Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Системи за генериране на енергия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Системи за генериране на енергия

    В момента гледам Формулата от Австралия. Говорят за някои от машините, снабдени със система за генериране на кинетичната енергия от спирането. В приложения линк http://clubf1.net/forums/index.php?s...ic=28440&st=30 показват различни варианти за такива системи.

    Каква от тях се ползва във Ф-1?

  • #2
    До: Системи за генериране на енергия

    Май е без значение. Въпросът е да има КЕРС.
    Lancia Delta HF Integrale Evolucione

    Коментар


    • #3
      До: Системи за генериране на енергия

      Не ги помня, но имаше тролейбуси с маховици. Както и много книжки за автомобилните рекуператори. И аз имам такава книжка, или две. И детски играчки с такива неща. Едно време децата се интересуваха от това, а не от барбита.

      Коментар


      • #4
        До: Системи за генериране на енергия

        Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
        Не ги помня, но имаше тролейбуси с маховици. Както и много книжки за автомобилните рекуператори. И аз имам такава книжка, или две. И детски играчки с такива неща. Едно време децата се интересуваха от това, а не от барбита.
        мда, от едновремешните деца съм и аз...

        тролейбусите с маховици са един неналожил се швейцарски проект - тролейбусите са с 3 пръта, и се зареждат на всяка спирка.

        Невъзможноста да бъде достатъчно обезопасен маховика, който трябва да е с доста сериозна маса, е била причината за спиране на проекта

        Пазя си книжките още, и се надявам сина ми да се зачете в тях.

        Коментар


        • #5
          До: Системи за генериране на енергия

          Инерционните са произвеждани серийно май че в Минск.

          Коментар


          • #6
            До: Системи за генериране на енергия

            Точно при тролейбусите няма никакъв, ама никакъв идеЙ от маховици. Те си имат всичко, което им трябва, освен малко мисъл в управлението на двигателите.

            Коментар


            • #7
              До: Системи за генериране на енергия

              Тролеите са най-благодатната експериментална база. През 50-60-те тиристорните приводи не са били достъпна технология, цената на обратните генератори и до сега не се оправдава за нищо, по-малко от магистрален локомотив. Така и са слагали на тролеите какво ли не. Освен маховици и турбини, автомобилни двигатели. Нощем с тях са возили стоките по магазините. По улицата ходи по жиците, а в склада влиза на собствен ход.

              Коментар


              • #8
                До: Системи за генериране на енергия

                имаше един Гулия със супер интересна книжка писана май 60-те , та той е решил проблема с разпадането на маховиците
                байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                Суперспам - спама на суперите

                Коментар


                • #9
                  До: Системи за генериране на енергия

                  Маховик който има голямо тегло и се върти "бясно"-това не беше ли жироскоп?
                  Тогава болида не става ли по-малко управляем, заради акумулираната кинетична енергия в маховика, и ако е така колко дълго ще изкарат лагерите на това чудо?
                  Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                  "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                  Коментар


                  • #10
                    До: Системи за генериране на енергия

                    Никой отговор не ме устройва! Маховиците са силно инертни, а при Ф-1 процесът спиране трае секунда-две. При големите центробежни сили на завоите ще изхвърлят тежкия маховик и от колата и от пистата.

                    Сигурно става дума от натрупване на електричество от слабоинерционна система динамо-акумулатор. А после използването й как? Директно на всяко колело(задно), или на изходящия вал на мотора?

                    Повече любознателност, колеги автомобилисти.

                    (Аз не знам отговора и не се правя "интересен"...)

                    Засега, както разбирам, не всички прилагат системата, защото някои не я могат, а други едва компенсират нарастващото с 45-50 кг. тегло на мотора с генерираната енергия.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Системи за генериране на енергия

                      добре

                      още в първата тема има линк към доста подробно ( и мъгляво ) описание на принципа на работа
                      изходното положевние е ограничение на акумулираната енергия - 400 kJ - и времето, през което тя може да бъде отдадена обратно.

                      В прилаганите случаи енергията се акумулира в елеккрически вид. Това налага ограничения, предвид факта, че за кратко време трябва да се акумулира голямо количество енергия.
                      Изхода е във високоволтови батерии, които се оказват доста скъпи, непопулярни и не достатъчно безопасни - цитира се случай с механик на РедБул, който бил ударен от ток от току-що спрелия болид

                      Така или иначе, акумулираната енергия трябва да бъде отдадена еднократно в рамките на 6.6 сек.или вариантно..

                      За целта има елекродвигател, който посредством някакъв диференциал се куплира към задния мост.

                      оттук насетне нещата се раделят в две посоки - електрически акумулатори, или механичен акумулатор на енергия - във вид на маховик.

                      По-надолу е тълкуван варианта с маховик, зацепен със системата CRV - continuously variable transmission

                      Описанието на този диференциал го четох няколко пъти, но не разбрах как работи - два диска с две или три сфери между тях, които се търкалят в тороиден канал между двата диска, тороидния канал е на променлив радиус от центъра на дисковете, и цялото това нещо в специален вискофлуид.

                      За да съм точен, не се споменава термина диференциал, а вариатор, но според беглите ми познания в областа на машините, вариатора не е устройството, което ще позволи два входа и един изход на въртящ момент...

                      има доста неясноти, все пак..



