Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Газ-69 с винтов компресор

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Газ-69 с винтов компресор

    Първоначално публикуван от ifchon Преглед на мнение
    На тоз компресор, трябва да можеш да отрежеш часта с дросела и да го направиш доста по-компактен.
    Това не е дросел, а байпасен клапан. Служи да разтоварва компресора(респ. двигателя), когато се затвори дроселната клапа( пусне педала на газта). Умуваме над въпроса дали да га изключим, за да подобрим спирането на "моторна спирачка". Трябва да се пробва. Дотогава нищо няма да режа.
    Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

    Коментар


    • #17
      До: Газ-69 с винтов компресор

      Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
      То хубаво го чакате, обаче аз изобщо не измислям от какво да се вземе друг радиатор. Много му е тясна муцуната.
      По-голям радиатор няма да влезе. Или трябва да се направи по-дебел(с повече редове ) или допълнителен отпред. Надявам се да не се налага.
      Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

      Коментар


      • #18
        До: Газ-69 с винтов компресор

        Първоначално публикуван от Nik Преглед на мнение
        Успех Жоре,

        На мене Жигулата на 0,5-0,6 с турбото нямаше проблеми с пеегряване (с механичната перка) и с калпани, гарнитурата на главата и свещите бяха консуматив, защото не и идваха смесите в високите.

        Може би ще трябва някаква по усилена гарнитура на галавата да се направи, незнам
        Аз 0,6bar(10psi) не смятам да достигам точно заради надежността. Карбуратора ще е от Газ-53 точно за да може да храни двигателя.
        Една проста сметка показва, че ако 2,5л двигател го пълниш с 0,5бар свръхналягане необходимото количество въздух(респ.смес) е:
        1,5х2,5=3,75 т.е двигателя се пълни като 3,8 литров мотор и съответно карбуратора( испарителя) трябва да осигури това пълнене.
        Може би затова не си имал добро смесообразуване във високите обороти и си горял свещи и гарнитури на жигулата.
        Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

        Коментар


        • #19
          До: Газ-69 с винтов компресор

          Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
          Аз 0,6bar(10psi) не смятам да достигам точно заради надежността. Карбуратора ще е от Газ-53 точно за да може да храни двигателя.
          Една проста сметка показва, че ако 2,5л двигател го пълниш с 0,5бар свръхналягане необходимото количество въздух(респ.смес) е:
          1,5х2,5=3,75 т.е двигателя се пълни като 3,8 литров мотор и съответно карбуратора( испарителя) трябва да осигури това пълнене.
          Може би затова не си имал добро смесообразуване във високите обороти и си горял свещи и гарнитури на жигулата.
          Помисли за карбуратор предназначен за турбо, доста по-надеждно решение.

          Коментар


          • #20
            До: Газ-69 с винтов компресор

            Интересно.Следя темата с интерес.
            Обикновено на карбураторните турбо коли системата на пълнене е:Компресор-карбуратор-двигател.То не е случайно...
            Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
            Избрал съм схема карбуратор-компресор-двигател. Въпреки недостатъците си( не толкова прецизна и доста(60-80град)гореща смес ) схемата е проста, надеждна и с възможност за връщане на старото положение. Двигателят ще работи главно на газ и по-малко на бензин. За да остане надежден двигателя свръхналягането няма да е високо. Ще започнем с проби с 5-6psi (0,4bar) и ще видим, как ще го понесе руския двигател....
            Така ще има значително по-голям ефект,тъй като компресирате готовата смес.Но при връщане на педала,ще се получава свръх пълнене на горивна смес и опасност от детонации.Че може и да гръмнете.Мисля че трябва да я преосмислите тази точно система,дали ще е подходяща.И дали няма да е прекалено рискова...
            Ааааа и още нещо,поначало при компресорите разхода на гориво е доооста висок.Точно поради тази причина рядко се чарджеросват заводски,обемни двигатели.Виж,че всичкото е от 1,3 до 1,8.И дори и там шайбата така се изчислява,че да вдига работното налягане не веднага,а малко по-...При малко по-големите кубатури се слагат разни съединители,та компресора да се включва на над 2500-3000 оборота.Иначе страва страшно...На теб ти трябва пълнене,горе-долЕ от празния ход.Да има въртящ момент още на потегляне.Но то е за сметка на разхода...А той ще е бая доста...
            Друго,което ми хрумва в момента е че ще има удари при подаване-отземане на газ в ниските обороти.Тоест-опастност за трансмисията.
            Иначе смятал ли си каква мощност ще се докара?
            0885 477 440 "Чибуратор-тЕАм"

            Коментар


            • #21
              До: Газ-69 с винтов компресор

              интересен проект успех и дано скоро е готов за тест
              Ако няма каде да отидеш , ела на себеси

              Коментар


              • #22
                До: Газ-69 с винтов компресор

                Първоначално публикуван от ninja_1 Преглед на мнение
                Интересно.Следя темата с интерес.
                Обикновено на карбураторните турбо коли системата на пълнене е:Компресор-карбуратор-двигател.То не е случайно...

