Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Камина. Търся литература по въпроса...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Камина. Търся литература по въпроса...

    не видях на друго място във форума да е коментирано научно за камините.

    Та по въпроса.
    Ще давам да ми проектират къща (еднофамилна) и ми се иска да имам 2 камини - едната във всекидневната и една в механата в мазето. За целта търся някаква научна литература да се запозная с теорията и практиката на това явление, за да мога още от сега да се предвидят подходящите комини и най-вече правилната технология за изграждането им и оразмеряването им.
    Няколкото архитектурни и конструкторски бюра които обиколих не дадоха адекватни отговори на моите въпроси по тази тематика, и показаха тотално незнание в тази насока. Отчаях се.

    Явно трябва аз да се захвана да изчета необходимата литература, за да съм сигурен какво трябва да се направи.

    Давайте идеи за литература и от къде може да се намери.

    Предварително благодаря.
    Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
    LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
    Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

  • #2
    До: Камина. Търся литература по въпроса...

    надявам се руския да не е пречка: ето ти един линк
    ________________________________________________
    Subaru OUTBACK 2,5
    Hyundai TUCSON 2.0

    Коментар


    • #3
      До: Камина. Търся литература по въпроса...

      За литература не знам, но имам конструктивните чертежи на моята. Предполагам, че с малко преустройство, стават да се ползват за основа. Аз я ползвам от 12 години и съм доволен.А иначе има фирми които се занимават само с това. А има и варианти за вграждане на водна риза и да се ползва за отопление, но това само с четене на литература не става, според мен! Имам известен опит, лично участвах при изграждането, ако ти е интересно аз съм в Борово. 0877517965 Пенчо

      Коментар


      • #4
        До: Камина. Търся литература по въпроса...

        Изчисляване топлинните загуби на къщата


        Коефициенти (К)

        Прозорци
        Троен стъклопакет
        Двоен стъклопакет
        Обикновено (двойно) остъкляване


        0,85

        1,0

        1,27
        К1
        Стены
        Добра изолация
        железобетон, тухли (2), топлоизолационен материал (150мм)
        Лоша изолация


        0,85

        1,0

        1,27
        К2


        Съотношение между площите на прозорците и пода
        10%
        20%
        30%
        40%
        50%




        0,8

        0,9

        1,0

        1,1

        1,2

        1,3

        1,4

        1,5
        К3


        Температура извън помещението
        -10
        -15
        -20
        -25
        -30
        -35С




        0,7

        0,8

        0,9

        1,0

        1,1

        1,2

        1,3
        К4


        Брой на стените, гледащи навън
        Една
        Две
        Три
        Четири


        1,0

        1,11

        1,22

        1,33
        К5


        Тип на помещението над това, за което се правят изчисленията
        Отоплявано помещение
        Топъл таван/мансарда
        Студен таван/мансарда


        0,82

        0,91

        1,0
        К6


        Височина на помещението
        2,5
        3,0
        3,5
        4,0
        4,5


        1,0

        1,05

        1,1

        1,15

        1,2
        К7


        Qт= ват/м2 х м2 х К1 х К2 х К3 х К4 х К5 х К6 х К7 = ват
        Където:-
        Qт – топлинни загуби.,
        - ват/м2 – относителната величина на топлинните загуби (65-80 ват/м2), която се състои от топлинния поток през материалите на прозорците, стените и тавана, вентилацията и пр.,
        - м2 – площ на помещението.,
        - К – коефеициенти.



        Пример за изчисляване топлинните загуби на къщата.


        - К1 – двоен стъклопакет К1=1,0
        - К2 – на стените (железобетон, тухли, топлоизолационен материал) К2=1,0
        - К3 – съотношение между площта на прозорците и площта на пода 20% К3=1,0
        - К4 – температура на улицата -20°С К4=1,0
        - К5 – брой на външните стени К5=1,33
        - К6 – помещение над изчисляваното (студен таван/мансарда) К6=1,0
        - К7 – височина на стаите 2,5м К7=1,0
        Qт=72,5 х 100 х 1,0 х 1,0 х 1,0 х 1,0 х1,33 х 1,0 х 1,0 = 9642 ват







