Страница 1 от 11 12345 ... ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 214

Тема: Присаждане (ашладисване)

Място
    Панагюрище
    Публикации
    7,064
    Точки (при гласуване)
    28

По подразбиране Присаждане (ашладисване)

Разправят, че трябвало да имаш лека ръка, за да го можеш...
    Аз имам доста опити - и успешни, и неуспешни през последните години. Повече все пак са успешните.

Днес, на връх Великден документирах последната ми успешна "генна модификация" - превръщане на дива слива в кайсия:
    Прикачени картинки Прикачени картинки

Sasho74 е офлайн
    Александър Цветков
    Утвърден участник | +ПЛ |
    Място
    София
    Публикации
    649
    Точки (при гласуване)
    8

По подразбиране До: Присаждане (ашладисване)

Я дай малко повече подробности отностно технологията на тази процедура. Кога е най подходящо да се прави? От какво на какво става най-добре? Гледам на снимката нещо увито със скоч?

Живо ме интересува.
    Когато човек говори истината - не се налага да лъже!

Място
    Панагюрище
    Публикации
    7,064
    Точки (при гласуване)
    28

Типично присаждане на "разцеп" - подложката се разцепва и в двата края на цепнатината се слагат калемите. Присажда се от костилкови на костилкови и от семкови на семкови плодни дръвчета. Правя го точно преди да започне развитието, сокодвижението. Не е скоч, а тънък полиетилен (от торбичка), с който закривам "раната", защото не знам рецептата за мехлема, с който мажат майсторите.
    Номерът е разцепа да го направиш без да докосваш местата, където ще легнат калемите, а самите тях да ги "подостриш" с остро ножче с едно рязване, а не с дялкане, както се остри молив например.
    Другото е Божа работа!

Sasho74 е офлайн
    Александър Цветков
    Утвърден участник | +ПЛ |
    Място
    София
    Публикации
    649
    Точки (при гласуване)
    8

Горе долу схванах, но това е нещо което трябва да се види, с обяснение няма как.
    Когато човек говори истината - не се налага да лъже!

Ясен е офлайн Супер Модератор | news |
    | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    32,285
    Точки (при гласуване)
    60

Става забавно, когато подрастващ мичуринец ти разбърка калемите
    13. Thou shalt be amused rather than angered by the words and deeds of idiots; for I am thy Noodly Lord and I have created idiots solely for entertainment purposes, Mine first and thine likewise. -- FSM, The Random Number of Not Commandments, Suggestions

Място
    Варна сега в София
    Публикации
    1,114
    Точки (при гласуване)
    11

Цитат Мнение на Паджеровод Преглед на публикациите
    Типично присаждане на "разцеп" - подложката се разцепва и в двата края на цепнатината се слагат калемите. Присажда се от костилкови на костилкови и от семкови на семкови плодни дръвчета. Правя го точно преди да започне развитието, сокодвижението. Не е скоч, а тънък полиетилен (от торбичка), с който закривам "раната", защото не знам рецептата за мехлема, с който мажат майсторите.
    Номерът е разцепа да го направиш без да докосваш местата, където ще легнат калемите, а самите тях да ги "подостриш" с остро ножче с едно рязване, а не с дялкане, както се остри молив например.
    Другото е Божа работа!
    Може ли на подобни по размери пръчки да се покаже нагледно каква точно е формата на калемите и разцепа - за да има темата наистина образователен характер ...
    В училище ни учеха как се присажда спяща пъпка на роза.
    На клонче с дебелина 8 - 10 мм. се прави Т - образен разрез на кората (дългата част около 3 см. и крайчетата се забелват леко настрани така , че да се види ликото-(светлата хлъзгава - твърда вътрешност на розата) вътре се приплъзва изрязаната пъпка - която има формата на ска с бабунка по средата . Учехме го в училище но - не сме го практикували. Снощи на мандарините в саксията се опитах по най-различни начини да им присадя лимон и ако дори един от опитите се окаже успешен - ще покажа снимки на успешният вариант, както и на процеса..
    Мария Стоева.....................!!! Никой не може да изтрие виц с Чък Норис!!!

Място
    Панагюрище
    Публикации
    7,064
    Точки (при гласуване)
    28

Цитат Мнение на iai-bg Преглед на публикациите
    Може ли на подобни по размери пръчки да се покаже нагледно каква точно е формата на калемите и разцепа - за да има темата наистина образователен характер ...
    За съжаление, когато присаждах не се сетих да снимам... а сега вече е късно за тази операция, или поне за метода на разцеп, по който тази година присадих две кайсии, една круша и една асма.
    Обаче пък ще дойде времето за присаждане по твоя начин - на пъпка.
    Освен това сега навлизат и едни специални "клещи" с които се прави "защипване" на еднакви по диаметър подложка и калем, с които просто човек не може да сбърка нещо
    Аз съм любител, и то от немай къде и съм далеч от мисълта да давам уроци Идеята ми беше ако някой прави нещо такова да се похвали и той тук...

