Обява

Свий
Няма добавени обяви.

София - Дубровник през Албания - дайте акъл

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • София - Дубровник през Албания - дайте акъл

    Здравейте,

    Смятам да предприема едно пътуване през празниците 1-6 май 2009 г. до Дубровник. Ще пътувам със семейството си т.е. 2-ма възрастни и едно дете на 7 години с лек автомобил.

    Избрания маршрут е:

    София -> Крива паланка -> Скопие -> Струга -> Дурес -> Будва -> Котор -> Дубровник -> Мостар -> Вишеград -> Узице -> Чачак -> Ниш -> София




    Програмата ни е:
    • 2 дни за път до Дубровник (една нощувка в Дурес за раполовяване на пътя)
    • 2 дни в Дубровник
    • 2 дни за връщане отново с нощувка по пътя.
    Ако някой е пътувал по този маршрут (или по части от него) ще съм благодарен за всякакви мнения, предложения и корекции относно маршрута и подходящите места за междинни нощувки, интересни места за разглеждане и всичко което може да ми е полезно. Целта ни е да видим колкото се може повече интересни и красиви места.

    Предварително благодаря на всеки отзовал се.
    VW Passat 2.0-16V

  • #2
    До: София - Дубровник през Албания - дайте акъл

    не вярвам да е много от помощ, но все пак хвърли едно око на моя досег с тази страна


    ето http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=35184 тук съм писал нещичко

    Успех!!

    Коментар


    • #3
      До: София - Дубровник през Албания - дайте акъл

      Мерси за отговора ,

      Пътеписа е страхотен, изчетах го с голям интерес и на един дъх преди около седмица докато търсех информация за възможни маршрути до Дубровник. Точно той ме подтикна да направя маршрута си през Албания, а не по стандартния път който ползват рейсовете на туристическите агенции.

      Имам едно въпросче, свързано (но не пряко) с темата: видях на снимките навигация GARMIN. Какво е положението с картите за този регион, има ли подробно или поне прилично покритие? Става ли да му се доверя да ме води в Албания?
      VW Passat 2.0-16V

      Коментар


      • #4
        До: София - Дубровник през Албания - дайте акъл

        Като си търсил, вероятно си намерил и този източник, но аз за всеки случай да го посоча. Може да потърсиш и за другите държави по пътя си.
        Относно навигацията - мисля че за Албания и Македония най-полезна карта може да е AdriaRoute, въпреки че като улици (в Албания) присъстват по 1-2, и то в най-големите градове. Мой познат ще пътува по същото време до Албания, позволявам си да цитирам по памет част от един от разговорите му с "посрещащата страна":
        - Кажи ми адрес - улица и номер, и ще те намеря с навигацията.
        - Няма смисъл - Албания не присъства в никоя навигация.
        Последно редактирано от gr_kanev; 31-03-09, 12:16.

        Коментар


        • #5
          До: София - Дубровник през Албания - дайте акъл

          Първоначално публикуван от ipserver Преглед на мнение
          Имам едно въпросче, свързано (но не пряко) с темата: видях на снимките навигация GARMIN. Какво е положението с картите за този регион, има ли подробно или поне прилично покритие? Става ли да му се доверя да ме води в Албания?
          Благодаря.

          Гармина в случая играеше ролята на устройство, с което записвам трака.
          а ролята на навигация играеше албанския ни приятел...

          Албания е много слабо застъпена, много...
          има една две улици из цялата държава...
          и то в CN2009NT, миналата година имах 2008..
          не съм сравнявал разликите, но ако има, то ще са минимални.

          Навито ще те преведе из Албания, но не разчитай на чудеса, ако излезеш от пътя, който съществува...

          Утешителното е , че в CN2009 България ( изключая София) е застъпена почти по аналогичен начин....

          Успешно и приятно приключение!

          PS Дурес се произнася Драч на този странен език

          Коментар


          • #6
            До: София - Дубровник през Албания - дайте акъл

            Мерси gr_kanev,

            и този източник съм го преровил из основи. Направо с това планиране на тази екскурзия се превърнах в участник в "Голямото четене"
            То ако бяхме само със съпругата, проблеми няма, но като си и с малко дете гледаш да се подсигуриш с колкото се може повече информация и да намалиш количествата на изненадите по пътя.
            За съжаление явно информацията ми за Албания като "бяло поле" на навигационните карти се потвърждава. Май ще се наложи да се прибягва до стари навигационни техники като хартиена карта и секстант .

            За да съм полезен и аз с нещо на хора, които ще пътуват по тази дестинация предлагам нещо полезно, което открих:

            http://www.book.store.bg/c/p-p/m-145...&latconvused=0

            "Българо албански разговорник" - поне ще знаем как да си поискаме хляб и вода без да ни набият
            VW Passat 2.0-16V

            Коментар


            • #7
              До: София - Дубровник през Албания - дайте акъл

              За Албания мога много да кажа, но точно Вашия маршрут почти не се припокрива с нашия от преди 2 години. Но в Дуръс мога да Ви препоръчам най-страхотния рибен ресторант на света. В раздела Златен фонд на Пътешествия и експедиции има тема През Албанските планини от Венци Петров, вижте и нея.
              LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
              www.ADV-Bulgaria.com

              Коментар


              • #8
                До: София - Дубровник през Албания - дайте акъл

                Привет.
                През септември миналата година направихме една чудесна обиколка на Хърватия с кумовете (това беше страхотно сватбено пътешествие). Обратният път беше през Албания. Кумът е описал пътешествието в друг форум, затова ще си позволя да пусна линка:
                http://peugeotclub.info/forum/viewto...27382&start=40

                От средата на втората страница започва описанието на маршрута Дубровник - Черна Гора - Албания -Македония - България

                Дано да ти помогне

                Коментар


                • #9
                  Много благодаря Надя,

                  много полезна информация !!!