        Допълнителни загуби на топлина

        1. Голямо значение има влажностният режим на помещението, непосредствено свързан с топлинния. Оптималната относителна влажност на жилищното помещение е 50-60%. Източници на влага в помещението са: приготвянето на храна, прането и гладенето на бельото и дрехите, душът, банята, влажното чистене, растенията, човешкото потоотделяне. Средното семейство може да внася до 15л на денонощие в атмосферата на своето жилище.
        Влагата се съдържа във въздуха във вид на водни пари и максималната величина на влагосъдържанието зависи от температурата на въздуха:

        Температура на въдуха
        oC



        -10


        0


        10


        12


        16


        20


        30


        Максимално влагосъдържание
        г/м3 (100%)



        2,14


        4,84


        9,4


        10,7


        13,6


        17,3


        30,3


        Например, ако при Вас при температура вътре в помещението 20oC се съдържа 10,7г/м3 влага, то тогава температурата ще се понижи до 12oC, влажността на въздуха воздуха ще бъде вече 100%, и по-нататъшното понижаване на температурата ще доведе до кондензиране на влагата с падането й предимно върху бързо изстиващите конструкц;ии на зданието. Затова, ако в студен сезон, когато пристигате в извънградската си къща, или пък живеете в нея постоянно, но понякога заминавате за по-продължително време, задължително трябва добреда се проветри помещението преди да заминете. Това ще Ви позволи да запазите ограждащите конструкции на зданието от кондензацията на влага по тях и ще ги предпази от гниене, образуване на плесен и набъбване. Повишеното насищане с влага на ограждащите конструкции води до увеличаване на топлинните загуби, което е илюстрирано на рис.2.


        2. Пример за влиянието на вятъра върху големината на общите топлинни загуби за здание със стени от 2,5 тухли:

        Скорост на вятъра


        0


        5


        10


        15


        Съвкупни топлинни загуби, %


        100


        116


        123


        139


        Да преминем към положителните фактори...
        Допълнителни постъпления от топлина

        1. Топлина в помещението може да постъпва при работата на електронагревателни прибори, радио-телевизионна апаратура, хладилник, пералня, ютия, сушоар и друго електрическо оборудване. Значително количество топлина се отделя при приготвянето на храна. Огледайте се вкъщи около себе си - знаейки, например, броя на включените електрически лампи и тяхната сумарна мощност, както и мощността на другото включено електрическо оборудване, може приблизително да се изчисли количеството допълнителна топлина, постъпваща във Вашия дом. За приведения в предишния раздел на сайта пример за жилище с площ 100 м2 тези цифри дават 2-3 кВт на час.
        2. Топлинна енергия отделят също така хората и домашните животни, например: при извършване на лека, средна и тежка работа човек отделя средно съответно до 172 Вт; 172-193 Вт; повече от 193 Вт. Пресметнете сами.
        3. Ив природата има положителен фактор – плюсовата част от топлинния баланс. Това е инсолацията (слънчевата радиация).

        Прираст на температурата на въздуха
        в помещението, средноденонощно (oC)



        декември


        януари


        февруари


        март


        април


        За помещения с южно изложение


        1,0


        1,5


        2,6


        3,3


        3,2

        За помещения със западно изложение


        0,1


        0,2


        0,7


        1,4


        2,1

        Температурните показатели в таблицата са изведени въз основа на статистическите данни за интензивността на въздействието на слънчевата радиация върху повърхността на стените и прозорците (вт/м2) и нейната продължителност (часове), географска ширина 60 SUP>o
        4. Ние рядко се замисляме що е това комфорт, когато ни е добре и уютно, затова пък състоянието на топлинен дискомфорт, когато мръзнат краката, духа в гърба, овлажняват се стените, бързо ни изважда от равновесие и не ни позволява пълноценно да живеем, работим, почиваме. Всички комфортни условия на жилището и работното място имат свои определени физически параметри, а следователно, се поддават на контрол и регулиране.
        Топлинни параметри на помещението

        Вид дейност


        Оптимална температура на въздуха, oC


        Допустим (комфортен) интервал на температурите, oC


        Лека работа


        20-23


        19-25


        Среднотежка работа


        17-20


        15-23


        Тежка работа


        16-18


        13-19


        Като базова температура през зимния период за определяне на топлинните загуби и избор на топлогенератор се приема (съгласно препоръките на нормативната литература) 18oC.
        Нормативният температурен спад между температурата на въздуха вътре в жилищното помещение, външната стена, таванското/мансардното покритие и пода на първия етаж е не повече от6,4 и 2oCсъответно. Запомнете това и не окачвайте термометъра на външната стена на помещението – непременно ще излъже. Полезно, от гледна точка на любителите на хигиената, е да се намалява температурата с 2-3oC нощем в спалнята, което е свързано с промяна на интензивността на обмяна на веществата.

