Обява

Свий
Няма добавени обяви.

подръжка и начин на заточване на свредла

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • подръжка и начин на заточване на свредла

    Можели да помогнете по този въпрос,никъде не намирам точна информация придружена със снимки на начина на точене,
    шмиргел и много абни бургии имам.
    за подръжката съм чул че по време на пробиване е добре да има охлаждане/масло/ и след работа върха се почиства и смазва леко.
    пробвал съм да заточвам,но резултата е или бургията става още по тъпа от преди или се разкалява върха и като натисна по силно се криви.

  • #2
    До: подръжка и начин на заточване на свредла

    http://seagull.nm.ru/sverla.htm

    Коментар


    • #3
      До: подръжка и начин на заточване на свредла

      евала,колега,много благодаря.

      Коментар


      • #4
        До: подръжка и начин на заточване на свредла

        Заточването на свредла в домашни условия на обикновен шмиргел си е "малко изкуство".
        При такова заточване, задния ъгъл най-лесно се докарва, като свредлото вместо да се държи перпендикулярно на диска т.е. на средата на диска под прав ъгъл, да се качи 5-10мм над тази линия, но успоредно на нея. В зависимост от диаметъра на диска така се получава необходимия заден ъгъл. Всички други опити да се държи свредлото на ръка под определен ъгъл спряма шмиргела са си индивидуални т.е. всяко заточване с определен ъгъл. Така много често едното свредло реже, а другото не. Стига се до там, че един и същи човек не успява да се справи всеки път.
        Следващия тънък момент е, когато свредлото е голямо и това заточване не е достатъчно, тогава се налага да се направи второ заточване под по-голям ъгъл 2мм зад режещия ръб. Това става с повдигане на свредлото още по-нагоре успоредно на първото заточване.
        Разбира се това обяснение е за тези които немогат или рядко им се налага да точат свредла. Хората с по-голям опит правят всякакви интерпретации на тема заточване, които в повечето случаи е успешно.
        Лично аз, започвам заточването както е описано по-горе, а след това плавно преминавам към втората му част, без да отделям свредлото от шмиргела.
        [I][FONT=Comic Sans MS]NISSAN Terrano II R20 2.7TD '93[/FONT][/I]

        Коментар


        • #5
          До: подръжка и начин на заточване на свредла

          Първоначално публикуван от nola Преглед на мнение
          Заточването на свредла в домашни условия на обикновен шмиргел си е "малко изкуство".
          да, точно казано е..
          вероятно както пианиста или цигуларя не могат да обяснят как точно се свири, така и това, за разлика от тяхното , не сложно изкуство, е трудно за обяснение...

          в приложения хелп на една-две страници са синтезирани основите на Металорежеите машини, ама толкова просто , и толкова сбито...
          това се учеше няколко курса в механотехникума, няколко семестъра в МЕИ-то, и една-две години в цеха...

          иначе е лесно..

          Коментар


          • #6
            Заточване на бургии в домашни условия?

            Здравейте, има ли машинки за заточване на свредла в домашни условия. Имам в предвид нещо от сорта на тия за ножовете - въртиш на ръка и се заточва. В момента ги заточвам на флекса и ефект има, но изглежда грубо, а с машинка би трябвало да държи повече време.

            Поздрави.


            пп прав си, свредла имам в предвид, просто ги имах за синоними. Благодаря.

            Коментар


            • #7
              От: Заточване на бургии в домашни условия?

              Бургия е наименование на специални свредла за пробиване на отвори в дърво произвеждани в миналато от "бургуджиите". В момента, много рядко се намират такива или ги има само в специализирани магазини. Предполагам въпроса ти е за заточване на свредла. Все пак по-добре е да го уточниш предварително.
              [I][FONT=Comic Sans MS]NISSAN Terrano II R20 2.7TD '93[/FONT][/I]

              Коментар


              • #8
                От: Заточване на бургии в домашни условия?

                Едно време му викахме шмиргел. Мисля, че китайците ги правят за 20-30лв.
                Аз точа и на едно "Умелие руки" с подложна шайба и шкурка 400.

