. Има ли място, колко дълги ще бъдат тръбите, колко би струвало, работи ли ти се...
                              Не се занимавай с глупости. От дизел бегачка не става. Не ги гледай тия от Льо Ман.
                              На това мнение поне дваесетина батки от форума биха ти обеснили колко си се объркал , но аз споделям мнението ти
                              2012 GL350 Bluetec & 2012 Audi A6 Quattro 3.0T & 2013 Audi S6 Quattro 4.0 Biturbo
                              ex-Toyota Land Cruiser FZJ-80 Triple Locked 4.5EFI 1FZ-FE petrol/lpg

                              Коментар


                              • #60
                                От: За какво служи Интеркулер-а

                                Колко всъщност се нагрява въздуха след турбината - 50, 60, 70, 100, 150 градуса?
                                И каква е основаната причина - сгъстяването или топлообмена с изгорелите газове?
                                Аз не вярвам в чудеса!
                                Разчитам на тях!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X