        Коминът
        Каквато и да е камината или печката, първото и най-важно условие да гори добре е да бъде свързана с комин с добра тяга. Камините с открито огнище (или камините от Група I) задължително се свързват към самостоятелен комин, т.е. към този комин не бива да се свързва друг отоплителен прибор. Това изискване важи и за печките и камините с мощност над 20 kW. Тягата на комина зависи от няколко фактора:
        Височина – минималната височина на комина, измерена от осовата линия на отвора за димните газове в тялото на камината или печката до най-високата му част, е четири метра.
        • Дължина на свързващата камината с комина тръба – тя не бива да бъде по-дълга от една четвърт от височината на самия комин. Следователно при двуетажна къща и камина на първия етаж може да се приеме височина на комина примерно 6 m и дължина на свързващата тръба – до 1,5 m.
        • Краят на комина трябва да стърчи най-малко 40 cm над билото на сградата.
        • Препоръчителното напречно сечение на комина е 20 х 20 cm, като той трябва да бъде гладко измазан както отвътре, така и отвън.
        Добро решение е коминът да бъде изграден от специални бетонни тела, като показаните на снимката, а не от обикновени тухли. От снимката се вижда, че самият комин представлява гладка тръба, обвита в топлоизолационен материал и поставена в кухината, образувана от иззиданите един над друг блокове. Това решение има редица предимства. Коминът става напълно плътен и с гладка вътрешна повърхност, като операцията измазване от вътрешната страна отпада. Наличието на топлоизолация позволява бързото затопляне на конструкцията, което пък способства за усилване на тягата. На последно място този метод многократно ускорява и улеснява изграждането на комина.
        Често пъти, особено при леки, дървени постройки, подходящ комин за свързване на камина липсва. За такива случаи се предлагат готови метални комини от неръждаема стомана, като показания тук. Такъв комин се сглобява бързо и лесно, защото наборът от фасонни части е пълен, а функционирането му е гарантирано. Той стъпва върху бетонен фундамент и практически не натоварва постройката.
        Hyundai TERRACAN 2003 2.9 CRDi 150 автомат
        VW T4 Multivan 1993 2.4D AAB

        Коментар


        • #5
          До: Камина. Търся литература по въпроса...

          Нещо стана със снимката!
          Прикачени файлове
          Последно редактирано от Ивайло Александров; 02-04-09, 16:36.
          Hyundai TERRACAN 2003 2.9 CRDi 150 автомат
          VW T4 Multivan 1993 2.4D AAB

          Коментар


          • #6
            До: Камина. Търся литература по въпроса...

            Колега, имахме големи ядове с комина на къщата ни, който беше изключително "грамотно и майсторски" направен.
            След сума ти обикаляне, питане, четене и умуване, най-накрая попаднахме на човек (похвалиха го доволни негови клиенти), който е наясно с камините, комините и каквото се сетите в тази област. Благодарение на него и съветите му ремонтирахме комина (вътрешен) по най-добрия възможен и при това евтин вариант, а за консултациите, които ни даде (понеже е много зает, нямаше възможност да го направи лично) дори не искаше пари?!
            Търсете инж. Мухов - 0878 928 060, завършил е точно такава специалност, обикаля из цяла България и си разбира от работата!
            Нарочно пускам тел. му тук, а не на лс, за да могат и други колеги с проблеми или въпроси да имат наистина квалифицирана помощ.
            Успех!
            Последно редактирано от Фани; 03-04-09, 15:02. Причина: допълване
            ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

            Коментар


            • #7
              До: Камина. Търся литература по въпроса...

              Първоначално публикуван от Радослав Райчев Преглед на мнение
              не видях на друго място във форума да е коментирано научно за камините.

