Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кой е по-добър? ЗИЛ 157 срещу ЗИЛ 131

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Кой е по-добър? ЗИЛ 157 срещу ЗИЛ 131

    Първоначално публикуван от Стефан
    Пие мамка му идиотска, ама па как върви... Само 157 върви повече в тая категория. Мани, завиждам ти, та чак ще зема да си отворя няква бира, да не се пръсна...)
    За 131 и 157 може да спорим колкото искаш.Само мога да ти кажа че за мен 157 е отмащтението на конструктора.3 години карам 131 и с мен има 2 зила 157 много добре знам какво могат и какво не. Така че ако искаш може да поспорим по темата.Ако не си карал зил 131 като имаш път на сам обади се и нямаш никакви ядове
    Всички са луди ама на някои повече им личи.

  • #2
    )) 20 години ги произвеждаха заедно, последните 157 са от 84 май че ...
    Той е почти един тон по-лек, и дявол знае колко по-евтин. Конструкторите са направили това, което са им поръчали. Това може да се ремонтира, и почти изцяло да се произвежда и в селските ковачници. И това също е част от изискванията. Зер 157 е основния транспортьор за тактическия тил, те возят и баките, и снарядите по батареите, и патроните, и труповете и ранените. 157К даже е транспорт за мотопехотата, смятай - почти за полето на боя. Армията която имахме, ще губи десетки-стотици такива дневно. И МАК-ове да са, пак ще ги унищожават, какъв е смисъла?
    А иначе нали в кабината има място? И волана е голям, стига за 4 ръце))

    Коментар


    • #3
      За 131 и 157 може да спорим колкото искаш.Само мога да ти кажа че за мен 157 е отмъщението на конструктора.3 години карам 131 и с мен има 2 зила 157 много добре знам какво могат и какво не.
      Аз специално много ще се радвам да разбера повече относно практическите аспекти на експлоатацията на ЗИЛ 157 и ЗИЛ 131 както и всякакви сравнения между тях…
      VPetrov.photography

      Коментар


      • #4
        Аз съм карал няколко пъти 157, но не съм имал възможност за сравнение, така че, немога да дам обективно мнение. Искам да кажа само, че за първи път чувам някой да каже, че 131 е по-добър от 157, винаги са ми казвали обратното и то съм го чувал от хора които са имали възможноста да ги съревновават и двата заедно. Затова ще ми е интересно да прочета и други мнения.
        Но не забравяйте, че и най-добрата машина в не способни ръце изглежда смешно.

        Коментар


        • #5
          В калта на 131-то му яде главата теглото, и разните висящи под шасито екстри. В Русия като ги вземат, и веднага ги режат - заваряват като УАЗовете А 157 си е готов, съвършен, и лек. Обаче карането му, и на асфалт, е ... А бе, цирков номер Едно кръгче по двора - и то е екстрим Кошмар просто. На война военните шофьори живеят средно седмица, колкото лейтенантите от пехотата, и всичко е ясно. А за да си го имаш и караш просто в мирно време, трябва наистина много да обичаш ... нещо)) Примерно офроуда
          Това е просто маниащина. 131 вече е човешка машина.