                Коментар


                • #9
                  От: Заточване на бургии в домашни условия?

                  Това е тема която вече коментирана тук http://www.offroad-bulgaria.com/show...t=57839&page=1
                  [I][FONT=Comic Sans MS]NISSAN Terrano II R20 2.7TD '93[/FONT][/I]

                  Коментар


                  • #10
                    От: Заточване на бургии в домашни условия?

                    http://www.wlfuller.com/html/auger_bits.html Тези свредла се доближават най-много до определението "бургии" и също се точат макар и по-трудно. Има едни приспособления за заточване на свредла за метал, които се слагат на дрелка, но нямам никакъв опит с тях.
                    [I][FONT=Comic Sans MS]NISSAN Terrano II R20 2.7TD '93[/FONT][/I]

                    Коментар


                    • #11
                      От: Заточване на бургии в домашни условия?

                      Първоначално публикуван от nola Преглед на мнение
                      http://www.wlfuller.com/html/auger_bits.html Тези свредла се доближават най-много до определението "бургии" и също се точат макар и по-трудно. Има едни приспособления за заточване на свредла за метал, които се слагат на дрелка, но нямам никакъв опит с тях.
                      Не съм виждал по-точно обяснение за бургии,придружено със снимков материал.Свредла се заточват предимно ръчно на шмиргел,поне аз не съм виждал подобно автоматично устройство.Най-лесно се заточват свредла от порядъка на 8-16мм,проблемни са под 3мм и над 25мм!
                      Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Заточване на бургии в домашни условия?

                        Ето две клипчета за онагледяване на заточването на свредла
                        1. в това се вижда положението на свредлото спрямо заточващия камък. Свредлото се намира хоризонтално 10-15мм над центъра на оста на шмиргела. Така се получава необходимия заден ъгъл от 5 - 10градуса, необходим за нормалното рязане. След това се повдига въдха на свредлото без да се отделя от шмиргела. след това операцията се повтаря и с другия режещ ръб.
                        2. това е клип за втория начин за заточване на свредла. Първоначално се заточват двата режещи ръба под 5-10 градуса, а след това се прави второ заточване под 15-20 градуса, като се оставят от първоначалното заточване 1-3мм в зависимост от диаметъра на свредлото.
                        Tова е една интересна таблица, която ако има кой да я преведе на български мисля, че ще е полезна на много хора http://www.mechlook.com/wp-content/u...Drill-Info.jpg
                        Последно редактирано от nola; 04-01-11, 17:20. Причина: допълнение
                        [I][FONT=Comic Sans MS]NISSAN Terrano II R20 2.7TD '93[/FONT][/I]

                        Коментар


                        • #13
                          От: Заточване на бургии в домашни условия?

                          Не видях някой да е писал - в момента в Баумакс има машина за заточване на свредла, ножове и т.н. за 70 лв. Някой има ли впечатления става ли за нещо и би ли била полезна като за домашен майстор?

                          Коментар


                          • #14
                            От: Заточване на бургии в домашни условия?

                            Не съм виждал тази, в Баумакс, но още днес ще отскоча да я видя, от любопитство. Виждал съм машина за заточване на свредла, във фирма "Райс"- Пазарджик. Мисля, че беше произведена някъде далеч на изток, но работеше перфектно. Беше много компактна и "user friendly". При това, имаше възможност за настройка на ъгла на перата и ъгъла на затиловка. Всъщност, беше специализирано копие на универсална заточна машина.
                            Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                            Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Заточване на бургии в домашни условия?

                              Аз пък имам едно полско приспособление, което се връзва на бормашина. Цялата магия в него е камъчето, което е вътре. То има много странна форма,
                              но когато се спазват точно инструкциите, точи наистина перфектно. Към приспособлението дават и едно резервно камъче.
                              Обаче има проблем - точи само свредла с определени диаметри. Аз съм го използвал само няколко пъти за малки свредла,
                              иначе ги точа на шмиргел на око и винаги се получава.
                              Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                              имат право да гласуват на избори.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X