                Така ще има значително по-голям ефект,тъй като компресирате готовата смес.Но при връщане на педала,ще се получава свръх пълнене на горивна смес и опасност от детонации.Че може и да гръмнете.Мисля че трябва да я преосмислите тази точно система,дали ще е подходяща.И дали няма да е прекалено рискова...
                Ааааа и още нещо,поначало при компресорите разхода на гориво е доооста висок.Точно поради тази причина рядко се чарджеросват заводски,обемни двигатели.Виж,че всичкото е от 1,3 до 1,8.И дори и там шайбата така се изчислява,че да вдига работното налягане не веднага,а малко по-...При малко по-големите кубатури се слагат разни съединители,та компресора да се включва на над 2500-3000 оборота.Иначе страва страшно...На теб ти трябва пълнене,горе-долЕ от празния ход.Да има въртящ момент още на потегляне.Но то е за сметка на разхода...А той ще е бая доста...
                Друго,което ми хрумва в момента е че ще има удари при подаване-отземане на газ в ниските обороти.Тоест-опастност за трансмисията.
                Иначе смятал ли си каква мощност ще се докара?
                Схемите с карбуратор са две: дроун тру и блоу тру. При втората трябва специален карбуратор, който работи при надуване. Предимството на втората система е, че може да се сложи интеркулер. Аз съм избрал първата, като по-проста, по-лесна за настройка( нормален карбуратор), а и без това нямам място за кулер( а и в гората няма да има особен ефект поради ниската скорост на джипа).
                При пускане на педала на газта се затваря дросела на карбуратора и мотора изгаря цялата готова смес, като в компресора се получава вакуум( и точно тогава се отваря байпасния клапан, за да не се товари мотора и компресора). Да гръмне готовата смес може от незатваряне на всмукателен клапан(точно затова се слагат усилени пружини при надуване над 10psi). Затова ще има предпазен клапан, настроен на малко по-високо налягане от работното(в момента го проектирам).
                Това за малките суперчарджвани мотори е валидно за Европа. В щатите серийно се суперчарджват мотори на Форд, Дженерал мотърс, Нисан с обеми 3,8л, 5,2л и нагоре. Моят компресор е от Бюик 3,8л.
                Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                Коментар


                • #23
                  До: Газ-69 с винтов компресор

                  Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
                  Схемите с карбуратор са две: дроун тру и блоу тру. При втората трябва специален карбуратор, който работи при надуване. Предимството на втората система е, че може да се сложи интеркулер. Аз съм избрал първата, като по-проста, по-лесна за настройка( нормален карбуратор), а и без това нямам място за кулер( а и в гората няма да има особен ефект поради ниската скорост на джипа).
                  При пускане на педала на газта се затваря дросела на карбуратора и мотора изгаря цялата готова смес, като в компресора се получава вакуум( и точно тогава се отваря байпасния клапан, за да не се товари мотора и компресора). Да гръмне готовата смес може от незатваряне на всмукателен клапан(точно затова се слагат усилени пружини при надуване над 10psi). Затова ще има предпазен клапан, настроен на малко по-високо налягане от работното(в момента го проектирам).
                  Това за малките суперчарджвани мотори е валидно за Европа. В щатите серийно се суперчарджват мотори на Форд, Дженерал мотърс, Нисан с обеми 3,8л, 5,2л и нагоре. Моят компресор е от Бюик 3,8л.
                  Ахам.Така става.Даже днес ме светнаха,че така компресора има вътрешно мазане от горивото и е по-добре.Чакаме развитие...
                  0885 477 440 "Чибуратор-тЕАм"