          Коментар


          • #6
            157 срещу 131

            Ще кажа следното:
            карал съм и двата тъй като все още служа в армията, и двата имат преимущества и недостатъци. Най доброто в ЗиЛ 157 е 6 цилиндровия двигател които е много добър неговия максимален въртящ момент е в ниските обороти. Има модели на които 5-та предавка е под 1,000 т.е. индиректна. По нисък е и с нисък център на тежеста. Разхода на гориво е 48 на 100км. От раздатъчната кутия излизат два карданни валове за средния и последния мост, та че ако стане нещо с някой от тези два моста пре-спокойно можете да махнете кардана на повредения мост и да се преберете само със среден или заден мост. Предния мост се включва механически чрез лост.
            Най лошото е тясната кабина- трима по едри мъже трудно се побират, лостовете за включването на предния мост и предавките в раздатъчната кутия са разположени неудобно за шофьора място- в краката на пътника до него, никаква бързина- 65км/час по нанадолнище с педал на "газта" до ламарината. Липсата на хидравлика на волана.
            В ЗиЛ 131 лошото е високия център на тежеста, високо оборотния двигател (взет от ЗиЛ 130 с по големи жигльори на карбуратора в първата камера). Предния мост се включва от бутон и електромагнитен клапан но задължително трябва да имате въздух в системата най-малко 4 атм. Може да включите предния мост механически но това става като включите понижаващата предавка в раздатъчната кутия понеже лоста е един. Високия разход на бензин - 50 на 100км. От раздатъчната кутия въртящия момент се предава на средния мост, и от там на третия т.е. в картерите на диференциалите на средния и третия мост които са взаимнозаменяеми има редуктор предаващ въртящия момент по нататък.
            Наи доброто е по-широката кабина(пак от ЗиЛ 130 но с други калници заради предните колела и друга решетка на радиатора) по бързоходен - 80-90 км/час. Хидравлика на волана.
            И двата имат система за регилиране на налягането в гумите на колелата като в някой от по старите 157 в кабината пред скоростния лост са разположени крановете за отделните колела.
            И накрая по проходимост ЗиЛ 157 е по добър от ЗиЛ 131 тъй като съм имал възможност да управлявам и двата камиона и в сняг и в кал.
            По "комфортност" - ЗиЛ 131
            Но накрая мога да обобщя следното - и двата камиона са морално остарели вече(особено ЗиЛ 157) с двигатели харчещи много гориво с ниска мощност(двигателя на ЗиЛ 131 е само 150к.с. по SAE т.е. това е бруто и като махнете някоя и друга конска сила за задвижването на хидравликата, генератора компресора и имаики предвид двете кутии - предавателната и раздатъчната както и трите моста то нишо не остава от мощноста на двигателя). Още някоя и друга година и те ще бъдат само спомен от близкото минало.

            Коментар


            • #7
              Много се радвам, че накрая някой даде съществено мнение по въпроса. Много ви моля да уточните дали автомобилите (ЗИЛ 157 и ЗИЛ 131) са били в еднаква комплектация фургон и бордови например. Защото в противен случай разбирате че центъра на тежестта ще е на различна височина. Естествено има значение и дали са били с сходни по износеност гуми. Ще е добре ако отделите малко повече време за подробности относно конкретика свързана с проходимостта - на кал, сняг, наклони и т.н.
              VPetrov.photography

              Коментар


              • #8
                Как износени бе?) Това за гумите. Тях никой не ги използва за транспортни машини, стоят си в парковете, какво да се износи? "Грайферите" им са едни шашки нарядко по гумата, като БТР-ските, и те са високи три пръста, ресурса нито на мотора, нито на другото стигат за да се изтрие.
                С центровете на тежестта работата също е проста, 157 е по-ниско, все едно какъв е. Те си вървят винаги натоварени по щат, и значи много, понеже мноооого лошо се пише на командир или началник който подгони на някъде празен транспорт. Които возят спецоборудване, или изобщо не могат да го свалят, или то не се отдалечава много от тях, например танковите тралове. А "камион изобщо" в армията няма, всичките са "машината за това", "машината за онова"...

                Коментар


                • #9
                  а фургона, който сам по себе си трябва да е лек... ако беше иззидан от тухли щеше да е пак толкова тежък
                  помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                  Коментар


                  • #10
                    Имаше някакви тухлени. Хем и с оловни тухли, не целите разбира се, живееха при химиците. Ама дали не бяха на КРАЗове ...
                    Почти всички фургони са КУНГове (Кабина Универсална с Нормални Габарити), със скосени ръбове на покрива по изискванията за железопътните тунели, и напълно оборудвана не може да превишава щатната товароподемност на носителя си. Тежките предмети все едно стоят на пода, и в крайна сметка му е практически все едно дали вози рентгена на бригадната болница, или компота за щаба, или атомни снаряди за самоходките. Само страха е различен, ама той е отчетен в конструкцията) Отделна гадост са само цистерните, щото като са пълни наполовина се плискат противно, имаш чувството че някой го е хванал за задника и го клати за да се занесе, и много ти се иска да се разкараш от цялата тая история) Обаче като знаеш че някъде го чакат, си псуваш и си караш...