                  В процеса на подготовка на екскурзията възникнаха още няколко въпроса:

                  1. Има ли специфични изисквания на Закона за Движение по Пътищата различаващи се от нашите, за страните през които ще минава маршрута ни (Македония, Албания, Черна гора, Хърватска, Босна и Херцаговина и Сърбия), като например задължително ползване на фарове и през светлата част от деня / респективно забран за ползване, брой светлоотразителни жилетки, ...

                  2. Забрана за наличие и употреба на Радар детектор в колата (до колкото знам за Гърция ... )?

                  3. Необходимост от закупуване на "Винетки" за преминаването през някоя от изброените страни.
                  Последно редактирано от alex_markov; 27-04-09, 10:30.
                  VW Passat 2.0-16V

                  Коментар


                  • #10
                    До: София - Дубровник през Албания - дайте акъл

                    За Албания винетки не сме лепили, но май се плаща някаква такса при влизане. В Македония магистралите са платени и винетка не трябва. Но още на влизане ти трябват сменени местни пари, защото на магистралата приемат само динари. Най-добре сменете още на КПП-то, че после чейнджове няма, а след час стъпвате на магистралата преди Скопие. За жилетки и прочие май още нямат изисквания, така че това, което носиш и в България в колата, е ОК. За Хърватска, Босна и Черна гора не знам, казаното от мен се отнася само за Албания и Македония.
                    LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                    www.ADV-Bulgaria.com

                    Коментар


                    • #11
                      До: София - Дубровник през Албания - дайте акъл

                      Мерси zzlatev,

                      ровейки се по различни сайтове за планиране на пътувания и екскурзии в сайта на http://www.viamichelin.co.uk намерих подробна информация за изискванията към МПС за държавите, които ме интересуват (Македония, Албания, Черна Гора, Хърватска, Босна и Херцаговина, Сърбия) с актуалност 16.12.2008 г. Ако има и други заинтересовани кажете за да я кача в обработен вид.

                      Само ще помоля, ако някой има актуална информация за таксите по магистралите в изброените страни да я сподели за да знам кави количества местни валути да си предвидя. Че после харченето на останалите "дребни суми" е свързано с влачене по сергиики и купуване на буклуци освен, ако резервоара не може да ги побере под формата на гориво.
                      VW Passat 2.0-16V

                      Коментар


                      • #12
                        До: София - Дубровник през Албания - дайте акъл

                        качвай информацията да я видим,зайнтересовани има.

                        Коментар


                        • #13
                          Re: София - Дубровник през Албания - дайте акъл

                          В Македония приемат на патарината /платените магистрали/ евра - по монети от едно и 50 цента.
                          Дългогодишен личен опит.

                          Коментар


                          • #14
                            До: София - Дубровник през Албания - дайте акъл

                            До колкото знам пътищата в Албания са по-зле и от тези у нас, така че се готви за офроуд. В другите градове нямам идея как е, но в Тирана всеки караше като луд и си осигуряваше предимство с натискане на клаксона. И аз искам да те предупредя за такса при влизането в Албания. Аз ходих със самолет и на летището събираха по 10 евро на човек, за правото да пребиваваш там. Едни колеги ходиха наскоро на границата между Македония и Албания и предупредиха, че в албанските села в Македония са много враждебни и не се кефят като снимаш.

                            Коментар


                            • #15
                              До: София - Дубровник през Албания - дайте акъл

                              Първоначално публикуван от ipserver Преглед на мнение
                              Здравейте,

                              Смятам да предприема едно пътуване през празниците 1-6 май 2009 г. до Дубровник. Ще пътувам със семейството си т.е. 2-ма възрастни и едно дете на 7 години с лек автомобил.

                              Избрания маршрут е:

                              София -> Крива паланка -> Скопие -> Струга -> Дурес -> Будва -> Котор -> Дубровник -> Мостар -> Вишеград -> Узице -> Чачак -> Ниш -> София




                              Програмата ни е:
                              • 2 дни за път до Дубровник (една нощувка в Дурес за раполовяване на пътя)
                              • 2 дни в Дубровник
                              • 2 дни за връщане отново с нощувка по пътя.

                              Ако някой е пътувал по този маршрут (или по части от него) ще съм благодарен за всякакви мнения, предложения и корекции относно маршрута и подходящите места за междинни нощувки, интересни места за разглеждане и всичко което може да ми е полезно. Целта ни е да видим колкото се може повече интересни и красиви места.

                              Предварително благодаря на всеки отзовал се.
                              Уважаеми Сървър,
                              Чудесна идея си измислил. Ще си позволя няколко съвета, че да останеш още по-доволен.

                              1.В Дубровник няма какво да се прави два дни. А за нощуване е най-удобно селцето Млини само на 7 километра преди крепостта. И по-евтини 15-20 евро квартири и нямаш грижа за паркиране. От Млини до Дубровник ходи градски автобус.

                              2.След Мостар пътят, който си избрал е на места много лош. Преди година големи свлачища са го разрушили и сега има неравен макадам 12-15 километра(проверил съм го през януари). Продължи на север покрай Неретва и Дрина и след гр.Ябланица спри на най-достойния ресторант-чеверме с 12 шиша - "Здрава вода", отдели 2-3 часа за прекрасния град Сараево. А ще занощуваш вече в Сърбия в Могра Гора - Дървения град на Емир Кустурица.
                              Понеже те виждам нов във форума, си позволявам да ти предложа моите писания за този маршрут. http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=34115
                              Чичо Симеон

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X