Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Крепости и тракийски светилища

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Крепости и тракийски светилища

    Здравей, neptun61.

    Предлагам ти да добавиш крепостта Ковачевско кале. Намира се до с. Ковачевец, близо до гр. Попово, област Търговище.
    Координатите са:
    N43 21.545 E26 08.731
    и се вижда на Google maps.



    Владо

    Коментар


    • #77
      От: Крепости и тракийски светилища

      Добавено Ковачевското кале.
      Прикачени файлове
      Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

      Коментар


      • #78
        От: Крепости и тракийски светилища

        От мен, от това лято, по-точно отпреди няколко дни.

        Крепост Монек или Моняк (Мнеакос), от северната страна на яз. Студен кладенец, недалеч от Кърджали.






        N 41 37.425 Е 25 27.503

        Може да се доближи доста с джип, но без пешеходно катерене не се стига. Не е добре запазена и в това отношение разочарова. Но гледката е много хубава, пък и е любопитно да се разхождаш по баира - крепостта е заемала там внушителна територия.




        ***

        Споменаваш, че те интересуват мегалитните паметници. Е, и мен. Това лято не съм ги търсил нарочно и направо се разтреперах, като подминах табела "Хлябово" по пътя от Любимец към Тополовград. Спрях спътниците си, разпитвах и лесно намерих знаменитите долмени до това село - мисля, най-сложната и елегантна структура от този тип, запазена в България.




        Така се бях развълнувал, че пропуснах да засека координатите. Възстановявам ги по записания трак, т.е. не много точно:

        около N 42 03.660 E 26 14.362

        Много близо до шосето, над едни ниски и сякаш болнави лозя западно от селото. Направена е отбивка (от южната страна на шосето) и там има трудно забележима стрелка.


        ***

        И да не забравя скалните ниши при Ардино, може би най-хубавите и най-запазените измежду всички други у нас. И много вероятно са отпреди траките.

        N 41 33.964 E 25 08.780




        Човек ги намира с питане и/или късмет. За да налучкаш пътя, първо минаваш през двора на болницата в Ардино. После може да се напредне с кола и - малко повече - с джип. След това няма как без пешеходно катерене и слизане, при което трябва да се внимава. (Видяхме там змия, не от безобидните.)

        Поздрави!
        Искам България чиста!

        Коментар


        • #79
          От: Крепости и тракийски светилища

          Здравей Spas55 ! Много се радвам,че съм събудил интерес към Тракийските мегалитни паметници. Ако си видял само комплекса долмени Нъчеви чаири,значи има още за гледане. Това са долмените Гайдаров дулап,Белите треви и Скалната гробница Авджика. До Тополовград е светилището Палеокастро със стоте слънчеви диска. Наблизо е и крепост Кастра рубра.
          Може да се спи в клуб Армуда в Сакарци при Иван и Галя(Във файла с хотелите има точка на клуба. В коментара съм поставил актуални телефони) или в старата къща в Тополовград.
          Точки с координати на всички тези обекти има в последните версии на файловете,има ги вече и в ОФРМ 5.30 .
          Изобщо,ако желаеш може да организираме разходка към Тополовград. Ако решиш пиши ми на лично съобщение. Поздрави !
          Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

          Коментар


          • #80
            От: Крепости и тракийски светилища

            Ето и някои координати на огромния по площ, уникален и почти напълно непознат Тракийски Култов Комплекс край с. КОВИЛ!
            Снимки тук: http://crazywolf.snimka.bg/nature/ko...ompleks.537180

            Маршрутът е дълъг няколко километра и започва оттук:

            Жертвеникът "Триногата":
            41°30'46.70"С
            25°39'51.81"И

            "Двореца" (4-етажен пещерен комплекс):
            41°31'5.60"С
            25°39'38.90"И

            Голямата Шарапана:
            41°31'7.70"С
            25°39'37.90"И

            Пещерата "Вулвата":
            41°31'6.90"С
            25°39'40.90"И

            В комплекса има още множество интересни обекти - целият хълм е осеян с обработени пещери.
            Преди седмица за един ден успяхме да проучим едва около една пета. По съседните хълмове има още много интересни обекти, вероятно свързани. Теоретично са правени проучвания през 1992-1993, но не открихме видими следи от тях.

