Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За какво служи Интеркулер-а :)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: За какво служи Интеркулер-а

    Има логика да свисти. Кулера охлажда въздуха с цел да намали обема му и да може повече кислород да влезе в цилиндрите, поради тази причина турбото започва повече да се товари за да го достави повечето въздух който гълта двигателя сега и свисти . Не знам слагането на кулер на турбо предвидено да работи без кулер ще е много здравословно за турбината и колко ще издържи. Може би трябва да питаш в някои сервиз за турбини, евентуално да сложиш и по яка турбина.

    Коментар


    • #32
      От: За какво служи Интеркулер-а

      Първоначално публикуван от bombata Преглед на мнение
      Има логика да свисти. Кулера охлажда въздуха с цел да намали обема му и да може повече кислород да влезе в цилиндрите, поради тази причина турбото започва повече да се товари за да го достави повечето въздух който гълта двигателя сега и свисти . Не знам слагането на кулер на турбо предвидено да работи без кулер ще е много здравословно за турбината и колко ще издържи. Може би трябва да питаш в някои сервиз за турбини, евентуално да сложиш и по яка турбина.
      Със сигурност не е нездравословно да се сложи кулер. Дори и да не усетите разлика във вървенето то положителен ефект пак ще има. Било то дори и че в жегите при напън колата по няма да грее откоклкото без кулер. Едно е през лятото да влизат в мотора 50* въздух друго е да влиза примерно 30* колкото е външната температура на въздуха. Със сигурност обаче няма да повлияе негативно на турбината.

      Коментар


      • #33
        От: За какво служи Интеркулер-а

        Пълни глупости...

        @бомбата-с колко процента ще се увеличи дебита заради по-ниската температура? Аз мисля, че не с повече от някакви десети от процента.
        Идеята на охладителя е да понижи температурата на въздуха защото при изгарянето на горивото максималната температура на въздуха не може да се повиши, докато началната температура може. И следователно ще имаме по-голямо разширение на въздуха вследствие затоплянето му от горивото. Съответно и по-добра работа на двигателя.
        Увеличеното количество въздух се постига чрез компресора. Затоплянето на въздуха от свиването е именно заради свиването му, и се търси начин входящия въздух да е с температурата на некомпресирания(в атмосферата), но с доста по-голямо количество.


        @славинко-По твоята логика трябва да има сериозна разлика в температурата на двигателя през лятото при 35 градуса, и през зимата при минус 20...
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #34
          От: За какво служи Интеркулер-а

          Коле, колко засукано си го обяснил...
          Дизела не обича топъл въздух, това е. Разликата се усеща дори на дизел без турбо, без да броим греенето...
          Your conscience is all you can take to your grave.

          Коментар


          • #35
            От: За какво служи Интеркулер-а

            Интересна тема
            Аз имам едно питане, ок стана ясно, че с интеркулер двигателя върви повече, обаче от изписаното човек ще вземе да си помисли че колкото по голям кулер - толкова по добре за колата, да ама не баш...
            Има и едно явление наричано "турбо дупка" което с увеличаване размерите на кулера също нараства, тоест образно казано ако сложиш 2 пъти по голям кулер - вместо да усетиш тягата от турбината на 1800об. ще я усетиш на 2800об/мин.
            Та молбата към по знаещите е- да обяснят малко и за това явление, както и за значението и съотношението на размерите на кулера и търбината.
            Поздрави.
            I'm not Lost, I'm Discovering !

            088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

            Коментар


            • #36
              От: За какво служи Интеркулер-а

              Не да съм баш знаещ, но съм се замислял за това, и защо се получава. (в живота си съм се замислял няколко пъти,и това беше единия случай)

              Та на кулера и турбо лагът.

              Турбината си прави някакво налягане след нея. Но тя си има и някакъв дебит. За пример мога да ти дам времето за напълване на 10 литрова и 100 литрова бутилка от един и същ компресор. За големия времето ще е по-голямо, нали?.. Та радиатора след турбото се явява бутилката за напълване. А да се напълни по-голямата бутилка трябва доста повече работа. Която работа се получава от изгорелите газове. Какво е турбо лаг? Караш на ниски обороти, даваш газ, двигателя започва да набира, но слабо(в турбо дупка си). Като достигне до някакви обороти дупката свършва и мотора поема и ахаа да литне. Тази разлика във времето от подаването на газ и развъртането на мотора се дължи именно на големия обем за напълване с въздух от турбото. То може да си го напълни съвсем лесно ако се върти с високи обороти, затова и през 90-те бегачките от световния рали шампионат имаха система която поддържаше турбината в обороти. Просто се следят оборотите, и когато паднат под някаква стойност се подава гориво в изпускателния колектор, но преди турбината. То се запалва, дава скорост на излизащите газове, турбината се върти с добри обороти, и поддържа радиатора и колекторите в налягането необходимо за поемане на двигателя от ниски обороти.
              Вследствие на това подаване на гориво и изгарянето му се чуваха силни гърмежи от аспусите на бегачките. Беше голяма атракция.

              Ама и как вървяха, не е истина...
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар


              • #37
                От: За какво служи Интеркулер-а

                И аз така си го обяснявам, Коле.
                Има го и фактора тежест и инерция на турбината.
                Затова са измислени съвременните турбо с променлива геометрия.
                Your conscience is all you can take to your grave.

                Коментар


                • #38
                  От: За какво служи Интеркулер-а

                  Ъхъ... И двете турбини. Битурбо демек. Дума от която на гъзетата им се отварят гъзовете от кеф. Което пък означава просто две турбини покриващи с работата си доста широк диапазон от оборотитр които прави двигателя.

