Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Масло за двигател с въздушно охлаждане

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Масло за двигател с въздушно охлаждане

    Здравейте колеги ,
    имам едино въпросче за двигателите с въздушно охлаждане.Маслото за тях спецялно за въздушно охлаждане ли е или няма значение дали е въздушно или водно охлаждне

  • #2
    До: Масло за двигател с въздушно охлаждане

    Няма да се смееш нали???

    Фолксваген Бус 1.6 вьздухар сьм го карал + 2 години без проблем с М10Д.Само го дрьж в обороти,маслото не му дреме как се охлажда мотора,номера е да не скача температурата,че тогава и М10Д не помага
    TOYOTA SEQUOIA ‘11
    W140 S420 '99

    Коментар


    • #3
      До: Масло за двигател с въздушно охлаждане

      здравейте относно маслата за въздухари при тях маслата работят при по висока температура когато вземах 1ят доиц се уплаших че е за основен ремонт после отидох в кастрол и там ми дадоха масло с по висока работна температура двигателя спря на "гори" масло неприятното е че не навсякъде поддържат асортимент иначе когато е нормално масло бута по малко и доливаш това го научих от опит но ако имаш въздухар подъжай го винаги чист

      Коментар


      • #4
        До: Масло за двигател с въздушно охлаждане

        Първоначално публикуван от roko Преглед на мнение
        Здравейте колеги ,
        имам едино въпросче за двигателите с въздушно охлаждане.Маслото за тях спецялно за въздушно охлаждане ли е или няма значение дали е въздушно или водно охлаждне

        ... Нали ти казах, бе човек...преди...Не, че не може с друго масло и т.н. То и мерцедес може да караш с друго масло например-въпросът е колко искаш да запазиш автомобила. Аз не познавам Прагите в детайлност, но помня, че си имаха масло с друг вискозитет и както цитира един от колегите по горе с друга работна темепература и разрядност, което спомага доста за охлаждането на ДВГ-то. Има роля на маслото, не малка при това, при тези машини и за охлаждането на ДВГ, особено при ниски скорости на машината. Ние ползвахме руско такова, доставка от Русия или Чехословакия, не помня вече, за Прагите, защото при нас те се движиха само на първа и евентуална втора скорост. Не познаваха "асвалт" или прав път. Все по кал, дупки и т.н. Говаря за някъде около 80 години на миналия век - тези машини бяха за ТМП мостове през водни препядствия. И тогава си спомням, че колега каза, че маслото е същото като това на ЗаЗ 966 А-М-968 и другите му там модификации, че и той имаше такава кола тогава. Имаше и някаква тънкост на огледалните чугунени филтри на маслото закрепени към самия ДВГ, по коита се "плъзгаше" маслото, отлагаше "примесите" и се връщаше в ДВГ-то с доста по висока скорост и от там смаляше температурата на двигателя. Донякъде. Но като се съберат няколко такива пропуска от страна на водача, става фатално за машината. За това и те посъветвах, да отидеш в някакъв сервиз със "стар" майстор, който знае какви масла са на тези машини-оригинални. Относно книгата не съм и я търсил и в момента не ми е под ръка, но като остане време ще видя къде е.
        "Лоши машини няма-има лоши стопани" - не е моя мисъл...
        [I][SIZE=1]...системен администратор-винаги има начин...:)[/SIZE][/I]

        Коментар


        • #5
          До: Масло за двигател с въздушно охлаждане

          Е да прав си каза преди , но питах 1 2 човека които са карали прага и ми казаха че важното е масло да е.Та за тва питам пак.Да събера повече информация преди да зема нещо и в следващия момент да се окаже че няма полза от него

          Коментар


          • #6
            До: Масло за двигател с въздушно охлаждане

            Двутактово масло или дебел минерал или синтетика е най-добре за тия мотори,но аз и с М10Д сьм нямал проблеми с години.Важното е да не пада под 2500 оборота машината,но това влиза в раздел КАК СЕ КАРА ВЬЗДУХАР.



            Под ДЕБЕЛО се разбира това горе - 4 тактово 50 масло.Гледаш да не става на вода като загрее мотора.Зависи и какви пари искаш да похарчиш,ако те не са проблем аз бих карал 15/50 синтетика като допьлнително ще му извадя маслен радиатор.