Място
    София
    Публикации
    3,773
    Точки (при гласуване)
    19

А знаеш ли как се присажда на козьо крачеДядо ми лека му пръст се мъчи мъчи да ме учи ама като не те влече А беше овощар човекът още имаме в градината всички видове овошки в двора.
    К мирной жизни не пригоден.
    Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
    ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

Място
    Панагюрище
    Публикации
    7,064
    Точки (при гласуване)
    28

"Междувидовата трансмиграция" се развива добре.
    На втората снимка пък е присаждане на два вида грозде, бяло и червено, върху подложка - стара асма, за която един стар майстор ми каза, че е неприсаден сорт. По нашия край му викаме "ягода" - миризливо и полудиво грозде, което ставаше само за цвят на виното. Нямало да стане, а то взе, че тръгна

Място
    Варна сега в София
    Публикации
    1,114
    Точки (при гласуване)
    11

Можеш ли да одялаш 2 клечки и да цепнеш трета - като за присаждане наужким и да го щракнеш за да видим формата ?
    Моите опити с присаждане на лимонова пъпка изсъхнаха до един ... догодина ще пробвам по-рано на пролет.
    Мария Стоева.....................!!! Никой не може да изтрие виц с Чък Норис!!!

Място
    ЯМБОЛ
    Публикации
    1,349
    Точки (при гласуване)
    14

Цитат Мнение на Паджеровод Преглед на публикациите
    "Междувидовата трансмиграция" се развива добре.
    На втората снимка пък е присаждане на два вида грозде, бяло и червено, върху подложка - стара асма, за която един стар майстор ми каза, че е неприсаден сорт. По нашия край му викаме "ягода" - миризливо и полудиво грозде, което ставаше само за цвят на виното. Нямало да стане, а то взе, че тръгна
    Браво,винаги съм искал да го правя и май е време и аз да захвана с опитите.Моито дядовци са били градинари и сега братовчедите в Тополовград продължават традицията.Винаги обаче присаждат на див лоза.Даже преди около месец ми дадоха пръчки за асмата,брестовица и още един сорт.А мой колега даде бяло безсеменно засега вървят добре и дано да е така.
    Баща ми е разправял,че дядо преди много години е успял да ашладиса на дива круша няколко вида круши които са узрявали в различно време.Не знам дали е възможно ,но му вярвам.
    Поздрави.
    Ланд Ровър-Дискавъри,ТД5-1999 год.,готин е.
    "Мъжко е да обещаеш,човешко да не го изпълниш."
    "Правото на глас,не винаги означава да имаш право на избор."

Ясен е офлайн Супер Модератор | news |
    | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    32,285
    Точки (при гласуване)
    60

Цитат Мнение на rova Преглед на публикациите
    ...Баща ми е разправял,че дядо преди много години е успял да ашладиса на дива круша няколко вида круши които са узрявали в различно време.Не знам дали е възможно ,но му вярвам.
    Поздрави.
    Не само, че е възможно, но и круша+ябълка можеш да направиш. Растенията нямат имунно отхвърляне, просто трябва да уцелиш стъбла, които работят приблизително по еднакъв начин. За плодните дръвчета, правилото е "семкови на семкови, костилкови на костилкови".
    13. Thou shalt be amused rather than angered by the words and deeds of idiots; for I am thy Noodly Lord and I have created idiots solely for entertainment purposes, Mine first and thine likewise. -- FSM, The Random Number of Not Commandments, Suggestions

Място
    ЯМБОЛ
    Публикации
    1,349
    Точки (при гласуване)
    14

Значи аз съм виждал слива таа направена и е невероятен кеф,като гледаш различните плодове.Блаодаря за информацията.
    Ланд Ровър-Дискавъри,ТД5-1999 год.,готин е.
    "Мъжко е да обещаеш,човешко да не го изпълниш."
    "Правото на глас,не винаги означава да имаш право на избор."

turtey е офлайн Старши участник | СзО || +ПЛ || ДВиП |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    12,010
    Точки (при гласуване)
    30

Присадките се превързват с рафия, приготовлява се от епидермиса на мадагаскарската палма - Raffia ruffia. Употребява се навлажнена.
    Използват се също така превръзки от памучно платно напоени с овощарска замазка.

Овощарска замазка се приготвя от смола, пчелен восък и говежда лой.
    Бива:
    1. мека - 4 части смола, 2 части пчелен восък и една част лой
    2. твърда - 7 части смола, 2 части восък и 1 част лой

ПП Ясен е прав ама не съвсем. Има даже видове, които изобщо не търпят да се присаждат, дори на себе си. При други проблемите се появяват след време.