                  Коментар


                  • #24
                    До: Газ-69 с винтов компресор

                    След умуване и спорове със Слави стигнахме до извода, че преди монтажа на компресора трябва задължително да сложим маслен радиатор и то пълнопроточен, за да няма спад в налягането на маслото. Аргументите на Слави са, че по принцип руските двигатели умират поради ниско налягане на маслото и от там лошо мазане. Показателно било това, че износват предимно основните лагери, а биелните не. Мен повече ме убеди другия му аргумент. Колегата Коста е сложил на своя Газ-69 термодатчици във всички картери(мостове, кутии, двигател) и стриктно следи температурите там. Той е споделил със Слави, че на шосе температурата на двигателното масло не надхвърля 60 град., докато в гората стига 120-140 град.! Нали се сещате какви мазилни качества има това масло при тези температури, и как се окислява... В подкрепа на това решение е и факта, че всички натоварени машини( камиони, бусове) имат маслен радиатор.
                    По този повод ми се върти идея за маслен термостат. Има ли такова животно и откъде може да се намери? Щото иначе зимата ще трябва да въртя кранове като загрее маслото...
                    Последно редактирано от Георги Василев; 28-04-09, 13:03. Причина: допълване
                    Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Газ-69 с винтов компресор

                      Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
                      По този повод ми се върти идея за маслен термостат. Има ли такова животно и откъде може да се намери? Щото иначе зимата ще трябва да въртя кранове като загрее маслото...
                      На всички леки коли с маслен радиатор, които съм виждал, има такъв термостат
                      Трябва да видя на Патрула как е решено
                      Може да сложиш и маслен охладител на самия филтър, ако няма фабрично

                      ПП Сега отворих на Москвича книжката, че не бях напълно сигурен. Там масленият радиатор се включва ръчно с кранче (тип канелка). Пише цитирам: "При включване на масления радиатор налягането на маслото малко се понижава."
                      Последно редактирано от turtey; 29-04-09, 19:51.
                      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                      Коментар


                      • #26
                        До: Газ-69 с винтов компресор

                        Ако не бъркам Паджерото е с такъв термостат . Отваря при определена темп . и тогава работи масления радиатор . Той пък се охлажда от потока въздух при движение . Вероятно перката също също му действа.
                        MITSUBISI PADJERO 2,5 TDI. 1994 Г. Кандидат ретро.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Газ-69 с винтов компресор

                          Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
                          Колегата Коста е сложил на своя Газ-69 термодатчици във всички картери(мостове, кутии, двигател) и стриктно следи температурите там. Той е споделил със Слави, че на шосе температурата на двигателното масло не надхвърля 60 град., докато в гората стига 120-140 град.! Нали се сещате какви мазилни качества има това масло при тези температури, и как се окислява
                          Хм... Много полезна информация. Браво на колегата за датчиците!
                          120-140 градуса не са никак малко, но не са и проблем, ако сме с подходящо масло...
                          Много от ендуро моторите са с въздушно-маслено охлаждане, вкл. и моя. Лятото в жегите достигат работна температура на маслото към 120-130 градуса и това е нормално, работят без никакви проблеми.
                          Но в този момент е много важно какъв ни е вискозитета на маслото.
                          При такива температури маслото трябва да ни завършва поне на .....W50... Може 10W50, може 15W50(тези двете стават и за лято и за зима), също може и 20W50, но това последното е подходящо за температури над 0 градуса, при минусови температури трябва поне 15W...

                          Нали се сещате едно масло като Диона Супер или някакво друго подобно какви качества има при температура на маслото от 100 градуса нагоре, да не говорим за 130-140

                          Има минерални масла 20В50, които за лятото са перфектни...
                          За зимата ще трябва нещо поне 15В50, но такова минерално не съм виждал, ще трябва да се бръкне по на дълбоко в джоба за полусинтетика...

                          Но това всичкото за високата Т на маслото се получава предполагам само при големи натоварвания в гората, при големи обороти и ниска(почти никаква) скорост!?

                          Коментар


                          • #28
                            До: Газ-69 с винтов компресор

                            Работата по монтиране на компресора продължава, макар и бавно.
                            Изработена и монтирана е ремъчната шайба за шестпистовия ремък:



                            Също така е готов и макета на закрепващата конзола:

                            Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                            Коментар


                            • #29
                              До: Газ-69 с винтов компресор

                              Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                              То хубаво го чакате, обаче аз изобщо не измислям от какво да се вземе друг радиатор. Много му е тясна муцуната.
                              Може би от ТК-80 -Булгар.
                              E = mc2 / Прави си сметката! И умната!

                              Коментар


                              • #30
                                До: Газ-69 с винтов компресор

                                Пак е широк и висок радятора. Аз съм си мислил да се направи от старите модели с широкото казанче да се сложат още два допълнителни реда напред от друг. Един майстор ми каза че можело да се направи по принцип.
                                А защо не направи една алуминива шайба за 3-те ремъка вместо и старата и тази?
                                Случайни хора УАЗ не карат

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X