              Та по въпроса.
              Ще давам да ми проектират къща (еднофамилна) и ми се иска да имам 2 камини - едната във всекидневната и една в механата в мазето. За целта търся някаква научна литература да се запозная с теорията и практиката на това явление, за да мога още от сега да се предвидят подходящите комини и най-вече правилната технология за изграждането им и оразмеряването им.
              Няколкото архитектурни и конструкторски бюра които обиколих не дадоха адекватни отговори на моите въпроси по тази тематика, и показаха тотално незнание в тази насока. Отчаях се.

              Явно трябва аз да се захвана да изчета необходимата литература, за да съм сигурен какво трябва да се направи.

              Давайте идеи за литература и от къде може да се намери.

              Предварително благодаря.
              Както са ти писали и други колеги зависи дали ще правиш камина с открит огън или с готова камера.Аз лично съм видял ене три камини правени от мои познати правени според литература и едната след първото ползване я съборихме,че се напука цялата.
              За мен това си е наука и изкуство и може би Фани е най-права.Има си хора които това им е работата.По добре някой лев отгоре,ама след това няма"Баш майстора" с комина.
              Поздрави.
              Ланд Ровър-Дискавъри,ТД5-1999 год.,готин е.
              "Мъжко е да обещаеш,човешко да не го изпълниш."
              "Правото на глас,не винаги означава да имаш право на избор."

              Коментар


              • #8
                До: Камина. Търся литература по въпроса...

                Имам доста подробна книга по въпроса за камините:

                Олдржик Шурек
                КАМИНИ
                Сборник от съвети и план-схеми
                за изграждане на камини.

                Преведена е от чешки език. Издадена и продавана от Ерато Холдинг, Хасково. Ако не я намериш, мога да ти я заема за месец-два.
                Поздрави.

                Коментар


                • #9
                  До: Камина. Търся литература по въпроса...

                  Според мен е наи-добре да се кобсултираш със фирми които се занимават само с това !МОже би по скоро трябва да се интресуваш коя фирма да избереш!Иска опит това е ,аз не бих се наел да правя сам !

                  Коментар


                  • #10
                    До: Камина. Търся литература по въпроса...

                    Задачката за камината звучи интересно. Аз си сметнах и направих отоплителната инсталация сам, но във вече готова къща и с готова "камина" с водна риза. При проектната фаза имаш много по-голяма свобода. Аз подкрепям идеята - "изчисли си сам камината". За съжаление нямам литература строго специализирана за камини.

                    Сега по въпроса за комините: Там задачата е за оптимизиране. Основните параметри, които може да варираш са височината, площта на сечението и формата на отвора. Целевите резултати са :
                    -скорост на газовете, за да не остава пушек в стаята;
                    -топлообмен със стените на коминното тяло, за да не си отива топлината през комина.
                    Преди да се започне смятането, трябва да се уточнят началните условия - вид на горивото ( за камина се предполага да са дърва или пресовани брикети от дървесни частици) и дали топлината ще се пренася от вода или въздух. Тези условия определят температурата на влизащите в комина газове и респективно тяхната плътност.
                    От там нататък остава да се решат няколко уравнения.
                    Вкъщи се намират няколко книго по механика на флуидите, а жена ми има архитектурни. Ако решиш да пресмяташ сам камините (комините), ще помагам.
                    Само моториста знае защо кучето си показва главата през прозореца.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Камина. Търся литература по въпроса...

                      Ето линк към една кратка статия за камини с дадени примерни размери. Доста е опростено и не са отчетени някои фактори, но дава обща представа.
                      http://www.askthebuilder.com/B110_Fi...mensions.shtml
                      Само моториста знае защо кучето си показва главата през прозореца.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Камина. Търся литература по въпроса...

                        Тази тема ми стана интересна , явно.
                        Ето малко теория. Това е уравнението на Бернули:

                        копирах го от един сайт, за да изглежда по-красиво...
                        На друго място намерих един калкулатор за комини, ама е сгрешен. Пускам го в оригиналния вид. Грешката е че мерките трябва да се задават в метри, а не както е написано вътре в сантиметри.
                        Та калкулатора е базиран на горното уравнение с добавяне на един коефициент (предполагам, експериментално определен).
                        Прикачени файлове
                        Само моториста знае защо кучето си показва главата през прозореца.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Камина. Търся литература по въпроса...