            Коментар


            • #81
              От: Крепости и тракийски светилища

              Добавих обектите от Тракийския култов комплекс между селата Джанка и Ковил.
              Прикачени файлове
              Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

              Коментар


              • #82
                От: Крепости и тракийски светилища

                "Крепости и тракийски светилища" от neptun61 на кирилица.
                Прикачени файлове

                Коментар


                • #83
                  От: Крепости и тракийски светилища

                  Браво за начинанието,но защо не остави в архива и gpx файла? Така следващия път като коригирам файла на латиница,този няма да мога и труда ти ще се затрие.
                  Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

                  Коментар


                  • #84
                    От: Крепости и тракийски светилища

                    "neptun61" - благодаря!
                    Не бях сложил другите файлове за да не обърквам колегите-потребители. Не знаех, че ще имаш възможност да поддържаш и версия на кирилица. Ако все пак времето не ти стига мога да помогна. Слагам всички файлове, които съм генерирал.
                    Прикачени файлове

                    Коментар


                    • #85
                      От: Крепости и тракийски светилища

                      Ето и от мен една,за съжаление недобре запазена и необозначена - 43°25'59"N 27°57'58"E - Калето при село Одърци . Стига се до нея с джип през рова - вижда се в гугъл и Wikimapia.org. Имам няколко снимки - ако ги намеря,ще ги прибавя.
                      Б. Бонев
                      0осем88две6шест71три

                      Коментар


                      • #86
                        От: Крепости и тракийски светилища

                        Първоначално публикуван от borkobo Преглед на мнение
                        Ето и от мен една,за съжаление недобре запазена и необозначена - 43°25'59"N 27°57'58"E - Калето при село Одърци . Стига се до нея с джип през рова - вижда се в гугъл и Wikimapia.org. Имам няколко снимки - ако ги намеря,ще ги прибавя.
                        http://bulgariancastles.com/bulgaria...s/bg/node/1015
                        Чудех се откъде ми е познато, а то било от друг пост на цитирания. Така де, да не се сърди, а да го приеме като полезно допълнение.
                        Последно редактирано от gr_kanev; 24-11-10, 21:25.

                        Коментар


                        • #87
                          От: Крепости и тракийски светилища

                          Първоначално публикуван от gr_kanev Преглед на мнение
                          http://bulgariancastles.com/bulgaria...s/bg/node/1015
                          Чудех се откъде ми е познато, а то било от друг пост на цитирания. Така де, да не се сърди, а да го приеме като полезно допълнение.
                          Ако е за мен - не се сърдя естествено - просто по-напред в темата е написано,че в този сайт няма координати - затова ги постнах тука.. Само не успях да намеря мои снимки (не че е загуба - не съм добър фотограф) , но пък има такива в Wikimapia.
                          Б. Бонев
                          0осем88две6шест71три

                          Коментар


                          • #88
                            От: Крепости и тракийски светилища

                            Благодаря на колегата borkobo за информацията! Координатите са коректни. Крепостта наистина се вижда от Гугъл ърт и изглежда доста интригуващо. В следващите няколко дена ще я включа във файловете.
                            Прикачени файлове
                            Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

                            Коментар


                            • #89
                              От: Крепости и тракийски светилища

                              Ето ги и новите версии на файловете. Промяната се състои само в добавянето на крепост Калето край село Одърци.

                              Не знам защо,но при качването на файла на кирилица заглавието му се съсипва. В архива обаче всичко е наред.
                              Прикачени файлове
                              Последно редактирано от Валери Недялков; 29-11-10, 16:58.
                              Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

                              Коментар


                              • #90
                                От: Крепости и тракийски светилища

                                Здравейте,
                                прегледах темата за забележителности, и наистина е страхотна. Мен специално тази тема ме вълнува от доста дълго време, и затова преди известно време ми дойде една блестяща идея да започна да си записвам координатите на места където съм бил и места където бих искал да отида, за да мога да ги споделям с приятели. Именно това е причината, тази тема да ми допадне изключително много. Успях да събера доста места и това лято, докато бях в Рила реших да кача информацията на уебсайт за да ми бъде по лесно достъпна. Искренно ви благодаря за файловете, които публикувате. През следващите дни ще напиша координати на места, които си заслужава да видите.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X