Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Турбото трябва ли да се чува?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Турбото трябва ли да се чува?

    Чувствителен съм към всички звуци в колата,
    но не чувам турбото на Партнера(2.0, 90к.с., HDI),
    който карам в момента.
    Преди карах друг, абсолютно същия като модел,
    с разлика в датата на производство 2-ва месеца,
    на който свистенето на турбото се чуваше отчетливо при включването му. Имаме и още един, пак същия модел, на който турбото се чува, но не толкова отчетливо. Интересното е, че при този който карам в момента, не се чувства и много рязка промяна в динамиката на двигателя, поема след 2000 об., но не мога да разбера, това от намесата на турбото ли е, или просто двигателя е развъртял в обороти.
    Ша взема да го натоваря с камъни и да го опна на някой баир, та дано се обади!
    С първия Партнер турбото ми се е включвало на 1300об. при подобни условия.
    Има ли някакъв невисокотехнологичен начин да разбера работи ли това турбо и на колко процента работи или да го водя на лекар?!

  • #2
    Може да отвиеш входящия въздуховод и да изфорсираш и да видиш дали се върти (то и на празен ход трябва да се върти де), а за процентите - само манометър. Иначе телефона на Митко с турбосервиза съм го пускал барем 10 пъти във форума. Тия дни ще му водя едно Диско 300тди да го прегледа.
    Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

    Коментар


    • #3
      До: Турбото трябва ли да се чува?

      Koя година е? 2.0HDi на Партнер,отпреди 2003, няма турбо. След 2003(новата предница) има.
      Hyundai Santa Fe CM D4EB 4WD
      Peugeot 406 RHZ, Peugeot 405 RFV, Peugeot 205 DKZ
      Volkswagen Bora AKL

      Коментар


      • #4
        До: Турбото трябва ли да се чува?

        колеги може ли някои да ми каже за 2.5 тдс на бмв двигателите какъв и е проблема интересува ме сериозно и 2.5 на чероки 97.98год
        КОГАТО ИСКАШ ДА НАПРАВИШ НЕЩО,НАМИРАШ НАЧИН.КОГАТО НЕ ИСКАШ-НАМИРАШ ПРИЧИНА.

        Коментар


        • #5
          До: Турбото трябва ли да се чува?

          Първоначално публикуван от Dino Преглед на мнение
          Koя година е? 2.0HDi на Партнер,отпреди 2003, няма турбо. След 2003(новата предница) има.
          То колега от 2006г. до сега, сигурно колегата 2 турбини е сменил вече

          Темата е от 2006 година

          Коментар


          • #6
            До: Турбото трябва ли да се чува?

            Първоначално публикуван от dag Преглед на мнение
            Чувствителен съм към всички звуци в колата,
            но не чувам турбото на Партнера(2.0, 90к.с., HDI),
            който карам в момента.
            Преди карах друг, абсолютно същия като модел,
            с разлика в датата на производство 2-ва месеца,
            на който свистенето на турбото се чуваше отчетливо при включването му. Имаме и още един, пак същия модел, на който турбото се чува, но не толкова отчетливо. Интересното е, че при този който карам в момента, не се чувства и много рязка промяна в динамиката на двигателя, поема след 2000 об., но не мога да разбера, това от намесата на турбото ли е, или просто двигателя е развъртял в обороти.
            Ша взема да го натоваря с камъни и да го опна на някой баир, та дано се обади!
            С първия Партнер турбото ми се е включвало на 1300об. при подобни условия.
            Има ли някакъв невисокотехнологичен начин да разбера работи ли това турбо и на колко процента работи или да го водя на лекар?!
            По неволя станах специалист по турбините.Това което знам от ходене по маистори е че турбината е включена постоянно,не се включва и изключва.Има една клапа която се отваря на високи обороти за да е ефективна турбината.Същата трябва да е добре затворена на ниски об.За твое успокоение според маисторите в реал турбо не е задалжително да се чува с което съм съгласен.А според мен ако турбината не работи колата ще бъде доста спъната.

            Коментар


            • #7
              До: Турбото трябва ли да се чува?