                    Коментар


                    • #11
                      По вапроса за гумите.Нищо освен пълен ляв или десен завои не може да ги сабори.Но на завой така се трият че ми се реве особенно задните.И ако е натварен задниа мост така пука че имам чувството че ще се разпадне всеки момент.И още нещо неможе да се включи механично предния мост.Когато се включи раздатката на бавни на самата кутия има датчик които пак подава ток кам релето и включва придня мост но не механично
                      Всички са луди ама на някои повече им личи.

                      Коментар


                      • #12
                        ЗиЛ 157 срещу ЗиЛ 131

                        Относно фургоните те са стандартни само по габарити. Фургона на ЗиЛ 157 на по старите модели (от 50та до 70та г.) са дървени с облицовка от ламарина. Но оборудването е стандартно. Независимо дали е автоработилница или АВработилница товара е 5 тона.
                        Пука ви средния мост защото това е една особеност че при завой или маневра колелата на моста се суркат странично поради по-късата база и конструктора е предвидил средния мост да се мести напречно.
                        И по тази причина на всички Зилове независимо дали са 157 или 131 и техните модификации, а те са много гумите се "изяждат" по бързо и на страни.
                        Що се отнася за включването на предния мост при ЗиЛ 131 то става по два начина: чрез електроклапана или механично но като се включи понижаващата предавка в разпределителната кутия. Ако не вярвате мога да ви изпратя цветна схема(разрез) на разпределителната кутия. Моя имеил е: gjuro_mihajlov@abv.bg
                        По отношение на карането на сняг, кал лед то най-вече зависи от "задкормилното" устройство но по принцип е следното:
                        В дълбог сняг се изпуска налягането на гумите до стойноста отбелазана на манометъра намиращ се в ляво от таблото с контролните уреди при ЗиЛ 131 и в дясно при ЗиЛ 157.
                        Уточнявам че при ЗиЛ 131 в уреда освен цифри е изписано и оцветено в различен цвят какво да е налягането за сняг, пясък, кал, блато и т.н., а при ЗиЛ 157 има само цифри при по ранните модели и шофьора трябва да помни какво е налягането за сняг, кал и т.н
                        Това позволява тежеста да се разпредели на по голяма повърхност и да не потъва машината.Включва се понижаващата предавка която позволява да се предава по голям въртящ момент на колелата при високо предавка в предавателната кутия и средни обороти на двигателя т.е. може да потеглите от място на 5та или 4та предавка в зависимост от това колко е натоварен камиона и на какъв участък от пътя се намира(равен или наклон).
                        И най важното е да не се оставя камиона да опре по "корем" защото тогава не помага нищо освен да те изтегли друг или с лебетката но там трябва да се внимава много защото на силоотвеждащия вал има предпазен чоп който се къса при претоварване.
                        Ще Ви дам следния пример:
                        зимно време снега е 25-30см. и е рехаф поради движението на много машини, ЗиЛ 157 тръгва ( и двата са празани и бордови) без преден мост само със задните, а ЗиЛ 131 без предния мост буксува.
                        Това е защото както писах при ЗиЛ 157 двигателя е 6 цилиндров, а както знаем 6 цилиндровите двигатели са най уравновесените и класиката в жанра, е бавноходов т.е. има по дълъг ход на буталото от този на 131 и това позволява да се тръгне с много малко "газ" или на по висока предавка.

                        Коментар


                        • #13
                          За центъра на тежеста съм съгласен че е проблем.Но в някои случаи е предимство и то голямо.Аз например съм с гуми от Урал .Около мен са Праги Зил 157 ,151 и Газ66 има и един 131 с оригинални гуми.Всеки минава по един и същи път но в един момент както каза всички опират по корем.А моя си патува без ядове Лошото е че кадето минем не остава здрав път
                          Всички са луди ама на някои повече им личи.

                          Коментар


                          • #14
                            Аз кат порасна ще си купя трактор! На въздушна възглавница! И няма да ми пука!
                            Хи-хи))

                            Коментар


                            • #15
                              Благодарности на Novakov за изчерпателната информация по-горе. Тъй като спомена, че си от родната армия значи би трябвало да имаш впечатления и от Урал, та в този ред на мисли изкам да те попитам какво ти е впечатлението от Урала спрямо въпросните ЗИЛове, става въпрос за проходимостта му не за разхода на гориво , по добър ли е от тях или.... и тук визирам Урала с бензинов мотор а не дизеловия.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X