                          Има ли в България камини които идват със всичко ... комин, камина и само трябва да ги облечеш както си искаш за да изглеждат по твой вкус? Ако няма ето ми го бизнеса ... готов ме чака само да почна

                          Правенето на камина е много специализирано и тук е кажи речи изчезнало като профеcия, но за сметка на това има cтрахотни камини на дърво, електричество или gas. Сигурна че има cтрахотни камини и в Европа, които само трябва да се монтират ... ако решиш да монтираш такава камина мога да помогна с търсенето, поръчката на камина която идва от Английско говоряща или Италианско говоряща страна по Интернет ... и това е при условие че ви трябва такава помощ.

                          Аз лично имам 2 камини - едната е най-голямата бавно горяща камина дето продават тук и другата е газова нищо особенно камина. Аз препоръчвам бавно горящите камини, защото са много по-ефективни за отопление ... особенно ако имате голямо помещение за отопляване.
                          Ти си това,на което се правиш, затова внимавай на какво се правиш! (Кърт Вонегът)

                          Коментар


                          • #14
                            До: Камина. Търся литература по въпроса...

                            Здравей Лидка,
                            строенето на камини в България не е изчезвало, и няма да изчезне.
                            Камината по нашите земи е традиция от столетия и аз не мога да си представя моята семейна къща без поне 2 камини - една във всекидневната и една в механата, като основното им предназначение е не да се отоплявам с тях а да имат едно специфично излъчване на домашен уют и спокойствие около тях.
                            Купешка камина обаче няма да взема, защото не ми пасва с моите разбирания и виждания. Моята камина трабва да е иззидана на място и да е с форма и естетика каквито аз искам. Пък и моите екзотични изискваният като ги кажа на някой "майстор", вместо да помисли как ще го реализира - обикновено казва "намери си друг" или "това не може да стане". Аз съм малко инат човек и добър инженер и не само че ще стане, ами и ще стане както трябва.
                            За това в момента ровя непрекъснато в тази насока и съм събрал маса литература по въпроса от много източници. Цялата тази информация я осмислям и анализирам, като ми трябваха поне 2 седмици да осмисля термините и формулите за изчисляване на естествената тяга, изчисляване на температурата на входа и изхода на комина, дебита на димни газове, размери на комина, конструкция на комина, топлотехнически х-ки на комина и т.н и т.н сложна се оказа това с камините.
                            Не се отказвам. Задачата ще бъде изпълнена както трябва.
                            Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
                            LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
                            Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Камина. Търся литература по въпроса...

                              Първоначално публикуван от Радослав Райчев Преглед на мнение
                              Здравей Лидка,
                              строенето на камини в България не е изчезвало, и няма да изчезне.
                              Камината по нашите земи е традиция от столетия и аз не мога да си представя моята семейна къща без поне 2 камини - една във всекидневната и една в механата, като основното им предназначение е не да се отоплявам с тях а да имат едно специфично излъчване на домашен уют и спокойствие около тях.
                              Купешка камина обаче няма да взема, защото не ми пасва с моите разбирания и виждания. Моята камина трабва да е иззидана на място и да е с форма и естетика каквито аз искам. Пък и моите екзотични изискваният като ги кажа на някой "майстор", вместо да помисли как ще го реализира - обикновено казва "намери си друг" или "това не може да стане". Аз съм малко инат човек и добър инженер и не само че ще стане, ами и ще стане както трябва.
                              За това в момента ровя непрекъснато в тази насока и съм събрал маса литература по въпроса от много източници. Цялата тази информация я осмислям и анализирам, като ми трябваха поне 2 седмици да осмисля термините и формулите за изчисляване на естествената тяга, изчисляване на температурата на входа и изхода на комина, дебита на димни газове, размери на комина, конструкция на комина, топлотехнически х-ки на комина и т.н и т.н сложна се оказа това с камините.
                              Не се отказвам. Задачата ще бъде изпълнена както трябва.
                              Не се задълбавай много в подробности. Първият ми пост още е валиден.Основно за камината са важни: горивната камера, комина и светлия отвор. Другото е фасон. Имам и студена бира.
                              П.С. Камини са се правели и много преди Бернули да се роди!
                              Последно редактирано от Пенчо; 17-04-09, 15:42. Причина: Допълнение

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X