              Първоначално публикуван от plmen Преглед на мнение
              ...Има една клапа която се отваря на високи обороти за да е ефективна турбината...
              Странно?!
              Lancia Delta HF Integrale Evolucione

              Коментар


              • #8
                До: Турбото трябва ли да се чува?

                Тая клапа, отваря когато турбото си вдигне номиналното налягане, за което е предвидено. До тогава си седи затворена. Нялагането само по себе си не зависи пряко от оборотите, макар на пръв поглед така да изглежда.

                Говоря за "класическо" турбо, като това на тераното ми. Клапата се управлява от мембрана, която пък се управлява от налягането на турбото. Получава се нещо като пресостат, който ограничава максималното налягане, което вдига турбото. Като вдигне повече, клапата отваря, и вместо всичкия нагнетен въздух да отива в двигателя, част от него изфирясва директно в ауспуха.

                Това е което аз съм гледал и разбрал. Не съм експерт и не претендирам за 100% достоверност. Вероятно има и куп други системи, а пък може и да няма - знам ли?
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #9
                  До: Турбото трябва ли да се чува?

                  Лека корекция - уестгейтът не изпуска сгъстения въздух, а просто не позволява на турбината да вдига повече налягане от зададеното. На някои модели има предпазен клапан, който ако все пак се вдигне налягането, аварийно го изпускат.
                  Другите системи са по отношение на управлението - чисто механично при по-старите и от компа чрез вентили при новите машини.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Турбото трябва ли да се чува?

                    Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                    Лека корекция - уестгейтът не изпуска сгъстения въздух, а просто не позволява на турбината да вдига повече налягане от зададеното.
                    Е как го прави? Пъска част от изгорелите газове покрай турбината, вместо през нея?

                    Аз поне друг начин не виждам.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Турбото трябва ли да се чува?

                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                      Е как го прави? Пъска част от изгорелите газове покрай турбината, вместо през нея?
                      Правилно. Клапанът е регулируем байпас.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Турбото трябва ли да се чува?

                        Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                        Правилно. Клапанът е регулируем байпас.
                        Мда. Че и по-правилно е, като се замисля. Не товари турбината излишно.

                        Еми, научих нещо ново. Мерси!

                        Иначе по темата - мойто не се чува. Сработва някъде към 1800 оборота. В смисъл, тогава "дръпва" осезаемо, иначе си духа постоянно. Като махна маркуча към интеркулера, си духа и на празен ход. Тогава се и чува - с махнат маркуч, и като вдигне обороти. Иначе - не.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Турбото трябва ли да се чува?

                          и аз имам HDI на 15 000 км. Свисти само като претовариш турбината. Демек тва дето и идва в повече го изхвърля. Иначе е тиха и не се чува. Предполагам че "чипосването" на един комън рейл точно това прави, да преправя режима на този клапан ...

                          Коментар


                          • #14
                            До: Турбото трябва ли да се чува?

                            Първоначално публикуван от bliss-stick Преглед на мнение
                            и аз имам HDI на 15 000 км. Свисти само като претовариш турбината. Демек тва дето и идва в повече го изхвърля. Иначе е тиха и не се чува. Предполагам че "чипосването" на един комън рейл точно това прави, да преправя режима на този клапан ...
                            Читав чип прави и това, и подаването на гориво, и центровката.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Турбото трябва ли да се чува?

                              На всеки модел е различно. На някои автомобили се чува, на други не. Това не е свързано с въпроса дали работи или не. Ако не "работи" турбината ефекта е много осезаем.

                              Турбините биват няколко вида. Най-дорбите като замисъл, са тези с променлива геометрия. При тях турбо дупката е по малка. Променливата геометрия, се изразява в това, че на ниски обороти, турбината започва да подава определено количество въздух. При повишаване на оборотите, посредством различни системи, дебита на въздух се повишава. Хубавото е, че турбината е ефективна при по-ниски обороти (около 1200) но за сметка на това действието и продължава до около 4 500 оборота. Т.е. покрива почти целия диапазон на мотора. Този тип турбини, задължително са с компютърно управление.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X