Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Новият завод за отпадъци

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Новият завод за отпадъци

    След вчерашното предаване в "шоуто на Слави" се породи въпросът в мен. Редно ли е да стройм завод за изгаряне на битовите отпадъци?
    От дискусията която заформиха в студиото се оказа че правителството е подписало договор за изграждане на завод за изгаряне на софийският боклук. Тримата учени който бяха на гости се изказаха доста критично за такъв вид завод ,защото това е доста остаряла технология която замърсява околната среда в радиос от 150км.От изгарянето на битовите отпадъци се образуват токсични в-ва който немогат да бъдат филтрирани,който на свой ред увреждат организмът и повишават процента на заболяваемост от Рак и стерилитет в населението. В Европа само във Виена има такъв завод ,но в който се изгарят единствено продукти не замърсяващи околната среда.... Оказва се ,че проблемът ще се усети след 20-25години и тогава ще емалко късно за поправка.
    http://vbox7.com/play:30ce9895 http://vbox7.com/play:c0ba73d6
    Доста сериозно предаване се получи впредвид комедийния характер на шоуто. Хубаво е първо да изгледате предаването и да коментираме.
    Докога алчните политици ще решават съдбата на народа.
    38
    Не
    34.21%
    13
    Да
    57.89%
    22
    Неми пука,каквото ще да става
    7.89%
    3
    "Само в най-простото може да се вмести най-сложното"- Джунджи Кимура

  • #2
    До: Новият завод за отпадъци

    Най-малкото други типове заводи за преработка на отпадъци са доказали че може хем екологично, хем и че може от боклука да се произвежда и да осигурява завидно количество енергия за населението ...
    Дето се вика: "По-добре да съм хубав и богат отколкото беден и грозен" .
    Акъл трябва за тази работа,акъл.
    Много е порочна системата и хората в нея.
    CITYEL

    Коментар


    • #3
      До: Новият завод за отпадъци

      Гледах го подробно цялото предаване и на другата сутрин първата ми работа беше да проверя за какво иде реч и дали наистина става въпрос за изгаряне както твърдят поканените експерти, защото смятам да живея в близост до този район.
      В тази статия http://news.ibox.bg/news/id_840011254 се говори за "завод за механично и биологично третиране на битови отпадъци в с. Яна, депо за неопасни отпадъци в с. Яна и инсталация за компостиране в с. Горни Богров", т.е. никъде не прочетох за изгаряне, а само за разделяне и компостиране. А точно че трябва да се прави компостиране говореше непрекъснато възрастната дама с многото научни титли.
      Повече за процеса на компостиране може да се прочете ето тук http://www.riosvbs.unacs.bg/compost.html, и даже се оказа че има в България и фирма, която се занимава само с това и продава даже домашни компостери, там също има доста информация http://www.ecocompost.bg/index.php?p=9&l=1.

      Та какво се оказва, значи според горепосочения от мен източник ще има инсталация за механично и биологично третиране и компостиране (което според поканените учени е правилната технология), а въпросните учени непрекъснато твърдят, че ще има изгаряне.
      Лично аз съм не знам кой говори истината ... както се казва "Истината е някъде там" - цитат от "X files".

      Та според официалните източници никъде не става въпрос за изгаряне ... колкото и странно да звучи или поне аз не намерих такава информация.
      Ако наистина става въпрос за изгаряне, както твърдят и тримата експерти в Шоуто на Слави, дайте някакъв източник на информация, където да го пише това.
      Последно редактирано от Радослав Райчев; 08-04-09, 07:29. Причина: допълнение
      Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
      LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
      Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

      Коментар


      • #4
        До: Новият завод за отпадъци

        Първоначално публикуван от Vilkata Преглед на мнение
        В Европа само във Виена има такъв завод ,но в който се изгарят единствено продукти не замърсяващи околната среда....
        Няма такива продукти ,които да не замърсяват околната среда при изгаряне всичко е вредно по този начин на обработка.

        Коментар


        • #5
          До: Новият завод за отпадъци

          Я се успокойте -

          Боклукът, каквото и да го правим, все нещо няма да се харесва на всички. На компостиране просто не подлежи всичкият, а само малка част. Каквото и да говорят учените с титли.

          Каквото и да приказват, от пластмаса и метал компост (т.е. угнил тор) не може и няма да стане. От хартия и да стане, е безполезен, освен това ще замърси природата с точно толкова емисии, колкото и горенето.

          Значителна част от боклука е хартия и полиетилен. Ако са добре отделени (с "механичното третиране"), най-доброто, което може да се направи с тях, е да се изгорят контролирано за получаване на електро- и топлоенергия. Каквото и друго да ги правим, те емисиите все едно ще си ги изпуснат, поне полза да има. А ползата е, че иначе същата енергия някой ще я произведе от въглища, което НАИСТИНА замърсява 150км наоколо.

          п.с. така, както в момента третираме софийския боклук (возим го до Силистра) замърсяването е в радиус 400км. Така че да, подкрепям всичко, което може да се прави с боклука, различно от трупане на бали.