                  За ниските обороти се ползва механичен, а не турбо компресор. Той дава необходимото налягане при ниските обороти, докато турбината не започне да дава своя дан.

                  Малко извън темата-На старите съветски комбайни "Нива" двигателите са с турбо. Имат и интеркулер(някои модели). Не се усеща турбо дупка, но тези двигатели се изфорсират само веднъж, и после с часове работят на пълна газ. При температура на атмосферния въздух често над 35 градуса. Корави двигатели са, но нали става въпрос за презряна руска техника...

                  А многоточковото впръскване (от което гъзовете на гъзетата стават към два цола) е доста стара технология. На ЮМЗ-то дюзите впръскват горивото през пет миниатюрни отворчета.
                  Но това е съвсем извън темата.
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • #39
                    От: За какво служи Интеркулер-а

                    Мултиджетът пък е още по-голям шукаритет...(неколкократни впръсквания за един цикъл)
                    Your conscience is all you can take to your grave.

                    Коментар


                    • #40
                      От: За какво служи Интеркулер-а

                      Коле, много добре си го обяснил, само искам да допълня нещо: Колкото по- голям кулер сложиш - толкова по- високи обороти трябва да държиш джипката, че да избягаш над турбодупката. А предполагам всички знаят колко са полезни прекалено високите обороти за стар дизел. Всичкото това го казвам с цел - тези които са решили да си слагат кулер на джипката- да се запознат с предимствата и недостатъците и да си търсят подходящ кулер за техния двигател и турбина.
                      I'm not Lost, I'm Discovering !

                      088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

                      Коментар


                      • #41
                        От: За какво служи Интеркулер-а

                        Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                        @славинко-По твоята логика трябва да има сериозна разлика в температурата на двигателя през лятото при 35 градуса, и през зимата при минус 20...
                        При всички положения ако мотора е наред и се кара нормално не трябва да има разлика в температурата на мотора със или без кулер. Затова си има воден радиятор който да охлажда мотора и термостат който да потдържа една температра на мотора. ОБАЧЕ при по необичайни експолатации на мотора разликата се усеща повярвай ми. Идва един момент в който не смогва да охлади и при мотора с кулер тоя момент е в малко по късен етап. Имам доста опит отностно това. Турбинирах изцяло мотора на моята кола като той фабрично си беше чиста атмосверка. Минал съм през всички етапи като почнах от без кулер после със по малък и докато накрая сложих най големият. Повярвай ми без кулер душманиш ли колата тя почва да грее доста бързо докато с големият кулер това се случва далеееч по късно. Същото важи и с охлаждането на маслото. Масленият радиятор също помага толкова много за охлаждането на мотора че идея си нямаш. В началото докато задам по яка газ и веднага кипваше водата докато в по късен етап с големите охладители за маслото и въздуха вече тия проблеми ги няма.
                        Другата седмица го дават уж по топло времето та ако познаят и се задържи така цяла седмица и аз съм приготвил едно кулерче да го монтирам на тойотката
                        Последно редактирано от slavianko; 25-11-11, 03:11.

                        Коментар


                        • #42
                          От: За какво служи Интеркулер-а

                          Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                          @славинко-По твоята логика трябва да има сериозна разлика в температурата на двигателя през лятото при 35 градуса, и през зимата при минус 20...
                          Кольо, всъщност това е вярно. Водата, охлаждаща двигателя, почти не си променя температурата, защото термостатът я варди. Частите, които тя непосредствено охлажда - също, но нещата, които са далеч от водата и близо до горивната камера (стените на самата камера, клапаните, буталата, маслото) при такива разлики във входящата температура и еднакъв режим на двигателя лесно се местят с 20-30 градуса нагоре и надолу. Което си има значение.

                          Коментар


                          • #43
                            От: За какво служи Интеркулер-а

                            Здравейте , колеги
                            понеже виждам че има доста знаещи по темата ,с доста повече опит от мен .
                            Какъв кулер бихте ме посъветвали да си сложа на ТЛК 70 86к с СТ 20 турбина.
                            Не говоря за готови китове а нещо по ефтино и да си го направя сам.

                            Предварително благодаря!
                            Не всичко,което е с две БУЗИ ,е лице !
                            ТЕЛ. нула88седем7шест4дведве8

                            Коментар


                            • #44
                              От: За какво служи Интеркулер-а

                              Би турбо в някои случаи означава по голяма/сдвоено турбо, това особено при големи дизели. Каскадно пълнене с компресор и турбина е идея от 80-те, но доста скъпа и рядко използвана, обикновено е с голяма и малка турбина за работа при различни обороти. При някои модели автомобили има вграден резервоар с вода и дюзи пред радиатора, което според производителя повишава ефиктивността на интеркулера с около 10-15%, мисля.
                              Последно редактирано от mirodo; 25-11-11, 13:04.
                              [SIGPIC][/SIGPIC]

                              Коментар


                              • #45
                                От: За какво служи Интеркулер-а

                                Първоначално публикуван от nvelikov Преглед на мнение
                                Здравейте , колеги
                                понеже виждам че има доста знаещи по темата ,с доста повече опит от мен .
                                Какъв кулер бихте ме посъветвали да си сложа на ТЛК 70 86к с СТ 20 турбина.
                                Не говоря за готови китове а нещо по ефтино и да си го направя сам.

                                Предварително благодаря!
                                Сложи някакво по малко кулерче за да не олагавее колата. Също е много важно да са колкото може по къси турбо пътищата. Моята я купих с присадено от старият собственник кулерче. Турбо пътищата обаче бяха толкова дълги че буквално на другият ден след като се прибрах с джипа и го махнах. Сега съм си преправи едно кулерче за да пасне отпред и тия дни ще си поиграя да го монтирам

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X