            Разликата с вьздухара и водния ги знаеш,от там идва и разликата с маслата.Вьздухара не се плаши от 110-115 градуса работна температура,много бусови мотори работната им е толкова,че спокойно може да стигне и 120 без да хвьрли маслото.На 120 водния е избил кочината с какво ще масло да е.От там и логиката за дебело масло и масло което не си губи смазочните свойства при високи температури - дебели минералки или добра дебела синтетика / най-добре/.


            Не каза и на какво ще го сипваш - ако е на Порше или Субару става,ако ще е на Прага тя само синтетиката и липсваТам си плаче за директно 50
            TOYOTA SEQUOIA ‘11
            W140 S420 '99

            Коментар


            • #7
              До: Масло за двигател с въздушно охлаждане

              Е и аз искам да го сипвам на порше ама поради липсата на порше ще сипвам на прагата
              Та както каза колегата rpkn в една стара публикация че нормалната работна темперетура е 97`C а моита прага ги стига тия че даже и 100` ама я оставям да изстива.А има хора които ми казват че карат на 110 120` , та незнам кои да слушам - хората ли , книгата ли?
              И за това питам пак за маслото може като зема друго да не вдига над 97`

              Коментар


              • #8
                До: Масло за двигател с въздушно охлаждане

                Първоначално публикуван от roko Преглед на мнение
                Е и аз искам да го сипвам на порше ама поради липсата на порше ще сипвам на прагата
                Та както каза колегата rpkn в една стара публикация че нормалната работна темперетура е 97`C а моита прага ги стига тия че даже и 100` ама я оставям да изстива.А има хора които ми казват че карат на 110 120` , та незнам кои да слушам - хората ли , книгата ли?
                И за това питам пак за маслото може като зема друго да не вдига над 97`

                Аз имам дизелов агрегат с двигател Robur с въздушно охлаждане , който е почти на 1000 моточаса вече . Гедерейците са написали на табела : Моторно масло : М10D . Смяна на 100 моточаса. До сега проблем не съм имал . Навремето имах и едно самоходно шаси 22 к.с. пак с въздушно охлаждане . На него също предписанието беше М10Д.
                Така че сипвай смело .
                Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                Коментар


                • #9
                  До: Масло за двигател с въздушно охлаждане

                  колега дано прочетеш това ВЪЗДУХАР КАТО ЗАГРЕЕ НЕ СЕ ОСТАВЯ ДА РАБОТИ НА НИСКИ ОБОРОТИ ПО ЛОШО СТАВА спираш и на средна газ а ако бързаш газ и малка предавка

                  Коментар


                  • #10
                    От: Масло за двигател с въздушно охлаждане

                    Здравейте!
                    Мисля,че за двигател с въздушно охлаждане е най-добре синтетично или полусинтетично масло,тъй като те са масла с висока температурна издръжливост.Минералните масла ,обикновенно при температури над 110*,започват да преминават в зона окисление или по-просто казано макромелекулите им се разпадат и с това пада рязко визкозитета,с което се увеличава възможността от полутечно триене.След тези градуси маслото се овъглява и започва да се отлага по частите,като лепкава и гъста суспензия.
                    Поздрави!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Масло за двигател с въздушно охлаждане

                      На Малкото Фиатче е минерално 20W50, особено ако е за летния сезон с хубави жеги,
                      или пък ако става въпрос за поиздухан двигател.
                      И по-тънки масла се ползват, но зависи колко е износен моторът, както и от географското местопложение :-)
                      Обикновено тънките масълца стават на водичка и нито мазане, нито охлаждане... Маслото отнема около 80%
                      от температурата на околната си среда, което го прави основен фактор в живота на всеки духльо. По възможност
                      при тунинг и ъпгрейд добре се вписват картери с по-голям обем (алуминиеви) и маслени радиатори, ако липсват.
                      Иначе въздухарката не обича да се кара на ниски обороти, за да може турбината да си върши работата.

                      Поздрав!

                      ПП- най-добре да се изнамери литература за съответния двигател,
                      все ще има из нета

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X