                      това е снимка, на която представителите Джон Хилтън от Flybrid, Адриън Мур от Xtrac и Дик Елси от Torotrak - трите фирми, с чиято творческа мисъл е създаден този "вариатор" ( отново е употребен същия термин )
                      Последно редактирано от Veni1; 30-03-09, 14:15.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Системи за генериране на енергия

                        http://auto.howstuffworks.com/cvt2.htm
                        Колега, тук е показано как работят тези вариатори и е обяснено просто като за американоси. Обяснен е най-простия вариант с ремък и ремъчни шайби, другия вариант с тороидни колела и варианта където въртящият момент се предава посредством хидравличен флуид. Вариатори са, защото няма въртящи се зъбни колела, а вместо това има безброй предавателни съотношения. Кутията е сравнително подходяща за формулата, понеже позволява въртящият момент на двигателя да е в много по тесен оборотен диапазон, а от там нататък електрониката за управление на вариатора си знае работата. Общо взето модерна глезотия.

                        Иначе тези системи за възобновяване на кинетичната енергия, това което виждам е, че общото между тях е, че се стремят към превръщане на топлинната енергия в електрическа. А как ще го направят, все още май и те не са се насочили към нещо конкретно. Интересно ми е, дали е забранено по правилника на ФИА, изпозлването на изгорелите газове. Скания имат влекачи с турбокомпаунд система, при която освен турбокомпресора има и още една турбина (без компресор), която чрез зъбна предавка предава директно момент на коляновия вал. Ясно е, че във Ф1 турбокомпресори няма да има, но поне подобни системи със директно предаване на момент на коляновия вал (маховика), дали бихме могли да видим? Варианти има настройването ще е голяма играчка, но за тея хора невъзможни неща няма явно. Някой наясно ли е дали използването на изгорелите газове за мирни цели е забранено?

                        Коментар


                        • #13
                          До: Системи за генериране на енергия

                          Работата с маховика и вариатора е много, много проста и няма никакви неясноти. И не е от вчера, но едва сега технологиите я направиха практична във Ф1.

                          Вариаторът наистина е един предавателен механизъм с плавно изменение на предавателното отношение. На единия му край (условно "изход") е закачен маховик. На другия (условно "вход") - примерно карданът или първичният вал на скоростите (те затова са две колела - вътрешно са свързани на един вал).

                          Нормално, маховикът е зацепен с ниско предавателно число към входа и просто добавя малко инерция. Когато искаме да отнемем енергия от входа, плавно покачваме предавателното число. С това развъртаме маховика до по-висока скорост. Като искаме да върнем енергия на входа, плавно сваляме предавателното число и маховикът се забавя, а енергията му се прелива на входния вал. Изобщо, преливането на енергия става с плавно (бавно или бързо) изменение на предавателното число.

                          Ако сме тарикати, при изменение на оборотите на входа можем така да му меним предавателното число, че да не се изменят оборотите на маховика. Така няма да добавя почти никаква инерция.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Системи за генериране на енергия

                            Първоначално публикуван от Y_B Преглед на мнение
                            http://auto.howstuffworks.com/cvt2.htm
                            Колега, тук е показано как работят тези вариатори и е обяснено просто като за американоси. Обяснен е най-простия вариант с ремък и ремъчни шайби, другия вариант с тороидни колела и варианта където въртящият момент се предава посредством хидравличен флуид. Вариатори са, защото няма въртящи се зъбни колела, а вместо това има безброй предавателни съотношения. Кутията е сравнително подходяща за формулата, понеже позволява въртящият момент на двигателя да е в много по тесен оборотен диапазон, а от там нататък електрониката за управление на вариатора си знае работата. Общо взето модерна глезотия.
                            Колега, приложения пример на ремъчен вариатор съм го учил преди доста време в училище
                            да речем, по времето, когато беше актуален NSU Ro80 - ако не знаеш, това е първия автомобил с вариатор, а не със скоростна кутия.

                            Сега, за вариатори с тороидни колела и с хидравличен флуид не съм чувал, особено за втория.

                            Идеята на разказа тук е не как е устроена кутията на един автомобил във Ф1, защото тя определено не е вариаторна, а как се довключва акумулираната енергия в искания момент.

                            Работата с маховика и вариатора е много, много проста и няма никакви неясноти. И не е от вчера, но едва сега технологиите я направиха практична във Ф1.

                            Вариаторът наистина е един предавателен механизъм с плавно изменение на предавателното отношение. На единия му край (условно "изход") е закачен маховик. На другия (условно "вход") - примерно карданът или първичният вал на скоростите (те затова са две колела - вътрешно са свързани на един вал).
                            Мда, Ясене, нещата са относително прости - говорим за Механика -2 част, където с няколко интеграла се доказваше Закона за запазване на момента, ако си спомням правилно
                            Същия тоя закон се онагледяваше с танцьора на лед, който въртейки се на върха на кънката, си регулира оборотите на тялото, като разперва или свива ръце..
                            Дотук добре - това, да речем, не съм го забравил.

                            Опираме до диференциала - без това устройство няма как да довключим акумулатора на енергия към основния енергиен поток - от двигателя към гумите..

                            и освен това тези наши теории са си само теории, защото в общия случай се говори за зареждане на електрически батерии, и разни неща, дето са вън от полето на разговора ни.

                            Но нищо, ще поживеем, ще видим кое -как се прави

                            Коментар


                            • #15
                              До: Системи за генериране на енергия

                              Няма диференциал, това се опитах да кажа. Само това устройство, което застава някъде на силовото предаване и е твърдо свързано вход към изход.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X