ППП Пия ром

Място
    Панагюрище
    Публикации
    7,064
    Точки (при гласуване)
    28

Можеш ли да одялаш 2 клечки и да цепнеш трета - като за присаждане наужким и да го щракнеш за да видим формата ?
    Вече два пъти ме моли дама. Нямам никакви оправдания да се ослушвам повече.

Потърсих в нета снимки на метода, обаче това, което намерих се различава от това, което правя аз. Не знам кой е правилният начин. Този, който ползвам аз е по-груб, защото се отрязва и разцепва много подложката, така че ако не се хване, на другата година трябва да се ползва друг клон или ако е бил един и се отреже много ниско да се изчакат две години, за да се повтори опитът. Калемите могат да се набавят и по-рано и отрезите се завиват в полиетилен с малко мокро памуче на дъното. Държат се на студено и тъмно място.
    Малко преди да започне сокодвижението на подложката се действа.
    Калемите се подрязват по показания начин с остро ножче, като е желателно това да става с по един "ряз" на ножа, а не както се подостря молив - с дялкане. Затова аз ползвам бръснач от 1918 г., ама не е задължително - има си овощарски ножчета за целта. Колкото по-малко се контактува с наранената повърхност, толкова повече са шансовете да оживее калемът.
    Отрязва се подложката на място, на което дебелината е най-малко (повече може) колкото двата калема + дебелината на инструмента, който се ползва за разцепване. Аз ползвам заточен метален клин с диаметър около 8 мм. Той се забива в центъра и разцепът се прави с дебелината на подготвените калеми. Номерът е там, където ще легнат те, клинът да не се е докосвал - хигиена! Ако хирурзите работеха чисто като мен, пациентите им щяха да имат повече шансове.
    Калемите се слагат от двете страни, като леко се помага с клина докато се наместят, все пак без многократно вадене и слагане. Трябва да съвпаднат слоевете кора на калема и подложката. Вади се клинът и разцепът притиска калемите. След това, понеже разцепът е дълбок и могат да попаднат гадости вътре се обвива с полиетилен, както се вижда от първите снимки в темата и се пристяга с лико или дебел конец.
    Редът е същият и при присаждане на лоза/асма, само се изчаква няколко дни между отрязването на подложката и разцепването и присаждането, защото тя активно "плаче".
    Не знам дали действам правилно, дет' се вика "не правете това у дома", аз не съм специалист в материята, обаче при мен се получава.
    Ъ-ъ-ъ... При снимките на филма няма пострадали питомни дръвчета, само не'ква тополка...

Място
    Кюстендил
    Публикации
    328
    Точки (при гласуване)
    11

Опитвал ли си при заострянето на калемите, да ги заостриш на клин, не знам да ли ме разбра, ама имам предвид да не са като пресечен конус. Мисля, че по този начин ще се увеличи контактната повърхност между калема и подложката, а от там и шансовете за прихващане. Според мен
    Ти явно имаш лека ръка и ти се хваща !
    На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

Място
    Панагюрище
    Публикации
    7,064
    Точки (при гласуване)
    28

Ako те разбирам правилно, искаш да кажеш да се запълни разцепът до долу от последната снимка. Пробвал съм, но трябва много дялкане и дооформяне, което пак не е добре за оцеляването на калема

Място
    Кюстендил
    Публикации
    328
    Точки (при гласуване)
    11

По подразбиране

Нямах предвид много дялкане, а от раз. Сигурно с тренировки. Може би ти си свикнал с бръснача, опитай и с хубаво ножче. Разцепът също се прави с ножчето. Всъщност, както ти се получава, така е добре.

Досега не каза дали правиш най-важната процедура - наплюнчването на калема
    Последно редактиран от cveti ; 20-05-09 в 20:41

Място
    Панагюрище
    Публикации
    7,064
    Точки (при гласуване)
    28

Не, казах ти, че гледам да е чисто. Малко работи са по-мръсни от човешката плюнка

Място
    Кюстендил
    Публикации
    328
    Точки (при гласуване)
    11

Абеее, сигурно си прав ! В първия момент започнах да ги броя на ум, после спрях

Страница 1 от 11 12345 ... ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Отговори: 206
    Последно мнение: 07-01-13, 08:30
  2. Нож за присаждане на орехи
    От mahalebka във форум Агрономия и животновъдство
    Отговори: 8
    Последно мнение: 08-06-12, 10:23
  3. Присаждане на турбо
    От VARIO във форум MERCEDES
    Отговори: 0
    Последно мнение: 21-02-08, 12:55