          Коментар


          • #6
            До: Новият завод за отпадъци

            Първоначално публикуван от Vilkata Преглед на мнение
            ... Тримата учени който бяха на гости се изказаха доста критично за такъв вид завод ,защото това е доста остаряла технология която замърсява околната среда в радиос от 150км.От изгарянето на битовите отпадъци се образуват токсични в-ва който немогат да бъдат филтрирани,който на свой ред увреждат организмът и повишават процента на заболяваемост от Рак и стерилитет в населението. В Европа само във Виена има такъв завод ,но в който се изгарят единствено продукти не замърсяващи околната среда...
            Изгарянето на битови отпадъци е масова практика в Европа. Технологията е достатъчно напреднала и ефективно изходящите газове са само CO2 и H20. Преди изхвърляне в атмосферата се пречистват, както и пепелта. Произвеждат топлинна енергия, а в някой случаи и електричество. Примери за подобни заводи разположени в центъра на европейски столици са да речем Амстердам и Берн.

            Коментар


            • #7
              До: Новият завод за отпадъци

              Това май сме го обсъждали вече преди...
              Напълно подкрепям Ясен и yossarian! А причината такъв завод да не бъде построен още преди 9-10 години е, че нашите водещи "политици" не можаха да се разберат кой да вземе комисионната.
              Резултатът го виждате всички, а софиянци (и други) го изпитват на гърба си!
              НИКОЙ НЕ Е ТОЛКОВА СЛЯП, КОЛКОТО ОНЗИ, КОЙТО НЕ ИСКА ДА ВИДИ!
              Omnia vincit amor !

              Коментар


              • #8
                До: Новият завод за отпадъци

                Не съм гласувала в анкетата, защото отдавна вече не гледам шоуто на Слави и няма как да взема отношение. Но наскоро ми изпратиха едно кратко филмче, което искам да споделя с вас. Аз съм впечатлена и това е малко слабо казано. Там има неща, които не че не съм подозирала, но някак не си ги бях систематизирала. Авторката на филмчето акцентира на факта, че произвеждаме все повече БЪДЕЩ боклук и че това се поощрява.
                Отделете 20-тина минути и го изгледайте. Хубаво е да го видят колкото се може повече, особено млади хора.
                http://vbox7.com/play:7b9e986a

                Моля за извинение, ако това е било пускано вече тук.

                Коментар


                • #9
                  До: Новият завод за отпадъци

                  Първоначално публикуван от Виолета Преглед на мнение
                  Отделете 20-тина минути и го изгледайте. Хубаво е да го видят колкото се може повече, особено млади хора.
                  http://vbox7.com/play:7b9e986a

                  Моля за извинение, ако това е било пускано вече тук.
                  Вили ,браво за филма.Много интересен материал са направили.За съжаление обикновенният човечец няма голямо поле за изява.Или има?
                  И аз несъм против създаването на завод, но нека бъден такъв който най-малко да замърсява околната среда,а не да пройзвежда Диоксин!Дано тримата експерти в шоуто данеса прави,но има и голяма вероятност да казват истината,а може "платените" медий дане показват реалността(което мисе струва по вероятно).
                  Все мисе струва ,че умните глави от парламента пак щесе понаакат.
                  "Само в най-простото може да се вмести най-сложното"- Джунджи Кимура

                  Коментар


                  • #10
                    До: Новият завод за отпадъци

                    Не може да се очаква, който и да било говорещ пред телевизионна камера специалист да е безпристрастен и да казва само обективната истина. Това ТВ време струва купища пари и никой не би го прахосвал. Тъжно, но телевизията е това.

                    Пустите му диоксини, айде стига вече и с тях. Не са отрова на отровите, ще ги намерите в пушека на всеки селски комин. Пък хората употребяват огън от има-няма 3 милиона години. Все някоя беда щеше да си проличи.

                    Наивно е да мисля, че всеки еко-ентусиаст ще зачете (Хвала на С.Трифонов за тази дума) буквара по химия, физиология или климатология. Хора, моля ви, ОПИТАЙТЕ да се ограмотите. Проблемите на околната среда са много, но съвсем не са точно и само тези в центъра на медийното внимание.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Новият завод за отпадъци

                      Да ме прощава тоя - оня, но същите тия радетели за здрава природа, под лозунга "Мъдрия евросъюз го иска", приеха закона за опаковките. На следващия ден всеки българин започна да произвежда 450 килограма буклук годишно, вместо дотогавашните 200. Така че проблемът отново е в глупостта, алчността, измамата и техните лобита, и съвсем не в гражданството.
                      А иначе, най - много може да излъже именно експерт, особено когато защитава конкретна теза. ПешО и КирЕ не могат да излъжат, понеже не знаят нужните думи. Реален специалист, който знае и за и против, знае и две и двеста, и може да каже как трябва наистина, а не как да уредим нашто бизнесменче, никога няма да бъде допуснат в конюктурно предаване на рейтингова кабеларка в гледано време. Вярната информация е смъртна отрова за тарикатите и честните частници, толкова чувство за самосъхранение имат.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Новият завод за отпадъци

                        Един куп мнения, а не знаем технологичната схема на софийския завод!!!

                        Хорските инсталации изгарят боклук без течни съставки. От австрийскете кухни не изхвърлят вчерашни манджи, динени кори и имам баялдъ! Сухите отпадъци се сортират на транспортните ленти и после всякоя съставка: хартия, стъкло, метали си поема пътя. В Япония (гледах филмче) от пластмасофите бутилки свалят рекламното фопио и капачката - защото са от различни материали.

                        За изгаряне на сегашния депониран софийски боклук-чорба трябват сериозни количества газ!

                        Докато подобни проблеми с обсъждат при Слави, а газовите проблеми при Азис, решения не може да има.

                        И да не боклучим страниците на Форума: думичката боклук се пише с "О", а не бУклук!!!!

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X